Gouden Garnaal voor Brouwse oud-garnalenhandelaar Jansen WEEKEND RECEPT s lieve mensen Gratis brochure over darmklachten dier in het vizier Nieuwe Arbowet van kracht Expositie paddestoelen Paulien erg snel geplaatst 1 Garnalenvangst wint de laatste jaren aan betekenis ft Kerstparty Happy Music Pasar Malam in Goes Vleesfondue Toch middel tegen kaalheid? Plaatsing bushokjes Schaapsweg Wat moet je doen met een kapotte schoen CHUMM'8 CHOEN& LELJTEL ERVICE Natuurlijk Winnaars Sinterklaaspuzzel WOENSDAG 30 NOVEMBER 1994 NIEUWSBODE EXTRA Heb je dat nou ook wel eens dan zit je alles tegen je komt van de druppel direct in de regen. Heb je dat nou ook wel eens alles valt in 't water niets lijkt meer te lukken alles komt wel, later. En als later dan gekomen is komt het veel te vroeg dat wat jij ooit voelde, daarvan krijg je nooit genoeg! Langeweg ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Ongeveer één op de vijf mensen heeft regelmatig of dagelijks last van darmklachten. De Nederlandse Lever Darm Stich ting heeft over deze onderwerpen een brochure uit gegeven. ping, aambeien of een prikkel bare darm, kan beter even bij de huisarts langs gaan. Darmklachten zijn voor een deel op eenvoudige wijze te verhelpen. Mensen blijven ech ter vaak met de klachten zitten omdat er rond darmklachten veel misverstanden bestaan. Daarnaast is het niet altijd ge makkelijk te praten over diar ree, verstopping, prikkelbare darm of aambeien. Veel men sen denken bijvoorbeeld dat diarree het best kan worden verholpen met slappe thee en een beschuitje. Ook denkt men wel dat aambeien spataderen zijn of dat vezelrijke voeding voor iedereen goed is. Het is een feit dat diarree, verstop ping of aambeien soms een een voudige oorzaak kunnen heb ben en uit zichzelf kunnen ver dwijnen. In het algemeen heb ben darmklachten een onschul dige oorzaak. Maar dat bete kent niet dat de klachten niet serieus zijn. Een prikkelbare darm kan zeer hinderlijk zijn en net als aambeien veel pijn met zich mee brengen. Wie re gelmatig last heeft van darm klachten zoals diarree, verstop- Goede oplossingen Voor veel darmklachten be staan goede oplossingen. De brochure van de Nederlandse Lever Darm Stichting (NLDS) geeft uitgebreide informatie over de verschillende soorten klachten. ,,Met deze brochure wil de NLDS voorkomen dat mensen onnodig blijven zitten met darmklachten'V zegt me vrouw Van Male, de directeur van de stichting. „Het is beter om er gewoon over te praten. De stoelgang is immers heel ge woon en het hoort er bij. Het is een logisch gevolg van eten en drinken." De brochure Darm klachten is per briefkaart gra tis aan te vragen bij de NLDS, Postbus 430, 3430 AK Nieuwe- gein. Wie dan nog vragen heeft kan die het beste met de huis arts bespreken. OUDDORP - Tot zaterdag 31 december is in het bezoekers centrum de Grevelingen te Ouddorp en het aangrenzende restaurant De Punt, de pad destoelententoonstelling 'De laatste der Hannekammen' te De tentoonstelling vertelt over de oorzaken van verdwijnende zwammen in de Nederlandse bossen. Nederland kent zo'n 3500 soorten paddestoelen, waarvan 900 soorten worden bedreigd. Luchtverontreini ging wordt als één van de grootste boosdoeners aangewe zen, maar er zijn ook andere oorzaken waardoor paddestoe len verdwijnen. Verder wordt ingegaan op de beheersmaatre gelen die genomen kunnen worden om een gunstig kli maat voor paddestoelen te scheppen. Aan de hand van fotomateri aal, tekstpanelen en levensech te modellen van paddestoelen, krijgt men een indruk van de diverse soorten en hun levens wijze; Aan de tentoonstelling wordt meegewerkt door het Zeeuws Biologisch Museum in Oostka- pelle, Jan Midavaine uit Haam stede, de heer Kuijs uit Goes en Staatsbosbeheer. Het bezoekerscentrum is ge opend van dinsdag tot en met zondag van 12.00 tot 17.00 uur. 'f: Paulien, het asteldier van deze week, is reeds geplaatst. Voor dat de Nieuwbode Extra uitkwam had zij een baasje gevonden. In het Dierenasiel Schouwen-Duiveland in Zierikzee zitten ech ter nog dertig andere katten en twee honden die graag een baasje willen. Onder hen is een zwart/witte kat van ongeveer drie tl vier maanden, die gevonden is in de omgeving Weststraat/Schel- destraat in Zierikzee. De eigenaar wordt verzocht contact op te nemen met het asiel aan de Zandweg, telefoon 01110-17013. De ka ter Notti is geplaatst. (Foto: Joop van Houdt). Burgemeester L. N. Labruyère (rechts) biedt oud-garnalenhandelaar F. Jansen de Gouden Garnaal aan. (Foto: Joop van Houdt). OUDDORP - Tijdens een feestelijke bijeenkomst in Panorama Restaurant Beau Rivage in Ouddorp werd maandag 28 november door burgemeester L. N. Labruyère van Brouwershaven de Gouden Garnaal uitge reikt aan oud-garnalenhandelaar F. Jansen uit Brouwershaven. Jansen werd eerder benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De uitreiking van de Gouden Garnaal was voor hem een prettige erkenning voor zijn werk. De Gouden Garnaal werd in 1993 door de culinaire vereni ging Jeunes Restaurateurs D'Europe (JRE) in samenwer king met een aantal instanties op het gebied van de handel en wandel van de visvangst als speciaal ereteken in het leven geroepen. De laatste jaren is de betekenis van de garnalen- vangst in de visserij enorm toe genomen. De goede aanvoer die in september begon, houdt nog steeds aan. Op het Wad en voor de Zeeuwse kust zijn de garnalenkotters, herkenbaar aan de kookpotten op het dek, heel zichtbaar aanwezig. De verwachting is, dat dit jaar zelfs een recordopbrengst van zo'n 8 miljoen kilo zal worden gehaald. Visserijgeslacht Gouden Garnaaldrager van 1993, de heer Van der Ploeg uit Zoutkamp, overhandigde het bij de onderscheiding horende gouden kleinood aan burge meester Labruyère. Deze laat ste onderschreef onder meer het unanieme oordeel van de jury middels een citaat uit het jury-rapport om vervolgens de Gouden Garnaal onder luid ap plaus bij Jansen op te spelden. De heer Jansen, zo bleek uit zijn korte dankwoord, behoort tot een familiegeslacht dat en kele genei'aties met de visserij verbonden is. Jansen nam 'zit ting in diverse commissies en vakverenigingen verbonden aan de visvangst, en heeft een groot gedeelte van zijn leven in het teken gesteld van de gar naal, en wordt daarin volledig bijgestaan door zijn vrouw. Be halve deze bezigheden zijn zo wel hij als zijn vrouw een actie ve natuurbeschermer en een vogelliefhebber. Voor zijn activiteiten op deze velden is de heer Jansen reeds onderscheiden als Ridder in de Orde van Oranje-Nassau en is hij in het bezit van de Gouden Lepelaar, een onderscheiding van speciale verdiensten als vogell i ef h ebb er. Onderzoeken Op de uitreiking zelf waren ruim honderd prominenten en genodigden aanwezig, waaron der ook de burgemeester van Goedereede, de heer G. van Vel- zen, en tal van visautoriteiten afkomstig van onder meer het Nationale Visbureau, leden van de JRE en de garnalendes- kundige bij uitstek, de heer dr. F. Boddeke, verbonden aan het Rijks Instituut Voor Visserij- onderzoek (RIVO) in IJmuiden. De kunstenaar Gerrit Neven boodt de heer Van Velzen het eerste en door hem gesigneerde exemplaar van de Holland Aquarel '95 aan. Deze, en ande re aquarellen zijn momenteel in Beau Rivage geëxposeerd. De.heer Boddeke hield een le zing over zijn meest recente on derzoeken. Hij beschreef de ontwikkeling van de garna- lenstand van de laatste decen nia. Aangezien men op basis van milieu-aspecten wel op re ductie van het fosfaatgehalte doch niet op reductie van het stikstofgehalte is overgegaan, ontstaat volgens hem een steeds groter wordend relatief stikstof overschot. Omdat .de garnalen die in de zanderige kustzone leven hoofdzakelijk voor hun voedsel afhankelijk zijn van een hiervoor zeer ge voelige soort watervlo (de co- pepode), zullen deze garnalen het in de toekomst steeds moei lijker krijgen, terwijl deze kustzone op dit moment juist een belangrijke kraamkamer is voor de garnaal. Bepaalde afvaleters die prima de resten van afstervende stikstofminnende algen kun nen verwerken en voorname-' lijk alleen maar in slikachtige gebieden als het Wad leven die nen op hun beurt weer als voedsel voor de garnaal. Dit al les zorgt ervoor dat de garnaal op dit moment in die gebieden in een soort luilekkerland leeft. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Werkgevers die werk laten doen door thuis werkers zijn verantwoordelijk voor de omstandigheden waaronder dit werk wordt verricht. Daarbij maakt het niet uit welk soort arbeidscontract de werk gever en de thuiswerker hebben. Dit staat in het besluit Thuiswerk van staatsse cretaris Linschoten van sociale zaken en werkgelegenheid, dat onlangs in het Staatsblad is gepubliceerd. Het besluit geeft een nadere in- vulling aan de wijziging van de Arbeidsomstandighedenwet (Arbowet) in verband met thuiswerk (februari 1994 in Eerste Kamer aanvaard). Met dit besluit is de gewijzigde Ar bowet per 1 november van kracht. De Arbowet was al van toepassing op thuiswerk dat op basis van een arbeidsovereen komst werd verricht. Met het besluit is de werkingssfeer uit gebreid tot alle thuiswerk, on geacht de arbeidsrelatie tussen de werkgever en de thuiswer ker (dus ook voor thuiswerk op basis van een overeenkomst tot aanneming van werk of over eenkomst van opdracht). Alle thuiswerkers kunnen nu op een overeenkomstige mate van arbobescherming rekenen als andere werknemers. Een apart besluit voor thuiswerk werd nodig geacht omdat de be staande Veiligheidsbesluiten, waarin meer specifieke regels staan over arbeidsomstandig heden. geschreven zijn voor fabrieks-, binnenvaart- en landbouwsituaties en niet van toepassing zijn op woningen. Zorg In het besluit Thuiswerk is een aantal overeenkomstige bepa lingen opgenomen die op enke le onderdelen strengere nor men bevatten aangezien het thuiswerk in woningen plaats vindt. Zo is een verbod opgeno men op het laten doen van werk waarbij gebruik wordt gemaakt van zeer giftige, licht ontvlambare en kankerver wekkende stoffen. Over het ai- gemeen geldt voor thuiswerk dat geen stoffen mogen worden gebruikt waarbij voor persoon lijke bescherming meer nodig is dan een geschikte veilig- heidsbril of geschikte hand schoenen. Het besluit bevat eveneens bepalingen over het nemen van maatregelen in ver band met het werken met ge vaarlijke stoffen en machines. Daaronder valt ook het be schikbaar stellen van persoon lijke beschermingsmiddelen aan thuiswerkers. De werkge ver moet zorgdragen voor een goede stoel, werktafel en ver lichting. Werkgevers moeten zich ook afvragen of bepaalde soorten werk wel door thuis werkers kunnen worden ge daan en of de werkplek in een woning wel geschikt is, of ge schikt kan worden gemaakt voor dit werk. Verder moeten de werkgevers gegevens op schrift hebben wat voor thuis werk zij laten doen en welke thuiswerkers er met welke stoffen en machines voor hen werken. Bedrijfsbezoek De Arbowet benadrukt in het algemeen het belang van voor lichting. Aangezien de werkge ver in de regel niet op de werk plek van de thuiswerker is, dient hij de thuiswerker goed voor te lichten over de risico's van bepaalde werkzaamheden voor de thuiswerker zelf en voor anderen die zich in de wo ning bevinden. Onder de thuis werkers bevinden zich veel werknemers uit etnische min derheden, met name Turkse en Marokkaanse vrouwen. Met het geven van voorlichting moet rekening worden gehou den met een eventuele onvol doende kennis van de Neder landse taal bij veel thuiswer kers. De I-SZW, de nipuwe In spectiedienst van het ministe rie van sociale zaken en werk gelegenheid waarin de Arbeidsinspectie is opgegaan, zal zich bij de controle op de naleving van de wet richten op de werkgever. Bij een bedrijfs bezoek zullen de gegevens die de werkgevers over het thuis werk en hun thuiswerkers moeten bijhouden, als basis dienen voor het controlebeleid. De I-SZW kan ook werkplek ken van thuiswerkers inspecte ren. MIDDELHARNIS - Organisa tiebureau Happy Music houdt op zaterdag 17 december een Happy Music Kerstparty in het Prieel en de restaurette van de Staver in Middelharnis. Aanvang is 21.00 uur. De avond zal in het teken staan van Beren. Omdat vorig jaar 500 mensen het feest bezoch ten. hebben de organisatoren er deze keer voor gezorgd dat er 600 mensen kunnen komen. Het vermaak zal daaraan aan gepast worden: er is een band, disco, Black Jack roulette en veel verrassingsoptredens. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VVV en de ANWB van Mid delharnis. 4 GOES - Van vrijdag 16 tot en met zonder 18 december wordt in de Zeelandhallen bij Goes een Kerstfestival en Pasar Ma- Jam gehouden. Vrijdag en za terdag kan men er terecht van 12.00-23.00 uur. Op zondag 18 december zijn Kerstfestival en Pasar Malam open van 10.00- 20.00 uur. Tijdens deze vierde manifesta tie verwachten de organisato ren circa 75 deelnemers met de meest uiteenlopende Oosterse produkten. Daarnaast treden verschillende artiesten op. Op het programma onder meer zondag een optreden van Thnte Lien en vrijdag en zaterdag op tredens van dc band Oriental Four, en op zaterdag een exclu sief optreden van Rudy Tuhu- sula met zijn Tifa Tbtobuan- muziek. Zaterdag is ook een over zichtstentoonstelling te zien over de Molukken. Traditione le dansen van de Molukken, Bali en Java worden uitge voerd door dansgroepen Sinar Melati en Bunga Tjingke. Evenals in vorige jaren ont breekt tijdens de Pasar Malam de Oosterse (bruids)modeshow niet en worden Pencak Silat vechtdemonstraties verzorgd. Verder is drie dagen lang in de Zeelandhallen een expositie te zien van werk van de jónge kunstenaar Eelco Koudijs. Hij maakt kleurrijke en gevarieer de batikschilderijen. Koudijs werd in België geboren en kwam via India en Thailand in 1990 in Indonesië terecht. Daar kwam hij voor het eerst met zo wel de traditionele als de mo derne batikkunst in aanra king. Naast de traditionele ba tiktechnieken gebruikt Koud ijs een aantal nieuwe door hem zelf ontwikkelde technieken. Vleesfondue is een manier van creatief tafelen die bij velen erg populair is. Het biedt ook voor ieder wat wils. Of je nu met z'n tweeën bent of met een groot gezel schap, het is gewoon heel ge zellig om te doen. En hebt u iets te vieren, vleesfondue geeft het een extra feestelijk tintje. Zonder al te veel voorberei dingen en rompslomp maakt u van uw avond of middag een leuk etentje. Wellicht een leuke suggestie voor Sinter klaasavond. Geschikte vleessoorten Varkensvlees: hamlapjes, haasjes, frican deau, oester, schnitzel, ge hakt, lever Rundvlees/Paardevlees: biefstuk, bieflapje, rosbief, ossehaas, tartaar, gehakt Kalfsvlees: kalfslapje, schnitzel, oester, haas, gehakt, lever Lamsvlees: filet, lamslapjes van de bout, gehakt Het vlees wordt in blokjes van circa anderhalve centi meter dik gesneden. Van ge hakt of tartaar maakt u klei ne balletjes van ongeveer de zelfde grootte. Bij Chinees fondue wordt het vlees in hete bouillon gegaard. In dit geval wordt het vlees in dunne reepjes/lapjes gesne den. U kunt natuurlijk ook een kant-en-klare fondu eschotel bij uw slager bestel len. Lekker met: stukjes paprika, uien, geblancheerde cham- pignons, diverse soorten sla en rauwkost, stokbrood, ge pofte aardappels, kruidenbo ter en diverse (kant-en-klare) sausjes. Tenslotte nog wat berei- dingstips: - Gebruik bij voorkeur zon nebloem- of maïsolie. - Bak niet te veel vlees tege lijk want dan koelt de olie te veel af. - De temperatuur van de olie kunt u controleren door er een stukje brood in te doen; olie die dan bruist, is heet genoeg. Dit vermindert te vens de baklucht. - Leg onbereid vlees nooit op het bord waarvan u eet. - Kook gehaktballetjes en lever even voor om spette* ren te voorkomen. - Zorg ervoor dat u varkens vlees helemaal gaar bakt. ZIERIKZEE - Het probleem van kaalhoofdigheid lijkt opgelost. De Finse prof. dr. A. B. Lassus geeft als oorzaak: 'Het afweersysteem ruimt heel lang zaam de haargroeihormonen op. Of dat wel of niet gebeurt, is een eigenschap die bij de mens zit op gesloten in het erfelijk materiaal, het DNA. Dan- spreekt men van erfelijke kaalheid.' Volgens Lassus bepaalt datzelf de afweersysteem of een haar- groei-activerend middel wordt toegelaten. En daarom duurt het ook zo lang voordat zo'n middel aanslaat en resultaat zichtbaar wordt. Vaak is een haargroeimiddel niet sterk ge noeg om door te dringen. Vol gens Lassus levert een speciale zeevis en een bepaald silicium- bestanddeel de meeste kans op nieuwe haargroei. Op voor waarde dat men dat minstens zes maanden lang volhoudt, ook al kregen verschillende mensen al na drie tot vier maanden nieuw haar terug. Honderdtien leden van de Zweedse Alopecia-vereniging zijn meteen een kuur begonnen toen Lassus met zijn eerste re sultaten naar buiten kwam. In deze groep zijn nu, na vijf maanden gebruik, bijzonder goede resultaten bereikt. De Nederlandse zustervereniging zegt al blij te zijn met 10 pro cent kans op succes, maar Vivi- scal scoort hoger. In een onder zoek bij jonge mensen met een gemiddelde leeftijd van 25 jaar, dat gepubliceerd werd in 'Journal of International Medi cal Research', werd bij 95 van de behandelde groep een dui delijke verbetering aange toond. Opvallend was dat het effect bij de mensen die stevig rookten, aanmerkelijk minder was dan bij de niet-rokers. Wie echt wil slagen móet dus ge duld hebben en stoppen met ro ken. Volgens importeur Tbn- dem is Viviscal wetenschappe lijk voldoende onderbouwd om dit verantwoord op de Neder landse markt te brengen. Daar om is Viviscal vanaf begin no vember te koop bij apotheek, drogist en reformhuizen. DEN BOMMEL - Regelmatig krijgt de gemeente klachten over de reeds enkele keren ver nielde bushokjes aan de Schaapsweg in Den Bommel. De gemeente heeft bewust ge wacht met het herstel van deze bushokjes, aangezien de pro vincie begin 1994 te kennen heeft gegeven om vele bushal ten langs de provinciale wegen de komende jaren structureel te verbeteren. Onder verbeteren valt ook het beheer en onderhoud van de bushokjes in samenwerking met de streek vervoerbedrij ven. Advertentie Westdijk 29 naar, Middelharnis ZIERIKZEE - Op de redactie van de Nieuwsbode Ex tra kwamen vele honderden goede oplossingen van de Sinterklaaspuzzel uit de ZOC-krant binnen. W ie de aangegeven letters bij elkaar voegde kwam op de volgende spreuk uit; Sinterklaasavond betekent ge zelligheid. Omdat uiteraard niet iedereen een prijs kan winnen hebben we drie goede oplossingen ge trokken. Dat zijn de volgende personen: N. J. de Jonge. Vijverberg- straat 3 in Noordgouwe, me vrouw Hage-Luteyn, Voor straat 27 in Ooltgensplaat en P. van Gemert sr., Casembroot- straat 11 in Bruinissc. De win naars krijgen vrijdagmiddag hun prijs, een banketletter, thuisbezorgd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 15