Onderhandelingen laatste kans om een bloedbad te voorkomen Voormalig CDA-dissident opteert voor PvdA-senaat Justitie sluit bestaan van „mol" niet uit Eerste GFT-compost van goede kwaliteit Gestolen diskettes justitie bezorgd bij Orde van Advocaten Onenigheid over inhoud besprekingen Tsjetsenië Tjeenk Willink en Van den Berg aanvoerders Toestand Bernhard onveran derd Bezettingen in Delft, Arnhem en Amsterdam 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE In verband met inbraken AMSTERDAM (ANP) - Hel openbaar ministerie (OM) in Amsterdam sluit niet uit dat hij een „mol" binnen zijn gelederen beeft, die meer dan eens ge voelige onderzoeksinformatie vanuit het parket naar buiten heeft gebracht. De acties zouden de ont regeling van de bestrijding der georganiseerde mis daad tot doel hebben. Persofficier van justitie mr N Schaar houdt een slag om de arm als hij zegt dat er bij meer dan één gelegenheid informa tie is gestolen uit de OM- kantoren aan de AmsterdaVnse Parnassus weg. De diefstallen zouden begonnen zijn in fe bruari 1992. Telkens werden computerdiskettes gekopieerd met gegevens over misdaad syndicaten die justitie op het spoor was. De diskettes wer den de afgelopen weken ver spreid onder journalisten en advocaten. Volgens Schaar houdt justitie rekening met een dader die of wel eigenhandig informatie heeft gestolen, ofwel belang hebbenden uit de onderwereld heeft binnengelaten om de diefstallen mogelijk te maken. ,,Het zijn echter twee van de vele mogelijkheden", aldus de officier. Schaar wijst erop dat er nog geen concrete verden kingen tegen personen zijn ge rezen. Afgelopen zomer werd er inge broken in de woning van de Amsterdamse officier van justitie mr. J. Valente, belast met de bestrijding van de geor ganiseerde misdaad. Daarbij werd eveneens informatie ge stolen. De volop uitgelekte ge gevens zijn vermoedelijk niet van deze inbraak afkomstig. ,,Het lijkt er dan sterk op dat de inbraak bij Valente een soort afleidingsmanoeuvre is geweest, ter bescherming van Onlangs werd bekend dat bij een diefstal in de woning van Het proces om van het GFT- afval in de groene rolemmers compost te maken duurt onge veer drie maanden, zodat de eerste compost nu gereed is. Een grond-, gewas- en milieula boratorium analyseerde mon sters van de eerste compost om het gehalte aan organische stof te bepalen dat de compost waardevol maakt. En het ge halte aan zware metalen, dat de compost slechts beperkt bruikbaar zou kunnen maken. Uit de analyse blijkt dat de Zeeuwse GFT-compost ruim schoots binnen de normen valt die gelden voor 'schone com post'. Het organische stofge- Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 13 december 11.50 129 05.40 - 101 18.15 -130 ROOMPOT BUITEN 13 december 10.55 122 04.55 - 92 23.30 137 17.30 - 122 BRUINISSE 13 december 12.05 141 05.35 - 106 18.15 -135 WEMELDINGE 13 december 12.00 136 05.40 - 105 18.15 - 134 MOSKOU (RTR/AFP) - Rusland en Tsjetsjenië zijn het niet eens over de inhoud van de besprekingen die zij in de loop van maandag zullen houden. Het onder houd wordt gezien als de laatste kans een bloedbad te voorkomen na de invasie van Russische troepen in de Kaukasische republiek zondag. een eventueel lek bij het par ket", aldus Schaar. De geterroriseerde officier Va lente heeft zijn werkzaamhe den enige tijd geleden moeten staken, nadat onbekenden hem ook fysiek aanpakten. Daarbij werd hem te verstaan gegeven dat hij zijn strijd tegen de geor ganiseerde misdaad moet op geven. Valente coördineerde met zijn ambtgenoot mr. .J. Wortel de onderzoeken tegen diverse organisaties, die de vertakkingen van het zoge noemde Octopus-syndicaat vormen. Volgens Schaar zijn er diverse preventieve maatrege len genomen om officieren van de unit van Valente en Wortel te beschermen tegen ondermij nende acties uit de onderwe reld. Aangenomen wordt dat de top van het Octopus-syndicaat ach ter de ontregelingscampagne zit. De rechtbank en het ge rechtshof in Amsterdam bui gen zich dit jaar over diverse grote strafzaken, waarbij kopstukken uit het syndicaat terechtstaan. Het syndicaat houdt zich bezig met groot schalige, internationale handel in verdovende middelen. Uit een aantal zaken is inmiddels gebleken dat voormalig woon wagenbewoner J.V. (Verhoek) de grote man is achter de orga nisatie. Hij loopt echter nog vrij rond. Officier Schaar wil over een eventuele aanstaande vervolging van V. geen uitspra ken doen. Directie Compostering Zeeland enthousiast GOES - 'Een prachtig produkt', zo omschrijft de di rectie van Compostering Zeeland de eerste compost die werd gemaakt uit het GFT-afval (Groente- Tuin en Fruitafval) dat sinds begin september in Zeeland apart wordt ingezameld. Dc Tsjetsjeense vice-president Zelimchan Jandarbijev heeft gezegd dat zijn delegatie wil praten over de opheffing van de economische blokkade door Moskou en de ontwapening van de oppositie tegen het be wind in Grozny. Het overleg moet maandagmiddag plaats hebben in de Noordossetische hoofdstad Vladikavkaz. Weigering De Russische president Jeltsin heeft echter herhaald dat alle gewapende eenheden, ook die van de Tsjetsjeense president Dzjochar Doedajev, vóór 15 de cember moeten zijn ontwa pend. Ook wil Moskou dat de pro-Russische oppositie aan het overleg meedoet. Doedajev weigert met de oppositie te praten. Hij wil 'alleen recht streeks met Moskou onderhan delen. Jeltsin verklaarde zondag voor de televisie dat de interventie bedoeld was om ,,een politieke oplossing" te vinden. De actie was volgens hem noodzakelijk omdat de eenheid van Rusland in gevaar was. Doedajev toon de zich zondag bereid tot on derhandelingen. „Om het leven van mensen te redden, willen we nog eenmaal proberen een grote oorlog in de Kaukasus te verhinderen", zei zijn woord voerder. De delegatie van Tsjetsjenië telt negen onderhandelaars. Ti- mur Gasioenov, het hoofd van de Tsjetsjeense olieindustrie, zei dat de onderhandelingen mogelijk enkele dagen in be slag nemen. ,,Ik denk niet dat alle vraagstukken in één dag worden opgelost. We zouden een week kunnen blijven om alle problemen op te lossen. Als sommige kwesties buiten onze bevoegdheid vallen, stu ren we een andere delegatie." In de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny was het in de nacht van zondag op maandag rustig, na dat Russische troepen hun op mars op zo'n 20 kilometer van de stad hadden gestaakt. De Russische persbureaus in Mos kou meldden geen berichten over gevechten. De Russische troepen zouden op bevelen wachten. In Grozny betuigden honder den mensen hun loyaliteit aan Doedajev. ,,We zijn bereid te sterven, we zijn bereid te ster ven", zongen ze.' ,,Als de Rus sen denken dat ze deze stad met drie divisies kunnen inne men, vergissen ze zich. Dit is geen Somalië, dit is geen Haiti, dit is Afghanistan." De president van de naburige deelrepubliek Ingoesjië, Roeslan Ausjev, heeft Doeda jev steun toegezegd tegen de in terventiemacht. Hij heeft bij Moskou geprotesteerd tegen de inval via zijn land. Zondag vie len volgens hem vier doden toen Ingoesjen, die etnisch ver want zijn aan de Tsjetsjenen, poogden Russische tanks tegen te houden. Troepen van Doedajev hebben volgens onbevestigde berich ten zondag 47 Russische mili tairen gevangengenomen. Zij behoorden tot de bemanning van tanks die zondag Tsjetsje nië binnendrongen. Dat heeft de Russische parlementariër Viktor Koerotkin meegedeeld. Hij is momenteel in Grozny, de hoofdstad van de autonome Kaukasus-republiek die in 1991 eenzijdig haar onafhankelijk heid van Rusland proclameer de. De autoriteiten van Tsjetsjenië hadden zondag veertig Russi sche krijgsgevangenen en zes buitgemaakte pantservoertui gen gemeld. Die waren volgens regeringswoordvoerder Movla- di Oedoegov vanuit het naburi ge Dagestan Tsjetsjenië bin nengedrongen. Onafhankelij ke bronnen hebben de berich ten van Koerotkin en Oedoe gov nog niet bevestigd. De be volking van de nabijgelegen, semi-autonome republiek Da- gestan zou een klein aantal Russische militairen hebben opgepakt. Direct ingeleverd bij justitie HILVERSUM (ANP) - Ook bij de Nederlandse Or^e van Advocaten zijn de afgelopen week diskettes be zorgd die bij het openbaar ministerie waren gesto len. Dit maakte de deken van de Orde, mr. T. de Waard, zondagmiddag bekend in het NOS- program ma Het Capitool. De Waard heeft de tyvee compu terschijfjes direct ingeleverd bij justitie. ,,Ik heb ze niet in gekeken, omdat ik niet bij een strafzaak betrokken ben", al dus De Waard. de Amsterdamse officier van justitie Valente vijftig disket tes met gevoelige informatie over zware criminaliteit zijn gestolen. Ook werd geheim materiaal gekopieerd op het Amsterdamse parket. Een aan tal gestolen diskettes is bij en kele advocaten bezorgd. DEN HAAG (ANP) - De gezondheidstoestand van prins Bernhard is in het weekeinde nauwe lijks veranderd. Zater dagochtend meldden de artsen dat de zieke voor het eerst geen koorts meer had. Dat is zo ge bleven. Maar de medici noemden zijn situatie zondagavond nog steeds „zorgwekkend maat sta biel". De koorts zakte dankzij de toediening van een ander antibioticum. Eer der toegediende medicij- nén sloegen hiét 'aan. Nu' is het vooral belangrijk dat de prins rust heeft. Over de kansen op gene zing valt echter niets te zeggen. Hij ligt 1 nog steeds op de intensive ca re en wordt zo nu en dan beademd. Dat heeft de Rijksvoorlichtings dienst meegedeeld. Prins Bernhard werd op 24 november in het Aca demisch Ziekenhuis Utrecht opgenomen met darmklachten. Enkele dagen daarna verwijder den de artsen een kwaar- daardig gezwel uit zijn dikke darm. De operatie verliep goed, maar twee dagen later bleek de prins een longontsteking te hebben. Sindsdien is hij erg ziek. UTRECHT (ANP) - De politie heeft dit weekeinde rond de mega-houseparty van Veronica in de Utrechtse Jaarbeurs acht aanhoudingen verricht. Een 35- jarige man uit Eindhoven zit nog steeds vast. DEN HAAG (ANP) - Het gewezen CDA-kamerlid Jan-Nico Scholten doet voor de tweede achtereen volgende keer een gooi naar een PvdA-zetel in de volgend jaar te kiezen nieuwe Eerste Kamer. Schol ten is op de zaterdag vastgestelde concept-lijst door de PvdA-top een vijftiende plek toegedacht. Dat biedt een gerede kans op een verkiesbare plaats. Het PvdA-congres velt op 21 januari een definitief oor deel. Scholten opteerde ook bij de vorige verkiezingen voor de Eerste Kamer, van 6 maart 1991, voor een senatorzetel maar maakte uiteindelijk geen schijn van kans. Scholten, thans voorzitter van Vluchte lingenwerk Nederland, redde het toen niet in een poging via een van de PvdA-gewesten een verkiesbare plaats te bemach tigen. De gigantische electora le dreun voor de sociaal democraten bij de Statenver kiezingen resulteerde vervol gens in een teruggang van 26 naar 16 zetels in de Eerste Ka mer. Scholten trad begin jaren '80 met veel misbaar samen met' compaan Stef Dijkman uit het CDA. Hij maakte sinds sep tember 1970 deel uit van eerst de ARP-club en later de christen-democratische fractie in de Tweede Kamer. Een knal lende ruzie met de rest van de fractie(top) over de plaatsing van de kruisraketten in ons land, alsmede verlaging van de sociale uitkeringen en ambte narensalarissen, leidde op 8 de cember 1983 tot het vertrek van Scholten en Dijkman uit de CDA-fractie. Tot grote woede van toenmalig fractieleider Bert de Vries en partijvoorzitter Piet Bukman stelden Scholten en Dijkman hun zetels niet beschikbaar, maar vormden de fractie „Stef en Ik". In april 1985 hield „Stef" het na een mislukt avontuur van hun nieuwe Ba sisbeweging voor Vrede en So lidariteit voor gezien en stapte bij wijze van parlementair uni cum over naar de toenmalige PPR. Scholten bleef tot aan de verkiezingen van mei 1986 als eenmansfractie over en meldde zich vervolgens aan als lid van de PvdA. Scholten is overigens de twee de ex-overloper die voor de PvdA verkiesbaar staat voor de Eerste Kamer. Voormalig PPR-kamerlid Erik Jurgens staat genoteerd voor de elfde plek óp de concept-lijst. Hij stapte na zijn PPR-periode en een periode als NOS-voorzitter over naar de PvdA en verwierf vervolgens namens die partij in 1986 een plaats in de Tweede Kamer. Jurist en staatsrecht- deskundige Jurgens was bij de kamerverkiezingen van mei dit jaar niet herkiesbaar. DELFT/ARNHEM/AMSTERDAM (ANP) - Een kleine zeventig studenten van de Technische Universiteit in Delft hebben de hal van de universiteit bezet. De ac tievoerders zijn niet van plan te vertrekken voordat de raad van bestuur van de universiteit een aantal eisen inwilligt. In de eerste plaats moet de raad zich ke ren tegen de voorgenomen verhoging van het collegegeld met duizend gulden. De Hogeschool Gelderland in Arnhem is eveneens „bezet" door vijftien man. Ook deze actievoerders willen dat de verhoging van de baan gaat. Vijftig studenten in Amster dam zijn naar de Oudeman- huispoort om daar de rechten faculteit te bezetten, nadat een poging het Maagdenhuis te be zetten mislukte. Ook zij eisen dat de collegegeldverhoging wordt ingetrokken. Alle actie voerders zouden eigenlijk het liefst zien dat minister Ritzen van onderwijs aftreedt, zo heb ben ze laten weten. halte bedraagt 42 procent, ruimschoots boven de norm van 20 procent. In de eerste compost werd een gehalte van 0,51 milligram cadnium aange troffen, terwijl 0,7 is toe gestaan. Ook het gehalte aan zeven andere zware metalen bleef ver onder de toegestane hoeveelheden. Op basis van dit goede resul taat is volgens Compostering Zeeland een zinvol gebruik van de compost mogelijk. De eerste compost is reeds geleverd aan de maatschap Buysrogge, een fruitkweker in 's-Gravenpol- der. Suske en Wiske ''DE AVERECHTSE AAP" door Willy Vandersteen Tijden en standen volgens gctijdetafcl Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Springtij 20 dcc. Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Maandag 12 december Zierikzee Districtsvergadering Beter Wo nen, kantoor aan de Caland- weg. 19.30 uur. Openbare raadsvergadering in de raadzaal van het stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering gemeenteraad. Gemeentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 13 december Zierikzee Borstvoedingsinformatie avond la Leche League, Mast gatstraat 90. 20.00 uur. Kerkwerve Koersbal. Dorpshuis 't Zuud- ènde. 14.00 uur. Brouwershaven Vergadering adviescommissie ruimtelijk beheer, stadhuis. 19.30 uur. Bruinisse Overhandiging Rabo-schen- king. Gemeentehuis. 15.00 uur. Woensdag 14 december Zierikzee Mini-instuif CJV in gebouw De Driehoek. Van 14.00-16.00 uur. Krea-middag in clubhuis de Lichtboei. 14.00 uur. Bijeenkomst voor ouderen van NCVB. Hervormd Kerkcen trum. 14.30 uur. Algemene vergadering Water schap Schouwen-Duiveland in 's Landskamer. 19.30 uur. Kerstviering NCVB. Dorpshuis 't Zuudènde. 19.45 uur. Haamstede Open kerstdrive bridge. Dorps huis De Schutse. 13.30 uur. Donderdag 15 december Zierikzee Kerstmarkt. De Driehoek. 13.00 tot 17.15 uur en 18.45 tot 21.00 uur. Contactmiddag PCOB, multi functioneel centrum Malta. 14.15 uur. Afdelingsvergadering PvdA. Multifunctioneel centrum Mal ta. 20.00 uur. Scharendijke Vergadering gemeenteraad in het gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 16 december Zierikzee Kerstmarkt. De Driehoek. 13.00 tot 17.15 uur en 18.45 tot 21.00 uur. Heropening zwembad Onder dak. 18.00 uur. Kamerorkest Sinfonietta o.l.v. Louis Stotijn. Concertzaal. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Kerst-Sing-In. Dorpshuis De Schutse. 19.45 uur. Brouwershaven Wijnconcert door Elly Bakker en Aart van der Gronden in de hal van het stadhuis. 20.00 uur. Zonnemaire Officiële heropening gereno veerde dorpshuis. I. M. van de Bijlstraat 10. 15.00 uur Dreischor Demonstratie Elly Geelhoed Ballet. Gymzaal Nieuwe Schoolstraat. Vanaf 19.00 uur. Zaterdag 17 december Zierikzee Kerstmarkt. Dc Driehoek. 10.00 tot 16.00 uur. Ars Musica-kerstconcert in De Vierschaar door vocaal ensem ble Quod Libet. 20.00 uur. Een zwarte Pool door theater Split. Concertzaal. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Kerstmarkt. Kinderdagver blijf Meneer de Koekepeer. 11.00 tot 15.00 uur. Haamstede Wilgen knotten door Werk groep Terreinbeheer. Van 09.00 tot 16.00 uur. Vertrek om 09.00 uur vanaf pannekoekenhuis Hogezoom 1. Renesse Volkskerstzang in Nederlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Scharendijke Russische dansdag van Neha- lennia in het NH-verenigings- gebouw van de Belhlehem- kerk. Van 13.00 tot 17.00 uur. Otiwcrkerk Kerstmarkt. Dorpshuis.13.00 tót 18.00 uur. Oostcrland Kerstzangavond Duivelands Mannenkoor. Nederlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Maandag 19 december Zierikzee Bijeenkomst postzegelvereni ging Scout inggebouw Van Veenlaan. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2