Sterkere positie in concern deed Veronica afzien van alliantie Vastgelopen zeeschip Pioner Onegri verliest 27 containers WEEKENDSEMDIEIIST DEURLOO B.V. Borsele akkoord met tracé Scheldetunnel Overlevenden ongeluk met bus terug in Elburg Vertrouwenscrisis tussen Dijkstal en korpsbeheerders Monsterverbond Veronica, RTL en Endemol Van Aartsen wil discussie met veeboeren Deel Westerschelde gestremd door zoekactie Iftuiht1 Vlucht' Udiht nirt op mij Ikr red me tpp-ljip uel 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ondanks grote tegenstand BORSELE (ANP) - Een meerderheid van de gemeen teraad van Borsele is donderdagnacht akkoord ge gaan met de aanlanding van een nieuwe Scheldetun nel bij Ellewoutsdijk. Dit ondanks grote tegenstand van de bevolking. De gemeente gaat nu, na jaren van tegenstand, de bestem mingsplanprocedure opstar ten. De gemeenteraad heeft zich zes jaar unaniem verzet tegen het tracé van Tbrneuzen naar Elle woutsdijk. De gemeente, dorpsraden en actiegroepen vochten, met succes, de dwang aan die de provincie wilde uit oefenen om mee te werken aan de planologische inpassing bij de Raad van State. Hierna, medio 1994, zijn pro vincie en burgemeester en wet houders van Borsele weer in overleg getreden over de aan landing van de tunnel. Dit re sulteerde in enkele aanpassin gen en de belofte van de pro vincie mee te werken aan extra huizenbouw, een bedrijventer rein en een bos als buffer langs het industrieterrein Sloe. D66 en PVDA, inclusief wet houder P. Voljaard, vonden het akkoord met de provincie strij dig met alle uitspraken van de raad tot nu toe. ,,Het akkoord is op geen enkel punt tegemoet gekomen aan de planologische bezwaren die er lagen", aldus Vollaard. CDA, VVD en SGP gingen, met in totaal twaalf stemmen, wel akkoord met het convenant met de provincie. ,,Er is uit de onderhandelingen gesleept wat er uit te halen viel. Als je blijft afwachten loop je het grote risico straks met lege handen te staan", vond CDA- raadslid M. Vermue. Zeven slachtoffers nog in ziekenhuis ELBURG (ANP) - De overlevenden van het bus ongeluk in Zuid-Duitsland zijn vrijdagochtend om 06.15 in hun woonplaats Elburg terugge keerd. Familieden ontvingen hen in het ge meenschapscentrum 't Huiken. Daar was ook burgemeester Van Hout van Elburg aanwezig. De terugkeer van de koorle den en hun aanhang had een zeer emotioneel karakter. ,,We zijn aangeslagen. Het was verschrikkelijk", zo zei P. Coenen, één van de leden van het koor De Lofzang. Hij raakte eveneens gewond bij het ongeluk. Zes inwo ners van Elburg kwamen om het leven. Zeven inwo ners verblijven nog in zie kenhuizen in Duitsland. Twee van hen zijn er ernstig aan toe. Zes leden van de zangver eniging zijn voor begelei ding van deze gewonden achtergebleven. Degenen die vrijdagochtend terug keerden hadden gi'ote moei te om na het ongeval weer in een bus te stappen. ,,Maar we wilden zo snel mogelijk naar huis. Het viel niet mee Elke keer als de chauffeur gas inhield dacht je weer dat het mis zou gaan. We steunden elkaar", zo zei Coenen. Binnen jeen half uur na terugkeer m Elburg verlieten de meeste koorle den *t Huiken om naar huis te gaan. Coenen: „we zij al meer dan 48 uur in touw ge weest en we willen nu rust". DEN HAAG (ANP) - Er is een vertrouwenscrisis ont staan tussen minister Dijkstal van binnenlandse za ken en de 25 korpsbeheerders van de regiokorpsen. De korpsbeheerders hebben niet voldoende aan de 60 miljoen gulden die Dijkstal hen wil geven om de financiële tekorten weg te werken. Zij hebben 20 miljoen meer nodig. Krijgen de korpsen dat geld niet, dan zeggen zij de 2000 extra agenten niet te kunnen realiseren. Volgens burgemeester Kraaije- veld-Wouters van Hilversum, lid van het korpsbeheerdersbe raad, begrijpt Dijkstal het pro bleem van de korpsen niet. ,,De 60 miljoen gulden bete kent 1400 gulden extra per agent. Maar dat is te weinig. Daarmee kunnen bestaande te korten niet gedekt worden. En als de korpsen geen schoon schip kunnen maken, hoe moe ten zij dan investeren in 2000 extra agenten?" Om wel schoon schip te kunnen maken, hebben de korpsen vol gens het beheerdersberaad 2000 gulden extra per agent no dig. Volgens Kraaijeveld- Wouters heeft de commissie- Van Dijk, die de politiebudget ten heeft bestudeerd, daar ook nadrukkelijk op gewezen. „Maar de minister moet ons bij die vraag juist verstaan. Wij zijn geen onderhandelaars die er iets uit willen slepen, maar medestanders. Wij willen im mers ook die 2000 extra agen ten op straat brengen. Maar dan moet hij ons dat wel moge lijk maken." Een ander punt van grote wre vel bij de korpsbeheerders is het feit dat Dijkstal de 20 mil joen gulden die de gemeenten de afgelopen jaren zelf bij de politie legden, in zijn reken sommen meeneemt. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland.l.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN WEM El DINGE Doodtij: 11 december Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Datum Hoog\ ater Laagw iter tijd stand tijd stand 10 december 08.40 141 02.20 - 102 21.20 148 15.00 - 146 11 december 09.35 132 03.15 - 99 22 25 139 16.00 - 138 12 december 10.40 127 04.30 - 98 23.35 137 17.05 -133 10 december 07.25 136 01.10 - 98 20.10 143 13.50 -138 11 december 08.40 124 02.15 - 93 21.25 131 15.00 - 129 12 december 09.55 118 03.20 - 90 22.30 131 16.25 -124 10 december 08.55 152 02.25 111 21.30 160 15.00 152 11 december 09.50 142 03.20 - 108 22.35 149 15.55 145 12 december 11.00 137 04.20 104 23.45 149 17.00* 138 10 december 08.50 149 02.25 - 108 21.30 156 15.00 - 150 11 december 09.45 138 03.20 - 104 22.30 146 16.00 - 143 12 december 10.55 133 04.25 - 102 23.40 145 17.05 136 HILVERSUM (ANP) - Vier commerciële telelevisiezenders, drie publieke. Zo ziet liet medialandschap er in september 1995 uit. Dat is althans de stand van zaken op donderdag 8 december 1995. Want, zoals staatssecretaris Nuis vorige week in de Tweede Kanier zei, het medialandschap is een zeegezicht dat snel en ruw kan veranderen. Veronica krijgt een sterke posi tie in een nieuw concern met CLT, het moederbedrijf van het commerciële station RTL. Dat is voor Veronica de voornaam ste overweging geweest om af te zien af te zien van een over eenkomst met de publieke om roep. Contracten zijn er nog niet getekend. Veronica noemt de op een breed publiek gerich te zender Jeans and Young. Verder komt er een Nederland se variant op MTV. RTL4 en RTL5 blijven bestaan. Net als de drie publieke netten, al maakte de NOS een enigszins aangeslagen indruk. Eigen gezicht In de nieuw te vormen houdstermaatschappij krijgen CLT en Veronica ieder een be lang van 26 procent. Veronica wordt daar beter van, RTL ook. Volgens voorzitter Van der Reijden kan Veronica in de be oogde coalitie het eigen gezicht sterker laten zien en zich meer op de jeugd richten. De ge sprekken tussen de partners zijn de laatste maanden ge woon voortgezet, Endemol en RTL vechten over de contracten met de zogeheten sterren. De strijd tussen publiek en commerciële omroep zal zich de komende jaren voorname lijk afspelen op het terrein van de sportrechten. De commer ciële zenders begeren wat mo menteel nog het bezit van de NOS is. Dat gevecht zal hard zijn. Volgens M. van Dam, de leider van de onderhandelings- delegatie van de publieke om roep, tekent zich spelverru- wing af op het slagveld van de electronische media. Van Dam verwacht dat de affaire tot een herwaardering van de publie ke omroep zal leiden, omdat mensen gaan beseffen dat bij de commerciële omroepen lou ter het geld gaat bepalen wat zij te zien krijgen. Door de beslissing van woens dagavond zijn de drie afspra ken tussen de partijen, die on der meer een verdeling van sportrechten omvatte, van de baan. De andere betroffen het leveren door Endemol van pro gramma's aan de publieke om roep en het uitwisselen van programmagegevens. Er waren nog geen contracten getekend. De partijen beschuldigen el kaar er van de ondertekening te hebben getraineerd. „De om roepverenigingen werkten on voldoende mee, meende Van der Reijden. Veronica zag de grote zak met geld staan, zei Van Dam. Strategie De recente ontwikkeling bete kent dat de publieke omroep het moet opnemen tegen het grootst denkbare commerciële blok. De publieke omroep zal geen pogingen wagen om Vero- nica/Endemol alsnog te bewe- gen de strategische alliantie uit te voeren. De NOS onder zoekt wel de mogelijkheid een schadeclaim in te dienen. De strategische alliantie was een gedwongen zet voor de pu blieke omroep. In de verdedi ging van de publieke omroep verklaarde NOS-directeur B. Geersing een beroep te gaan doen op politiek Den Haag. Hij noemde dat een verbreding van het draagvlak van de publieke omroep. De laatste weken on dervond het publieke deel van Hilversum steun in de Tweede Kamer. Nuis maakte duidelijk voorstander te zijn van het handhaven van drie publieke televisienetten. Via een actieve concurrentiestrategie wil de publieke omroep de tegenstan der belagen. Dat houdt in dat wordt bekeken, of de megadeal overeenkomstig de Wet op de Economische Mededinging en het Europees recht is. Volgens een twee maanden ge leden geschilderd zwart scena rio kan het afgeblazen akkoord tussen de publieke omroep en Veronica/Endemol 430 ar beidsplaatsen kosten. Door de breuk met de commerciële partner zou de publieke om roep 260 miljoen aan reclame- inkomsten mislopen. „Dat is het scenario als de publieke omroep niets doet", legde Geersing zijn becijfering van oktober uit. Nu van een con tract geen sprake meer is, zal het marktaandeel, naar men Hilversum verwacht, zakken naar minder dan 35 procent. De publieke omroep heeft zich nooit in zijn geheel achter de afspraken geplaatst. In het be stuur van de NOS stemden de voorzitters van de TROS en de VPRO tegen. Voor de TROS was de overeenkomst een van de redenen om te onderzoeken of een commercieel avontuur haalbaar was. Vorige week be sloot de omroep echter binnen hel publieke bestel te blijven. Het nieuws van het afzeggen van de strategische alliantie was voor de werknemers van Veronica en onaangename verrassing. De stemming is ge laden, stellen de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) en de FNV KIEM in een verklaring. FNV KIEM is een samenwerkingsverband tussen de Kunstenbond FNV, de Dienstenbond FNV en FNV- bond Druk en Papier. De bonden maken zich grote zorgen over de gegeven werkge- legenheidsgarantie en de af spraken over arbeidsvoorwaar den. Wanneer Veronica/Ende mol ook déze afspraken op los se schroeven zet, zullen de bon den zich zeer krachtig tegen de voorgenomen samenwerking verzetten. BREDA (ANP) - Minister Van Aartsen (landbouw) wil een open discussie inet veeboeren over de voor- en nadelen van de verschillende vormen van pro- duktiebeheersing. „Op die ma nier moeten we zakelijk afwe gen hoe we het probleem van de mestoverschotten het goed koopst kunnen oplossen", al dus de bewindsman. Volgens de minister is het niet uitgesloten dat het gericht schrappen van produktierech- ten goedkoper is dan maatrege len met betrekking tot de sa menstelling van veevoer, dis tributie en mestverwerking. Van Aartsen meent dat er on der de veehouders inmiddels een andere wind is gaan waai en. „De tijd van taboes is voor bij. Thema's als vermindering van de veestapel zijn niet lan ger onbespreekbaar." De minister toonde zich be zorgd over de vraag of de Euro pese Commissie wel akkoord gaat met de woensdag door het Landbouwschap voorgestelde mestcentrale in Zuid- Nederland. „Feitelijk krijgt die centrale een monopoliepo sitie. Brussel zal moeten uit maken of dat wel mag." De omstreden mestcentrale moet als „verdeelstation" gaan fungeren tussen de aanbieders (veehouders) en de verwerkers (akkerbouwers en mestfabrie- ken) van mest. VLISSINGEN (ANP) - Het Russische zeeschip Pio ner Onegri dat donderdagochtend op de Westerschel de na moeilijkheden is vastgelopen, heeft donder dagavond een aantal containers verloren. Volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat zijn 27 van de 500 containers van boord gevallen. In verband met de zoekactie naar de containers is het scheep vaartverkeer ter hoogte van het Verdronken land van Saeftinge donderdagavond volledig gestremd. Het schip maakte donderdag avond 50 graden slagzij en dreigde te kapseizen. Bergers bereiden een plan van aanpak voor en proberen het schip in positie te houden tegen de rand van een zandplaat. Als het schip nog verder kapseist, is de kans groot dat brandstof uit de tanks in het water terecht komt. Volgens Rijkswaterstaat is nog geen stookolie in het wa ter gesignaleerd. Behalve een groot aantal sleepboten is er ook een oliebestrijdingsvaar- tuig in de buurt van het schip. Het is niet bekend wat de in houd is van de containers die worden vermist. Een onbekend aantal is gezonken en een aan tal zou in het water ronddrij ven. De containers bevatten, voor zover bekend, een zeer ge varieerde lading waaronder ook enkele tientallen tonnen gevaarlijke stoffen. Rijkswa terstaat maakt zich echter geen grote zorgen om het milieu of de volksgezondheid. De Pioner Onegri was afkom stig uit Antwerpen toen het schip in de bocht van Bath in moeilijkheden kwam en 45 gra den slagzij maakte. Het schip is mogelijk lekgevaren tegen een boei. Nadat de Kustwacht was gewaarschuwd, werden di rect sleepboten en helikopters ingezet. Het grootste deel van de 28 opvarenden werd van boord gehaald. Een loods en twee bemanningsleden bleven achter om de situatie in de ga ten te houden. Zij zijn echter ook van boord gegaan toen het schip teveel overhelde. Het scheepvaartverkeer was don derdagmiddag ter plaatse een uur lang gestremd. De Pioner Onegri is 130 meter lang, 17 meter breed en heeft een laadvermogen van 4800 ton. Aan de hand van onder zoek door de Scheepvaartin spectie en verhoren van de be manning moet duidelijk wor den waarom het schip in pro blemen is gekomen. TILBURG (ANP) - Op de Heu vel in Tilburg komt een nieuwe lindeboom» maar tegelijkertijd worden twee linden die er nu staan gerooid. Dat blijkt uit plannen voor herinrichting van het plein. De oude linde werd onder luid protest van de be volking eerder dit jaar van het plein verwijderd. De ontman teling van de boom trok grote belangstelling en baarde voor al opzien, doordat de eeuwen oude boom op de valreep een jonge scheut baarde. Aanvan kelijk liet het stadsbestuur de telg staan, maar besloot deze even later toch te'verwijderen. Opnieuw klonk een luid pro test van een deel van de bevol king; waarin het stadsbestuur werd beschuldigd van barba risme en een gering historisch besef. Suske en Wiske ''DE AVERECHTSE AAP' door Willy Vandersteen Vrijdag 9 decejnber" M V*'" Zierikzee Vergadering comrnvfdtfyijjV J\ bare werken en milieu uj.';do raad/aal van het stadhuis. 17.00 uur. Voorstelling Uitverkorenen door cabaret Niet uit het raam. Concertzaal. 20.00 uur. Brouwershaven Kerstmarkt. Woonzorgcentrum Poortershof. 10.00 tot 16.00 uur. Bruinisse Verkoping tweedehands boe ken. Bibliotheek DcZaete. Van 14.00 tot 17.00 uur en van 18.30 tot 20.30 uur. Prijsklaverja.ssen in strandpa viljoen Meerzicht. 20.00 uur. Zaterdag 10 december Zierikzee Kerstverkoop van kleding Sal ly's Booth-iek Grote zaal De Lichtboei. 10.00 tot 12.30 uur. Mini festival Brabantse Beuk. Brogum. 21.00 uur. Burgh-Haamstede Kunst- en kerstmarkt. Galerie 't Zuuddek. 10.00 tot 17.00 uur. Barbershopconcert. Ridderzal Slot Haamstede. 20.00 uur Miss wet T-shirt in Big S. 21.30 uur. Zaal open vanaf 20.00 uur. Renesse Herdenking omgebrachte ver zetstrijders. Nederlandse Her vormde kerk. 14.00 uur. Dansavond in het dorpshuis. 20.00 uur. Dreischor Oud paperactie muziekvereni ging Crescendo. 09.00 uur. Kerstmarkt De Drie Schorren. Oude dorpshuis Ring. 13.30 tot 17.00 uur. Nieuwerkerk Adventsconcert in de Neder landse Hervormde kerk. Bruinisse Hobbybeurs. Sportzaal De Vanger. Tussen 10.00 en 17.00 uur. Zondag 11 december Renesse Advents- en kerkconcert. Jaco- buskerk. 15.30 uur. Brouwershaven Jazzmiddag. Eetcafé 't Swarte Schaep. 15.00 uur. Dreischor Kerstconcert Musi Voca. Ne derlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Maandag 12 december Zierikzee Districtsvergadering Beter Wo nen, kantoor aan de Caland- weg. 19.30 uur. Openbare raadsvergadering in de raadzaal van het stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering gemeenteraad. Gemeentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 13 december Kerkwerve Koersbal. Dorpshuis 't Zuud- ènde. 14.00 uur. Brouwershaven Vergadering adviescommissie ruimtelijk beheer, stadhuis. 19.30 uur. Bruinisse Overhandiging Rabo-schen- king. Gemeentehuis. 15.00 uur. Woensdag 14 december Zierikzee Mini-instuif CJV in gebouw De Driehoek. Van 14.00-16.00 uur. Bijeenkomst voor ouderen van NCVB. Hervormd Kerkcen trum. 14.30 uur. Kerkwerve Kerstviering NCVB. Dorpshuis 't Zuudènde. 19.45 uur. Open kerstdrive bridge. Dorps huis De Schutse. 13.30 uur. Donderdag 15 december Zierikzee Kerstmarkt. De Driehoek. 13.00 tot 17.15 uur en 18.45 tot 21.00 uur. Contactmiddag PCOB. multi functioneel centrum Malta. 14.15 uur. Afdelingsvergadering PvdA. Multifunctioneel centrum Mal ta. 20.00 uur. Scharendijke Vergadering gemeenteraad in het gemeentehuis. 19.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDE0EURS TEL. 0Ï1HM6255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2