Nostalgische reis over eiland in fotoboek over de stoomtram Minder mossels verkocht tegen constante prijzen Ervaringen in Sri Lanka van Hilde Bergsma uit Zierikzee Engelen Coks Boom-van de Burg te zien in blikmuseum Renesse Sluiting Borssele lijdt tot verlies in opslag Werkzaam in tehuis verstandelijk gehandicapten Van toneel verdwenen na Watersnoodramp r;- 'l -T Afronding centrum Oosterland Hardrijders in Zierikzee Mutatie in staf Maaskant VRIJDAG 25 NOVEMBER 1994 NR 25678 9 ZIERIKZEE - Op de redactie van de Zierikzeesche Nieuwsbode kwam een brief binnen van Hilde Bergsma uit Zierikzee. Drie maanden geleden vertrok zij naar Sri Lanka om daar een jaar te werken als jeugdwelzijnswerkster. Hieronder volgt haar brief. *.v Locomotief 38 komt hier de halte Renesse binnenstormen. ZIERIKZEE - Bij uitgeverij Deboektant Oostvoorne is de derde druk verschenen van het door C. Pols sar mengestelde fotoboek over de RTM-stoomtram 'De Stoomtram op Schouwen-Duiveland', deel 2. Aan de hand van ongeveer negentig foto's neemt de samensteller de lezer mee voor een nostalgisch tochtje over de eilanden. De 'rit' begint bij de uiterste oostpunt van de tramlijn: het West-Brabantse Steenbergen waar de tram op 30 april 1900 voor het publiek ging rijden. De meeste inkomsten kreeg de RTM echter uit het bietenver- voer. Om van Steenbergen in Anna Jacoba te komen moest de tram heel wat kilometers meer afleggen dan de afstand hemelsbreed telde. De tram baan lag in de berm van de weg en volgde vaak het tracé van de binnendijken. Haltes De haltes - waar op verzoek ge stopt werd - lagen soms mid den op dé openbare weg en be stonden doorgaans uit niet meer dan wat aangeharkt grind. Van halteplaatsen was volgens de auteur van het boek trouwens nauwelijks sprake. ,,Een hand opsteken langs de trambaan was voldoende om mee te kunnen, al was het mid-- den in een weiland". De onder gang van de stoomtram op Schouwen-Duiveland werd in geluid door de Watersnood ramp van 1953. Na de ramp keerde de tram niet meer terug op het eiland en de bus deed zijn intrede. Van alle tramstations op Schouwen-Duiveland had het station Zierikzee met perron en overkapping de allure van een echt spoorwegstation. Toentertijd waren er echter heel.wat haltes en stations op Schouwen-Duiveland. In Oos- terland waren twee haltes, in Nieuwerkerk stond het station aan de Rolleklootschedijk, in Capelle was een halte en dat was onder meer ook het geval in Burgh, Haamstede. Schud- debeurs en Renesse. In Brou wershaven was niet alleen een halte, maar ook een remise. De tram vervulde, zoals al aan gestipt, niet alleen een belang rijke rol in het personenver voer maar vooral ook in het vee- en goederenvervoer. Per tram aangevoerde goederen werden dan vaak weer met een handkar in de dorpen bezorgd. Ook de PTT maakte gebruik van de diensten van de stoom tram. Aan het station in Zierik zee bijvoorbeeld was een brie- SITTARD - Een 26-jarige vrouw uit Berg aan de Maas is donderdagavond even na acht uur tijdens het winkelen in Sit- tard in de Limbrichterstraat neergeschoten. Zij is later in een ziekenhuis aan haar ver wondingen overleden. Coks Boom begon ongeveer ze ven jaar geleden met het verza melen van engelen. Zij werd daartoe geïnspireerd door een cursus theologie die zij volgde. Veel exemplaren vond zij op rommelmarkten, vaak in er barmelijke staat. Het opknap pen van de engelen vond zij even leuk als het vergaren er van. Kinderen, vrienden en fa milie verrasten haar met enge len afkomstig uit verschillende landen en in allerlei vormen. In verband met de komende feestdagen wordt ook de ge bruikelijke collectie van het blikmuseum grondig aange past. Eigenaresse A. Heiligers- Jansen richt De Blikvanger in met oude en nieuwe kerst- en winterblikken, oude schaatsen en plaatjes van koek- en zopie- tenten: Openingstijden Het museum De Blikvanger is gedurende de periode van 1 de cember tot en met 8 januari ge opend op dinsdag en donder dag van 10.00 tot 12.00 uur. Op zondag 18 december, tweede kerstdag en zondag 8 januari kunnen belangstellenden van 10.00 tot 15.00 uur een kijkje nemen in het museum. Het be vindt zich aan de Capelweg 18 in Renesse. DEN HAAG - De Griekse rede rij Balham Shipping heeft don derdag voor de rechtbank in Den Haag ontkend iets te ma ken te hebben met de lozing van 50.000 liter zware stookolie op de Noordzee. De olievlek werd op 13 maart 1993 ontdekt. venbus bevestigd met daarop een lichtingsschema. Erg snel ging de tram overi gens niet: er gold een maxi mumsnelheid van 20 kilometer per uur. Niet alle machinisten hielden zich daaraan en te snel rijden was dan ook een veel ge noemde oorzaak van ontspo ringen. Na het verdwijnen van de tram op Schouwen-Duive land is veel van het materiaal verloren gegaan. Een toen in gebruik zijnd teakhouten mo- torlocomotiefje is bewaard ge bleven. Het is nog te bewonde ren in het Spoorwegmuseum in Utrecht. Remise De meeste gebouwen die in het stoomtramtijdperk dienst de den als station werden daarna of als gewoon woonhuis of - in het geval bijvoorbeeld van Haamstede - omgevormd van stationsrestauratie tot café restaurant. De tramremise in Brouwershaven werd na de te loorgang van de stoomtram op Schouwen-Duiveland voor 19.000 gulden verkocht aan een ENSCHEDE - H. Wierenga (61) is benoemd tot voorzitter van het bestuur van de Nationale Reisopera. Hij is oud-lid van de Tweede Kamer voor de PvdA. Tot 1 april van dit jaar was hij burgemeester van En schede. transportbedrijf. Inmiddels is het gebouw aangekocht door de gemeente Brouwershaven en herbergt een brandweerka zerne en een ruimte voor de dienst gemeentewerken. Enthousiaste liefhebbers van de stoomtram kunnen trou wens nog een glimp van de ou de glorie van het stoomtram tijdperk opvangen. De Stich ting Rijdend Tram Museum heeft een fraaie nieuwe tram lijn aangelegd vanaf het Goe- reese strand De Punt naar re- créatieproject Port Zélande. De lezer zal er in het boek beschre ven oude bekende locomotie ven tegenkomen als .De Reiger of de Zijpse Sik die nu weer zijn oude naam- Puttershoek draagt. Met de herdruk van De Stoom tram op Schouwen-Duiveland is de serie Deboektant-boeken over de RTM-stoomtram weer compleet verkrijgbaar. On langs verscheen deel twaalf van deze serie en volgens de uitgever komen daar nog twee deeltjes bij. De Stoomtram op Schouwen-Duiveland is te koop bij iedere boekhandel. OOSTERLAND - Dinsdag 6 december wordt de herinrich ting van het centrumgebied in Oosterland officieel afgerond. Wethouder W. P. Stouten plant in het kader daarvan de laat ste boom. Het dorpsplan Oosterland werd in april 1990 vastgesteld door de gemeenteraad van Dui- veland als leidraad voor het te voeren beleid-op het gebied van dorpsvernieuwing. Het zwaartepunt werd gelegd bij twee projecten die essentieel waren voor de verdere uitvoe ring van het dorpsplan. Het ging daarbij om de herinrich tingsprojecten met betrekking tot de hoofdontsluitingsroute en het centrumgebied, De hoofdontsluitingsroute werd in 1992 gerealiseerd, terwijl de herinrichting van het centrum gebied nu wordt afgerond. Het planten van de boom door wet houder Stouten staat gepland voor 14.00 uur bij de Rabobank op de Markt in Oosterland. ZIERIKZEE - Twee snelheids controles in de bebouwde kom van Zierikzee, woensdagmid dag, leverden in totaal acht overtredingen op. De hoogst gemeten snelheid werd geme ten op de Julianastraat: 80 ki lometer per uur. Tussen 13.30 en 14.00 uur stelde de politie zich met apparatuur op aan de Scheepstimmer*dijk. Van de 24 passerende auto's overtrad geen enkele de maxi mumsnelheid. Acht automobi listen deden dat wel op de Ju lianastraat, waar tussen 14.00 en 14.45 uur gecontroleerd werd. In totaal passeerden hier 51 auto's de radarapparatuur. De hardrijders deden dat met snelheden van tussen de 65 en 80 kilometer per-uur. Het is alweer drie maanden ge leden dat ik uit Nederland ben vertrokken, om me een jaar in Sri Lanka te vestigen. Tijd voor een bericht naar mijn vaderland en de belangstellen de vragen te beantwoorden waar ik allemaal mee bezig ben. Ik ben Hilde Bergsma, 25 jaar en jeugdwelzijnswerkster, voor een jaar werk ik op Prithipura Home. Dit is een tehuis voor mentaal geretardeerde volwas senen, die niet voor zichzelf kunnen zorgen en meestal ver stoten of achtergelaten zijn door hun families. Prithipura is een hele vrolijke, rustige plek. Het is een soort dorpje op zich en de bewoners voelen zich er fijn. Er wordt ge lachen, gezongen, grappen ge maakt, gewerkt en gespeeld. Ook de staf doet hard haar best de sfeer nog gezelliger en vro lijker te maken. Omdat dit tehuis gevestigd is in een klein dorpje tien kilo meter buiten Colombo, de hoofdstad, is ook de omgeving heerlijk rustig. Het enige 'la waai' dat we horen, is het bre ken van de golven in de Indi sche Oceaan en het gekraai van de enorme raven en andere vo gels. Vandaag is het extra druk op het terrein. Een grote familie uit het dorp komt een 'dahne' geven. 'Dahne' is een Bud- dhistische traditie waarbij voedsel wordt gegeven aan de minder-bedeelden. De familie ziet tevreden toe, hoe iedereen een vol bord met rijst en ver schillende curry's krijgt. Er is zelfs ijs toe, een luxe. Elf vaartuigen waren maandag 14 november present op de mosselveiling in Yerseke. Deze Zeeuwse ladingen verwissel den van eigenaar voor prijzen vanaf 33,20 oplopend tot 72,88 per ton. De BRU 68 (W. Okkerse) bood 474 brutoton- nen aan uit het westelijk deel van de Oosterschelde. Bij een stukstal van 103 noteerden de ze schelpdieren een vleesge wicht van 25,3 kilo. Zeeuwsche Banier toonde de meeste be langstelling voor een vrachtje van 276 tonnen, aangeboden door de YE 69. Deze lading kookte bij een stukstal van 133 een vleesgewicht van 21,4 kilo. Tonnages Een dag later meldden zich dertien schepen aan voor de verkoop van een partijtje Zeeuwse. De tonnages liepen die dag uiteen van 271 tonnen BRUINISSE - Bedrijfsleider Aart de Looff van de Maaskant vestiging in Bruinisse is per 1 december aangesteld als direc teur van scheepswerf BSM in Breskens. BSM, een dochter van Damen- holding in Gorinchem, heeft 35 werknemers op de loonlijst staan. De Looff is ruim 28 jaar geleden bij machinefabriek Maaskant op de werkvloer be gonnen. Door het volgen van diverse avondstudies werkte hij zich in de loop der jaren op tot tekenaar/ontwerper van visserschepen: De laatste vijf tien jaar fungeerde De Looff als bedrijfsleider. In Breskens volgt hij directeur A. F. Voogdt op die gebruik maakt van de SUM-regeling (Stichting Uit treding Metaal). Als opvolger van De Looff is de 36-jarige Marcel van der Zwan uit Ou denbosch benoemd. Van der Zwan heeft op het Maaskantbe- drijf in Stellendam de laatste jaren de buitenlandse verkoop behartigd. Het is al een maandje regensei zoen en dat is goed te merken. Elke middag en avond stort de hemel naar beneden en staat het'water tot zeker dertig centi meter op de paadjes. Het is on gelooflijk hoeveel water er in een paar minuten kan vallen. Zodra de regen is opgehouden en de zon weer stralend begint te schijnen, verdwijnen de plassen in een mum van tijd. Het is moeilijk een gewone dag op Prithipura te omschrijven want er gebeurt zoveel. Elke dag wordt er naar school ge gaan door het merendeel van de bewoners. Het is een specia le school op het terrein, er wordt aangepast 'lesgegeven' aan het niveau van de bewo ners. Op de school wordt veel aan drama, muziek en dans ge daan. Er is een workshop voor het hogere niveau bewoners en er wordt gesnoezeld met het al lerlaagste niveau. Verslapt Met de lichamelijk gehandi capten wordt fysiotherapie ge daan, maar op het moment is de locale fysiotherapeut al in geen weken geweest en ver slapt de aandacht voor de oefe ningen. Verder wordt het terrein bijge houden, de kleding gewassen en de cottages schoon gehou den door de bewoners zelf. Ze leren taken te doen om voor zichzelf en voor anderen te kunnen zorgen. Dit is ook pure noodzaak want de staf is on derbezet en altijd druk bezig. Maar de akka's (Singalees voor 'staf', betekent eigenlijk 'grote zus') hebben een goed toeziend tot maximaal 531 tonnen bruto. Prins Dingemanse drukte het hoogst af voor 433 bruto- tonnen van de YE 1. Bij een stukstal van 115 bevatte deze partij een vleesgewicht van 28,3 kilo. Op woensdag gaven de eerste aanvoerders van het Wad acte de présence. De BRU 8 (J. en C. Padmos) liet krap 600 tonnen over de weg naar Yerseke transporteren. Hollestelle nam deze partijen met stukstallen van rond de 100 en een vleesge wicht van ruim 35 kilo over. Krijn Verwijs schreef het hoogst in voor 649 brutotonnen van de BRU 27 (De Ronde BV). Deze lading uit de Meep kwam uit op een stukstal van 98 met een vleesgewicht van 33,6 kilo. De YE 80 loste die dag de grootste partij, namelijk 1.468 tonnen. Het stukstal bedroeg 154 en het vleesgewicht 36,1 ki- Strop voor Covra Hij denkt daarbij eerder aan miljoenen dan aan tonnen. De Covra kan momenteel al niet kostendekkend werken. Tariefsverhoging heeft alleen maar geleid tot vermindering van de afvalstroom en gaf dus niet het gewenste resultaat. Het radio-actief afval van de kerncentrales in Doodewaard en Borssele maakt ongeveer de helft van het totale aanbod uit. Borssele levert 30, Doode waard 20 procent van het radio actief afval dat bij Covra te rechtkomt. De normale gang van zaken bij stopzetten van een kerncentra le is volgens Codee dat eerst zo veel mogelijk, radio-actieve stof wordt verwijderd. De een oog en helpen waar het nodig is. Moeilijk Het leven van Prithipura lijkt aan de oppervlakte erg fijn en makkelijk, maar er blijkt nog een heleboel bij te komen kij ken. Ik ondervind daar elke dag weer de bewijzen van en probeer die zo goed mogelijk op te lossen, maar het blijft moeilijk. Zo is er bijvoorbeeld geen extra geld om een paar kapotte t.l.-buizen te vervan gen, de band van een rolstoel wordt voor de twintigste keer geplakt en de kerst komt er aan. Hoéwei Sri Lanka een Bud- dhistisch land is, wordt Kerst mis wel gevierd. Tenslotte heeft dit land ook een verleden van ruim 250 jaar kolonisatie achter de rug en leuke tradities worden snel overgenomen. Met kerst willen we dus een feest maken voor de bewoners en elk een cadeautje geven. Ook dit kost weer extra geld en wordt er een speciaal potje ge maakt voor deze luxe uitgaven. Dit is in het kort mijn verhaal over het werk. Van de politieke onrust merk ik niet veel, wel is er regelmatig een straatverbod of avondklok. Maar Wattala blijft een rustig dorpje. Met dit bericht hoop ik de le zers van de Zierikzeesche Nieuwsbode een klein kijkje te kunnen geven over het werk in een tehuis in Sri Lanka. Ik hoop dat mensen geïnteres seerd zijn geraakt in het wel en wee van andere mensen. lo. De overige grote aanvoer ders. waren de BRU 50 (L. de Waal-Padmos 1.148 ton), de BRU 14 (S. en S. Otte 1.201 ton) en de YE 30 (1.297 ton). Donderdag 17 november ver dwenen eenentwintig verschil lende partijen zwarte parels onder de hamer. Dikke ladin gen van meer dan 1000 ton wer den aangeland door de mossel- kotters YE 19 (1.299), YE 56 (1.295 ton), YE 87 (1.330 ton), YE 96 (1.062 ton) en de BRU 90 (S. de Waal 1.152 ton). Deze aan voerders waren goed voor lage stukstallen en hoge vleesge wichten. Door de bank geno men schommelden de stukstal len tussen de 75 en de 100, de vleesgewichten vanaf 29,5 kilo tot en met 38,8 kilo. Op vrijdag tenslotte meerden nog drie vaartuigen aan de mosselmarkt af, waarvan een uit het noorden. De YE 80 arri veerde uit de Balgen met 1.133 brutoton. Deze lading kookte bij een stukstal van 146 een vleesgewicht van 33,5 kilo. Vanaf de Zeeuwse stromen meerde de YE 82 af met 417 ton. De YE 156 verscheen met 804 tonnen. De eerstgenoemde kweker deed zijn lading van de hand aan Zeeuwsche Banier, de YE 156 deed zaken met Roem van Yerseke. Zeelands Roem betaalde in week 46 een hoogste prijs van 117,99 per ton aan een kweker uit Yerseke. trale kan hierna, veilig voor de omgeving, zo'n dertig jaar blij ven staan. Kortlopende radio actieve stoffen vervallen in die periode, zodat minder kunst grepen nodig zijn om de kern centrale tenslotte geheel af te breken. Stoppen „De zorg voor het afval mag niet in gevaar komen", bena drukt Codee. ,,Dan kom je aan het wezen van het bedrijf. Dan zou je in alle eerlijkheid moe ten zeggen „we stoppen er mee". De enige partij waar je kan aankloppen voor het be houd van die zorg, toch een landsbelang, is het rijk." Van 1 december tot en met 8 januari RENESSE - In het blikmuseum De Blikvanger in Renesse is van donderdag 1 de cember tot en met zondag 8 januari een expositie van engelen, die werden verza meld door Coks Boom-van de Burg uit Burgh-Haamstede. De collectie omvat on geveer tachtig engelen in vele verschijningsvormen. Het museum De Blikvanger in kerstsfeer. BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 14 tot en met 19 november werden 69 ladingen mossels op de veiling in Yerseke aangevoerd, met een totaal ge wicht van 28.635 ton netto. Dat is ruim 12.000 ton minder dan in week 45. De aangeboden partijen wer den alle aan de handel verkocht. De gemiddelde prijs bedroeg 75,42 per ton, gemiddeld slechts 33 cent per ton minder dan in de voorgaande week. De verzending was voor zover bekend: België 9.596 ton, Frankrijk 3.051 ton, diverse landen 2.879 ton en de binnenlandse handel ontfermde zich over 2.929 ton. BORSELE (ANP) - Voortijdige sluiting van de kern centrale in Borssele zou voor de Centrale Opslag voor Radio-actief Afval (Covra) in Borssele een flin ke financiële strop betekenen. Het rijk zal dan moe ten bijdragen, oordeelt interim directeur H. Codee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 9