Zittend leven? Stvftvt hAdenkghs. 'Oosterland heeft weer levend hart' 'Op Schouwen-Duiveland onvoldoende draagvlak voortzetten Zeeland Noord' Goeree-Overflakkee gaat niet naar Zeeland 't lange uus Diefstal uit kerk Diefstal van wieldoppen Vereniging van B, W S: Vernieuwd centrumgebied officieel in gebruik genomen AKT\M\TE\tem DONDERDAG 8 DECEMBER 1994 NR 25685 Verwachting t/m maandag 12 dec. STOKKE MOVEMENT A STOKKE stelt zitgewoontes ter discussie. Sinds jaren biedt STOKKE 'n alternatief voor het starre, traditionele zitten. Zo heeft uw STOKKE-dealer ook de TRIPP TRAPP. De stoel die traploos met uw kind meegroeit. blnnenhulsadvlseurs havanpark28 zierikzee 01110 13727 TRIPP TRAPP* DESIGN, PETER OPSVIK WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 40% Min.temp. 5 graden Middagtemp. 10 graden Windkracht zuidwest 5 Zondag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 40% Min.temp. 9 graden Middagtemp. 12 graden Windkracht zuidwest 7 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min.temp. 9 graden Middagtemp. 11 graden Windkracht zuidwest 6 ZON- EN MAANSTANDEN 9 dec. Zon op 08.35, onder 16.25 Maan op 12.28, onder Eerste Kwartier: 9 dec. (22.07) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Na het onstuimige weer van vandaag wordt het vannacht rustiger. De zuidwestenwind neemt af tot zwak of matig en vooral in het noorden van het land klaart het hier en daar op. Op die plaatsen kan de temperatuur dan zakken tot een graad of 2. In het zuiden wordt het minder koud; daar blijft het overwe gend bewolkt. Morgenoverdag is het overal tamelijk bewolkt en blijft het op de meeste plaatsen droog, 's Middags bereikt de temperatuur een waarde van ongeveer 9 graden. De stormdepressie van vandaag ligt morgen tussen IJsland en Noorwe gen. Het bijbehorende fronten systeem ligt ten zuidoosten van ons land en brengt vooral in Frankrijk flink wat regen. Boven onze omge ving is het, tussen de storingen in, rustig. Dat duurt niet lang want za terdag neemt de wind al weer flink toe. Een volgende storing passeert dan west-Europa. Ook de dagen daarna komt er aan het wisselvalli ge weer nog geen einde. Een aan houdende zuidwestelijke stroming is er de oorzaak van dat het boven dien voorlopig erg zacht blijft. RENESSE - Uit de Nederland se Hervormde kerk aan de Lange Reke en de bijbehoren de pastorie in Renesse is giste ren een antieke klok en geld gestolen. De diefstal werd gepleegd in de nacht van dinsdag 6 op woens dag 7 december. Nog onbekend is hoe men toegang heeft ver kregen tot de kerk. De politie heeft de zaak in onderzoek. OUWERKERK - In Ouwer- kerk zijn gisteren vier wiel doppen van een auto van een 26-jarige man uit Nieuwerkerk gestolen. De auto stond gepar keerd aan de Achterweg. De diefstal werd gisteren om streeks 23.00 uur ontdekt. De auto van de Nieuwerkerker stond tussen 8.30 en 20.55 uur geparkeerd aan de Achterweg in Ouwerkerk. Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% B.T.W. S-vergadering kwam de ge meentelijke herindeling op Schouwen-Duiveland en de suggestie van de gemeente Wes- terschouwen om Goeree-Over- flakkee en Schouwen-Duive land samen te smelten tot één geméente met zo'n 80.000 inwo ners. „Maandag wordt in Wes- terschouwen een besluit geno men over dat innovatieve plan en het is de bedoeling dat in de vergadering van B, W S op 12 januari volgend jaar door de Schouwen-Duivelandse ge meenten een definitief stand punt ingenomen wordt over de herindeling". Tijdens de vergadering giste ren van B, W S werd wel ge sproken over de Stichting Ra dio Omroep Schouwen- Duiveland. Van de zes gemeen ten hebben er tot nu toe vier positief gereageerd op het ver zoek van de stichting om een representativiteits verklaring Dat houdt in dat een en ander nu verder afgehandeld kan worden door het Commissari aat voor de Media. „Overigens blijven wij op bepaalde punten onze bedenkingen houden", al dus Asselbergs. „Wij willen het Commissariaat voor de Media wel meegeven dat Schouwen- Duiveland straks één gemeen te wordt en dat er volgens de wet per gemeente maar één zendmachtiging afgegeven kan worden". Euregio In de toekomst willen de colle ges van de Schouwen-Duive landse gemeenten goed voorge licht worden over de subsidie mogelijkheden in het kader van Euregio Scheldemond. „Want het gaat nu een beetje over de hoofden van de ge meenten heen terwijl er wel een behoorlijke ruif met geld ligt". Concrete plannen voor projecten die in aanmerking zouden kunnen komen voor een subsidie via Euregio Schel demond zijn er nog niet. SCHARENDIJKE - Op Schouwen-Duiveland is vooralsnog onvoldoende draagvlak voor de Stichting Sti mulering Werkgelegenheid Zeeland-Noord. Dat was de conclusie gistermiddag, woensdag, van de Vereni ging van Burgemeesters, Wethouders en Secretarissen (B, W S). ,,De raden hebben gesproken en wij kun nen niet meer doen dan het gesprek met gedeputeerde Bruinooge afwachten", aldus mr. J. J. P. M. Assel bergs, voorzitter van B, W S. De laatste tijd is er veel discus sie geweest over de toekomst van de Stichting Stimulering Werkgelegenheid Zeeland Noord, veelal kortweg aange duid als Zeeland Noord. Tbt april volgend jaar kan Zeeland Noord nog op subsidie reke nen, maar dan is het naar alle waarschijnlijkheid gebeurd met in ieder geval de financiële steun van de kant van de ge meenten. In Brouwershaven, Duiveland en Westerschouwen hebben de gemeenteraden be sloten na april '95 niet meer verder te gaan met het ver strekken van subsidie aan Zee land Noord. Advertentie Huuxfaker (n. fensMMv-, <n i£tke^ tUc Hjreuy en. zs>y\/nUtg rtyelt- VjJsktni ïtadlviudcrs zyri. vcrtnwii ttyf n\U ins en (MO En, dsi's vel is pnttv} ill jriW) KJuioMf uet Resultaten In genoemde gemeenten vindt een meerderheid van de ge meenteraden de tot nu toe door Zeeland Noord geboekte resul taten te magertjes, hetgeen voor hen reden is om er niet langer geld in te steken. In de gemeenten Zierikzee, Bruinis- se en Middenschouwen wordt daar anders over gedacht. Daar vindt een meerderheid dat het wel de moeite waard is om door te blijven gaan. Maar in Middenschouwen werd daar al wel meteen bij. aangetekend dat men alleen verder wil gaan met subsidiëren als de andere vijf gemeenten ook mee blij ven betalen. De uiteindelijke balans lijkt in het nadeel van Zeeland Noord uit te gaan pakken en dat was voor gedeputeerde G. P. Bruin- ooge reden om nog eens met de Schouwen-Duivelandse ge meenten om tafel te gaan zit ten. „Dat gesprek wordt maan dag in het provinciehuis ge voerd en wij wachten af wat daar uitkomt", aldus Assel bergs. „Wij zien op dit moment geen openingen in de discussie, maar misschien dat de gedepu teerde nog iets in de aanbie ding heeft". Niet ter sprake tijdens de B, W Provinciebestuur hakt knoop door DEN HAAG (ANP) - Bij de opdeling van de provin cie Zuid-Holland gaat Goeree-Overflakkee niet over naar Zeeland. Het blijft gewoon bij Zuid-Holland. Dat hebben gedeputeerde staten van die provincie woensdag meegedeeld. Al enkele jaren was er discus sie over de toekomst van het ei land. Als de bestuurlijke her indeling van de provincie in 1998 een feit is, wordt Goeree- Overflakkee geografisch van de rest van Zuid-Holland ge scheiden. De dan zelfstandige stadsregio's Rotterdam en Haaglanden liggen ertussen. De vraag rees of het gebied daarom niet beter bij Zeeland of bij de Rotterdamse regio kan gaan horen. Voor het laatstgenoemde ble ken weinigen te porren. Maar het idee voor aansluiting bij Zeeland kreeg in april dit jaar steun van het kabinet. Dat schreef aan de Tweede Kamer dat er maar gauw een wijzi ging van de provinciegrenzen moest komen. Knoop Afgesproken was echter dat de gemeenten op Goeree-Over flakkee (Goedereede, Dirks- land, Middelharnis en Oost- flakkee) zélf de zaken eens op een rijtje zouden zetten. Het re sultaat is dat Goedereede en Oostflakkee voor een overgang naar Zeeland stemden en dat de andere twee gemeenten lie ver bij Zuid-Holland bleven. Toen heeft Zuid-Holland de knoop maar doorgehakt. Advertentie Leerlingen van beide Oosterlandse basisscholen namen het vernieuwde centrumgebied in gebruik door het planten van rozestruiken. Wethouder Stouten plantte daar een kastanjeboom tussen. (Foto: Joop uan Houdt). RIBBENS STADHOUDERS MAKELAARDIJ O G ASSURANTIËN Carlstraat 1 4 322 BA Scharendijke Tel 01117 - 1460 Fax 01 I I7 - 2074 De toekomst ziet er vooralsnog somber uit voor de Stichting Stimulering Werkgelegenheid Zeeland Noord. (Foto: Joop van Houdt). OOSTERLAND - „Deze herinrichting- was bedoeld om het dorpshart te versterken. Dat is gelukt. Ooster land heeft weer een levend hart. Ik hoop dat dat ook in de toekomst zo mag blijven." Dat zei waarnemend burgemeester van Duivelahd, G. Hokken bij de officiële ingebruikname van het centrumgebied in Ooster land. Het Torenplein, de Kerkstraat en de Markt van het dorp kregen dit jaar (voor een bedrag van bijna 800.000 gulden) een heel nieuw aanzien. Door de Kerkstraat af te sluiten voor gemotoriseerd verkeer en an dere bestrating, bomen, perkjes en banken aan te brengen werd het gebied aantrekkelijk gemaakt voor voetgangers. Het project vormt een belangrijk onderdeel van het Dorpsplan Oosterland; een plan dat in 1990 werd gemaakt om de inrichting van het dorp te vernieuwen. Samen met de hoofdontsluitingsroute, die in 1992 werd gerealiseerd, vormde de herinrichting van het centrumgebied het belangrijkste onderdeel van dit plan. Trowvo^e, - ^>eser\^eiv\ciUïicw.i Ksh\seïr\VY>J - oeclrjfjJin ftccmtsihe. ooje cAev, - Comwiwiojite -5 den aangetrokken. Onder toe ziend oog van de buitendienst gemeentewerken plantten ze ongeveer veertig rozestruiken, terwijl wethouder Stouten midden in het perk een kastan jeboom in de grond zette. Het gezelschap, bestaande uit Duivelandse gemeenteraadsle den, leden van de Stuurgroep Dorpsplan Oosterland, werk nemers van de bedrijven die het plan ontworpen en uitvoer den en provinciaal coördinator kleine kernenbeleid drs J. de Feijter, maakten daarna een wandeling door het hernieuw de gebied. Daarbij werden on der meer de drie zitbanken be keken die werden geschonken door de Rabo-bank en de kraai en die als sierbestrating in het wegdek werden aangebracht als symbool van de scheld naam van de Oosterlanders. Het ging hierbij om een initia tief van leerling-stratenmakers die in het kader van hun prak tijkopleiding meewerkten aan de herinrichting van het cen trumgebied. Tijdens een bijeenkomst in Neffen d'Eule prees burge meester Hokken de kinderen die de symbolische openings handeling verrichtten en riep hen op erop toe te zien dat het groen niet wordt beschadigd. Hij zwaaide ook het vorige col lege van burgemeester en wet houders lof toe voor hun initia tief Oosterland te vernieuwen. „Zij hebben gezaaid, wat ik hier mag maaien." Hij om schreef de herinrichting van het centrumgebied als een mijlpaal voor Oosterland en zegde toe dat het dorp ook in de toekomst niet vergeten zal worden. Wethouder Stouten, die ook deel uitmaakte van de Stuur groep Dorpsplan Oosterland, vertelde dat over enige tijd een evaluatie zal worden gehou den, waarbij wordt bekeken of de nieuwe inrichting van het centrumgebied voldoet of nog aanpassingen nodig zijn. Hij sprak de hoop uit 'dat de kastanje die hij plantte niet te snel zal groeien. „U kent het gezegde: boompje groot, plan- tertje'dood." W. Wandel, van het Nieuwer- kerkse aannemersbedrijf weg en waterbouw die de herinrich ting samen met onderaanne- mer/stratenmakersbedrijf L. C. van der Cingel uit Nieuwer kerk realiseerde, was van me ning dat een gezellig uitziend dorp een visitekaartje is voor de gemeente. Hij bedankte de gemeente voor het feit dat ze kleine, plaatselijke bedrijven inschakelde voor de uitvoering van het karwei en bood een bloembak aan om in het ver nieuwde centrumgebied te plaatsen. Provinciaal medewerker De Feijter liet weten dat, ondanks de bezuinigingen, de verdere plannen voor uitvoering van het dorpsplan nog best kans hebben voor provinciale subsi die. „Mits ze goed onderbouwd worden en op het juiste tijdstip ingediend." Hij adviseerde de inwoners van Oosterland om een dorpsraad op te richten. Dit om de belangen van het dorp na de gemeentelijke her indeling (in 1997) te beharti gen. „Bij een gemeente met achttien kernen worden toch andere afwegingen gemaakt. Dan wordt het moeilijker iets gerealiseerd te krijgen in het dorp." Volgens De Feijter is het provinciaal bestuur momen teel nieuwe impulsen voor het plattelandsbeleid aan het ont wikkelen. „Daarop kan Schou wen-Duiveland inspelen." Het is de bedoeling om de ko mende jaren in het kader van het dorpsplan ook de Nieuw- straat en het resterende gedeel te van de Sint Joostdijk op te knappen. Ook zou een nieuwe accommodatie voor de peuter speelzaal gevonden moeten worden. Wanneer dit alles gaat gebeuren hangt volgens hoofd algemene zaken gemeente Dui veland, J. van der Laan af van de bereidwilligheid van het provinciaal bestuur om subsi die beschikbaar te stellen. Tot nu toe kreeg Duiveland een be drag van ruim 400.000 gulden voor de uitvoering van het Dorpsplan Oosterland. Zelf stak de gemeente Duiveland er ongeveer 1,6 miljoen gulden in. Leerlingen van de beide Oosterlandse basisscholen en de Duivelandse wethouder W. P. Stouten namen het ver nieuwde centrumgebied dins dag officieel in gebruik door het planten van struiken en een boom. Dat gebeurde in een perk op de Markt. De kinde ren, één uit elke groep van bei de basisscholen, waren voor de gelegenheid gekleed met laar zen of klompen, terwijl sommi gen zelfs werkhandschoenen van enorme afmetingen had- A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3