Gemeentelijke oorkonde voor jubilerende vogelvereniging Toernee Sint ten einde /10X f jaar 10% KORTING Babyshop OP ALLE \Den Boer/ ARTIKELEN feest feest feest feest feest feest feest heel de maand december: in onze VERBOUWINGSOPRUIMING nu 500 stuks voor de Dam 19, 4301 JA Zierikzee, tel. 01110 -12 816 Voorzitter J. de Boed: „Voor mij begon het met een mus''1' VOOR MOOI EN DOELMATIG DRUKWERK. MAANDAG 5 DECEMBER 1994 NR 25683 5 BEHALVE ONZE EXCLUSIEVE MODELLEN VAN BEBEL St. Domusstraat 25 Zierikzee, tel 0110-12341 b.g.g. 01110-15297 halve prijs HOLTYMODÉ DRUKKERIJ LAKENMAN OCHTMAN ZIERIKZEE Voorzitter J. de Boed van de Oost Duivelandse Vogelvereniging De Nachtegaal kreeg vrijdag in Bruinisse een gemeentelijke oorkon de uitgereikt. (Foto: Marijke Folkertsma). BRUINISSE - Al vijfentwintig jaar timmeren ze aan de weg: de Oost Duivelandse Vogelvereniging De Nachtegaal én voorzitter J. de Boed. Het zilveren jubileum van de Bruse vogelvereniging werd afgelopen weekend gevierd met een nationale vogeltentoonstelling in het dorpshuis waarop ruim 400 vogels van diver se pluimage te zien - en te horen - waren. Ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig bestaan kregen zowel de vereniging als de voorzitter een gemeentelijke oorkonde uit handen van burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse. In een korte toespraak tot de leden van de vogelvereniging betitelde Vogelaar verenigings voorzitter De Boed - die inder tijd ook het initiatief tot oprichting nam - een 'constante inspirator'. ,,Een man van het soort dat elke vereniging nodig heeft", aldus Vogelaar. „Want de vereniging is bloeiende en, zelfs licht groeiende met 58 le den uit Bruinisse, Oosterland en ook van de overkant, Flak- kee. Een gezonde vereniging. Een vereniging met een open karakter en een prima onder linge sfeer tussen de leden". De burgemeester besloot zijn toe spraak met de opmerking dat de vogelvereniging haar eigen plaats heeft in de Bruse ge meenschap. „En dat moet zo blijven", aldus Vogelaar. 'Huis'-mus De liefde voor vogels zat er bij De Boed al heel vroeg in. „Als kleine jongen wilde ik al vo geltjes, maar ja de centen wa ren duur hè. Toen heb ik zelf een mus gevangen en in een kooitje gestopt". Van het een kwam het ander en nu heeft De Boed zo'n 150 vogels. Het idee om in Bruinisse een vogelver eniging op te richten kwam op in het brein van De Boed toen hij - inmiddels met een Bruse getrouwd - verhuisde van Flak- kee naar Schouwen-Duiveland. „Daarvoor was ik lid van de Eerste Flakkeese Vogelvereni ging", aldus De Boed. „Maar toen verhuisde ik en ik had geen auto, alleen een brom mertje. En dat werd toch een beetje te ingewikkeld". Samen met Jacob van der Spek ploos --hij uit wie er in Bruinisse vo gels hield. „En toen hebben we bij drukkerij Van 't Leven - die had je toen in Bru- uitnodigin gen laten drukken. En daar kwamen achttien mensen op af, en met dat ledenaantal zijn we begonnen". De eerste vogeltentoonstelling van de Oost Duivelandse vo gelvereniging werd gehouden in jeugdherberg De Stoofpol- der. „En de afspraak was dat als er flink gebruikt zou wor den we geen huur hoefden te betalen. Zodoende hielden we aan onze eerste vogelten toonstelling 750,- over". De vogelliefhebberij is volgens De Boed iets wat in je bloed moet zitten. „Dat kun je verder niet uitleggen". De Boed heeft het ooit twee jaar lang zonder vogels moeten stellen, maar dat is hem slecht bevallen. „Ik zocht mezelf ge woon", aldus De Boed. Hij zou zich nu ook geen leven zonder vogels meer kunnen voorstel len. „Je moet ook een echte liefhebber zijn. Anders moet je er niet aan beginnen want het is wel een hobby die veel ruim te, tijd en geld vraagt". Na 35 jaar vogels houden is De Boed er nog steeds niet op uitgeke ken. „Ik zit soms uren bij mijn vogels". Geduld Eén van de belangrijkste ei genschappen die een vogellief hebbers volgens De Boed moet hebben is geduld. „Geduld en veel liefde. Ik heb ooit weieens forse tegenslag gehad met mijn vogels. Toen gingen mijn kana ries achter elkaar dood. Ik ben toen 165 vogels kwijtgeraakt. Dan is het moeilijk om moed te houden hoor als je 's ochtends de kooi binnen stapt en er lig gen weer een stuk of vijf, zes vogels dood". Niettemin ging De Boed door en probeerde hij wat elke kweker graag wil: steeds mooiere vogels kweken. „Vroeger wilde ik alleen maar graag een beker winnen, maar nu zit ik de rapporten van de keurmeester helemaal te spel len. Ik wil precies weten met welke vogel ik door moet kwe ken en welke vogel ik beter kan verkopen", aldus De Boed. Hij heeft zich toegelegd op het kweken van zilverbruine en bruine kanaries. „En zo heeft ieder lid van onze vereniging ZIERIKZEE - Tot zelfs op de dag voor zijn verjaardag toerde Sint Nicolaas door het land. Vanochtend meerde hij zijn schip af in Scharendijke en vrijdag deed hij Ellemeet en Noordwelle aan. Tussendoor heeft de Goedheiligman met zijn Zwarte Pieten al de nodige schoorstenen voorzien van cadeaus. Hetgeen maar weer eens bewijst hoe kras de oude filantroop nog is. Maar hoogmoed komt voor de val en dus loopt het slecht af met Jans sollicitatie. Sinter klaas (die nou eenmaal alles weet) houdt niet zo van aspi rant-Pieten die met viltstiften schoolmuren bekladden. Ver der vindt hij het ook niet zo leuk dat Jan wel eens klikt en nota bene net nog stiekem van Vanmorgen, maandag, arri veerde de Goedheiligman in Scharendijke. Voor zijn tocht was De Bruinvis ingehuurd terwijl op de wal een heus 'Pausmobiel' op de Spaanse kindervriend stond te wach ten. Sint Nicolaas werd in de haven Kloosternol ontvangen door burgemeester W. den Boer, waarna voorafgegaan door een geluidswagen - met Sinterklaasmuziek - een tour nee door het dorp werd ge maakt. Sinterklaas werd ver gezeld door een viertal Pieten, waaronder twee zeer jeugdige. Senior Piet strooide met snoepgoed en complimentjes. „O mevrouw. Wat ziet er u er goed uit. Om1 te zoenen", voeg de hij een van de wachtende da mes toe. Het commenntaar van haar dochter: „Hou je nou in ma, anders kun je straks met een in bad". Aansluitend bracht de Sint een bezoek aan de Helcherseeschool, waar hij ook de lunch gebruikte. U itwijkmanoeuvre In Ellemeet liet de Sint vrij dagmorgen langer op zich wachten dan gedacht was. Zelf kon hij daar echter niets aan doen Het paard en de wagen die hij besteld had om Elle meet te bezoeken waren bij een uitwijkmanoeuvre voor een tractor in de sloot langs de El- kerzeese weg beland. De Pieten die Sinterklaas vrijdag meege nomen had naar Ellemeet pik ten hun baas op met een ter reinwagen en gedrieën zetten ze koers naar het dorp. Daar trotseerden een groot aantal kinderen de kou met het zingen van enkele Sinterklaas krakers. Aangetrokken door het geluid kwam Sinterklaas het dorp binnen gereden in ge zelschap van zijn Zwarte Pie ten. In de school aangekomen ging de Goedheiligman allereerst naar de kleuters van de groe pen één en twee. Nadat de kin deren hun cadeautjes aan Sin terklaas hadden overhandigd pakte Sinterklaas het grote boek er maar eens bij. Werke lijk niets was in het afgelopen jaar aan zijn aandacht ont snapt. Maar gelukkig stonden er alleen maar goede berichten over de kinderen in. In de hoogste groepen waren de kinderen inmiddels begonnen met het uitpakken van de sur prises. De hobby-Pieten had den goed hun best gedaan. Een van de cadeautjes was zelfs verstopt in getimmerde kistjes. Dat was niet zomaar even uit gepakt. Daar moesten zelfs ha mer en zaag aan te pas komen. Maar de pret was er niet min der om. Toneelspel Noordwelle is de plaats waar Sinterklaas alle kinderen nog bij naam kent, zo bleek vrij dagavond in het dorpshuis. Daar ontving de Spaanse kin dervriend 36 kinderen, waar onder 29 jongelui van basis school De Stove. Bij zijn bezoek aan Noordwelle werd de Goedheiligman gehan dicapt door Piet Pedro (of was het Dombo?) die voor het eerst in Nederland was. „Die moet nog heel veel leren," veront schuldigde Sinterklaas zich na de zoveelste domme streek van de onervaren Pief. Groep 4 verraste Sinterklaas en de volle zaal met een toneel stuk over Jan die Piet wilde worden. Hij meldt zich in het paleis van Sinterklaas met de boodschap dat hij beslist geen hoogtevrees heeft, want zijn oom woont op de veertiende etage van een flat en hij is zelfs al eens op de Eiffeltoren ge weest. Bovendien is hij kam pioen zaklopen. In Ellemeet werd uit volle borst gezongen tijdens de intocht van de Goedheiligman. (Foto: Marijke Folkerstma). wel zijn eigen specialiteit. Een van de hoogtepunten voor de leden van de vereniging is de jaarlijkse onderlinge tentoon stelling. „Dan kom je naar bui ten toe met je vogels", legt De Boed uit. „En je ziet de vogels van de andere leden". Naast de onderlinge tentoon stellingen waarop alleen de vo gels van de leden térzien zijn, zijn er bok de regionale, de districts- en de nationale vogel tentoonstellingen. „En één keer per jaar gaan we naar de Bondskampioenschappen", al dus De Boed. En als bruin het kan trekken slaan de leden van De Nachtegaal hun vleugels nog verder uit middels het meedoen of bezoeken van de wereldkampioenschappen. „Elk jaar doen we mee aan de regiovogeltentoonstelling, maar het is natuurlijk ook al tijd leuk om iets bijzonders te organiseren". De hoogste eer ging tijdens de vogelten toonstelling in het Bruse dorpshuis naar A. de Bonte. Hij won het bondskruis. Alge meen kampioen eigen kweek (EK) werd J. Koert terwijl D. Otte werd uitgeroepen tot alge meen kampioen onderlinge kweek (OK). Bij de jeugd werd A. van der Have algemeen kampioen EK en sleepte A. de Boed de titel algemeen kam pioen OK in de wacht. de verse pepernoten heeft ges noept. Jan moest in de zak en terug naar Nederland. Ondanks dit moralistisch in termezzo werd het toch nog erg gezellig met Sinterklaas in Noordwelle. Sinterklaas kent in Noordwelle alle kinderen nog bij naam. (Foto: Marijke Folkertsma).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5