Bosnië uw kerstwens per giro =Jlll.222l Milieubelasting landbouw daalt Geven om cultuur die je lief is. Hulp Helpt. v£/ Help Mensen in Nood in Bosnië 4 r Kerstzang in Renesse Griekenland grafmonumenten Uitvaartverzorging Schouw en-Duiv eland J. W de Keyzer J. Rotte, SUCCESJES 8 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Door verbeterd bedrijfsmanagement ZIERIKZEE - Door verbeterd bedrijfsmanagement heeft de agrarische sector de afgelopen jaren een behoorlijke bijdrage geleverd aan het verminderen van de milieubelasting. Mineralenoverschotten daalden en de uitstoot van ammoniak is sterk verminderd. Er worden ook minder gewasbeschermingsmiddelen ge bruikt. De bijdrage van de landbouw aan de verdroging als gevolg van beregening met grondwa ter is kleiner dan veelal werd aangenomen. In de meeste ge vallen zijn de ambitieuze over- heidsdoelen echter nog niet be reikt. Soms zijn ook de recente vorderingen gering; zo verbe tert de benutting van energie in de glastuinbouw nauwelijks meer. Hoge lasten De inspanning zal op veel ter reinen dus nog moeten worden verhoogd, ook al zijn de finan ciële milieulasten in de agrari sche sector nu al relatief hoog. Dat meldt het Landbouw-Eco- nomisch Instituut (LEI-DLO) in de rapportage 'Landbouw, milieu en economie' die on langs in Den Haag werd gepre senteerd op het symposium 'Milieu: een uitdaging voor de agrarische sector'. Door de verplichting om mest emissie-arm aan te wenden is de uitstoot van ammoniak in 1992 sterk gedaald. Ten opzich te van het basisjaar is de da ling nu 45 procent, waarmee de halveringsdoelstelling voor het jaar 2000 al grotendeels is bereikt. Mede door de hoge kg- opbrengsten en de daarmee ge paard gaande afvoer van mine ralen, daalden de mineralen- overschotten in 1992. Ook over langere termijn ge zien, gaat de situatie er op vooruit: sinds 1986 is het stikstofoverschot op graasdier- bedrijven met 20 procent ge daald, tot 391 kg per ha. De ver schillen tussen bedrijven han gen sterk samen met de veebe zetting, maar niet noodzakelij kerwijs met de bedrijfsopper- vlakte. Vooral op bedrijven met een relatief grote opper vlakte en een hoge melkpro- duktie per koe is er door een ef ficiëntere voertactiek verbete ring mogelijk. Bij glastuinbouwbedrijven is besparing op het gebruik van meststoffen niet alleen moge lijk door recirculatie, maar ook zo bleek op potplantenbedrij- ven - door het gebruik van druppelaars. Hoewel voor som mige diersoorten, zoals vlees kuikens en vleesvee, Noord- Nederland nu een groter aan deel van de veestapel huisvest dan 10 jaar geleden, is er wei nig veranderd aan de concen tratie van de veehouderij in de mestoverschotgebieden. Op korte termijn zal dat ook niet gebeuren. Verschuiving Bij toenemende mestafzet- kosten zou een lichte verschui ving plaats kunnen vinden, die voor sommige regio's een forse groei van de veestapel in kan houden. Het energiegebruik in de land- en tuinbouw daalde in 1992 met 5 procent. Behalve de tuinbouwsector, gebruikt ook de agribusiness in de veehou derij- en akkerbouwsectoren veel energie. Vooral de zuivel industrie en de slachterijen zijn grootgebruikers, met als gevolg dat de totale produktie- keten van melk en vleesvee meer energie gebruikt dan bij voorbeeld de groenten- en fruit keten. De produktie van voedings middelen is relatief energie- intensief: het aandeel van de totale agribusiness (de land- en tuinbbuw samen met de toele verende en afnemende indu strie) is verantwoordelijk voor 10 procent van het energiege bruik, waarmee circa 7,5 pro cent van het nationaal inko men en de werkgelegenheid wordt gegenereerd. In twee jaar tijds is het gebruik van chemische gewasbescher mingsmiddelen in de akkex-- bouw ruim een kwart gedaald. Vooral het verminderde ge bruik van grondontsmettings- middelen is hier de oorzaak van. In de glasgroenteteelten komkommer, paprika en to maat wordt op ruime schaal ge bruik gemaakt van biologische middelen. Per hectare wordt hieraan 2.900,- uitgegeven, te genover 6.700,- aan chemische middelen. De landbouw onttrektnor maal 100 miljoen kubieke me ter grondwater per jaar voor beregening, hetgeen bijdfaagt aan de verdrogingsproblema- tiek. In zeer droge jaren is dat 2 a 2,5 keer zoveel. De grond wateronttrekking door en voor de landbouw is bescheiden, en valt in het niet bij de grotere verdamping als gevolg van ho gere produkties per gewas. Vol gens cijfers van het CBS zijn de netto-milieulasten in de perio de 1989-1992 voor de agrarische sector verdubbeld tot 450 mil joen gulden. Dat cijfer komt overeen met 5 procent van de netto-toegevoegde waarde. Al leen in de aardolie-industrie wordt relatief en absoluut meer aan milieulasten opge bracht. ZIERIKZEE Kerst-verkoping Op initiatief van de medewer kers van Sally's Booth-iek en Booth-bazar wordt zaterdag 10 december een kerst-verkoping gehouden. Het evenement is in de Lichtboei aan de Poststraat. Aangeboden worden feestelij ke dameskleding, handge maakte beren en speciale arti kelen. De verkoping is van 10.00 tot 12.30 uur. Mini-instuif Woensdag 14 december is er weer een mini-instuif voor kin deren van 5 tot en met 7 jaar in gebouw De Driehoek aan het Kerkhof NZ in Zierikfee. De kinderen zijn welkom vanaf 14.00 uur. Zij worden bezig ge houden met knutselen en tal van spelletjes. Het programma duurt tot 16.00 uur. PCOB De Protestants Christelijke Ouderen Bond (PCOB) houdt op donderdag 15 december een contactmiddag in het multi functioneel gebouw aan de De Huybertstraat. Bingo, zang, voordracht en dat alles met een hapje en een drankje vormen het programma van de middag. De aanvang is om 14.15 uur. Kunstcursus Voor de derde keer zal in janua ri de cursus Kunst in Vogel vlucht worden gegeven in het cursusgebouw aan het Janne- wekken 19. Er wordt gewerkt aan de hand van dia's en een reader en waar mogelijk wordt Zeeuwse kunst als voorbeeld gebruikt. De cursus geeft een overzicht van de kunsthistorie vanaf de Grieken tot en met de jaren zeventig van onze eeuw. De opleiding begint op 12 ja nuari en duurt tot en met 6 april. Opgave bij M. Leijdek- ker, telefoonnummer 17839. BURGH-HAAMSTEDE Klaverjaswedstrijd Aan de klaverjaswedstrijd, die werd georganiseerd door de af deling Westerschouwen van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen, namen 72 men sen deel. De wedstrijd werd ge wonnen door D. Fonteine uit Scharendijke, mevrouw Stout- jesdijk uit Zierikzee kreeg de poedelprijs. Miss wet T-shirt Zaterdag 10 december treden in jongerencentrum Big S aan het Sluispad in Burgh-Haamstede drie fraaie dames op. Hun op treden begint met een lingerie- act gevolgd door 'een soort van striptease'. Het optreden wordt afgesloten met douchen op het podium. Het publiek mag mee- douchen. „Weer eens wat an ders dan een live band", aldus Big S in de aankondiging. De zaal is open vanaf 20.00 uur. De show begint om 21.30 uur. Kerst Sing-ln In het dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede wordt vrij dag 16 december een Kerst Sing-ln gehouden. Het gaat om een evenement waaraan de plaatselijke zangkoren mee werken en Koninklijke Mu ziekvereniging Witte van Haemstede. Het evenement be gint om 19.45 uur, de toegang is gratis. DREISCHOk Oud-papieractie Zaterdag 10 december wordt in Dreischor en omgeving door muziekvereniging Crescendo oud papier opgehaald. Men wordt verzocht het papief ge bundeld gereed te zetten. De papierophalers gaan om 9.00 uur uit de startblokken. Kerstmarkt Op zaterdag 10 december wordt in het dorpshuis aan de Ring in Dreischor een Kerst markt gehouden. Het gaat om een initiatief van de peuter speelzaal De Drie Schorren. Tijdens het evenement worden zelfgemaakte spullen verkocht en kerst- en cadeau-artikelen. Er is ook een speciale verras sing. De Kerstmarkt is van 13.30 tot 17.00 uur. BRUINISSE Ouderensoos De ouderensoos Tot ons Genoe gen in Bruinisse hield vorige week een feestelijke Sint Nico- laasmiddag ondpr leiding van mevrouw B. W. C. Vogelaar-van der Does. De leidster heette al len hartelijk welkom, in het bijzonder de toneelgroep van de plaatselijke NCVB- afdeling., Deze groep trad tij dens de bijeenkomst op met de eenakter Zeer geacht bruids paar. Een gezellige komedie die vaardig door de speelsters werd vertolkt zorgde gelijk al voor een vrolijke start van de middag. Na de koffie met spe culaashanen, speciaal door een van de 80-plussers voor deze ge legenheid gebakken,begonnen de sjoel wedstrijden. Stevig werd er gesjoeld om een van de vele prijzen. Hoogtepunt bleek de grabbelton die Sinterklaas bij de soos had afgegeven. Elke aanwezige mocht een pakje uit de ton grabbelen. Met een ad vocaatje, een slaatje, een friet maaltijd en als toetje een ap peltje van oranje werd de ge zellige middag afgesloten. Verkoping boeken In bibliotheek De Zaete in Bruinisse wordt vrijdag 9 de cember de jaarlijkse verkoping van tweedehands boeken ge houden. Boeken die de biblio theek heeft afgeschreven, maar die nog wel in redelijke toe stand verkeren worden ver kocht voor kleine prijzen. De verkoping wordt gehouden tij dens de openingstijden van de bibliotheek. Van 14.00 tot 17.00 uur en van 18.30 tot 20.30 uur. Kerstzang De christelijke gemengde zang vereniging Laus Deo in Brui nisse houdt op vrijdag 16 de cember weer een jaarlijkse kerstzangavond. De leiding van het uit dertig leden be staande zangkoor is in handen van Peet Wessels. Naast het Bruse koor werkt ook het in terkerkelijk jongerenkoor One More Voice uit Sommelsdijk mee aan deze avond. Het be kende zangkoor dat ook in En geland concerteerde bestaat hoofdzakelijk uit oud-leerlin gen van het Prins Mauritskoor in Middelharnis. Het gastkoor zingt onder leiding van Willem Chr. Meyboom uit Brielle. Ook treden enkele solisten op. Tij dens de samenzang bespeelt Joost de Ronde het orgel. De meditatie wordt verzorgd door ds. J. Smit. De aanvang is om 19.30 uur in de Nederlandse Hervormde kerk. GOES Concert Het afsluitende concert ter ge legenheid van de ingebruikne ming van het nieuwe schoolge bouw van het Buys Ballot Col lege (in augustus) wordt don derdag 15 december gegeven door het Zeeuws Vocaal En semble onder leiding van Kees van Eersel en het Scaldis Trio. Op het programma staan ad- ventsmuziek en muziek pas send bij de wintertijd. Het con cert is in het schoolgebouw en begint om 20.00 uur. MIDDELBURG Kleindierenshow De afgelopen week hield de vereniging Walcheren te Mid delburg haar jaarlijkse grote Delta-show waar ruim 1200 dieren, konijnen, cavia's en hoenderrassen waren te bezich tigen. Jeugdlid Linda Bakker uit Zierikzee behaalde met drie ingezonden dwergrasko- nijntjes het Jeugdkampioen schap met een dwerg-IJzer- gauw Manjong le F., in dezelf de klasse met een Manjong ko nijnengrijs le ZG, en in de klasse Nederlandse dwerghan goor Manjong een 2e ZG. Bij de hoenderrassen behaalde de heer H. Bal uit Bruinisse de hoofdereprijs kampioenschap grote hoenderrassen met een le F. Sussex hoenras. Afgelopen zaterdag hield de Vereniging VOV Oude-Tonge haar jaarlijk se open konijnententonnstel- ling waar bijna 600 dieren te bezichtigen waren van Zuid hollandse, Noordbrabantse en Zeeuwse rassportfokkers. Ook op deze tentoonstelling wist Jeugdlid Linda Bakker in haar eigen georganiseerde vereni gingstentoonstelling succes te behalen waar veel jeugdlief- hebbers aan deel namen. Zij behaalde met een Nederlands hangoordwerg Manjong le F. Dit konijn werd tevens als 2e jeugdkampioen aangewezen. In de klasse Nederlands hang oordwergen behaalde Linda Bakker vorder een le ZG, 2e ZG, en bij de klasse dwergras sen konijnengrijs behaalde ze met een vrouwjong de 2e prijs met predikaat le ZG. BERGEN OP ZOOM - De poli tie heeft woensdag in Bergen op Zoom een zogenoemde video-kopieerstraat ontman teld. Bovendien werden dui zend illegale videobanden en een partij vuurwerk in beslag genomen. RENESSE - Zaterdag 17 de cember wordt in de Hervorm de kerk van Renesse een Volks- kerstzangavond gehouden. De kerstzanga\'ond begint om 19.30 uur. De kerk is open van af 19.00 uur. Het is al heel wat jaren geleden dat in Renesse een wat groter opgezet kerstzangprogramma werd gebracht. Daarom nam het plaatselijke kei'kkoor het initiatief om weer eens een ech te Volkskerstzang te houden. Het woord 'volkskerstzang' geeft al een beetje aan wat de medewerkende verenigingen voor ogen staat: een avond voor iedereen waarop men samen met de kopergroep van Luctor et Emergo, het Hervormd kerk koor Renesse, het jeugdkoor en combo Sjaloom uit Zierikzee bekende advents- en kerstlie deren zingt. Tussendoor zorgen de koren afzonderlijk en geza menlijk voor veel luisterple- zier. Naast bekende Christmas Carols worden ook enige korte werken van onder andere Bach en Berlioz ten gehore gebracht. De kopergroep zorgt niet al leen voor de begeleiding van de samenzang, maar brengt ook een aantal instrumentale wer ken ten gehore. De muzikale elementen worden afgewisseld met korte optredens van to neelvereniging Op Drift uit Re nesse. Gastheer tijdens de Volkskerstzangavond is ds. D. Stap. DEN HAAG - De Tweede Ka mer heeft woensdag ingestemd met het Griekse lidmaatschap van de WEU (Westeuropese Unie), de beoogde defensiepoot van de Europese Unie. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Hardegarijp.: P. G. Goedendorp te Deurne en He- lenaveen, die dit beroep heeft aangenomen. Bedankt voor Workum-It Hei denskip: dr. J. W. Kirpestein te Gouda. Toegelaten tot de evangeliebe diening en beroepbaar: mevr. P; N. Renes, Kempen 80, 2036 EM Haarlem, tel. 023-363797. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Hoofddorp, voor Randburg (Z.-Afr.) en voor Ud- del: C. Hogchem te Borssele. Gereformeerde Kerken Beroepen te Rotterdam-Delfs- havei> ten behoeve van het pastoraat van de Stichting Rot terdamse verpleeghuizen De Rustenburg: mw. H. P. Hum mel, Hervormd eervol onthe ven predikant te Rotterdam, die dit beroep heeft aangeno men en reeds als zodanig werk zaam is. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Meliskcrke: B. van der Heiden te Hardinxveld- Giessendam; te Aagtekerke: C. Sonnevclt te Krimpen aan den IJssel; te Vlissingen: R. Kat- tenberg te Arnhem; te Poortu- gaal: A. J. Gunst te Tholcn, die bedankte voor Middelburg- Zuid en voor Rhencn. Langs deze weg willen wij iedereen bedanken voor de belangstelling, kaarten en cadeau's na de geboorte van onze dochter CELINE. KAROLA ZIJTA ROBERT SMALING Renesse, december 1994 Dankbetuiging Het is voor ons onmogelijk u allen persoonlijk te bedanken voor de vele telefoontjes, kaarten, bloemen en attenties tijdens mijn verblijf in het ziekenhuis in Leiden en bij mijn thuiskomst in Oosterland. Hiervoor wil ik u mede namens Inke en Pasquinelle vriendelijk bedanken. De nier doet prima zijn werk, en mede namens ons wensen wij u ook een goede ge zondheid toe voor nu en de toekomst, S. C. HAMELINK F. I. DE GRAAFF PASQUINELLE Oosterland, december 1994 Tot ons groot leedwezen is onverwachts overleden onze commissionair GOVERT DE VRIEZE Wij zijn hem dankbaar voor wat hij voor ons in al die jaren als commissionair heeft gedaan. Wij wensen zijn kinderen veel sterkte toe om dit verdriet te dragen. VERHAGEN B.V. Dinteloord, 4 december 1994 Enige en algemene kennisgeving Met' droefheid geven wij u kennis van het geheel onverwacht overlijden van onze lieve zoon, broer, zwager en oom ADRIAAN ANTHONIE SCHOUWENAAR 25-10-1941 t 6-12-1994 Zierikzee: J. C. SCHOUWENAAR L. C. SCHOUWENAAR-VANE M. S. STOUTJESDIJK- SCHOUWENAAR J. STOUTJESDIJK Jolanda en Peter A. A. SCHOUWENAAR A. SCHOUWENAAR- VERKAART Marjan en Peter Astrid en Dick Dreischor: W. C. SCHOUWENAAR P. H. SCHOUWENAAR- GOUDZWAARD Eric Nico Michelle en Theo Monique en Erwin Melanie Zierikzee, 6 december 1994 Lange St. Janstraat 53 Correspondentie-adres: J. C. Schouwenaar Vex-zorgingstehuis „De Wieken", kamer 231 Hoge Molenstraat 13 4301 KB Zierikzee De crematie zal in besloten kring plaatshebben in het crematorium te Middelburg. Met grote verslagenheid hebben wij kennis geno men van het plotseling overlijden van onze grote kaartvriend ADRIAAN SCHOUWENAAR (Bolletje) Wij zullen je vriendschap missen. Klaverjasclub R.W.S. Zierikzee, 6 december 1994 Voor uw blijken van medeleven, persoonlijk of schrif telijk, na het overlijden van onze vader en opa HUBRECHT DE FEITER betuigen wij u onze hartelijke dank. Uit aller naam: FAM. DE FEITER Renesse, december 1994 verzorging van: snelle leveringstijden jarenlange ervaring waarborgt deskundig advies en kwaliteit ook voor het restaureren van oude monumenten. Lid Alg. Bond van Natuursteenbedrijven. Verstrekt op verzoek via deze organisatie een gewaarmerkt garantiecertificaat. Bel voor vrijblijvende informatie telefoon 01875-2198 KLINKERLANDSEWEG 13 3244 BD NIEUWE TONGE Hogezoom 144 4324 CM Renesse Telefoon 01116-1692 Te ontbieden op geheel Schouwen-Duiveland Telefoon 01116-1692 Uitvaar/leider voor: Kerkwerve - Noordgouwe en omstreken Brieskerkestraat 1, Kerkwerve, telefoon 01110-13738 Bij geen gehoor gelieve u te bellen 01116-1692. Voor algehele begrafenissen en crematie Begrafenis- en crematieverzekering Vervoer binnen- en buitenland Te koop: Wintertijd. Voor klompen en laarzen, ook werk handschoenen. Fa. Bod bijl, tel. 01112-1522-1593. Koopavoixd op vrijdag 9 en 16 december van 19.00- 21.00 uur. Tuincentrum Habo, Hogezoom 100, Re nesse, tel. 01116-2791. Werkschoenen. Profile Ty- recenter Rinus Roon, Vis- sersdijk 46, Zierikzee. Groen is leven, boomkwe kers zorgen er voor. Picea omorika (Servische spar) 50-60 cm 10,00; 60-80 cm 14,50. Pignus nigra nigra (Oostenrijkse den) 80-100 cm 31,00; 100-125 cm 36,00. Kwekerij Kerk werve, Heuvels weg 8, Kerkwerve, tel. 01110- 15628. Afgehaald en con tant 10% korting. Verkoop vrij- en zaterdag. 15 jaar kwaliteits planten voor uw tuin. UW MEUBELEN WEER ALS NIEUW!! Wij stofferen uw bankstel, eethoek, fauteuils en alle vormen kussens. Moderne en klassieke stoffen. Bel voor een vrijblijvend bezoek aan huis, wij tonen u dan onze grote stalenkollektie. (ook 's avonds en op zaterdag). MEUBELSTOFFEERDER! JI l*jLaurijssens E2J Zierikzee, tel. 01110 - 14844 dealer van o.a. Ploegstoften Burgh-Haamstede Zaterdag 10 december haalt de muziek weer oud papier op. Wilt u het om 8.30 uur gebundeld langs de weg zetten. Dank u! Kon. Muziek ver. „Witte van Haemstede" Aanbieding kunstkerst boom, groen, hoogte 135 cm, van 49,- voor 35,-. Zolang de voorraad strekt. Tuincentrum Ha bo, Hogezoom 100, Renes se, tel. 01116-2791. Nieuwe Jongensfiets, 20 inch. Tel. 01113-2848. Bijzonder mooie kerstbo men, met of zonder kluit, v.a. 10,-. Gratis thuisbe zorgd op Sch.-Duiveland. Tuincentrum Habo, Hoge zoom 100, Renesse, tel. 01116-2791. Auto te koop: Volvo 244, 1981. Mooie auto. A.P.K. gek. tot sept. '95. Prijs 2.500,-. Tel. 01117-1216. BMW 320i Autom. Telef. 01113-2280. Auto's Autosloopbedrijf Ad Stouten BV. Verkoop van grote sortering gebruikte en nieuwe onderdelen. In koop van sloop- en scha deauto's. Ringweg IA, Oosterland. Tel. 01113- 2130. Diversen: Leerling kapster, 2e jrs., zoekt dames- en heren modellen voor school in Goes voor de maandag ochtend en -middag, dins dagochtend en donderdag ochtend. Tel. 01114-3038. D'66 spreekuur 8 decem ber om 19.00 uur in de Vis markt te Zierikzee. Afvoer verstopt bel 01110- 13495 Schoonmaakbedrijf De Jong. Ook voor ver huur schoonmaakappara- tuur. 24 uurs service. D'66 spreekuur 8 decem ber om 19.00 uur in de Vis markt te Zierikzee. Thxi, Dreischor, Noord- gouwe, Zonnemaire e.o. Ook Ziekenfonds en part. verzekering vervoer. Tel. 01112-1496. Prins tó'Hï Bcrnhard j Fonds I Anjer fondsen PLAATS UW FAMILIEBERICHTEN IN DE ZIENIKZEESCHE NIEUWSBODE Bosnië '94. De derde oorlogswinter is begonnen. Onze vrachtwagens rijden weer. Met voedsel, kaarsen, zeep, warme kleding. Uw hulp is nu nodig om de volgende vrachtwagens te kunnen sturen. Helpt u mee? Mensen in Nood, 's-Hertogenbosch I Mensen in Nood. Postbus 1041, 5200 BA 's-Hertogenbosch HET LAATSTE NIEUWS JE LEEST T IN DE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 8