Sinterklaas bezoekt dit weekeinde acht plaatsen Werk Zierikzeese poppenmaakster Nel Groothedde bekroond op beurs Vierde concert Ars Musica exposities Onder meer SitjanslandNoordgouwe en Ouwerkerk ,Hier had ik al een paar jaar op gehoopt' VRIJDAG 25 NOVEMBER 1994 NR 25678 7 Zij heeft zich toegelegd op het maken van poppen van kinde ren en baby's. „Ik zoek altijd iets vertederends. Een prettige bijkomstigheid is dat baby- en kinderpoppen ook een breed publiek trekken, maar het ma ken van baby- en kinderpop pen biedt ook ontzettend veel mogelijkheden. Er zijn zoveel verschillende gezichtjes en ver schillende gezichtsuitdrukkin gen", aldus mevrouw Groot- hedde. Ze tekent daar wel met een bij aan dat het vaak niet simpel is om de onbevangen heid van kinderen te vangen in een pop. Handschrift De gezichtsuitdrukking van een pop is, althans in het geval van mevrouw Groothedde, af hankelijk van de stemming van dat moment van de pop- penmaakster. „Mijn poppen hoeven voor mij technisch niet perfect te zijn, maar ze moeten wel levendig zijn", aldus me vrouw.Groothedde. De tijd dat poppen geperfectioneerde beeltenissen van mensen wa ren is voorbij. Anno 1994 zijn er bijvoorbeeld poppen van kinderen met een beugel. Iedere poppenmaakster heeft, zo stelt mevrouw Groothedde, net als een schilder een eigen 'handschrift'. „Sommige pop- penmaaksters werken met mo dellen, maar dat doe ik zelf nooit. Ik werk altijd vanuit mijn fantasie en mijn gevoel. Ik ben heel erg geïnteresseerd in kinderen". Poppen maken is voor mevrouw Groothedde ei genlijk meer dan een hobby. „Nee, ik ben er geen 24 uur per dag mee bezig, maar veel scheelt het niet. Ik zit bijvoor beeld wel eens met een stuk klei in mijn handen terwijl ik televisie zit te kijken". Niets is standaard aan de pop pen van mevrouw Groothedde. „Je kunt voor het werken met porselein ook mallen kopen voor bijvoorbeeld de lijfjes of gezichtjes, maar ik hou het lie ver allemaal zelf in de hand. De kleertjes voor de poppen maak ik ook allemaal zelf, net als de pruiken". Het maken van een pop kost mevrouw Groothedde alles bij elkaar heel wat uren. Sommige pop pen wil ik ook helemaal niet kwijt omdat het eigenlijk een stukje van mezelf is". Mevrouw Groothedde is bij zonder blij met de aan haar toegekende publieksprijs, hoe wel er geen geldprijs aan ver bonden is. „Het gaat om de eer, en het levert ook altijd een hoop publiciteit op". Dat neemt niet weg dat mevrouw Groothedde niet van plan is om vaker mee te doen aan poppen- beurzen. „Ik wil gewoon in alle rust kunnen werken en van het poppen maken-genieten". ZIERIKZEE - Op zaterdag 19 november vond in de zaal van de Zeeuwse Muziekschool te Zierikzee het vierde Ars Musica-concert plaats van dit seizoen. Uitvoerenden waren Liesbeth Franken, alt en El lengard Jen se, clavecimbel en piano. Zij voerden een pro gramma uit van werken uit de Barok en de Romantiek waar in liefde en de vergankelijk heid van het leven de centrale thema's waren. Begonnen werd met de solo cantate Piango, gemo, sospi- ro... van A. Vivaldi. Liesbeth Franken toonde zich een be kwaam vertolkster van deze muziek waarin een naderend sterven en daarmee ook het verlies van een geliefde op dra matische wijze wordt bezon gen. Ellengard Jense vervolgde op clavecimbel met een uitvoering van de Franse Suite III in b, BWV 814 van J. S. Bach. Het ba- rokgedeelte van het program ma werd afgesloten met een aantal aria's uit het 'oratorium Susanna van G. F. Handel. Niet alleen op het clavecimbel toonde Ellengard Jense haar speelkunst. Zo opende zij het tweede deel van het program ma met een aantal prachtige werkjes voor pianosolo die ie der op zich met een overtuigen de muzikale fantasie ten geho- ren bracht. Achtereenvolgens klonken: Lied ohne Worte, op. 67 no. 5 van F. Mendelssohn- Bartholdy, Sommerfugl op. 43 no. 1, Wals, Volksmelodie en Noors lied uit Lyrische Stücke op. 12 van E. Grieg, Lied der Lerche van P. I. Tbjaikowski en tenslotte Vesle fugln op. 43 no. 4 van E. Grieg. Slot van het programma vorm den de Vier ernste Gesange van J. Brahms waarin, de eerderge noemde thema's, zij het op ge heel andere wijze, naar voren kwamen. Zanger en begeleider toonden zich hierin als gelijk waardige partners. Door per fect samenspel en begeleiding werden deze liederen een waar dig sluitstuk van dit concert. Op 17 december zal in de Vier schaar van het stadhuis te Zie rikzee het Ars Musica Kerst concert worden gehouden. Kaarten hiervoor zijn te reser veren bij de Zeeuwse Muziek school te Zierikzee. ZIERIKZEE Sinterklaassurprises Sinterklaassurprises maken. Deze activiteit staat centraal tijdens de kreamiddag die woensdag 30 november wordt gehouden in clubhuis de Licht boei aan de Poststraat 37 in Zierikzee. Kinderen die een Sinterklaassurprise willen maken kunnen vanaf 14.00 uur in het clubhuis terecht. De kleinste kinderen kunnen ook een Zwarte Piet trekpop ma ken. RENESSE Finale sjoelfestijn In de supermarkt C1000 aan de Hogezoom in Renesse wordt woensdag 30 november de fina le gehouden van een sjoel festijn voor 55-plussers. Het evenement begon met voorron des waaraan ruim dertig oude ren deelnamen. Daaruit kwa men vier finalisten die het woensdag tegen elkaar opne men. Het evenement begint om 14.00 uur. BROUWERSHAVEN Diabetes collecte De collecte 'Geef's voor diabe tes' die werd gehouden in de kern Brouwershaven bracht 788,85 op. Met de opbrengst financiert het Diabetes Fonds Nederland wetensghappelijk onderzoek naar suikerziekte. Poortershof In het woonzorgcentrum Poor tershof wordt dinsdag 29 no vember een demonstratie gege ven door de volksdansgroep uit Zonnemaire. Het evenement is in de recreatieruimte en toe gankelijk voor iedere belang stellende, dus ook de mensen die niet in de Poortershof wo nen. Behalve kijken naar de dansgroep kan men er ook mee meedansen. Aanvang 14.30 uur. Een dag later, op woensdag 30 november, wordt in dezelfde ruimte een Sinterklaasbingo gehouden voor alle ouderen. Aanvang 14.00 uur. NIEUWERKERK Collecte De onlangs gehouden collecte Geef 's voor diabetes heeft in Nieuwerkerk 1260,95 opge bracht. In Ouwerkerk bracht de collecte 463,85 op en in Sir- jansland werd 209,55 opge haald. Met de opbrengst finan ciert het Diabetes Fonds Ne derland wetenschappelijk on derzoek rond diabetes melli- tus, beter bekend als suiker ziekte. Het Diabetes Fonds Nederland financiert 85 pro cent van het wetenschappelijk onderzoek naar diabetes in Ne derland. Ongeveer 1 op de veer tig Nederlanders lijdt aan dia betes. BRUINISSE Bejaardensoos i Op de bijeenkomst van de be jaardensoos onder leiding van mevrouw P. IJzelenberg-Olree was het afgelopen woensdag middag weer een gezellige boel. Deze middag waren vijf tien dames van de historische kledinggroep De Arke te gast in het verenigingsgebouw te Bruinisse. Prachtig gekleed in allerlei verschillende drachten showden de dames een voor een hun kledij. Daarbij werd uitleg gegeven waar ze van daan kwamen en wat voor werk er vroeger allemaal aan de kleding gedaan moest wor den. De bejaarden genoten er zichtbaar van. Met de pauzes tussendoor was het al spoedig laat. Nog eenmaal kwam de he le groep gezamenlijk op het po dium waarbij alle deelnemers een mooie plant kregen aange boden. Na het vertrek van de bezoekers gaven de jarige soosleden nog enkele liederen op waarmee de middag werd afgerond. Mevrouw IJzelen- berg bedankte allen voor hun komst en nodigde iedereen uit om op 7 december een (verlate) Sint Nicolaasmiddag te vieren in pannekoekhuis De Cleenne Mossel. Deze bijeenkomst be gint om half vier. Breien Een tiental dames uit de regio heeft er voor gezorgd dat weer een gevarieerd assortiment ar tikelen aan het hulpgoederen- transport voor Polen kon wor den toegevoegd. Dankzij de en thousiaste inzet van het team actieve breisters heeft coördi natrice, mevrouw J. IJzelen- berg-Goudzwaard uit Bruinis se ongeveer 350 verschillende breiWaren aan Els Bal over handigd. Els Bal is uiteraard dolgelukkig met het resultaat van de breiende dames. Het speciale kersttransport kon daardoor worden aangevuld met bijvoorbeeld 115 truien, 43 dass^i, 90 mutsen, 41 sokken, 42 wanten, 5 sloffen en enkele broekjes, spreien en bodywar mers. De gebruikte wol werd gratis beschikbaar gesteld door particulieren en winke liers. Belangstellenden die ook voor Polen willen breien kun nen de wol (zonder kosten) af halen bij mevrouw IJzelen- berg, telefoon 01113-1282. MIDDELBURG Voorlichtingsavond Pedagogische Academie Op maandag 28 november houdt de PABO (Pedagogische Academie voor leraren Basis Onderwijs) in Middelburg een voorlichtingsavond. Het evene ment is in het gebouw Kruit- molenlaan 60 van 19.30 tot - 21.30 uun OOSTKAPELLE Expositie Van 26 november tot en met 29 januari 1995 wordt op de zolder van het Koetshuis van het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle een natuurkunst- tentoonstelling gehouden. De technieken waarin de getoonde werken werden vervaardigd zijn: olieverf, aquarel, goua che, pastel, Oostindinsche inkt, batik en keramiek. 'S-HEERENHOEK Zeeuwse middag Zondagmiddag 27 november kunnen liefhebbers van Zeeuwse muziek en gezellig heid terecht in de Jeugdhoeve in 's-Heerenhoek. Om 14.30 uur begint daar een optreden van de Zeeuws-Vlaamse muziek groep Ambras, in samenwer king met de Bevelandse trou badour Engel Reinhoudt. Ze zullen zowel apart als samen optreden met oud en nieuw werk. Het programma duurt tot ongeveer 17.00 uur. Tot en met 25 november Expositie aquerellen van J. M. Schot. Biblio theek De Stolpe. Te zien tijdens de openings uren van de bibliotheek. Zierikzee Tot 26 november Haamstede Werken van Rinus Groenendaal in de Be- waerschole. Tot 13 december Brouwershaven Mondriaanpresentatie van leerlingen basis scholen in de hal van het stadhuis. Tot 1 december Burgh-Haamstede Ruimtelijke keramiek van Judith Donders en wandobjecten van Peter Hoogland. Gale rie 't Zuuddek. Dinsdag, donderdag en zater dag van 10.00 tot 17.00 uur. Van 1 tot 31 december Burgh-Haamstcdc Expositie keramiek van Tbja van Hoften en schilderijen van Lcontien Hooy. Galerie 't Zuuddek. Dinsdag, donderdag en vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Van donderdag 1 december tot en met zondag 8 januari Rcnessc Expositie engelen en kerst- en winterblik- kcn. Museum De Blikvanger. Dinsdag en donderdag van 10.00 tot 12.00 uur, zondag 18 december, 26 december en 8 januari van 10.00 tot 15.00 uur. :is:vV' SCHOUWEN-DUIVELAND - De werklust en energie van Sinterklaas en zijn Zwarte Pieten lijkt onuitput telijk. Na alle bezoeken die het gezelschap de afgelopen twee weken reeds aflegde, maakt de Goedheilig man het komend weekeinde zijn opwachting in niet minder dan acht plaatsen op Schouwen-Duiveland. Poppenmaakster Nel Groothedde met de publiekslieveling van de onlangs gehouden poppen- en berenbeurs. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Tijdens de onlangs voor de derde keer in successie gehouden poppen- en berenbeurs in het Rotterdamse Ahoy is een van de poppen van de Zierikzeese poppenmaakster Nel Groothedde bekroond met de publieksprijs. „Hier had ik al een paar jaar op gehoopt", aldus mevrouw Groothedde. „En het leukste vind ik nog dat het een publieksprijs is. Daar blijkt uit dat mijn poppen een bepaald gevoel oproepen bij mensen". De door poppenatelier Niesje Wolters georganiseerde pop- pen- en berenbeurs is volgens mevrouw Groothedde een van de grootste beurzen op dat ge bied in Europa. „Het was wel ontzettend vermoeiend hoor. Er zijn zo'n 21.000 mensen ge weest en je bent zo'n beetje de hele dag bezig om mensen te wqord te staan. Je^ hebt ejgén-^ lijk niqt"eens tijd om naar l}et' werk van andere poppen- maaksters te gaan kijken". De pop waar mevrouw Groot hedde de publieksprijs mee in de wacht sleepte stelt een op het strand zittend spelend kind voor. Wat de pop onderscheidt van andere poppen is de leven sechte detaillering. Niet alleen is de pop gehuld in strandkle- dij, maar bovendien heeft de maakster gezorgd voor een door de zon verbrand ruggetje. „En dat was^eigenlijk bij inge ving Tmaar juist cfat vonden de mensen zo grappig. De pop zat op een zuil en ik heb drie dagen niets anders gedaan dan draai en", aldus de poppenmaakster. Zij begon zelf zo'n tien jaar ge leden met het maken van pop pen. „Waarom? Ik heb eigenlijk altijd een paar wensen gehad. Ik wilde een eigen olieverf schilderij aan de muur. Dat is er gekomen. En ik wilde zelf poppen maken". Het begon al lemaal met een cursus poppen maken bij het Leger des Heils. „En daarna ben ïk me steeds, meer in het poppen maken gaan verdiepen. Je gaat er boe ken over lezen, verschillende materialen uitproberen". Me vrouw Groothedde begon met het maken van poppen uit klei, maar uiteindelijk kwam ze bij haar grote liefde terecht: het maken van porseleinen pop pen. „Ik heb wel eerst een tech nische cursus moeten volgen voor ik daar mee kon begin nen, maar ik was wel meteen heel enthousiast over het mate riaal", herinnert de póppen- maakster zich. „Porselein is heel mooi materiaal, en het blijft ook mooi". naar het tweede deel van de film te kijken. Zaterdag 26 november heeft Sinterklaas een zeer druk pro gramma. Om ongeveer 10.00 uur wordt hij verwacht op het Breedveld in het centrum van Zonnemaire. De Goedheilig man wordt daar begroet door burgemeester L. N. Labruyère of een ander lid van het Brouw- se college van b en w. Daarna gaat het gezelschap in optocht naar het pas verbouwde dorps huis, waar ter ere van de Sint een kinderprogramma met spelletjes en film wordt gepre senteerd. Eveneens ter ere van de Spaanse gast wordt hier 's avonds een playback/sound mix/dansavond gehouden voor jong en oud. Ook Nieuwerkerk mag zich za terdag verheugen in de belang stelling van Sinterklaas. Om 09.45 uur vertrekt bij het dorpshuis de muziekvereni ging Nu met Hope/ Oefening en Uitspanning met in zijn kielzog een stoet kinderen om Sinterklaas te gaan zoeken. Het is nog niet duidelijk waai de hoge gast het dorp binnen komt, maar dat hij komt is toe gezegd. Na een rondrit op zijn paard door het dorp wordt Sin terklaas door waarnemend burgemeester G. Hokken ont vangen op het bordes voor het gemeentehuis. Noordgouwe Ook het kleine ringdorp Noordgouwe weet Sinterklaas weer te vinden. Hij wordt daar om ongeveer 13.00 uur ver wacht met zijn Zwarte Pieten. Vandaar gaat het gezelschap naar het dorpshuis waar de ho ge gast wordt toegesproken door Rina Ketting. Ter ere van de Sint wordt vervolgens een play-backshow gehouden. Sinterklaas haast zich onder tussen naar Brouwershaven, waar hij met zijn boot om onge veer 13.00 uur wordt verwacht aan de zuidzijde van de Oude Haven. Nadat Sinterklaas aan wal is gestapt wandelt hij in gezelschap van de muziekver eniging Apollo en de majoret- tengroep Apollonia tussen de kinderen naar de,.muziektent, waar hij wordt verwelkomd door de burgemeester. Daarna wordt te zijner ere in het Tbn- nenmagazijn een kindermid dag gepresenteerd door Renee Laurents kindershow. In Dreischor arriveert de Goed heiligman volgens traditie aan het eind van de Bogerdweg. Hij wordt daar om ongeveer 14.00 uur opgewacht door de muziek vereniging Crescendo en kin deren uit het dorp. Na een rondrit door het dorp gaat Sin terklaas naar het dorpshuis aan de Ring waar hij met de kinderen praat. Na zijn vertrek kunnen de kinderen kijken naar een film. Sinterklaas is dan al op weg naar Oosterland. Hij wordt daar om ongeveer 14.00 uur verwacht bij de Pleisterplaats langs de Rijksweg N59. Na een rondgang door het dorp gaat Sint met zijn Pieten naar dorpshuis de Oosterhof, waar hij het middelpunt is van een kindermiddag met liedjes en spelletjes. Tbnslotte gaat Sinterklaas naar een van de kleinste dor pen op Schouwen-Duiveland: Sirjansland. Hij wordt daar tussen 16.00 en 16.30 uur ver wacht in het dorpshuis, waar hij praat met de kinderen uit Sir. Om 17.45 uur wordt ter ge legenheid van de het bezoek van de Sint een gezamenlijke maaltijd gebruikt en vanaf 18.30 uur treedt Cecilia Mein- ders, beter bekend als Trijn, op in het dorpshuis. Vandaag, vrijdag 25 november bezoekt Sinterklaas het Dqive- landse ringdorp Ouwerkerk. Hij wordt daar om ongeveer 16.00 uur verwacht op de Ring, voorafgegaan door het plaatse lijke muziekgezelschap Nieuw Leven. Waarnemend burge meester G. Hokken verwel komt het gezelschap in de mu ziektent. Sinterklaas gaat daarna naar café Steilöóre waar hij kinderen tot vier jaar met hun ouders ontvangt. In het dorpshuis wordt ondertus sen een film gedraaid voor kin deren in de basisschoolleeftijd. Vanaf ongeveer 17.00 uur komt Sinterklaas ook naar het dorpshuis om met deze kinde ren te praten en samen met hen De energie van Sinterklaas lijkt onuitputtelijk. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 7