Dorpsfeest en intochten vanwege Sinterklaas Curatele Zeeuwse politie dreigt door tekort begroting In Poortambacht komt woning verstandelijk gehandicapten Drie landen zijn akkoord over begrenzing Waddenzee Vuurwerkactie Haltbureau voor Oosterschelderegio Proef met 'Waternet' bemoedigend In Ellemeet, Noordwelle en Scharendijlce ''Boterzachte'' begroting in wachtkamer Nederland, Denemarken en Duitsland Vuurwerkkrant en voorlichtingspakketten Dependance internaat verstandelijk gehandicapten b f 6 ZIERIKZEE8CHE NIEUWSBODE SCHOUWEN-DUIVELAND - Sinterklaas en zijn Zwarte Pieten hebben het nog steeds razend druk. Het komende weekeinde en de dag voor zijn verjaardag, maandag bezoekt het gezelschap Ellemeet, Noordwelle en Scharendijke. Ook wordt Sinterklaas verwacht in een aantal bedrijven en scholen. De begroting voor 1995 was sluitend gemaakt door de aan name dat de bijdrage van het rijk per agent met tweeduizend gulden verhoogt zou worden. Dit werd door de commissie Van Dijk, die de financiële po sitie van het politieapparaat' onder' de loep' na'm'i "geédvt1 seerd. Voor Zeeland 'komt dit, met 750 politiemensen, neer op 1,5 miljoen gulden."'Het rijk verhoogd de bijdrage in 1995 echter maar met 1.400 gulden, waardoor er een gat in de be groting zit van 4,5 ton. Perspectief Korpsbeheerder mr. Chr. G. J. Rutten stelde desondanks voor de begroting voor 1995 vast te stellen. Hij hoopt op een posi tief resultaat van het overleg met de minister. Daarnaast is er volgens hem een mogelijk heid dat Zeeland profiteert van Tijdens de proefperiode heb ben zich ongeveer 80 schepen en 120 belanghebbenden aan de wal laten aansluiten op 'Water- net'. Daarbij is een min of meer ge lijke verdeling tussen de droge ladingvaart, de tankvaart en de containervaart nagestreefd. Het gebruik van E-mail in de Dat vertelde algemeen direc teur van de stichting Den Berg, W. A. Hurkens. Volgens de di recteur heeft het ministerie reeds toestemming gegeven voor het realiseren van een der gelijke voorziening in Zierik- zee. „De plannen moeten al leen nog verder worden uitge werkt." De stichting Den Berg heeft momenteel optie op 2000 vierkante meter grond in het gebied in Poortambacht waar de gemeente verdere uitbrei ding van woningbouw heeft ge pland. ,,We wachten op de de zeventien miljoen gulden die beschikbaar komt voor de speciale problematiek van de krimpregio's, waartoe ook Zee land behoort. ,,Die zeventien miljoen biedt perspectief, maar hoe dat bedrag ingevuld wordt is nog onduidelijk en ik kan dan ook geen enkele toe zegging doen. Mocht het be drag van tweeduizend gulden er niet uitkomen, dan zitten we met een begroting die niet sluit en moeten we kijken wat ons te doen staat." De burgemeesters van het Oosterscheldebekken, waartoe ook Schouwen-Duiveland be hoort, wisten dat al. In onder ling overleg was afgesproken dat zij zich nader zouden bera den wanneer de verhoogde bij drage van het rijk naar bene den bijgesteld zou worden. „Wij vinden dat we deze begro ting op deze wijze niet kunnen binnenvaart wordt veelal posi tief beoordeeld. Tankvaart Dit geldt het sterkst in de tankvaart en voor de particu lieren in de droge ladingvaart die deel uitmaken van een sa menwerkingsverband. Dat grondprijs. Dan kunnen we on ze definitieve plannen voorleg gen aan het ministerie", aldus Hurkens. Hij sprak de ver wachting uit dat bouw van de dependance in 1995 kan begin nen. De voorziening staat los van het gezinsvervangend huis voor verstandelijk gehandicap ten Schouwenoord aan de Touwbaan in Zierikzee. ,,De mensen die daar wonen zijn zelfstandiger dan de verstan delijk gehandicapten die in ons vaststellen. Ze berust op boter zachte cijfers", liet burgemees ter drs. D. J. van der Zaag (Goes) namens zijn collega's van het Oosterscheldebekken weten. Grens Hij wees daarbij op de toelich ting op de begroting van 1995. Hierin stelt korpschef A. A. Smeels, dat ,,het niet of niet ge heel overnemen van het advies (van de commissie Van Dijk, red.) door de rijksoverheid on middellijk zal moeten leiden tot onaanvaardbare bijstelling van de ramingen van 1995." „We zitten aan de grens. Er'kan dus niets vanaf", concludeerde Van der Zaag. Hij kreeg het regionaal college achter zich. Ondanks pogingen van Rutten toch over te gaan tot vaststelling van de begro- komt doordat de mogelijkhe den van 'Waternet' goed blij ken aan te sluiten bij de om vang en urgentie van het be richtenverkeer in deze deelsec toren. Het E-mailsysteem maakt het mogelijk berichten te versturen en te ontvangen en kennis te nemen van voor de binnenvaart belangrijk nieuws als het weerbericht, de wa- internaat in Goes verblijven. Hurkens vertelde dat het idee voor de socio-woning in Poort ambacht voortkomt uit het streven de verblijven voor ver standelijk gehandicapten beter te verdelen over Zeeland. Op dit moment staan de mees te voorzieningen in Zuid- Beveland en Walcheren. Daar wonen ook de nodige verstan delijk gehandicapten die af komstig zijn van Schouwen- Duiveland. Het is de bedoeling om zestien van hen onder te ting, al was het maar voor waardelijk. Daar wilde Van der Zaag echter niet aan. ,,Wat heb ik aan een voorwaardelij ke begroting. Je stelt een be groting vast of je stelt ze niet vast". Rutten kon niet anders dan concluderen dat de pap gestort was en^een datum prik ken voor een volgende vergade ring, na het overleg met minis ter Dijkstal. Het was overigens gisteren niet eens mogelijk formeel de be groting vast te stellen. Door de afwezigheid van veel burge meesters ontbrak hiervoor het benodigde quorum. Een feit waarover met name burge meester J. C. Th. van der Doef (Vlissingen) zich kwaad maak te. Volgens hem gaf dit blijk van een grote desinteresse voor deze belangrijke zaak. Hij had slechts één woord nodig om dit gedrag te bestempelen: „Schandelijk"! terstanden en stremmingen. Verder heeft het een databank, met onder meer openingstijden van bruggen en sluizen. Uit de eindrapportage blijkt dat vooral veel gebruik werd ge maakt van de mogelijkheid be richten te versturen. Het ging' hier vooral om communicatie tussen schepen en belangheb benden aan de wal. brengen in de nieuwe socio- woning in Zierikzee, zodat ze meer in hun eigen omgeving wonen. Hurkens vertelde.dat het de bedoeling is dat de ver standelijk gehandicapten die in Poortambacht komen wo nen, overdag naar het dagver blijf Brugzicht gaan. Deze, pas verbouwde, voorzie ning waar verstandelijk gehan dicapten overdag allerlei acti viteiten kunnen doen, is geves tigd aan de Scheldestraat in Zierikzee. Vrijdag om 09.00 uur wordt de Goedheiligman opgewacht in Ellemeet. Hij arriveert daar op het Dorpsplein midden in de kern, om net een kar met paard er voor naar de openbare basis school 't Mêêtje te rijden. Daar wordt het hoge bezoek ontvan gen door directeur A. Smit. Sinterklaas blijft op school voor een programma waarvan hij het middelpunt is. Noordwelle Vrijdagavond gaat hij naar Noordwelle, waar te zijner ere in het dorpshuis een dorpsfeest Elk jaar zorgt het afsteken van vuurwerk voor problemen en overlast. Eind oktober waren de eerste knallen al te horen en gebeurden ook de eerste onge lukken met vuurwerk weer. Sinds mei '93 is er een vuur- werkbesluit van kracht waarin wettelijke regelingen staan over kwaliteitseisen, het ver kopen en afgeven van vuur werk. Volgens dat vuurwerk- besluit mag alleen op 29, 30 en 31 december vuurwerk worden verkocht en alleen bij daartoe bevoegde verkooppunten. Er mag geen vuurwerk verkocht worden aan kinderen onder de 16 jaar en vuurwerk mag al leen tussen 31 december 10.00 uur en 1 januari 02.00 uur af gestoken worden. Kwijt Jongeren tussen de 12 en 18 wordt gehouden. Sinterklaas wordt om ongeveer 19.00 uur in Noordwelle verwacht. Hij wordt in het dorpshuis verwel komd door de directeur van de openbare basisschool De Stove, P. F. J. Stal. Terwijl de zaal vol zit met dorpsbewoners, praat Sinterklaas met alle leerlingen van de school. De leerlingen van de onderbouw presenteren de mini-musical Pietje Puk en de leerlingen van de boven bouw het toneelstuk Jan wil Piet worden. Scharendijke In Scharendijke wordt Sinter- jaar die door de politie worden betrapt op het afsteken of in het bezit hebben van vuurwerk zijn hun vuurwerk kwijt. Zij kunnen kiezen tussen het beta len van een boete of een Halt afdoening. De hoogte van de boete varieert van 50,- tot 250,-. Het aantal uren dat bij een Halt-afdoening gewerkt moet worden ligt tussen de vier en de tien uur. Jongeren die vuurwerk uit el kaar halen om daar bommen van te maken komen niet in aanmerking voor een alterna tieve straf via Bureau Halt. Zij krijgen zonder meer een proces-verbaal. Wanneer een jongere kiest voor een Halt afdoening hoeft geen boete te worden betaald en wordt de wetsovertreding niet door de politie geregistreerd. Aange richte schade moet worden ver goed. De jongere krijgt verder voor klaas op maandag 5 december verwacht. De Goedheiligman komt om ongeveer 08.45 uur met een stoomboot aan in de haven Kloosternol. Burgemeester W. den Boer is daar present om de hoge gast te verwelkomen. Met paard en rijtuig maakt de Sint vervolgens een rondgang door het dorp. Te zijner ere gaat daaraan een geluidsauto met Sinterklaasmuziek vooraf. Daarna bezoekt Sinterklaas de Helcherseeschool en gebruikt met de leerlingen gezamenlijk de lunch op school. lichting over de gevaren van vuurwerk en ondergaat een al ternatieve stiaf. Deze alterna tieve straf houdt in dat de jon gere in kwestie een aantal uren moet gaan weiken bij het die renasiel, bij de dienst stadsbe heer van de gemeente of bij de brandweer. Met de brandweer en dienst stadsbeheer van ver schillende gemeenten in de 'Oosterschelderegio wordt be keken op welke wijte jongeren na de jaarwisselinj aan het werk kunnen worde* gezet. Het Bureau Halt venpreidt in het kader van de ïctie een Vuurwerkkrant en he»ft voor lichtingspakketten samenge steld voor basisscholen. Dat pakket bestaat uit een video band over ongelukke* met vuurwerk, informatiemateri aal en opdrachten. Daèmaast geven de medewerkers van het Halt-bureau op verzoek /oor- lichting. Van het ideaal dat de reorganisatie zou moeten leiden tot meer politietoezicht komt op basis van de huidige begroting niets terecht. (Foto: Joop van Houdt). MIDDELBURG - Omdat er minder geld vanuit Den Haag naar de politie in Zeeland gaat dan waarop gere kend was stelden de burgemeesters tijdens de vergadering van het regionaal college, gisteren in Middel burg, de begroting voor 1995 niet vast. Over twee weken volgt overleg van de landelijke korpsbeheerders en korpschefs met minister Dijkstal. Wanneer deze niet over de brug komt met meer geld wordt de begro ting definitief niet vastgesteld. Hierdoor komt de politie in Zeeland automatisch onder curatele van het rijk. LEEUWARDEN (ANP) - Nederland, Denemarken en Duitsland hebben woens dag tijdens de regeringsconferentie in Leeuwarden overeenstemming bereikt over de begrenzing van de Wadden. Het gebied dat onder het akkoord valt, strekt zich - zonder onderbreking - uit van Den Helder tot Esbjerg in Denemar ken. Het omvat de Waddenzee zelf, de kwelders, de eilanden, een deel van de Noordzee en de ri viermondingen tot de brakwa- tergrens. De overeenkomst stelt de drie landen in staat samen beleid te voeren voor een betere bescher ming van het Waddengebied. De afbakening valt aan de landzijde samen met de dijken. De scheidslijn in zee komt op drie mijl van de Waddeneilan den. De Waddenadviesraden en de natuur- en milieuorganisa ties hadden op een zone van twaalf mijl aangedrongen. Mi nister Van Aartsen (Natuur) zei kort voor de conferentie dat die grens onhaalbaar zou zijn. Over wat de bijeenkomst heeft opgeleverd, is de bewindsman tevreden: „Het is meer dan ik had verwacht. Je kunt het een doorbraak noemen dat de drie landen een samenwerkingsge bied hebben vastgesteld. De ro de draad daarbij is het zoeken naar een verantwoord even wicht tussen ecologie en econo mie", aldus de minister. De overeenkomst van Leeuwar den is van groot belang voor de natuurbescherming. Nu is er op dat gebied sprake van ver snippering. De drie landen hebben in de Friese hoofdstad afgesproken dat zij samen be leid gaan ontwikkelen voor be langrijke typen natuurgebied. Ook zijn er afspraken gemaakt voor het op elkaar afstemmen van rapportages over milieu effecten, veilige scheepvaar troutes, visserij, jacht en hd uitzetten van zeehonden. Voor de uitvoering van plan nen zoals de ontpoldering en ie inrichting van kwelders, ver wachten de drie landen finan ciële steun uit Brussel. Sommi ge kwesties die tijdens de V'ad- denconferentie in Leeuwaiden aan de orde zijn gekomen, wor den opnieuw besproken tij dens de Noordzeeconferentie, volgend jaar in Esbjerg, Eat geldt onder meer voor de aan bevelingen van de Waddenmi nisters voor de waterkwaliteit. De Noordzeeconferentie be spreekt ook het verplaatsen van de vaarroute. ZIERIKZEE - Het Bureau Halt heeft samen met de politie en het Openbaar Mi nisterie een vuurwerkactie opgezet. Er wordt een vuurwerkkrant verspreid en aan basisscholen worden voorlichtingspakketten verstrekt. De politie gaat pro jectmatig mensen inzetten die moeten toezien op de verkoop en het afsteken van vuurwerk. ZIERIKZEE - Toepassing van mobiele elektronische communicatie in de binnenvaart is haalbaar. Kosten dekkende exploitatie van E-mail in deze sector behoort op termijn tot de mogelijkheden. Dit blijkt uit de eindrapportage van Coopers Lybrand Management Consultants, die in maart 1993 van het ministerie van verkeer en waterstaat de opdracht kreeg voor het uitvoeren van een proef met het communicatiesysteem 'Waternet'. ZIERIKZEE - In het volgende nieuwbouwgebied van de Zierikzeese wijk Poortambacht (Plan West) komt ook een zogenaamde socio-woning. Een woning waarin zestien verstandelijk gehandicapten wonen, bege leid door verzorgers die daar dag en nacht verblijven. Het gaat om een dependance van het internaat voor verstandelijk gehandicapten Den Berg in Goes. Naar verwachting kan de voorziening in 1996 in gebruik worden genomen. Jongeren en vuurwerk, een gevaarlijke combinatie. 30 is in de praktijk gebleken. (Foto: Joop van Houdt). i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 6