'O meid, ik zal dat wel zo missen wanneer ik uit de brandweer ben' Voorstel 'Gemeente rondom de Grevelingen' in stemming Extra voordeel met A&P knipcoupon Bevelvoerder Jan Simons moet met actief brandweerwerk stoppen Afscheid en huldigingen Aanrijding Bruinisse Brand in de Zeelandhallen Goes Motorbootclub schenkt KNRM reddingboot Marzas morgen Vuurwerk op maandag, dinsdag en woensdag Raad Westerschouwen verdeeld over supergemeente MAANDAG 5 DECEMBER 1994 NR 25683 3 Jan Simons: ,,Ik ben zo gaan staan dat ik met mijn proporties het beste uitkom op de foto." (Foto: Marijke Folkertsma). BURGH-HAAMSTEDE - Het maakt voor hem geen verschil of hij de commandant, een landelijke bekend heid, een vrouwelijke collega of een verslaggever voor zich heeft. Hij spreekt ze spontaan aan met knul, vent of meid en blijft te allen tijde zichzelf. Waarschijnlijk komt dat door mijn Belgische inborst." De brandweer Westerschouwen is voor hem meer dan een hobby. ,,Het is een passie." Dertig jaar leverde hij door zijn persoonlijkheid een belangrijke positieve bijdrage aan de sfeer in het brandweerkorps. Als geen ander wist hij slachtoffers en collega's te bemoedigen na een ernstige brand. Met groot enthousiasme orga niseerde hij bonte avonden, deed zijn intrede als Sinterklaas en Abraham. „Ik geniet daar nog van wanneer ik er aan denk." De 52-jarige Jan Simons uit Haamstede vindt het dan ook heel jammer dat hij zijn deelna me aan het actieve brandweerwerk om gezondheidsreden moet beëindigen. ,,0 meid, ik zal dat wel zo mis sen wanneer ik uit de brandweer ben." Aanstaande vrijdag wordt in de brandweergarage in Haam stede een beetje afscheid geno- meh van de brandweerman, die de afgelopen tien jaar bevel voerder was van het korps Haamstede. Een beetje, on^dat Simons van het Westerschouw- se gemeentebestuur toestem ming kreeg om de brandweer- administratie, die hij al dertig jaar verzorgt, te blijven doen tot zijn 55e. Het jaar waarop hij functioneel leeftijdsontslag zou krijgen. ,,Nu kan ik het ge lukkig langzaam afbouwen." Jan Simons werd in Haamste de geboren op honderd meter van de brandweerkazerne, die destijds aan de Ankerweg stond. ,,Elke uitruk zag ik van- De gemeentelijke herindeling van Schouwen-Duiveland komt te vroeg, vindt een meer derheid van burgemeester en wethouders in Westerschou wen. Als begin volgend jaar de procedure wordt gestart om Goeree-Overflakkee toe te voe gen aan de provincie Zeeland, onstaat een geheel andere si tuatie op bestuurlijk gebied. Noord-Zeeuwse gemeenten zul len meer dan nu het geval is moeten samenwerken met de gemeenten op Goeree-Over flakkee Dat biedt de minister van binnenlandse zaken de kans een nog grotere gemeente te vormen dan bij herindeling van alleen Schouwen- Duiveland. Volgens B W van Westerschouwen heeft het er alle schijn van dat de minister begrip heeft voor hun stand punt. De staatssecretaris heeft zich eerder al uitgesproken voor de vorming van grote ge meenten, in elk geval groter dan de 30.000 inwoners die de nieuwe gemeente Schouwen- Duiveland gaat tellen. Bovendien, zo redeneert het college, is de staatssecretaris geen voorstander van interge meentelijke samenwerkings verbanden zoals de huidige In tergemeentelijke Sociale Dienst en de dito reinigings dienst. Drie bestuurslagen -'ge meente, provincie en rijk - acht de staatssecretaris voldoende. Burgemeester en wethouders van Westerschouwen zijn hier over verdeeld. Collegevoorzit ter H. Thes en PvdA-wethouder G. J. W. van der Salm zijn vóór, WD-wethouder C. W. Veer- hoek is tegen. Ook in de gemeenteraad heerst uit onze voorkamer. En wan neer er brandweeroefeningen waren ging ik kijken." Een jeugdbrandweër was er inder tijd nog niet, maar toen Jan Si mons uit militaire dienst kwam meldde hij zich onmid dellijk aan als lid van de vrij willige brandweer. „Dat was op 1 april 1964." Even duidelijk als die datum herinnert Si mons zich allerlei gebeurtenis sen en anekdotes uit de afgelo pen dertig jaar. In het gebouw van de vroegere tuinbouwschool leerde hij de theorie van het brand blussen op gestencild grauw papier. Na een winterseizoen hard stude ren gingen Simons en zijn col lega's naar Breda om bij de verdeeldheid. Tijdens de be grotingsbehandeling op 14 no vember stemden PvdA (inclu sief wethouder) en CDA vóór, terwijl de VVD (inclusief wet houder) en de SGP/RPF/GPV- fractie tegenstemden. Door af wezigheid wegens een ver keersongeval van CDA-raads- lid H. J. Klatter staakten toen de stemmen. Volgende week maandag brengt het college het voorstel opnieuw ter tafel. Mogelijk lei den de hernieuwde beraadsla gingen tot een ander stemresul- taat. Raadslid Klatter was af gelopen weekeinde nog niet hersteld van de verwondingen die hij opliep bij het verkeers ongeval. CDA-raadslid H. J. Klatter kan, als hij weer hersteld is, een cruciale rol spelen in de stemming over het voorstel van Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland één ge meente te maken. brandweerinspectie mondeling examen te doen. Dat viel tegen. „Ze vroegen van alles over kleine blusmiddelen. Maar daar wisten wij helemaal niets van af, want het bleek dat we een verkeerd boek hadden ge leerd. We zakten allemaal en konden terug met een rood hoofd en èen rood boek over kleine blusmiddelen." Enkele collega's vonden dat vreselijk, maar Simons bekeek het van een andere kant. ,,Ik vond het hartstikke leuk, zo'n maffe vergissing." Wanneer vroeger de brandweer uitrukte was heel Haamstede daarvan op de hoogte. ,,We had den een sirene op het oude raadhuis, het vroegere gemeen- Ook over een ander tijdens de begrotingsdebatten gedaan voorstel moet worden besloten. Nadat de Stichting Renesse zich hiertoe eind vorige week bereid verklaarde, moet nu ook de gemeenteraad door de bocht. Het gaat om een over bruggingskrediet van 100.000 gulden voor aanleg van de golf baan op het landgoed Moer- mond in Renesse. De eerste jaren na oprichting van de golfclub draagt Stich ting Renesse flink bij in de ex ploitatiekosten. Na drie jaar moet de club voldoende leden hebben om zichzelf in stand te houden. Volgens verwachting krijgt de gemeente na driejaar 50.000 gulden terug van de bij gedragen 100.000. Het financië le risico bedraagt inclusief ren teverlies 66.100 gulden. De Stichting Golf, exploitant van de golfbaan, is inmiddels onder het motto 'ons soort mensen' een promotiecampag ne begonnen om voor 1 januari te voldoen aan de minimum-eis van 240 betalende leden. Lukt dat niet, dan is het hele plan van de baan. Snippers De gemeenteraad moet zich verder buigen over het voorstel om voor een kleine 70.000 gul den een houtversnipperaar aan te schaffen. Uit milieu oogpunt vindt het college het niet verantwoord snoeihout af te voeren naar de vuilstort. Bo vendien zijn de snippers een goede bedekking vor de vele voet- en ruiterpaden in de ge meente. De oude snipperma- chine is versleten. tehuis. Dat was een soort lucht alarm. Wanneer we aankwa men bij de Schuitkade, waar de Chevrolet stond, kostte het de nodige moeite om uit te rukken omdat het publiek rijen dik stond." De oude schuur -waarin de brandweerauto werd gestald was niet het ideale on derkomen. ,,Je moest de deur altijd voorzichtig openen, an ders donderde hij er uit. Dat vergat je nog wel eens wanneer je haast had." Omdat in.de ruimte geen verwarming was, lagen in de winter verwar mingslampen onder de brand weerauto. Die moesten voorko-. men dat de 1500 liter water in het voertuig bevroor in de lei dingen. „Ratten en muizen vonden die temperatuur ook wel lekker. Ze huisden in gro ten getale onder de auto en be schouwden de uit vlas vervaar digde brandslangen als lekke re hapjes." De eerste brand waarvoor Si mons uitrukte was in het pompstation Blinkert, waar een dieselmotor in brand stond. „We hadden nog geen persluchtmaskers, maar wel een paar filtermaskers. Adrie van der Maas, waarmee ik het station binnenging, was verge ten om het plastic dopje van de filterbus te halen. Ik heb nog nooit iemand zo snel de trap zien oplopen. Hij had het ge voel dat hij stikte." Simons was een van de eerste Wester- schouwse brandweerlieden die een cursus perslucht volgde. In de loop van de jaren volgden vele andere cursussen, want het werk van de vrijwillige brandweer vergt tegenwoordig heel wat technische kennis. „Ik vond dat altijd wel leuk en in teressant." Moeilijk vond Simons soms de hulpverleningstaken, vooral wanneer het mensen betrof die hij kende. „Ik vergeet nooit dat we moesten uitrukken om een meisje t.e bevrijden dat met de bromfiets was gevallen en on der een rijdende vuilniswagen was geraakt. Terwijl we daar mee bezig waren kwam haar vader aanlopen. Ik kende hem goed en vond het heel moeilijk om te vertellen dat het zijn dochter betrof." Desondanks stond Simons bekend als ie mand met een natuurlijke gave om mensen gerust te stellen. Dat beperkte zich niet tot de uren vlak na een brand of on geval. Ook later 2ocht hij con tact met de slachtoffers om te vragen hoe het nu met ze ging. „Ze noemden mij de aalmoeze nier. Maar ik vind zoiets van zelfsprekend." Belangrijk vindt Simons ook het onder ling napraten van brandweer lieden na een ingrijpende klus. „Dat is nodig om het te kunnen verwerken." Veel plezier had de brandweer man in de bewakingsdiensten; diensten waarbij de brandweer aanwezig moest zijn in ver band met een evenement of hoog bezoek. Zo maakte hij van nabij mee dat koninklijke personen per helikopter land den op Neeltje Jans en bekende artiesten optraden in het voor malige Krayestein of tijdens het Beachpop-festival. „Wij droegen dan witwollen brand vrije kleding waaronder persluchtapparatuur zat. Op Neeltje Jans kwam Pieter van Vollenhoven naar me toe om te vragen wat er in die bult onder mijn kleding zat. Hij lachte zich blauw toen ik antwoordde dat we koffie bij ons hadden en adviseerde om de volgende keer wat sterkers mee te ne men." Van een bezoek aan Neeltje Jans van de Spaanse koning Juan Carlos en zijn echtgenote Sophie maakte Simons foto's, die hij tijdens een vakantie op Mallorca persoonlijk ging aan bieden aan de koning. „Hij was jammer genoeg niet thuis, daarom heb ik ze maar opge stuurd." De twee bedankbrie ven van de koning bewaart hij zorgvuldig. „Ik had een stille hoop dat hij me zou uitnodigen om een weekje op vakantie te komen. Maar misschien komt dat nog." BURGH-HAAMSTEDE - In het Sportcentrum Westerschouwen aan de Krayesteinweg houdt de brandweer Westerschou wen vrijdag de jaarlijk se contactavond. Aan het begin van deze avond worden de kofpsled'en A. D. den Boer, A. Kostense, J. G. Plandsoen, L. Vermeer en R. de Werfhorst gehul digd in verband met hun 12,5-jarig dienstjubi- leum. Verder wordt af scheid genomen van P. de Meij en J. Simons. Tenslotte wordt aan ver schillende korpsleden een diploma, cq certifi caat uitgereikt. De contactavond begint om 19.30 uur. Het leukste aan het brand weerwerk vond de bevelvoer der het vriendschappelijke contact tussen de brandweer lieden onderling. „Ik heb zulke leuke ervaringen met die jon gens hier." Hij noenit daarbij het afscheid van commandant Sluyter waarbij een bonte avond werd gehouden, de Sin terklaasfeesten, zijn zilveren brandweerjubileum waarbij hij een enorm ontbijt op bed kreeg en een bezoek aan een Pools brandweerkorps. „Daar heb ik de limbo nog geïntrodu- .ceerd in een witte onderbroek waarover een rieten rokje hing." Maar het meeste troffen hem de reacties van collega brandweerlieden toen hij twee jaar geleden zijn ontslag wilde indienen omdat hij vanwege artrose steeds slechter ter been is. „Die brief mocht niet ver stuurd worden. Ik moest blij ven. Men zou wel een andere taak voor mij zoeken." Advertentie Die taak werd gevonden in het verzorgen van de brandweer administratie. Maar formeel moet Simons vanwege zijn li chamelijke tekortkomingen toch plaats maken voor een an dere brandweerman of -vrouw. Daarom wordt vrijdag, tijdens de jaarlijkse bijeenkomst waarbij de diploma's worden uitgereikt, ook afscheid geno men van Simons. Daarbij wil hij het brandweerkorps Wes- .terschouwen graag de volgende wens meegeven: „Ik hoop dat iedere brandweerman hetzelf de gevoel heeft als ik, wat be treft vriendschap die ik binnen het korps heb ondervonden. Want dan gaat het goed!" BRUINISSE Op de onover zichtelijke kruising Schippers- laan/Tarwestraat in Bruinisse zijn zaterdagmiddag om streeks 15.00 uur twee BMW personenwagens met elkaar in botsing gekomen. De materië le schade was groot. De aanrijding gebeurde toen J. M. uit Bruinisse vanuit de Schipperslaan de Tarwestraat wilde inrijden. Op de linker weghelft van de Tarwestraat naderde op dat moment de Bruenaar K. d. B. Laatstge noemde automobilist maakte van de linkerrijbaan gebruik omdat aan de andere zijde van deze smalle straat een aantal voertuigen stond geparkeerd. De beide voertuigen moesten worden weggesleept. GOES - In de Zeelandhalen in Goes heeft vrijdagochtend brand gewoed. Een kermisat tractie ging in vlammen op. Kermisexploitanten waren vrijdag bezig met de opbouw van de overdekte Winterker mis. In de tweede hal van het complex zag een exploitant vuur vallen van de zaak van een collega, waarna hij de brandweer alarmeerde. De brandweer Goes verscheen met vier auto's in de hal, maar kon niet voorkomen dat de attrac tie geheel uitbrandde. Ook het dak van de hal liep schade op. De schade aan de kermisattrac tie wordt geraamd op twee ton. De omvcing van de schade aan het dak is nog niet bekend. De oorzaak van de brand is mo gelijk gelegen in de opslag van pluche beesten nabij een lamp. De technische recherche is een onderzoek begonnen. STELLENDAM - De Konink lijke Nederlandse Motorboot club heeft het KNRM-station Stellendam een reddingboot geschonken. De 'John Stegers', een zes me ter langé'rubberboot met vaste bodem, wordt tijdens de Hiswa-tentoonstelling in Am sterdam gedoopt en in dienst gesteld. Dat gebeurt op 15 de cember om 16.00 uur in de stand van de Motorbootclub door mevrouw W. M. Th. Ste- gers-Keunen, weduwe van de in 1993 overleden voorzitter van de KNRM, John Stegers. De 'John Stegers' wordt voort gestuwd door twee 70 pk Yama ha buitenboordmotoren, die de boot een snelheid van 35 kno pen geven. De reddingboot is half-automatisch zelfrichtend en heeft onder meer een elee- tronisch kompas, dieptemeter, marifoon en GPS-navigator. De boot wordt gestationeerd op het Haringvliet (binnen de sluizen) waar de vraag om hulpverlening de laatste jaren sterk is toegenomen. Verwachting t/m vrijdag 9 dec. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 70% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht zuidwest 6 Donderdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 70% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht zuidwest 6 Vrijdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 70% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht zuidwest 6 ZON- EN MAANSTANDEN 6 dec. Zon op 08.32, onder 16.26 Maan op 11.08, onder 20.56 Eerste Kwartier: 9 dec. (22.07) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vanavond en vannacht valt er regen. Daarbij wordt het niet kouder dan ongeveer 8 graden. De wind is matig tot vrij krachtig maar aan de kust en op het IJsselmeer zelfs hard of stormachtig. De wind richting is eerst zuid maar wordt in de loop van de nacht zuidwest. De regen en wind hangen samen met een frontale storing die vannacht onze omgeving passeert. Morgen overdag is de storing voorbij. De wind neemt dan iets af. Misschien valt er eerst nog een enkele bui maar op de meeste plaatsen blijft het droog dankzij een zwakke rug van hogeluchtdruk. De zon schijnt af en toe en de middagtemperatuur is ongeveer 9 graden. Deze weers- verbetering is niet van lange duur want woensdag passeert er op nieuw een frontale storing. Ook de rest van de week hebben we te ma ken met een zuidwestelijke wind zo dat storingen ons land blijven berei ken. Daarnaast voert de wind zachte lucht met zich mee zodat de middagtemperatuur deze week rond 10 graden schommelt. ZIERIKZEE - Om tech nische redenen bleek het niet mogelijk de rubriek Marzas vandaag in deze krant op te nemen. Derhalve wordt de weke lijkse beschouwing van onze vaste 'commenta tor' in de dinsdagkrant geplaatst. IJs en weder dienende is Marzas' co lumn volgende week weer gewoon in de maan dagkrant te vinden. AMSTERDAM - Leden van het politieteam Uithoorn hebben in samenwerking met de poli tieregio's Flevoland en Gooi en Vechtstreek een 45-jarige Die- menaar aangehouden, die 400 kilo vuurwerk in zijn auto bleek te hebben. Z1ERIKZEESCHEESS NIEUWSBODE Sea Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven, Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187.00 Bij autom. afschr. f 177.00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Va% B.T.W. EN DAN NU GOED NIEUWSVERZORGD DOOR AfiP 8"72lÖÖ0"36Ö209l ELKE DAG GOED NIEUWS Naast het couponboekje wat deze week bij u in de brievenbus valt, hebben wij nog een extra aanbieding voor u als u maandag, dinsdag 1 of woensdag komt winkelen bij ASP Tegen inlevering van deze advertentie ontvangt u 6.50 korting op kipkarbonade. Knip snel de bon uit en ga uw voordeel halen bij ASP f 10 KIPKARBONADES Normaal 14.38 Nu slechts i I Tegen inlevenng van deze advertentie. I Alleen geldig op maandag 5, dinsdag 6 en woensdag 7 december 1994 Bel voor het dichtsbijzijnde ASP filiaal tel 02154-83333 I 1 BURGH-HAAMSTEDE - Het voorstel aan de minister om van Schouwen-Duive land en Goeree-Overflakkee samen één gemeente te maken, komt op maandag 12 december opnieuw aan de orde in de gemeenteraad van Westerschouwen. De vorige keer staakten de stemmen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3