'De democratie is het waard om samen voor te blijven vechten' Brouwershaven verdiept zich in gifvrij groen UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND 29, Botterweg verovert nationale clubtitel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 3Sés- Extra commissievergadering dinsdag Diefstal twee tassen levensmiddelen Kerkgangers op de bon Inbraak woning Dreischor Te veel gedronken Drie auto's beschadigd 50 Drukbezochte herdenking in Renesser kerk 3 Q 5 0 7 8 dé krant van schouwen - duiveland! ZIERJKZEESCHE NIEUWSBODE De provincie werd vertegenwoordigd door commissaris der koningin in Zeeland drs. W. T. van Gelder. Hij legde de eerste krans. (Fo to: Joop van Houdt). RENESSE - „Vergeten is ballingschap. Herinnering is verlossing". Die uitspraak van Elie Wies^l werd door ds. A. R. van der Deijl, Nederlands Hervormd predikant te Burgh, aangehaald tijdens.de drwkbezochte her denkingsbijeenkomst zaterdag in de Jacobuskerk in Renesse. Herdacht werden de tien mannen die op 10 december 1944 door de Duitse bezetters in de slotlaan van Slot Moermond in Renesse door ophanging om het leven werden gebracht, a afloop van de bijeenkomst werden kransen gelegd bij het oorlogsmonument aan de Oude Moolweg. Herdenken met het oog op het verleden en het heden. Dat the ma stond centraal tijdens de herdenkingsdienst in de Jaco buskerk. Burgemeester H. Tees van Westerschouwen ging in zijn toespraak vijftig jaar te rug in de tijd, terug naar het begin van het einde van de tweede wereldoorlog. Tees om schreef die tijd als een roerige periode. „Een tijd van tirannie en onderdrukking", aldus Tees. Overal in Nederland, ook op Schouwen-Duiveland, kwa men mensen in opstand tegen de Duitse bezetter. „Met alle middelen wilden zij zich verzetten tegen de opge drongen dictatuur. Met de dood voor ogen streden zij voor de felbegeerde vrijheid", vervolg de Tees. Hij beschreef in het kort de strijd van de tien van Renesse, de manier waarop zij door de Duitsers opgepakt en behandeld werden. „Er was maar één vonnis: dood door op hanging". Hoewel zij wisten dat zij de dood in de ogen ke ken hielden de tien het hoofd hoog. Tees: „Zij hadden een rotsvast godsvertrouwen. Voor zij gehangen werden zongen zij 'Een vaste burght is onze God". Tees stelde dat men zich anno 1994 steeds vaker afvraagt of men door moet blijven gaan met het herdenken. Het aantal mensen dat de oorlog aan den lijve heeft meegemaakt wordt steeds kleiner. „De persoonlij ke herinneringen aan hen die hier gehangen zijn leven nog maar bij weinig mensen voort", aldus Tees. „Toch heeft herdenken nu en in de toe komst zin en betekenis. Hoe verder het leed achter ons ligt hoe meer we gaan nadenken over het hoe en waarom". Tees benadrukte het belang van vrijheid voor de mens. „We moeten ervan doordrongen zijn hoe het is om onder een dicta tuur te leven. Het blijft nood zaak om ons te bezinnen. De democratie zoals wij die ken nen heeft weliswaar heel wat onvolkomendeheden, maar de democratie is het wel waard dat we er met z'n allen voor blijven vechten". Ds. A. R. van der Deijl, Neder lands Hervormd predikant te Burgh, sloot zich aan bij de woorden van Tees. „Gedenken heeft met verhalen te maken en het gaat hier om het verhaal van tien mannen, een verhaal van moed en wanhoop. Zonder geschiedenis is er geen toe komst en we moeten proberen de fouten uit het verleden te vermijden", aldus ds. Van der Deijl. „Daarom moeten som mige verhalen steeds opnieuw verteld worden". Details Die verhalen, zo stelde Van der Deijl, moeten ook tot in details worden verteld. Geen naam, geen gezicht, geen handeling mag vergeten worden zodat men precies weet wat er ge beurd is, wat mensen aange daan is. „Hier genieten we van vrijheid. Dat is een groot goed, maar vrijheid smaakt ten diepste naar pijn'.', aldus Van der Deijl. De herdenkingsbijeenkomst in de Jacobuskerk werd op pas sende wijze muzikaal omlijst door het Hervormd Kerkkoor Renesse, fluitspel van CaiTa Sevestre en orgelspel van Prosper .Sevestre. Mevrouw H. A. Blom-Schaleven verzorgde een voordracht onder de titel '10 december 1944'. De plechtig heid werd bijgewoond door commissaris van de koningin i Zeeland drs. W. T. van Gelder, burgemeester mr. J. J. P. M. As- selbergs van Zierikzee, burge meester H. Tees van Wester schouwen, burgemeester L. N. Labruyère van Brouwersha ven, vertegenwoordigers van het voormalig verzet, familie leden van de 10 van Renesse en veel belangstellenden. Aansluitend volgde een stille tocht van de Jacobuskerk naar het ooi'logsmonument aan de Oude Moolweg. Daar werd ko- raalmuziek gespeeld door mu ziekvereniging Luctor et Emer- go uit Renesse en werden kran sen gelegd door Van Gelder, Tees, Asselbergs, Labruyère, vertegenwoordigers van het voormalig verzet en familiele den van de tien van Renesse. De kranslegging werd gevolgd door het in acht nemen van één minuut stilte waarna twee cou pletten van het Wilhelmus ge zongen werden. Aansluitend volgde een stille tocht lans de graven van de tien van Renesse waarbij door een iedef een bloem gelegd werd bij de gra ven. Na deze plechtigheid was er gelegenheid tot ontmoeting in het dorpshuis. BROUWERSHAVEN - Het Brouwse gemeentebestuur gaat zich intensief ver diepen in de mogelijkheden voor gifvrij beheer van het groen in de gemeente. Tijdens een extra vergadering van de Brouwse adviescommissie ruimtelijk be heer, dinsdag 13 december in het stadhuis, houden twee deskundigen een inlei ding over dat onderwerp. Het betreft medewerker van het Adviesbureau voor Groen- beheer Van Cyber BV uit Alp hen aan den Rijn Van de Vlies en P. Dalebout van de Promo- tiegroep Gifvrij Groen Zee land. Een promotiegroep waar van onder meer Braber Groen- beheer BV uit Renesse lid is. Aanvankelijk vroeg Brouwers haven aan Braber om prijsop gave te doen voor het opstellen van groen-onderhoudsbestek- ken voor gifvrij groenbeheer in de diverse kernen van de ge meente en onderhoud van het groen op de begraafplaatsen met beperkte chemische mid delen. Braber liet echter weten dat het opstellen van deelbestek- ken is voorbehouden aan de Promotiegroep Gifvrij Groen Zeeland en vroeg de gemeente de bestekken daar aan te vra gen. Het Brouwse college van b en w aarzelt daarover omdat in dat geval geen sprake meer is van aanbesteding. Terwijl zij het beleid heeft om grote be dragen altijd via aanbesteding uit te geven. „Wanneer wij met de promotie groep in zee gaan zal onderhan deld moeten worden op basis van een open begroting", aldus het college. Het voordeel van de promotiegroep is dat de so ciale werkplaatsen zonder meer worden betrokken bij de uitvoering van de werkzaam heden. Wanneer de gemeente aan een adviesbureau voor groenbe heer opdracht geeft groen- bestekken te maken is daar een bedrag van 5.000 a 12.000 gul den mee gemoeid. Daarnaast overweegt het college om een onafhankelijke deskundige in te schakelen om de aanbeste ding of de onderhandelingen met de promotiegroep te bege leiden. Omdat het so wie so de bedoe ling is om uiterlijk 15 april met de groenwerkzaamheden te starten (anders ontstaat een te grote achterstand in het groen beheer) is haast geboden bij de beslissing. Wanneer de advies commissie de inleidingen vjin beide deskundigen heeft ge hoord, wordt over de keuze ge discussieerd en geadviseerd. Naar aanleding daarvan neemt het college van b en w een be sluit over de verdere gang van zaken. De commissievergade ring waarbij dit alles aan de orde komt wordt gehouden in het Brouwse stadhuis en be gint om 19.30 uur. Iedere be langstellenden kan de be raadslagingen vanaf de publie ke tribune volgen. Men mag ook zijn mening geven over het onderwerp. Aanvang 19.30 uur. RENESSE - Aan de Rampweg nabij Renesse werden twee tas sen levensmiddelen gestolen uit een auto. De tassen stonden in de auto die daar vrijdag was gepar keerd door een 68-jarigc Duit ser. Terwijl hij weg was (tussen 12.30 en 13.30 uur) werd de auto open gebroken en de tassen met boodschappen gestolen. ZIERIKZEE - Dertig foutpar- keerders kregen gisteren (zon dag) in Zierikzee een proces verbaal uitgereikt. De mees ten van hen waren kerkbezoe kers. Tien anderen stonden fout geparkeerd bij kruisin gen. De parkeerpolitie hield een controle in de buurt van ver schillende kerken in Zierikzee naar aanleiding van klachten van onder anderen brandweer en omwonenden over parkeer overlast rondom de kerkgang. In veel gevallen constateerde men inderdaad dat het par- keergedrag overlast veroor zaakte. Tijdens de controle werd zowel waarschuwend als verbaliserend opgetreden. In beide gevallen zo'n dertig keer. De parkeerpolitie controleerde ook op parkeergedrag bij krui singen. Dit leverde nog eens tien processen verbaal op. De parkeerpolitie zal steekproefs gewijs op de zondagen gaan controleren. DREISCHOR - Een 23-jarige man uit dreischor werd zater dag geconfronteerd met een poging tot inbraak in zijn wo ning. De inbrekers probeerden de woning binnen te dringen tus sen 10.30 en 17.50 uur, tijdens afwezigheid van de bewoner. Vermoedelijk werden zij daar bij door derden gestoord en gingen er vandoor. Uit het nuis werd niets gestolen. SCHARENDIJKE - In de nacht van zaterdag op zondag hield de politie op de Ramp weg nabij Scharendijke een automobilist aan die onder in vloed verkeerde van alcohol. Het bleek een 53-jarige man uit Rotterdam te zijn. Na de eerste blaasproef nam de politie hem mee naar het politiebureau om via de ademanalysetest te be palen hoeveel alcohol hij pre cies in zijn lichaam had. Dat bleek 635 ugl te zijn, terwijl maximaal 220 ugl is toege staan. Het rijbewijs van de Rotterdammer werd direct in gevorderd en hij kreeg een dag vaarding om zich voor de rech ter te verantwoorden voor zijn gedrag. ELLEMEET - Bij het wegrij den op de Schclpwcg in Ellc- mcet lette een 33-jarige in woonster van die plaats niet goed op. Zij zag een naderende auto niet aankomen. Deze moest uitwijken, maar reed daardoor tegen een gepar keerd staande auto aan. De bestuurder van de naderen de auto, een 46-jarige plaatsge noot van de vrouw, kon alleen door sterk uitwijken een fron tale botsing voorkomen, toen de vrouw de weg op kwam rij den. Bij deze manoeuvre raak te hij de auto van de vrouw en reed vervolgens tegen een ge parkeerd staande auto van een 31-jarige man uit Essen (D De drie voertuigen werden allen beschadigd. Y 'tfi CD- Kadotip De bewogen geschiedenis van een krant en streek. UNIEK HISTORISCH DOCUMENT /URIKZföCHl virilWSBODI Verkrijgbaar bij: Delta Disc Mol 15 Zierikzee Kontoor ZZN Jannewekken IZierikzee MAANDAG 12 DECEMBER 1994 151e JAARGANG NR 25687 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Ik word alleen in vrijheid vrij door de vrijheid van anderen Bakunin Af en toe regen HET WEER Veel bewolking en af en toe re gen. Temperatuur rond 11 graden. Wind westelijk, later noordwest, matig, kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig, 6, in de avond mogelijk hard, windkracht 7. AFSCHEID Kleurrijk afscheid oudgedienden van brandweer Wes terschouwen. KERSTSFEER 1 Kerstsfeer op Schouwen-Duiveland: muziek en mark ten. SALVATORHOEVELOOP J. Dijkman verrassend tweede bij Salvatorhoeveloop in Ouwerkerk. VOETBAL Zuiver doelpunt Bruse Boys afgekeurd in duel tegen Tholense Boys. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Bruse Boys benadeeld ZIERIKZEE - Nynke Botterweg (22) heeft in de Alexanderhal in Rotterdam met Pro Patria uit Zoe- termeer de nationale turnclubtitel behaald. De Zie- rikzeese turnster, die in Amsterdam bewegingswe tenschappen studeert, werd op de individuele rang lijst vierde. Vorig jaar haalde 'ze met Pro Patria uit Zoetermeer ook al de nationale titel binnen. Toen was zij de beste turnster die het hoogst aantal punten toege kend kreeg. In de Alexander hal in Rotterdam was BoHer- weg gisteren, zondag, waar schijnlijk de oudste turnster. Al haar tegenstanders reikten niet verder dat tussen de tien en veertien jaar. Voor Nynke Botterweg had er in de individuele eindklasse ring nog meer in gezeten als zij tijdens haar oefening op de balk niet even haar evenwicht had verloren. Zij viel van de balk en dat kost nu eenmaal punten. Toch een opmerkelijke prestatie als je op vier onder delen op 22-jarige leeftijd 35.075 punten scoort. Samen met Leonie Marzouk, Patricia Timmer en Kirsten Visser mag ze zich weer een jaar lang na tionaal clubkampioen noemen. Scheidsrechter Piet Gabriels uit Sint-Willibrord bood zijn excuus na afloop van de wed strijd aan de spders en trainer van Bruse Boys. Een haarzui- ver doelpunt van Jacob van den Berge zag de arbiter over het hoofd. Het had de winnen de treffer kunnen zijn tegen Tholense Boys. Of het behou den van de koppositie in de za terdag derde klasse KNVB. De grensrechter van Tholense Boys vlagde natuurlijk heftig, maar de spelers van Tholense Boys gaven na de wedstrijd toe dat de bal over de doellijn was geweest. Fair Play betekent niet alleen aardig tegen elkaar te zijn tijdens de voetbalwed strijd. Fair Play is ook eerlijk 'zijn tegenover elkaar. Zierikzee heeft Jan-Leen Boot weer terug. De spits tekende na zijn langdurige blessure weer voor twee treffers. De 5-1 over winning op Steen en het verlies van Luctor'88 bezorgt de ploeg van trainer Jan Meulmeester de koppositie in de zondag vierde klasse KNVB. SKNWK blunderde bij SSV'65 (6-1) en WIK pakt de broodnodige pun ten bij Ki-abbendijke (0-2). Sport op pagina 7, 8 en 9. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA. ik wil een kwartaalabonnement a 49,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 47,00 jaarabonnement a 187,00 jaarbonnement met autom. afschr. a 177,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar q Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. m Antwoordnummer12,4300VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1