Vormen uit de natuur belangrijke inspiratiebron voor Peter Jansen Kring Zeeland van Rode Kruis wil meer doen aan sponsoring Vervuild strandje Bruinisse krijgt grondige opknapbeurt Barbershop-concert in Slot Haamstede Expositie in Stubbs Art Galery 'Voor een jaar of vijf afdoende Diefstal ski-jacks Rechter stelt Thoolse basisschool in gelijk Teneinde de taken te kunnen blijven uitvoeren VRIJDAG 25 NOVEMBER 1994 NR 25678 5 BRUINISSE - Met algemene stemmen schaarde de gemeenteraad van Bruinisse zich gisteren tijdens haar vergadering achter het voorstel van het college om geld uit te trekken voor het schoonmaken en op hogen van het strandje bij de voormalige werkhaven van Bruinisse, Volgens het college is de schoon maakbeurt afdoende om voor een periode van min stens vijf jaar van een relatief schoon strand te kun nen spreken. De kwaliteit van het zand op het door de Bruenaars zelf veelgebruikte strandje laat volgens het college veel te wen sen over. Langs de waterlijn bevindt zich over een breedte van circa drie a vier meter 'ver vuild' zand als gevolg van het afsterven van organismen op de scheidslijn land/water". Ge zien het intensieve gebruik leg de het'college aan de raad het voorstel voor om de kwaliteit van het strandje op te vijzelen door het vervuilde zand te ver vangen. Het is de bedoeling dat het karwei in het voorjaar van 1995 uitgevoerd wordt. Stortkosten Van de kant van de SGP/ RPF kwam A. Mol met de suggestie om te kijken of het vrijkomen de zand gratis gestort kan wor den op de stortplaats aan de Hoosjesweg bij Serooskerke. Dat zand kan wellicht, zo voer de Mol aan, gebruikt worden bij de eindafdekking van de stortplaats die volgend jaar april gesloten wordt. Wethou der W. W. Jumelet (Algemeen Belang) zegde tijdens de verga dering toe de mogelijkheden wat dat betreft zeker te zullen onderzoeken. Zonder discussie of hoofdelijke stemming ging de gemeente raad verder akkoord met het collegevoorstel om geld uit te ZIERÏKZEE - Vanaf een kle dingrek van een winkel aan de Visstraat in Zierikzee zijn gis teren drie ski-jacks gestolen. Het kledingrek 's'tohd buiten op de stoep. Getuigen hebben de daders zien instappen en wegrijden in een gereedstaan de auto. De' ski-jacks vertegenwoordi gen een waarde van 387 gulden. trekken voor de aanleg van een insteek weg op het bedrijfster rein. Bij het bouwrijp maken van het bedrijfsterrein is geen rekening gehouden met de aan leg van een verbindingsweg tussen de Nijverheidsweg en de Industrieweg, terwijl de be hoefte eraan wel is ontstaan. ,,Deze weg is noodzakelijk voor een adequate afwikkeling van de verkeersstructuur op het bedrijfsterrein", aldus het college. Ook geen problemen had de ge meenteraad met het voorstel van het college om de beurs open te trekken voor het op knappen van de kruising Groe- neweg/Molenweg. Volgens het college verkeert genoemde kruising in slechte staat van onderhoud en vertoont de Weg constructie ernstige zettings- verschijnslen. Daardoor is het profiel van de weg vervormd. De technische dienst Midden- schouwen-Bruinisse heeft in- middels een plan klaarliggen voor het opknappen van de kruising. Wel enige discussie ontstond over het collegevoorstel tot af gifte van een representativi- teitsverklaring voor de Stich ting Radio-Omroep Schouwen- Duiveland. Eerder stond het College vrij sceptisch tegen de Otnroepplannen. Er was met hame kritiek op de samenstel ling van de programmaraad. Daarna heeft het college echter een gesprek gehad met de advi seur van de omroep. ,,De tij dens die bespreking verkregen informatie geeft ons in redelij ke mate het vertrouwen dat een goed functionerende lokale omroep kan worden opge richt", aldus het college. Wet houder G. E. Houtekamer (SGP/RPF) nam binnen het college een minderheidsstand punt in. Omdat de omroep te kennen heeft gegeven op zon dag ook andere programma's dan kerkdiensten uit te willen zenden is Houtekamer op prin cipiële gronden tegen de komst van de omroep. Verdeeld De raad reageerde verdeeld op het collegevoorstel. Van de kant van de fractie Algemeen Belang kwam geen kritiek. Een heel ander geluid echter kwam van de kant van CDA- raadslid N. P. de Danschutter. Hij toonde zich tevreden over de regionale pers en zei de noodzaak van nog een omroep erbij niet in te .zien. Lijst van de Velde-woordvoerder C. van den Berge sloot zich daar bij aan. „Waarom die versnippe ring?", zo vroeg hij zich af. Hij voegde daar wel meteen aan toe ondanks zijn bezwaren voor het collegevoorstel te zul len stemmen. De SGP/RPF- fractie schaarde zich achter het minderheidsstandpunt van wethouder Houtekamer. Na nog wat gekissebis over de vraag of de komst van de nieu we omroep al dan niet waarde toe zou voegen aan de media op Schouwen-Duiveland werd het collegevoorstel in stemming gebracht. CDA ?n SGP/RPF stemden tegen. De overige frac ties stemden voor. Ministerie moet 1,3 miljoen betalen MIDDELBURG'(ANP) Het ministerie van onder wijs moet ruim 1,3 miljoen gulden bijdragen in de kosten voor de nieuwbouw van de Montessori basis school De Kraal in Tholen. De rechtbank in Middel burg heeft dat bepaald in een zaak die het school bestuur en de gemeente Tholen tegen het ministerie hadden aangespannen. gestimuleerd om meer jonge ren aan te trekken en te betrek ken bij hun activiteiten op di vers, maar vooral sociaal ge bied", aldus het werkplan. Vol gens het kringbestuur liggen de activiteiten nu nog groten deels op het gebied van Jeugd- EHBO. „Jongeren zullen meerbekend heid moeten krijgen met het Rode Kruiswerk. De onder steuning vanuit de Kring van een Jeugd Rode Kruis (JRK)- avonturenvakantie kan hierin een belangrijke binding ge ven", aldus het werkplan. Ver der dienen volgens het kring- bestuur mogelijkheden tot sa menwerking tussen afdelingen en colonnes - vooral op het ge bied van opleidingen en oefe ningen - worden bevorderd. „Dit kan kostenbesparend en kwaliteitsverhogend werken' aldus het werkplan. Het kringbestuur pleit verder voor een intensiever contact tussen de plaatselijke afdelin gen en lokale overheden. Dit om beter te kunnen werken aan dienstverlening op maat door het Rode Kruis en om meer erkenning te krijgen voor de rol van het Nederlandse Ro de Kruis in de georganiseerde rampenbestrijding. Een betere samenwerking tussen Rode Kruis en overheid zou volgens het kringbestuur ook haar vruchten afwerpen op het so ciale vlak. Van groot belang is volgens het kringbestuur de voortgang van de werkzaamheden van de pro vinciale raden en de vrijwilli ge staf van het Rode Kruis. „Zij spelen een wezenlijke rol bij de ondersteuning en advise ring van de vrijwilligers bin nen de diverse bestanden in de afdelingen". Een ander aspect van het Rode Kruiswerk waar volgens het kringbestuur aan dacht aan moet worden besteed is de thuishulp. „In veel afdelingen wordt reeds aan thuishulp gedaan, dit wordt nog niet altijd ?o er kend", aldus het kringbestuur. „Hieraan zal aandacht besteed moeten worden". Aangekon digd wordt dat de lopende pro jecten blijvend worden bege leid. Of er wat betreft de thuis hulp nog nieuwe projecten op poten worden gezet zal volgens het kringbestuur afhankelijk zijn van zowel menskracht als financiële middelen. Het departement weigerde bij t'e dragen in de kosten, omdat de school verzuimde een be vestiging van de bouwopdracht "haar het ministerie in Zoeter- meer te sturen. De rechtbank 'in Middelburg is echter met de .■school van mening dat het de partement tekort is geschoten in de voorlichting. Het minis terie beraadt zich nog op de mogelijkheid van hoger be roep. Ook enkele tientallen andere scholen die verzuimden de be vestiging op te sturen, zijn in beroep gegaan tegen de weige ring van het ministerie. Een woordvoerster van het departe ment zei nog geen inzicht te hebben in de financiële gevol gen als al die scholen in het ge lijk worden gesteld. De Kraal is één van de circa 600 scholen die in 1992 werden ver rast door de nieuwe voorwaar-, den voor subsidieverstrekking voor nieuwbouw. Die werden ingesteld nadat duidelijk was geworden dat' het ministerie volstrekt geen zicht meer had op de toezeggingen aan scholen voor bouwsubsidies. Niet akkoord Het ministerie besloot een overgangsregeling voor de ge dupeerde scholen in het leven te roepen, waardoor ze een nieuwe aanvraag konden in dienen. De basisschool in Tho len ging daar echter niet mee akkoord, omdat de nieuwe aanvraag volgens strengere cri teria wordt beoordeeld. Boven dien wordt de subsidie enkele jaren later verstrekt, waardoor de school rente derft. Door twee barbershopgroepen BURGH-HAAMSTEDE - Op zaterdag 10 december wordt in de ridderzaal van Slot Haamstede een barbershop-concert gehouden waaraan het dames- barbershopkwartet Seagalls uit Burgh-Haamstede en het herenbarbershopkoor The Coastline Chorus uit Vlissingen meewerken. Barbershop harmony style is een zangstijl zonder begelei ding (a capella) die herkenbaar is aan de consonante vierstem mige accoorden voor elke me- lodienoot. De barbershopmu- ziek ontstond in Amerika in kapperszaken waar de klanten het wachten bekortten mei zin gen. Inmiddels zijn ook in Ne derland een behoorlijk aantal koren en kwartetten die de bij zondere barbershop-zangstijl met enthousiasme beoefenen. Kampioenstitel The Coastline Chorus heeft de Nederlandse kampioenstitel barbershopzingen. Het koor werd in 1984 opgericht en staat onder leiding van Wouter Mo raal. Het herenbarbershop koor treedt op in binnen- en buitenland, onder meer in Ca nada en Rusland. Het damesbarbershopkoor uit Burgh-Haamstede was vroeger bekend als The New Hope Sin gers. Het koor wordt tegen woordig geleid door Annema- rie van de Wijk uit Rockanje. De barbershopdames zijn re gelmatig te horen tijdens eve nementen in de regio. De groep trad onlangs op in de Stads schouwburg in Middelburg, tij dens de jubileumdag van het gewest Zeeland van de NCVB. Zowel het kwartet Seagalls als het koor The Coastline Chorus nemen in 1995 deel aan de com petitie van dc barbershopcon- ventie in Veldhoven en Rotter dam. Hun prestaties worden dan beoordeeld door Engelse en Amerikaanse juryleden. In Slot Haamstede gaat het om een concert dat gedeeltelijk in kerstsfeer is. het evenement be gint om 20.00 uur. Kaarten kun nen worden gereserveerd via telefoonnummer 01115-1935. De grillige objecten van Peter Jansen vormen een bijzonder contrast met de steriele galerie van Joke Blom. (Foto: Marijke Fol- kertsma). ZIERIKZEE - „Je kunt het misschien nog het beste als een experimentele huiskamer omschrijven", zegt Pe ter Jansen. Vanaf morgen, zaterdag 26 november, zijn er van deze Zierikzeese kunstenaar objecten in kera miek en meubelen van wrakhout te zien in Stubbs Art Galery aan het Kraanplein in Zierikzee. Van een offi ciële opening is geen sprake. „Dat is meer een sociaal gebeuren, in plaats van dat er naar de kunst gekeken wordt", aldus eigenaar van de galerie, Joke Blom. De expositie loopt in ieder geval tot aan het voorjaar. Het feit dat Jansen nu werk in een galerie exposeert, bena drukt de verkoopbaarheid van zijn werken. Dat is bij het pro ject LOK A in de Noordhaven poort in Zierikzee, waaraan Jansen 's zomers deelneemt heel anders. „LOKA is een siertuin waar de objecten van uit de grond lijken te groeien. In deze galerie zijn ze in een vaas gezet, waardoor ze meer op zichzelf staan. De mensen krijgen daardoor een beter beeld van hoe een bepaald werk thuis in de huiskamer staat"! aldus de kunstenaar. In de galerie staan zowel kera- mieke objecten als meubelen van wrakhout. In de strakke en steriele ruimte is er, door de ruige en verweerde vormen van zowel de meubelen als de ob jecten, sprake van een sterke contrastwerking. Wat deze vor men betreft laat Jansen zich het liefst inspireren door de vormen uit de natuur, zoals van planten, schelpen en beende ren. Hij gebruikt deze echter niet figuratief, maar brengt ze terug tot een bepaalde wetma tigheid, hetgeen in bepaalde keramieke objecten zeer duide lijk tot uitdrukking komt. Bronnen Jansen hééft zich gespeciali seerd in het maken van kera mieke bronnen en waterpartij en. Deze zomer werd nog van hem de zogenaamde Wergelmir bij een boerderij in Zonnemai- re geplaatst. Op de expositie zijn enkele van deze bronnen te zien. Door de hoge tempera tuur waaronder het keramiek gebakken wordt krijgt het ob ject een metaalachtige klank. Wanneer er water door en over de objecten stroomt geeft dit aan het object een zeer eigen en bijzonder geluid. Behalve dat een object esthe tisch gezien mooi moet zijn, geeft Jansen er ook het liefst ■een functie aan. Volgens hem wordt er te vaak een scheiding gemaakt tussen de functie van een voorwerp en het uiterlijk ervan. „De grens tussen een ge bruiksvoorwerp en een kunst werk is echter niet in alle cul turen even duidelijk. Ik zit graag op deze grens en geef een gebruiksvoorwerp een origine le vorm, waardoor de functie op het éerste gezicht uit het oog vérloren wordt. Zie het maal ais een soort spel." Bij de meubelen heeft de func tie het gewonnen van de kunst. Het hout voor de meubelen heeft Jansen verzameld aan de Schouwse kust. Het materiaal dwing Jansen tot improvisatie, omdat het niet in standaard- maten verkrijgbaar is. Het re sultaat is vaak dat er gezocht moet worden naar niet voor de hand liggende oplossingen. De ze maken op hun beurt het scheppingsproces voor de ma ker verrassender. Joke Blom heeft haar schilde rijen in de galerrè" aangëpast aan de objecten en meubels van Jansen. „Ik heb me afgevraagd op welke manier "ik een een heid kon maken. Verder is het allemaal puur op gevoel ge gaan. Ik heb alleen gekeken naar de uitstraling van de schilderijen." Het Rode Kruis heeft niet alleen geld nodig, maar ook nieuwe - vooral jonge - vrijwilligers. (Foto. Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De kring Zeeland van het Rode Kruis wil meer werk gaan maken van het zoeken naar spon sors 'teneinde taken ït kunnen blijven uitvoeren'. Dat blijkt uit het werkplan voor 1995 van de kring. Het werkplan komt aan de orde tijdens de kringvergadering op zaterdag 26 november. De vergadering wordt gehouden in de Prins van Oranje in Goes en begint om 10.00 uur. ren in hun huidige en nieuw te ontwikkelen acties. Behalve met financiële problemen kampt het Rode Kruis nog met een ander probleem: een tekort aan vrijwilligers. De kring stelt voor om een gezamenlijke wervingsactie te houden. Het kringbestuur wil zich daarbij vooral - om verdere vergrijzing van het vrijwilli- gersbestand tegen te gaan - vooral richten op jongeren. „De afdelingen moeten worden De activiteiten van de Kring Zeeland van het Rode Kruis zijn in eerste instantie bedoeld om de plaatselijke afdelingen te ondersteunen en te stimule-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5