Serviërs laten ook tweede Nederlandse VN-konvooi los Mogelijk uitstel van nieuwe asielzoekerswet Gezinnen in problemen door duurdere gezinszorg Ruimen olie Amercentrale duurt nog: zeker een week Helikopter verongelukt Prins heeft opnieuw longontsteking Inbraak in bankgebouw via tunnel Schip overlevenden van Achille Lauro in Mombasa aangekomen i y ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Zorgvuldigheid Eerste Kamer HILVERSUM (ANP) - De wet die het mogelijk maakt asielzoekers die via België of Duitsland hier heen komen niet toe te laten, kan wellicht pas later ingaan dan de voorgenomen datum 1 januari 1995. Dat zei minister-president Kok zondag voor de AVRO-radio. De wet is pas deze week, na enig politiek tumult, door de Tweede Kamer aangenomen en moet nu nog door de Eerste Ka mer. Kok benadrukte dat zorgvuldigheid het moet win nen van de druk van de kalen der" en zei er van uit te gaan dat de coalitiepartijen PvdA, VVD en D66 die mening delen. Het tumult dat de behandeling van het wetsvoorstel in de Tweede Kamer opleverde, gold vooral een wijziging die de VVD op het wetsvoorstel wilde aanbrengen. Daarin staat dat de asielaanvraag van vluchte lingen die via België of Duits land of andere veilige derde landen" bij ons komen, niet in behandeling wordt genomen. Oppositie Het VVD-voorstel haalde het, tegen de wil van coalitiegeno ten PvdA en D66, dank zij steun van de oppositie. UTRECHT (ANP) - De verhoging van de eigen bij drage in de gezinszorg heeft geleid tot maatschappe lijk ongewenste gevolgen. Vooral gezinnen met kin deren komen erdoor in financiële problemen. De ei gen bijdragen kunnen binnen één gezin zo hoog oplo pen dat ze 20 procent van het besteedbaar inkomen in beslag nemen. De Landelijke Vereniging voor Thuiszorg (LVT) vindt het ver ontrustend en stelt dat de over heid dringend maatregelen moet nemen die de knelpunten oplossen. Sinds juni is de eigen bijdrage voor gezinszorg verhoogd van 8,25 gulden per uur naar een tientje, tot een inkomensafhan kelijk maximumbedrag is be reikt. Die maximumbedragen zijn fors verhoogd en het aan tal inkomensklassen is terug gebracht van 45 naar 7. Het to taal aan maatregelen blijkt zeer verschillend uit te werken. In enke-le inkomensklassen is het maximumtarief omlaag ge gaan, maar in andere klassen is het bedrag verzesvoudigd. Het Nederlands Instituut voor Onderzoek van de Gezond heidszorg (Nivel) onderzocht op verzoek van de LVT wat de gevolgen van de aanpassing van ,de eigen-bijdrageregeling zijn.. Het vorige kabinet be sloot tot de verandering nadat een poging een vermogenstoets in verpleeghuizen in te voeren, strandde. Volgens het Nivel is de eigen bijdrage gemiddeld met 26 pro cent gestegen. Sommigen beta len echter meer dan twee keer zoveel als voor 20 juni. Vooral in de lagere inkomenscatego rieën zijn de verhogingen fors. De eigen bijdrage voor een ge zin met een netto-inkomen net boven het minimum (1.700 gul den per maand) is nu gemid deld 22 gulden per week, tegen 3,50 voor de aanpassing. Nieuwe regeling De LVT wil dat de overheid de knelpunten wegneemt, maar ziet liever nog dat er een heel nieuwe regeling voor eigen bij dragen komt. Nu zijn er nog ge scheiden regelingen voor kruiswerk en gezinszorg, ter wijl veel instellingen gaan in tegreren of - al zijn samenge gaan. Dat leidt volgens de. LVT tpt onuitvoerbaarheid van.,de bestaande regelingen. Vervuild door gescheurde pomp GEERTRUIDENBERG (ANP) - Het opruimen van de weggelekte olie hij de Amercentrale in Geertrui- denberg duurt nog zeker een week. Een woordvoer der van Rijkswaterstaat heeft dit zondag meege deeld. Veertien dagen geleden lekte -tijdens het proefdraaien uit een gescheurde pomp duizen den liters stookolie weg. De brandstof kwam terecht op het bedrijfsterrein en in de Amer. Naar het zich laat aanzien, is de aangrenzende Biesbosch niet verontreinigd. Wel zijn in de Amer rietkragen over een lengte van enkele kilo meters besmeurd met olie. Schoonmakers snijden dat riet af en voeren het vervolgens af naar een vuilverbranding sinstallatie. Rijkswaterstaat verwijdert het olielaagje op het water met behulp van zoge noemde absorptiematten. Luchtfoto's De komende dagen bekijkt Rijkswaterstaat aan de hand van luchtfoto's of er wellicht vervuilde plekken over het hoofd zijn gezien. Eerder al maakten de schoonmakers ge bruik van een helikopter van de Dienst Luchtvaart van de politie. MANNHEIM (DPA/RTR) - In het Zuidduitse Mannheim is maandagochtend een red dingshelikopter tegen een tele visietoren gevlogen. Bij het ongeluk kwamen minstens vier personen om het leven. Het toestel uit Heidelberg ver voerde een patiënt naar een ziekenhuis in Mannheim, aldus veronderstellingen van de poli tie. De helikopter botste tegen de antenne bovenop de ruim twee honderd meter hoge betonnen toren voor telecommunicatie. Oorzaak onduidelijk Het toestel vloog in brand en stortte neer. Ook een deel van de antenne kwam naar bene den. De oorzaak van het onge luk is nog onduidelijk. Tijden en standen volgens gctijdetafel llydro-mctcoccntrum /.celand t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 6 december 05.40 168 11.40 - 145 18.05 185 23.50 - 113 ROOMPOT BUITEN 6 december 03.45 183 10.00 -152 16.05 202 22.25 - 118 BRUINISSE 6 december 06.20 181 11.30 - 155 07.00 177 12.20 - 158* WEMELDfNGE 6 december 06.00 173 11.35 - 151 18.20 192 23.50 - 119 Doodtij: 11 dcc. Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 President Milosevic aanvaardt vredesplan DEN HAAG (ANP) - De Bosnische Sefviërs hebben zondagmiddag de 20 Nederlandse VN-militairen die deel uitmaken van een brandstofkonvooi toestemming gegeven hun weg te vervolgen. De blauwhelmen ver trokken rond 15.00 uur uit de Oostbosnische plaats Papraca, waar ze sinds begin deze week vastzaten. Ve- drer werd zondag bekend dat de Servische president Milosevic het internationale vredesplan voor Bosnië heeft aanvaard. Minister Voorhoeve van defen sie is .uitermate verheugd" over de vrijlating. Het konvooi arriveerde zonndag aan het be gin van de avond in Srebrenica. Daar werden de Nederlandse blauwhelmen opgevangen door militairen van het Neder landse bataljon in de moslim enclave. De vrijgelaten militairen ver keren in goede conditie, aldus overste Everts van het Dutch- bat. ,,De eerste indicaties zijn hartstikke positief. Niets aan de hand met die mannen." Zij hebben inmiddels naar huis kunnen bellen. Bosnische Serviërs hielden het brands tof konvooi zaterdag 26 november aan uit protest tegen luchtaanvallen van de NAVO op Servische stellingen rond de enclave Bihac. Behalve de twintig militairen van het konvooi namen de Ser viërs elders in Bosnië zeventig Nederlandse verlofgangers in gijzeling. Die zijn vrijdag vrij gelaten. Zij zijn zaterdag in Ne derland teruggekeerd. In ruil voor hun vrijlating hebben de twintig Nederlandse militai ren de lading diesel die zij ver voerden niet hoeven afgeven. De brandstof is bestemd voor de 700 militairen van het Dutchbat in Srebrenica. Waarnemers Er zitten nu alleen nog vier Ne derlandse VN-waarnemers vast. De Bosnische Serviërs hebben de vier, die opereren rond Sarajevo en Pale, onder huisarrest geplaatst. Het is on duidelijk wanneer ze hun be wegingsvrijheid terugkrijgen. De vier waarnemers mogen wel elke morgen enkele bood schappen doen. De Servische president Slobo dan Milosevic heeft zondag de Bosnische Serviërs opgeroepen het nieuwe vredesplan van de internationale contactgroep voor Bosnië te aanvaarden. Het recht een confederatie met Servië te vormen is volgens hem voor de Bosnische Ser viërs het beste argument hen ervan te overtuigen het plan te accepteren. De Bosnische regering wijst het nieuwe plan echter af om dat het volgens Sarajevo tot een Groot-Servië kan leiden. In het plan krijgen de Bosni sche Serviërs de belofte dat ze banden met Servië mogen aan gaan, mits ze een deel van de veroverde gebieden opgeven aan de moslims en Kroaten. Het vredesplan van de contact groep, bestaande uit Groot- Brittannië, Frankrijk, Duits land, Rusland en de Verenigde Staten, kent de Serviërs 49 pro cent van Bosnië toe, terwijl ze nu 70 procent in handen heb ben. Bosnische Serviërs uit de Kro atische regio Krajina, gesteund door moslimtroepen van de af vallige leider Fikret Abdic, le verden zondag in de moslimen clave Bihac felle gevechten met het Bosnische regeringsleger. Volgens woordvoerder Paul Risley van de VN-vredesmacht bombardeerden de Serviërs onophoudelijk de plaats Velika Kladusa in het noorden van de enclave die in het westen van Bosnië ligt. Brandstof Een hulpkonvooi met brand stof voor de VN-militairen dn de enclave kon zaterdag Bihac bereiken. De VN-troepen in de enclave hadden nagenoeg geen brandstof meer. DEN HAAG (ANP) - Prins Bernhard kampt sinds het weekeinde met een opnieuw opspelende longontsteking. Daardoor liep zijn verhoging op. Nadat zijn artsen hem een ander antibioticum toedien den, daalde deze weer. De toe stand van de prins is nu sta biel, aldus de Rijksvoorlich tingsdienst (RVD) maandag morgen. De 83-jarige prins liep vorige week een longontsteking op nadat hij eeirder was geope reerd aan zijn dikke darm. Het staatsbezoek van koningin Beatrix en prins Claus aan Jor danië d^ej^ek gaat gew,oon; .door, aldu^dé-RVEX' REEK (ANP) - Onbekenden hebben het afgelopen weekend ingebroken in een bankge bouw in het Brabantse Reek. De inbrekers kwamen binnen via een zelfgegraven tunnel. De buit bestaat uit wisselgeld ter waarde van enkele duizen den guldens. Bovendien richt ten de daders een schade aan van tienduizend gulden, aldus een woordvoerder van de bank. Een buurman ontdekte dë in-' braak. Achter het bankgebouw lag een grote hoop zand. On derzoek wees uit dat de inbre kers een gang hadden gegraven onder de fundering. Via de kruipruimte bereikten ze ver volgens een niet beveiligd ar chief. Daar lag alleen wat muntgeld. Een poging om de kluis van de geldautomaat te kraken mislukte. De directie heeft in middels besloten de beveili ging van het gebouw uit te breiden. Bemanning rampschip dacht alleen aan zichzelf MOMBASA (RTR) - Meer dan honderd overlevenden van de ramp met het cruiseschip Achille Lauro zijn maandag in de Kenyaanse havenstad Mombasa aangekomen met de Russische tanker SKS Spirit. Onder hen zijn 79 Nederlanders. De 106 schipbreukelingen zijn per ferry van de tanker naar het vasteland overge bracht, waar ze in hotels zijn ondergebracht om bij te komen. Twee psychiaters van het ministerie van volksgezondheid zijn naar Mombasa gevlogen om de toestand van de. Nederlan ders te onderzpeken. Tijdens de' overtocht met de Spirit overleed de 74-jarige mevrouw E. Spiekerman uit Vught aan een darm kwaal. Een andere Neder lander, de 73 jarige T. Alke made uit Breda, blijkt te zijn vermist. Zondag kwam her eerste schip in de ha venstad aan met acht Ne derlanders. Maandagoch tend arriveerden zij op Schiphol. Het cruiseschip, dat zo'n 1000 opvareriden aan boord had, zonk vrijdag in de In dische Oceaan nadat er woensdag brand was uitge broken. Bij de ramp kwa men een Brit en een Duitser om. Belangengroep Eén van de Nederlandse overlevenden, G. Bolhuis uit Zoetermeer, heeft met enkele andere passagiers de belangengroep SOAL opge richt, wat staat voor Slacht offers Ondergang Achille Lauro. Hij leverde ernstige kritiek op de bemanning van het cruiseschip, die op geen enkele manier heeft geprobeerd de pasagiers te helpen. ,,Een volstrekte chaos. Branddeuren die op slot wa ren, dikke rook in pikdon kere gangen, bemanningsle den die alleen hun moe derstaai spraken en alleen aan zichzelf dachten. Door incompetentie en gebrek aan leiding zijn er doden en gewonden gevallen", aldus Bolhuis. De stemming aan boord van de Spirit was zondag be drukt door het overlijden van de vrouw uit Vught. „Het is allemaal heel emoti oneel", aldus Bolhuis via de satelliettelefoon op de brug van de Spirit. Hulp Bolhuis meldt dat belan gengroep SOAL zich zal in zetten voor psychische en materiële hulp aan de slachtoffers. „We zijn alles kwijt. We mochten niets meenemen, zelfs geen kle ren uit onze hut halen." De bemanning daarentegen zorgde goed voor zichzelf, zegt Bolhuis. „Die ging volledig gekleed en deels zelfs bepakt en be zakt van boord." Vrouwen eerst Van de romantische heroiek die bij scheepsrampen hoort te ontstaan, heeft Bol huis niets gemerkt. „Niets vrouwen, bejaarden en kin deren eerst. De beman ningsleden zorgden ervoor dat ze het eerst in de red dingssloepen waren. Som mige boten werden half vol al in het water gelaten, waardoor er een tekort aan plaats dreigde voor de pas sagiers." Het is te danken aan de inzet van de hostes- sen van het reisbureau en aan de leden van de enter- tainmentgroep dat de ont scheping toch nog is gelukt, meent Bolhuis. AMSTERDAM - De politie heeft bij een ontruiming van een woning in Amsterdam- Oost dertig handgranaten aan getroffen. ROTTERDAM - Dominee H. Visser werkt aan een nieuwe opvangplaats voor zwaar ver slaafde druggebruikers in Rot terdam. AMSTERDAM - Prof. dr. G. Lankhorst is benoemd tot hoogleraar Revalidatiegenees- kunde aan de Vrije Universi teit Amsterdam. Suske en Wiske 'DE AVERECHTSE AAP' RAAAHVut par heme- Me studie irr das prison 'sind voor mets fewest^ door Willy Vandersteen Kalmte han u redden. Herr druk Ueltuht is alles het qevolj van een kortsluiting1 loten uu alles noi eens controleren Maandag 5 december Scharendijke Aankomst Sinterklaas. Haven. 08.45 uur. Oosterland Vergadering SGP-Studiever- eniging. Vergaderzaal Sint Joostdijk 11. 19.45 uur. Dinsdag 6 december Kerkwerve Bejaardensoos. St. Nicolaas- middag. Dorpshuis 't Zuudèn- de. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Sint Nicolaasviering NVvH. Gereformeerde kerk. 14.00 uur. Oosterland Officiële afronding herinrich ting centrumgebied door wet houder W. P. Stouten aan de Markt. 14.00 uur. Woensdag 7 december Burgh-Haamstede Borstvoeding-informatie avond. Repel 7. 20.00 uur. Donderdag 8 december Zierikzee Spreekuur D66. Vismarkt. 19.00 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 20.00 uur. Oosterland Rommelmarkt in de Voorkerk tussen kerk en toren. Van 13.30 tot 17.00 uur en 18.30 tot 20.00 uur. Sirjansland Bijeenkomst Reformatorisch Contact Schouwen-Duiveland. Grote kerkzaal. 19.45 uur. Vrijdag 9 december Zierikzee Uitverkorenen, cabaret niet uit het raam. Concertzaal. 20.00 uur. Brouwershaven Kerstmarkt. Woonzorgcentrum Poortershof. 10.00 tot 16.00 uur. Prijsklaverjassén in strandpa viljoen Meerzicht. 20.00 uur. Zaterdag 10 december Zierikzee Kerstverkoop van kleding. Grote zaal De Lichtboei. 10.00 tot 12.30 uur. Burgh-Haamstede Kunst- en kerstmarkt. Galerie 't Zuuddek. 10.00 tot 17.00 uur. Barbershopconcert. Ridderzal Slot Haamstede. 20.00 uur. Renesse Herdenking omgebrachte ver zetstrijders. Nederlandse Her vormde kerk. 14.00 uur. Nieuwerkerk Adventsconcert in de Neder landse Hervormde kerk. Bruinisse Hobbybeurs. Sportzaal De Vanger. Tussen 10.00 en 17.00 uur. Zondag 11 december Renesse Advents- en kerkconcert. Jaco- buskerk. 15.30 uur. Brouwershaven Jazzmiddag. Eetcafé 't Swarte Schaep. 15.00 uur. Dreisclior Kerstconcert Musi Voca. Ne derlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Maandag 12 december Zierikzee Districtsvergadering Beter Wo nen, kantoor aan de Caland- weg. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering gemeenteraad. Gemeentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 13 december Kerkwerve Koersbal. Dorpshuis 't Zuud- ènde. 14.00 uur. Overhandiging Rabo-schen- king. Gemeentehuis. 15.00 uur. Woensdag 14 december Zierikzee Bijeenkomst voor ouderen van NCVB. Hervormd Kerkcen trum. 14.30 uur. Open kerstdrive bridge. Dorps huis De Schutse. 13.30 uur. Donderdag 15 december Zierikzee Kerstmarkt. De Driehoek. 13.00 tot 17.15 uur cn 18.45 tot 21.00 uur. Contactmiddag PCOB, multi functioneel centrum Malta. 14.15 uur. Afdelingsvergadering PvdA. Multifunctioneel centrum Mal ta. 20.00 uur. k

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2