Kunstschouw West erschouwen deze zomer twee weken lang Aan het werk via part-time opleiding ziekenverzorgende Optreden jazz-orkest Inbrekers gestoord Vergadering VVD in Goes Organisatie cp zoek naar thema en locaties Eerste geslaagden nieuwe opleiding voor vrouwen VRIJDA3 9 DECEMBER 1994 NR 25686 5 ZIERIKZEE Borstvoeding Het effect van borstvoeding op de gezondheid van kinderen staat centraal tijdens de eerst volgende borstvoedingsinfor matieavond. Er is onderzoek gedaan in vier huisartsenprak tijken naar beschermende ef fecten tegen borstvoeding. De resultaten van deze studie zul len deze avond worden belicht. Verder is er tijdens de door La Leche League Nederland geor ganiseerde borstvoedingsin formatieavond gelegenheid om vragen te stellen en ervaringen uit te wisselen. De informatie avond wordt dinsdag 13 decem ber gehouden op het adres Mastgatstraat 90 in Zierikzee en begint om 20*,00 uur. Kreamiddag In Klubhuis de Lichtboei aan de Poststraat in Zierikzee wordt woensdag 14 december een Kreamid^q.g gehoifdtm, Deze begint oni 14. <30 uur. Het is de bedoeling dat er iets ge maakt wordt voor onder de kerstboom. RENESSE Sinterklaasfeest Tijdens de tweewekelijkse bij eenkomst van de bejaarden- soos in het dorpshuis van Re- nesse werd deze week Sinter klaas gevierd. Sint Nicolaas, in dit geval zon der knecht, bracht een bezoek je aan de Renesser bejaarden. De Goedheiligman werd met gezang ontvangen en natuur lijk was er banket bij de koffie. Ter opluistering van de middag vertelde L. Blom-Schaleven twee verhalen in Zeeuws dia- lact. Zij was in klederdracht en oogstte veel waardering met haar optreden. Sint zelf liet zich ook niet onbetuigd en sprak verschillende van de aanwezigen in dichtvorm toe. Verder had hij voor iedereen een klein presentje. BRUINISSE Sinterklaasviering De ietwat verlate Sinterklaas viering bij de bejaardensoos van mevrouw IJzelenberg-Ol- ree was weer een succes. Traditiegetrouw zette me- vröuw IJzelenberg het verloop van de gezellige middag weer op rijm: ,,De opkomst was goed en de sfeer even best. Als dat zo is, volgt vanzelf de rest. Er werd geldchen en gepraat, u weet hoe dat gaat. Ondertussen kwam de koffie er aan. En Sint had er een koek bij gedaan. Mevrouw IJzelenberg had ver geten, een ieder welkom te he ten. Maar dat kwam goed van pas. toen er even stilte was. Zij vroeg of er nog iemand spreken wil. Wil luisteren aandachtig en stil. Een gedicht of een ver haal. Iets over het bestuur, het mag allemaal. Paulien sprak over een koster. Een ander liet wat weten, maar dat ben ik vergeten. De tijd vloog om zo waar. Voor de broodmaaltijd stond alles klaar. Soep voor, wat fruit na, 't was alles eerste klas prima. Het was goed in het Pannekoekhuis. Wij voelen ons er echt thuis". De bejaar den komen op woensdag 21 de cember bijeen voor de viering van het kerstfeest. Aanvang 14.30 uur in het verenigingsge bouw aan de Deestraat. BRUINISSE - In Bruinisse werden woensdag twee inbre kers gestoord tijdens hun 'werkzaamheden' in een wo ning aan de Poststraat, toen de 80-jarige bewoonster thuis kwam. De inbrekers vluchtten met een nog onbekende buit. Toen de vrouw omstreeks 18.00 uur thuiskwam zag zij twee on bekend in haar woning, die di rect via de achterzijde het pand verlieten. Zij lieten hierbij eni ge inbrekerswerktuigen achter. Wat er precies gestolen is uit de woning, is niet bekend. De po litie heeft de zaak in onder zoek. GOES - Maandag 12 december vergadert de kamercentrale van de VVD in de Prins van Oranje in Goes. De vergade ring begint om 19.45 uur. Op de agenda van de vergade ring onder meer de campagne voor de verkiezing van provin ciale staten. Ook aan de orde komt het bezoek van fractie voorzitter Bolkestein, minister mevrouw A. Jorritsma-Leb- bink en minister drs. G. Zalm. Ook wordt teruggeblikt op de gemeenteraadsverkiezingen. Tot 13 december Brouwershaven Mondriaanpresentatie van leerlingen basis scholen in de hal van het stadhuis. Tot 31 december Burgh-IIaamstede Expositie keramiek van Teja van Hoften en schilderijen van Leontien Hooy. Galerie 't Zuuddek. Dinsdag, donderdag en vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Van 9 december tot 1 januari Burgh Kerstshow bij Galerie Borsboom van Christi- aan Keulemans en Stijn Eysbroek. Openings tijden: 10 december 11.00-17.00 uur. 11 decem ber 12.00-16.00 uur, 17 december 11.00-17.00 uur. 18 december 12.00-16.00 uur. 24 december 11.00-17.00 uur, 26 december 12.00-16.00 uur. 27 tot en met 31 december 11.00-17.00 uur. Tot en met zondag 8 januari Renessc Expositie engelen en kerst- en winterblik- ken. Museum De Blikvanger. Dinsdag en donderdag van 10.00 tot 12.00 uur, zondag 18 december, 26 december en 8 januari van 10.00 tot 15.00 uur. dacht wordt aan de inzet van meerdere kleine personenbus- jes. Ook de fietsroute langs de locaties wordt verbeterd. Thema Bedoeling is verder dat in de tweede Kunstschouw één the ma centraal staat. Eenzijdig heid in de werken wordt hier bij niet gevreesd. Stuit: ,,De wijze waarmee kunstenaars omgaan met dat thema kan heel gevarieerd zijn. Maar we zijn er nog niet uit. In januari moeten we meer weten.;1 Water en vuur zijn thema's die giste ren bij wijze van voorbeeld werden genoemd. Hoewel aanvankelijk niemand er wilde exposeren, bleek de molen aan de Burghseweg af gelopen zomer een van de aan trekkelijkste locaties. De ten toongestelde, licht erotische schilderijen en het gekreun van de draaiende molen gaven het geheel een bijzonder effect. Dit heeft de organisatie het idee gegeven voor komende zo mer op zoek te gaan naar meer dere 'ongewone' locaties. Stuit: „Dat kan een boerenschuur zijn, een lege bedrijfshal of desnoods het gemeentelijk sportcentrum. Die hebben mo gelijkheden voor ruimtelijke kunst." Vast staat in elk geval dat het Slot Haamstede één van die ongewone locaties wordt. Installatie Voor 6000 gulden heeft de ge meente twee schilderijen ge kocht van de Kunstschouw '94. De werken 'Samen' van Elly Mes uit Burgh-Haamstede en 'De Speeldoos' van Ed van Breugel uit Waalwijk werden gisteren door Van der Salm geïnstalleerd in de ontvangst hal van het gemeentehuis. Het werk van Mes is volgens Van der Salm gekozen op kwa liteit en niet omdat ze in woonster van de gemeente is. De keuze viel op Van Breugel omdat zijn werk op de omslag van het Kunstschouw Magazi ne heeft gestaan en niet omdat hij de broer is van mede organisator G. van Breugel. Van der Salm: „Dan heb je de schijn tegen je. En dat was bé- paald geen pré voor Van Breu gel." Voor de Kunstschouw 1995 is een budget van 15.000 gulden uitgetrokken. roep weer als oproepkracht, maar de onregelmatigheid daarvan beviel haar niet. Els Strijbos stroomde halver wege in de part-time opleiding, nadat ze eerst een full-time op leiding voor bejaardenver zorgster had gevolgd. „In het verzorgingshuis waar ik werk te was geen werk meer. Daar om was dit ideaal voor mij." Praktijkervaring Drié jaar lang werkten de vrouwen afwisselend in ver pleeghuis Corneliastichting om praktijkervaring op te doen en gingen naar Goes voor hun theorielesblokken. Bij el kaar waren ze daarmee weke lijks twintig uur bezig. „Dat is een heel intensief leven. Want je hebt ook je gezin en huishou den en moet studeren", aldus Marja. Alle drie de vrouwen zijn er van overtuigd dat het al leen lukt wanneer het hele ge zin er achter staat. „Je man en kinderen moeten begrijpen dat je moet studeren en dat je af en toe ook in het weekeinde of 's avonds moet werken. Ze moe ten er niet moeilijk over doen dat dat ongezellig is." Dat dat niet altijd het geval is blijkt uit het feit dat bijna de helft van de vrouwen die aan de opleiding begon voortijdig afhaakte. Maar- de vrouwen, die het wel lukte zijn daar heel blij mee. „Het is heel prettig om een deel van de week uit je huishouden te zijn. Ik zou nooit meer terug willen naar de tijd dat ik alleen het huis houden deed", aldus Els. Tij dens de diploma-uitreiking, deze week aan de eerste groep geslaagden, werd benadrukt dat het behalen van het diplo ma vanwege de combinatie van gezinsleven, opnieuw leren stu deren en professionele hulp verlenen een niet geringe pres tatie is. Ook werd stil gestaan bij de meerwaarde die de oude re ziekenverzorgende kan heb ben bij het werken in een team en het contact met de verpleeg huisbewoner. Elf vrouwen Behalve de drie bovengenoem de vrouwen slaagden ook Elly Geleijnse uit Ouwcrkerk en Truus van Damme uit Zonne- maire via de part-time oplei ding voor het diploma zieken verzorgende. Evenals Inge Westerweele uit Wissenkerke, die ook in de Corneliastichting werkt. Na de eerste groep zijn nog twee groepen vrouwen be gonnen aan de part-time oplei ding ziekenverzorgende. Daar in zitten in totaal elf vrouwen die hun praktijkopleiding in de Cornelia doen. Het Duns- en Jazzorkest The New Orpheans geeft zaterdag 10 december een optreden in dorpshuis De Vroone in Kapelle. Van 20,30 uur tot 21.45 uur vindt het concert plaats, waarna de band vanaf 22.00 uur dansmuziek als quickstep. Engelse en Hollandse wals, tango, slow-fox en Zuidamerikaanse dansen brengt. Bij het bereiken van het 40-jarig bestaan van het orkest in 1984, hebben een aantal oud-leden van The Orpheans het gezelschap verlaten. De jongere generatie die het orkest eind jaren zeventig versterk te, zorgde voor het voortbestaan van de band tot maart 1993. In )uni 1993 besloot een aantal oud-muzikanten tot de oprichting van The New Orpheans. De toevoeging 'New' had hoofdzakelijk te maken met de muziekkeus. Jazz en blues werden toegevoegd loaardoor inmiddels een allround geheel is ontstaan. Vele arran gementen zijn door diverse bandleden verzorgd, waarbij ieder bandlid solistisch kan optreden. De muzikanten zijn afkomstig uit Zeeland en Zuid-Holland. In het gemeentehuis van Vesterschouwen werden gistermiddag twee schilderijen geïnstalleerd die de gemeente na afloop van de eer ste editie van de Kunstsc\ouw heeft gekocht. V.l.n.r. kunstenares Elly Mes, wethouder G. J. van der Salm en organisator B. Stuit. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - De Westerschouwse kunstmanifestatie Kunstschouw duurt deze zomer twee we ken lang. De expositi in de diverse woonkernen van de gemeente duurt van 16 tot en met 25 juni. De organi satie zoekt nog naar pen theiha en naar ongewone locaties. (Van links naar rechts) Els Strijbos-Reinders. Coby de Jonge-Anthonise en Marja Overbeeke. ..Dit lukt alleen wanneer je hele gezin er achter staat". (Foto: Joop van Houdt). caties vaar kunst te bewonde ren was, werden druk bezocht en ook de kunstenaars waren goed te spreken over de belang stelling en de verkopen. Met een na afloop was al duidelijk dat de nanifestatie een vervolg zou krijgen. „We hopen de kinderziektes er nu zo veel mogelijk uit te heb ben," licht Van der Salm de tweede editie toe. „Voor onze gasten die van wat verder weg kwamen, bleek één weekeinde toch te kort. Vandaar dat we er nu tien dagen van hebben ge maakt, waarvan toch ten minste gedurende twee week einden de exposities geopend zullen zijn." De 'kunstbus' die vorige zomer volgens een onregelmatige dienstregeling langs de exposi ties reed en daardoor vele be zoekers langdurig liet wach ten, zal volgend jaar vrijwel ze ker in de remi^e blijven. Ge- ZIERIKZEE - „Ik vim jouw inzet naar hun a: meer terug willen naa zee het wettelijk erkei dit leuk werk. Het geeft een heel tevreden gevoel om te zien dat de mensen het door n hebben. Dan voel je dat je nodig bent. En je bent uit je huishouden. Ik zou nooit vroeger." Sinds begin deze week heeft de 39-jarige Els Strijbos-Reinders uit Zierik- d diploma ziekenverzorgende op zak. Met dertien andere vrouwen (waarvan vijf van Scliouwen-Duiveland) behoort zij tot de eerste groep mensen in Zeeland die dat diploma via een part-time opleiding behaalden. Een opleiding die in 1991 van start ging om werkzoekende vrouwen, die niet zoveel kans maakten op de arbeidsmarkt, een baan te bezorgen als ziekenverzorgende in een verpleeghuis. Het gaat om een initiatief var, de Stichting Opleidingsschoa voor Ziekenverzorgenden ii Goes. De stichting, die same met vijf Zeeuwse verpleeghu- zen, al vele jaren de 'full-tim.'' opleiding ziekenverzorgend mogelijk maakt. De part.-tine opleiding werd, met subside van het Regionaal Bureau Ar beidsvoorziening opgesta-t voor vrouwen die in een zorgin stelling willen gaan merker, maar daar niet de juisfe opla ding voor hebben. In veel ge vallen gaat het om vrouwm die, na de geboorte van hun kinderen, een aantal jaren uit sluitend in het eigen gezin heb ben gewerkt. 'Andere bezigheden' Bijvoorbeeld de 42-jarige Mar ja Overbeeke uit Zierikzee die vroeger een tijdje de opleiding verpleegkundige volgde en daarna een administratieve functie had tot de geboorte van haar eerste kind. Toen haar drie kinderen op de middelba re- en de basisschool zaten, be gon Marja te zoeken naar 'an dere bezigheden': Dat werd vrijwilligerswerk, tot ze in, de krant de advertentie zag waar in de part-time opleiding zie kenverzorgende werd aange kondigd. „Ik wilde dat ontzet tend graag. Het verplegen en verzorgen van mensen trok mij nog steeds en de opleiding kostte maar twintig uur per week." Bovendien krijgen de mensen die er aan beginnen de verzeke ring dat er voor hen een vaste (part-time) baan in een ver pleeghuis is wanneer ze slagen. De enige beperking is het aan tal mensen dat tot de opleiding wordt toegelaten. Dat werd dus solliciteren voor Marja. „Heel spannend allemaal." Maar ze behoorde tot de doelgroep en werd toegelaten tot de eerste groep die aan de part-time op leiding begon. Evenals de 46- jarige Coby de Jonge-Anthoni se uit Nieuwerkerk, die voor de geboorte van haar kinderen werkte als kraamverzorgster. Na tien jaar begon ze in dat be- Dat werd gistermiddag in het gemeentehuis van Wejter- schouwen bekend gemakt door cultuurwethouder G J. van der Salm en mede-orgjmi- serend ambtenaar B. Stuit De Kunstschouw 1994 wa^op enkele schoonheidsfoutjes,na een succes. De verschillend^lo-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5