Zierikzeese kerstmarkt met Mosselaanbod en prijs opnieuw fors omlaag alleen ideële organisaties Kerstboom van acht meter Zeeuwse kunstenaars bij Kerstshow Galerie Borsboom In De Driehoek op 15, 16 en 17 december Vergadering waterschap Banden van bouwkraan lek gestoken Ruilbeurs in Onderdak Westerschouwen wil geld reserveren voor opzet VVV Zeelands Roem betaalt hoogste prijs per ton Duizend gulden bonnen voor aankomende tweeling Kunst op kerstmarkt Veere 'De hele buurt kan meegenieten' DONDERDAG 8 DECEMBER 1994 NR 25685 5 ZIERIKZEE - Woensdag 14 de cember vergadert het alge meen bestuur van het Water schap Schouwen-Duiveland. De vergadering wordt gehou den in 's Landskamer en be gint om 19.30 uur. Tijdens de vergadering komen verschillende beleidsplannen aan de orde. Aandacht wordt gevraagd voor onder meer het Waterbeheersplan 1994-1998, het beleidsplan Zeeuwse Kust en Westerscheldeoevers en het convenant watercomplex. DRE1SCHOR - Van een bouw- kraantje in Dreischor zijn gis teren drie banden lek gesto ken. Het is de derde keer dat er ver nielingen aangericht werden aan het bouwkraantje. Het staat aan de Moggestraat in Dreischor. Het is eigendom van eeri bouwbedrijf uit Ooster- land. ZIERIKZEE - Vrijdag 30 de cember wordt in sporthal On derdak in Zierikzee een rom mel- en snuffelmarkt, annex ruilbeurs gehouden. Men kan er terecht tussen 10.00 en 16.00 uur. Bij de opzet heeft men zich la ten inspireren door de activi teiten op de Balie tijdens de Zierikzeese Tberistendagen. Aan de markt kunnen jeugd, volwassenen en verenigingen meedoen. Voor meer informa tie en/of opgave kan men te recht bij Sportcentrum Onder dak (01110-13690). Toeristisch project Namestovo BURGH-HAAMSTEDE - Het college van burge meester en wethouders van Westerschouwen wil 50.000 gulden beschikbaar stellen voor de opzet van een VVV-kantoor in de jumelagegeineente Namesto vo in Slowakije. De gemeenteraad zal maandag avond tijdens een vergadering haar oordeel vellen over dit voorstel. BURGH - Bij Galerie Borsboom opent de stede- bouwkundige ir. Hein de Vries vrijdagavond de ex positie Onderweg van beeldend kunstenaar Christi- aan Keulemans uit Goes. Tegelijkertijd gaat ook de tentoonstelling van beeldhouwster Stijn Eysbroek uit Vlissingen van start. De exposities maken deel uit van De jaarlijkse Kerstshow van de galerie. Van Keulemans wordt twee- en driedimensionaal werk ge toond. Het twee-dimensionaal werk bestaat uit (pen-)tekenin- gen en gouaches, voornamelijk model- en reistekeningen. Het driedimensionale werk van Keulemans bestaat uit abstract keramisch werk, waarvan de, meest recente werken gecombi neerd gaan met rondstaal ske let. Keulemans werd in 1938 gebo ren in Paramaribo en groeide op in Indonesië. Tijdens de oor log zat hij geïnterneerd in Am- barawa. In 1946 kwam hij naar Nederland, waar hij in Delft bouwkunde studeerde en ver volgens tot 1991 als architect werkzaam was. Sinds 1991 is hij vrij kunstenaar en als zoda nig verbonden aan de Vrije Academie in Den Haag. De fascinatie van Keulemans gaat vooral uit naar de mens en zijn directe omgeving en naar de onmetelijke ruimte in onder meer de Hoog-gotische kerken. De expositie van Stijn Eys broek bestaat uit beelden die het midden houden tussen abstract en figuratief. Zij werkt met zeer gestyleerde vormen, waarbij het streven is, de vormen steeds meer af te zonderen en tot de essentie te komen. Oorspronkelijk was Eysbroek therapeut bij het RIAGG in Groningen. Na een verhuizing naar Vlissingen en het overlij den van haar man wijdde zij zich aan het beeldhouwen. In Middelburg begon zij vijf jaar geleden in het atelier van Hansje Hollander, van wie ze ook een grote dosis inspiratie meekreeg. Dit leidde onder meer tot het bezoeken van de Academie van Schone Kunsten afdeling beeldhouwen min het Belgische Eeclo. De opening van de Kerstshow is vrijdagavond om 20.00 uur in de grote galerie van Borsboom aan de Achterweg in Burgh. BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 28 no vember tot en met 3 december werden 39 ladingen mossels op de veiling in Yerseke aangevoerd, met een totaal gewicht van 14.870 ton netto. Dat is onge veer 4.500 ton minder dan in de voorgaande week. De aangeboden partijen werden alle aan de handel verkocht. De gemiddelde prijs bedroeg 76,37 per ton. Een week eerder betaalde de handel door de bank genomen nog 83,61 per ton. De verzending was voor zover bekend: België 4.179 ton, Frankrijk 2.570 ton, diverse landen 1.722 ton en de binnenland se handel nam 2.496 ton over. Het mosselaanbod op de vei ling in Yerseke begon op maan dag stilletjesaan met de YE 182 van Leuschel als enige aanvoer der. Deze kweker viste in de Hammen 487 brutotonnen met een stukstal van 128. Het vlees gewicht bedroeg 23,2 kilo. Prins Dingemanse nam deze lading over. De volgende dag gaven dertien vaartuigen acte de presence met in totaal veertien ladin gen. Uit de Zandkreek arri veerde onder meer de YE 2 met een vrachtje van 332 tonnen. Deze schelpdieren telden bij een stukstal van 126 een vlees gewicht van 20,4 kilo. Het hoogste vleesgewicht op dinsdag werd aangeland door de BRU 39 (Fa'. H. en C. Jume- let). De Bruse kweker viste in de Hammen 233 tonnen met een stukstal van 127 en een vleesgewicht van 28 kilo. Kroonton kwam voor dit par tijtje het royaalst over de brug. In een tweede veiling gingen die dag nóg drie verschillende Zeeuwse ladingen onder de ha mer. Intermossel (de handels naam van de firma Leuschel) ontfermde zich toen over de 560 tonnen die door de YE 182 in de Hammen waren gevist. Bij een stukstal van 129 kookten deze mossels een vleesgewicht van 23,4 kilo. De meeste Zeeuwse mossels gingen voor prijzen tussen 50 en 70 gulden per ton over de klok. Een enkeling ont ving ruim 90 gulden per ton, maar dat bleef bij een uitschie ter. Waddenzee Op woensdag verwisselden slechts vijftien verschillende ladingen van eigenaar, waar van zeven uit het noorden. De grootste partij van 1.349 ton nen werd vanuit het Oosterom aangeboden door de BRU 27 (De Ronde BV). Verdeeld over twee ruimen noteerden deze schelpdieren bij een stukstal van 88 een vleesgewicht van rond de 35 kilo. Zeelands Roem sleepte beide ladingen in de wacht. De BRU 6 (W. van den Berg) voer eveneens uit het Oosterom met 901 tonnen met een stukstal van 90. Ook voor deze vracht toonde Zeelands Roem de meeste 'belangstel ling. Uit de Meep meerde op woens dag de YE 19 af met in totaal 1.063 tonnen bruto. Bij stukstallen van 81 en 85 kwa men deze schelpdieren uit op een vleesgewicht van om en na bij de 34 kilo. Op een partij na brachten de schelpdieren van het Wad meer dan 100 gulden op. De Zeeuwse ladingen va rieerden op woensdag vanaf 32,00 tot maximaal 76,15 per ton. Donderdag 1 december maakte de handel keuze uit vijf ladin gen. Voor de grootst aangelan de partij van 806 ton bleek de YE 62 verantwoordelijk. Bij een stukstal van 88 noteerden deze schelpdieren een vleesge wicht van 33,1 kilo. Deze la ding verhuisde naar de ver- waterpercelen van Zeelands Roem. De BRU 62 (De Koning) was goed voor 547 brutotonnen met een stukstal van 99 afkomstig van de Waddenzee. Voor deze lading met een vleesgewicht van 31,7 kilo tastte Prins Dingemanse het diepst in de buidel. Op vrijdag tenslotte arriveerde hekkesluiter YE 156 met een partijtje van 415 ton. Het stukstal bedroeg 111, het vlees gewicht 22 kilo. Koopman was Roem van Yerseke. Zeelands Roem betaalde in week 48 de absolute hoogste prijs van 126,99 aan een Bruse kweker. Tweede hoofdprijs ZOC uitgereikt ZIERIKZEE - Mevrouw L. P. Saif is de tweede win naar van de Deeember-actie van de Zierikzeese On dernemers Centrale. Gisteren kreeg zij de prijs, ca deaubonnen ter waarde van duizend gulden, uit han den van de heer E. Romijn, de vice-voorzitter van de ZOC. De hoofdprijs had deze keer wellicht niet beter terecht kun nen komen. Mevrouw Saif is zwanger van een tweeling en de cadeaubonnen zullen zeer waarschijnlijk besteed worden aan de inrichting van de baby kamer. De winnaar van de tweede ron de viel, net als de eerste win naar van de hoofdprijs, twee keer in de prijzen. Vorige week kreeg de winnaar naast de dui zend gulden ook nog een ca deaubon ter waarde van 25 gul den. Mevrouw Saif won naast de hoofdprijs een gezinskaart voor Ponypark Slagharen. En dat met slechts drie ingezon den kaarten. Er volgen nu nog drie trekkin gen met evenzoveel hoofdprij zen. Volgens mevrouw M. Mei- jerink, secretaris van de ZOC, loopt de December-actie tot dusver goed. Uit de reacties van de klanten blijkt boven dien, dat deze tevreden zijn over het feit, dat ze dit jaar geen zegels meer hoeven plak ken. De ZOC werkt voor het eerst met zogenaamde strip penkaarten. Deelnemende winkeliers geven per tien gulden een stempel op de kaart, waar in totaal tien stempels op moeten, voordat deze in een van de bussen van de ZOC gegooid wordt. houden en ook kunst voor ie dereen gemakkelijker toegan kelijk wil maken. De kunstenaars kunnen aan dit project hun eigen invulling geven en naar buiten treden met hetgeen hen bezig houdt. Goes En-Passant '94 wil vooral een uitnodiging zijn tot zien. Uit '94 zijn werken te zien van Ronald Debbaut, schilderijen, Ilse van Loo-Remijn, schilde rijen, Margreet Leijdekker, ge mengde technieken en Jack Willemsen met roestvrijstalen sculpturen. ,,De hele buurt kan ervan meegenieten. Vooral als 's avonds de lampjes branden", aldus D. Klap wijk uit Haamstede. Hij heeft een acht meter hoge kerstboom in zijn achtertuin neergezet en voor zien van een priksnoer met zo'n veertig lampen erin. ..De hele buurt heeft ook meegeholpen om de boom op z'n plaats te krijgen", vertelt Klapwijk. Hij is afkomstig uit Rotterdam en maakt dit jaar zijn eerste kerst in -Haamstede mee. ..En ik ben gewend dat er altijd een flinke kerstboom staat, dus vandaar". De boom - op bestelling geleverd - is een meter diep ingegraven in de grond en wordt met tnindraden in bedwang gehouden ..De tuin is meteen gevuld", aldus Klapivijk. ..En als de lampen branden is het heb' crf verlicht". Eigenlijk is het als een grop begonnen, maar als het aan hem ligt komt er volgend jaar weer een forse boom achter zijn huis in de Ooststraat te staan. ..Mis schien wordt het er dan wel één van twaalf meter", aldus Klapwijk. (Foto: Joop van Houdt). Het krediet is bedoeld voor een projectplan bestaande uit drie fasen, waarmee Westerschou wen Namestovo in toeristisch, recreatief opzicht wil steunen. Aan het beschikbaar stellen van het bedrag zitten een aan tal voorwaarden, gesteld door de gemeente. Zo moeten het ini tiatief, de financiering en de planning worden uitgevoerd door de gemeente Westerschou wen en er gekwalificeerd per soneel voor de VW worden aan'getrokken, waarvan de ge meente Westerschouwen voor de aanstelling en begeleiding zorgt. Verder wil Westerschouwen de vinger aan de pols houden door de ontwikkelingen in Na mestovo jaarlijks te evalueren, en wil de gemeente het kantoor voor onbepaalde tijd in eigen dom houden. Voorts stelt het college de raad voor een bedrag van 100.000 gulden te reserveren voor on der meer het realiseren van een voorbeeldcamping in Namesto vo. De gemeente is echter pas bereid dit geld beschikbaar te stellen als dé opzet van een VVV aan de verwachtingen voldoet. VEERE - Vanaf dit jaar zijn initiatieven vanuit de beelden de kunst in Zeeland te zien tij dens de kerstmarkt in de Gro te Kerk in Veere. Dit jaar zullen de beeldend kunstenaars die betrokken zijn in het project Goes En-Passant '94, in de entree van de kerst markt hun werk tonen. Goes En-Passant '94 is het initiatief van de beeldend kunstenaar Il se van Loo-Remijn, die de ex positiemogelijkheden voor beeldend kunstenaars in de provincie Zeeland wil verrui men, kunst betaalbaar wil De kersttnarkt in Zierikzee wordt dit jaar gehouden in De Driehoek naast de Grote Kerk. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Niet 'in', maar 'bij' de Grote Kerk in gebouw De Driehoek wordt dit jaar de Zierikzeese kerstmarkt gehouden. Een kerstmarkt waaraan uitslui- tend'ideële instellingen deelnemen. Het evenement wordt gehouden op donder dag 15, vrijdag 16 en zaterdag 17 december. Het werd georganiseerd door het Christelijk Jongeren Verbond (CJV) Samen Verder toen duidelijk werd dat de stichting Oude Zeeuwse Kerken dit jaar geen kerstmarkt op poten zou zetten in de Grote Kerk. ,,We vonden dat erg jammer. We wilden het er niet bij laten zit ten, omdat we niet de gelegen heid wilden missen om meer naamsbekendheid te geven aan onze organisatie en wat inkom sten te verkrijgen", aldus CJV- bestuurslid N. Schot. Toen zij contact opnam met de andere ideële organisaties, die vorige jaren deelnamen aan de Kerst markt in de Grote Kerk, bleek dat die om dezelfde reden graag wilden meewerken aan het evenement in De Driehoek. Het gaat daarbij om de voor zieningen voor verstandelijk gehandicapten in Zierikzee Brugzicht-Schouwenoord, de afdeling Zierikzee Welfare- werk/Telefooncirkel van het Rode Kruis, de afdeling Schouwen-Duiveland van Am nesty International, de Wereld winkel Schouwen-Duiveland, de afdeling Zeeland SOS-kin- derdorpen, de plaatselijke af deling van het Wereldnatuur- fonds en de stichting Zeeland helpt Polen. Van al deze ideële instellingen nam een afgevaar digde zitting in een werkgroep je dat de kerstmarkt in eigen beheer organiseerde. Dit om de overheadkosten zo laag moge lijk te houden. Grote Kerk te duur ,,We hebben nog overwogen om de Grote Kerk te huren. Maar dat was te duur, dan zouden we er financieel op toeleggen", al dus het CJV-bestuurslid. De kerstmarkt wordt nu gehouden in de grote zaal van De Drie hoek en men maakt gebruik van eigen materialen. Zo vor men de tafels in- De Driehoek de basis voor de stands. De zaal wordt in eigen beheer in kerst sfeer gebracht. Er komt zelfs een kerstman die donderdag- en vrijdagavond en zaterdag een hele dag de kerst markt opluistert, maar ook de stad in gaat om mensen voor het evenement te interesseren. De acht ideële organisaties bie den tijdens de kerstmarkt al lerlei kerstartikelen te koop aan, waarvan een groot deel met de hand gemaakt. Verder presenteert men informatie materiaal om duidelijk te ma ken waarvoor men zich inzet. Bij de stand van Amnesty In ternational liggen kaarten waarmee het publiek ter plaat se een kerstwens kan schrijven en versturen naar mensen die gevangen worden gehouden vanwege hun politieke of reli gieuze overtuiging. In de stand van de Wereldwinkel worden onder meer kerststallen uit Derde Wereldlanden aangebo den die in afmeting variëren van enkele centimeters tot een halve meter. In de stand van Brugzicht- Schouwenoord wordt onder meer gebak' aangeboden dat werd gemaakt door de verstan delijk gehandicapten. Zij maakten ook houten speel goed, kaarsen en kleine kerst bomen. Vanuit deze stand wordt ook de koffiebar gerund, die tijdens de kerstmarkt open is. De koffie die hier wordt ge schonken is afkomstig van de Wereldwinkel. Tijdens de kerstmarkt kunnen kinderen deelnemen aan een kleur- wedstrijd en vormt een aantal leerlingen van de Muziek school een gelegenheidsensem ble. Ook probeert men de mo gelijkheid te creëren voor het maken van kerststukjes. De kerstmarkt in De Driehoek is donderdag en vrijdag geopend van 13.00 tot 17.15 uur en 18.45 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5