Brabantse veehouder bouwt toekomst op Zeeuwse klei Zoekplaatje Bru betreurt afhaken van subsidiënten Zeeland Noord 'Nummer-één-effect moet bij verkiezingen worden ingedamd' Acht nieuwe woningen in Noordgouwe Expositie Armeense kunstenaar efcMc?® Iiovansa Potvis aangespoeld In Nieuwerkerk en Kerkwerve VRIJDAG 25 NOVEMBER 1994 NR 25678 3 Verwachting t/m dinsdag 29 nov. Vreemde gang van zaken BRUINISSE - Het college van burgemeester en wethouders van Bruinisse is teleurgesteld over het feit dat drie gemeenten op Schouwen-Dui- veland te kennen hebben gegeven een punt te willen zetten achter de subsidie aan de Stich ting Stimulering Werkgelegenheid Zeeland Noord. Dat bleek gisteren tijdens de gemeente raadsvergadering. De kwestie werd tijdens de gemeenteraadsvergadering aan de orde gesteld door SGP/RPF-raadslid A. Mol. Hij zei zich af te vragen hoe het verder moet nu drie ge meenten hebben afgehaakt. Wethouder G. E. Houteka mer reageerde daarop met de opmerking dat het colle ge erg teleurgesteld is in de houding van de betreffende gemeenten. Hij wist te mel den dat er op korte termijn een gesprek komt tussen ge deputeerde Bruinooge en de gemeenten op Schouwen- Duiveland. Houtekamer voerde aan dat de oprichting van Zeeland Noord indertijd op initia tief van diezelfde gemeen ten is gebeurd. ,,En dan is het toch een vreemde zaak dat die gemeenten nu afha ken", aldus Houtekamer. Hij voegde daar aan toe dat de toekomst van Zeeland Noord wat dat betreft nu onzeker is en dat er, mocht het gesprek tussen Bruinoo ge en de gemeenten niet het gewenste resultaat opleve ren, nog niets te zeggen is over de financiële gevolgen. Wellicht dat Zeeland Noord in afgeslankte vorm verder kan gaan", aldus Houtekamer. Zeeuwse Waterschapsbond: RENESSE - Een cirkelvormig- stembiljet kan vol gens voorzitter van de Zeeuwse Waterschapsbond, ir P. J. Gruijters meehelpen het zogenaamde nummer- één-effect bij de verkiezingen voor de algemene wa terschapsbesturen, tegen te gaan. Om een bewuste keuze onder de stemgerechtigden te bewerkstelligen zou een cirkelvormig stembiljet in plaats van de tot nu toe gebruikelijke lijst, op zijn plaats zijn, aldus de voorzitter tijdens de jaarlijkse vergadering van de Algemene Vergadering van de Zeeuwse Water schapsbond vrijdag in Renesse. Bij de verkiezingen in maart werd de volgorde van de kandi daten die zich hadden aange meld, bij loting vastgesteld. Daarbij kozen veel stemgerech tigden automatisch voor. num mer één, zoals ook bij de ge meenteraadsverkiezingen vaak gebeurt. Om het publiek tot een meer doordachte kandi- datenkeuze aan te zetten, kan volgens voorzitter Gruijters een stembiljet in de vorm van een cirkel uitkomst brengen. De meestal automatische keu ze op de eerst geplaatste valt dan weg, waardoor alle kandi daten een kans krijgen. Verder vroeg de voorzitter zich af of er met het 'instituut plaatsvervanger', niet beter ge stopt kan worden, omdat de kandidaten die de plaats in moeten nemen als een hoofdin geland uitvalt, tijdens de ver kiezingscampagne niet uit de verf kwamen en in de schaduw bleven. Gruijters pleitte ervoor dat in het geval een vervanger nodig is, beter iemand van de vaste kandidatenlijst gehaald kan worden. Wat betreft de verkiezingen dit voorjaar, zei de voorzitter dat de Waterschapsbond blij met het gemiddelde opkomstper centage van 55 procent is. In ge meenten waar in verband met herindeling niet gelijktijdig gemeenteraadsverkiezingen plaatsvonden maar alleen wa- terschapsvèrkiezingen, was het opkomstpercentage 35 pro cent, waarmee volgens de voor zitter is gebleken dat kiezers niet zijn gaan stemmen op his torische gronden maar om an dere redenen: ,,De historische betekenis van het waterschaps- bestel is met dit gegeven gelo genstraft. Het onderbrengen van het bestel bij de functione le democratie, gaat steeds be ter", aldus Gruijters. De voorzitter stelde dat met de voorlichting omtrent de afgelo pen verkiezingen zö'n 85 pro cent van de kiezers is bereikt. Alleen wat de kwaliteit be treft, kan er volgens hem nog wel het een en ander worden verbeterd, daarmee onder meer doelend op voornoemd ongewenst nummer-één-effect. NOORDGOUWE - Aan de Hee- reweg in Noordgouwe worden acht nieuwe woningen met ga rage gebouwd. De bouwgrond kwam vrij door de verplaatsing van het boe renbedrijf van de gebroeders Dalebout naar een locatie bui ten de kern. De verplaatsing werd gestimuleerd en gesubsi dieerd door de gemeente Brou wershaven. Die verleende vervolgens aan het bedrijf Van den Hoek Pro jectontwikkelaar uit Burgh- Haamstede bouwvergunnin gen voor zeven woningen met garage. Later bleek dat Van den Hoek in plaats van drie (van de zeven) vrijstaande wo ningen met garage, vier wonin gen van het type twee-onder een-kap wil bouwen. Dat houdt in dat aan de Heereweg in totaal acht nieuwe woningen komen. Op maandag 28 novem ber beslist de Brouwse ge meenteraad over een voorbe- reidingsbesluit dat nodig is om dit alles mogelijk te maken. GOES - Tot en met 2 februari 1995 is in de Prins van Oranje in Goes een expositie van schilderijen van de Armeense kunstenaar Safian Ashot. Ashot werd geboren in Arme nië, studeerde daar voor archi tect en volgde een opleiding aan de kunstacademie. Tijdens de expositie is werk te zien uit drie periodes van de kunste naar. De periode van 1981 tot 1990 toen hij in Armenië woon de en zijn weg vond als profes sioneel kunstschilder. Zijn Russische periode (van 1990 tot 1993) toen Ashot de politieke omwenteling meemaakte die leidde tot het uiteen vallen van het Russische rijk. Vanaf 1993 verblijft de kunstenaar in Ne derland. Door het schilderen van kerken en kloosters geeft hij zijn indrukken van Neder land weer. Op de expositie is verder een serie abstracte schilderijen te zien waarmee Ashot 'muziek uitstraalt'. De expositie is dagelijks te bezich tigen tijdens de openingstijden van de Prins van Oranje. Advertentie Nieuwerkerk UN Astraat 10 Brouwershaven Noorddijkstraat 8 technisch installatieburo Zierikzee verkoop en reparatie St. Domusstraat 79 01114-1368 01119-1634 01110-13348 WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 20% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht noordw. 4 Maandag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht variabel 3 Dinsdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 10% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht zuidoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 26 nov. Zon op 08.17, onder 16.32 Maan op onder 13.06 27 nov. Zon op 08.19, onder 16.31 Maan op 00.54, onder 13.29 28 nov. Zon op 08.20, onder 16.31 Maan op 02.09, onder 13.54 Laatste Kwartier: 26 nov. (08.05) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weekeinde begint in Nederland met bewolking en regen. In de loop van vanavond nadert een storing vanuit het noordwesten en het duurt tot morgenmiddag voor ze het hele land is gepasseerd. Tot die tijd is het dan ook bewolkt en het re gent nu en dan, vooral het noorden en oosten. Morgenmiddag is het op de meeste plaatsen droog en in het westen dienen zich enkele opklarin gen aan. Het wordt ongeveer 10 graden. Er waait een zwakke tot ma tige wind, kracht 2 tot 4, uit het wes ten tot noordwesten. Zondag lijkt het iets zonniger te worden; wolkenvel den en zon wisselen elkaar dan af. Voor de temperatuur maakt dat niet veel uit, het wordt opnieuw 10 gra den. Vanaf maandag wordt het iets kouder. Een hogedrukgebied trekt over Nederland naar het oosten en nestelt zich boven midden-Europa. Het gevolg is dat de wind in ons land uit het zuiden gaat waaien en iets koudere lucht vanuit Frankrijk binnenstroomt; de middagtempera- tuur ligt begin volgende week dan ook rond het niveau van 8 graden. Verder is het, dankzij het hogedruk gebied, droog en vrij rustig weer. BIGGEKERKE - Op het Zuid- erstrand tussen Biggekerke en Zoutelande op Walcheren is vanmorgen (vrijdag) een leven de potvis of walvis aange spoeld. Het dier werd ontdekt aan het eind van de ochtend. Het is on geveer vier meter lang. De poli tie hield het dier toen nat en was op zoek naar een shovel om het tijdelijk terug in zee te leggen. Van daaruit zou het overgebracht worden naar het Dolfinarium in Harderwijk. Enkele weken geleden spoelde op een van de waddeneilanden een dode walvis aan. Vorige week trof men zo'n zeedier aan op de Belgische kust ter hoogte van Blankenberge. ZIERIKZEESCHEfü NIEUWSBODES Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal 1 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Konfrakttarreven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W, Veehouder A. Marijnissen met rechts op de foto zijn opvolger Ruben: Fijne mensen hier en geen mestperikelen zoals in Brabant." (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE (ANP) - Melkveehouder A. Marijnissen loopt druk regelend op zijn bedrijf in Nieuwerkerk rond. Hij en zijn 65 koeien zijn de vorige dag gearriveerd op Schouwen-Duiveland, waar de nieuwe toekomst van zijn bedrijf ligt. De 46-jarige Marijnissen begon negentien jaar geleden als melkveehouder in het Bra bantse Strijbeek. Hij had daar 22 hectare grond in eigendom en huurde er tien. Maar die grond was nodig voor natuur ontwikkeling. ,,Door de staat opgekocht", vertelt Marijnissen. ,,Ik had daarginds ook varkens, maar die zijn daar gebleven. Daar is geen geld meer mee te verdie nen, bovendien zijn varkens hier niet welkom." Niet veel moeite De Brabantse melkveehouder heeft er niet echt veel moeite mee gehad te verkassen. De maanden voor zijn verhuizing vond hij erger. Zijn vrouw en twee kinderen trokken al in augustus haar het Schouwse, met het oog opihet begin van het schooljaar. ,,Die vonden het hier meteen gewel dig, wilden niet meer terug. Maar ik heb in die tijd veel af gezien. Moest ginds blijven om voor de dieren te zorgen; veel pas gekalfde koeien die extra zorg nodig hadden. Ik at in de auto, warm eten heb ik al die tijd niet gehad, en kwam 's avonds in een leeg, kil huis." Eenmaal op zijn bedrijf in Zee land is het leed weer gauw ver geten. ,,Hier ben ik van alle Brabantse perikelen rond de mest en dergelijke af. In Bra bant is alles ook zo benepen. Daar woonde mijn buurman op vijftig, hier op vijfhonderd me ter afstand. Hier is ook nog ruimte, heb ik kans om uit te breiden." ,,Ik heb ook opvol ging, anders was ik niet ver huisd", wijst Marijnissen trots naar zoon Ruben die net het erf op komt fietsen. Gisteren net veertien gewór den. Kon zich natuurlijk geen mooier cadeau wensen. En het zijn fijne mensen hier", blikt hij naar de einder. ,,Je wordt door iedereen geaccepteerd en gerespecteerd. Binnen staat een prachtige bos bloemen als welkom van de buren." Collega Ook collega William van Bal- kom (28) is goed te spreken over de Zeeuwen. Hij verhuis de zijn melkveehouderij vier jaar geleden van het Brabantse Udenhout naar Kerkwerve. ,,Ik liep rond met plannen voor een nieuwe jongvee-stal toen ik hoorde dat het Brabants Land schap interesse in mijn grond had en kon tot zaken komen." Van Balkom kocht, net als Ma rijnissen, een akkerbouwers- bedrijf waarvan de eigenaar wegens gebrek aan opvolging stopte. Over een klein halfjaar gaat hij nogmaals verhuizen. Hij bouwt een paar kilometer verderop een nieuw huis en stallen op een lap van 35,5 hec tare. ,,Dit heb ik op vrijwillige basis verkocht, ook weer met het oog op plannen voor na tuurontwikkeling. Ik neem lie ver nu die beslissing dan over tien jaar." Vraag Joh. van der Slikke, vastgoed bemiddelaar en -adviseur bij het rentmeesterskantoor Van Oostrum in Kapelle, zegt dat de vraag van melkveehouders naar grond in Zeeland gestaag blijft. Zo'n 2 tot 3 procent van akkerbouwbedrijven wisselt per jaar van eigenaar, momen teel is er 70 tot 80 procent van de kopers volgens hem melk veehouder. Afstand De ervaring van Van der Slikke is dat de Zuidhollanders meestal kiezen voor Noord- Zeeland en Brabanders voor Zeeuwsch-Vlaanderen. ,,Een kwestie van afstand. Boven dien is met name het oosten van Zeeuwsch-Vlaanderen overwegend katholiek, net als Bi-abant." Toestemming Of de provincie Zeeland ook in de toekomst melkveehouders ongelimiteerd toestemming voor vestiging blijft geven, valt te betwijfelen. In het nieu we streekplan van de provin cie, dat volgend jaar vastge steld wordt, wordt de ruimte voor melkvee- en varkenshou ders danig ingeperkt, voor spelt een woordvoerder van de provincie Zeeland. ,,Het gaat verder dan een koe die wat laat vallen. De mest komt in het grondwater terecht in waterwingebieden. Je kunt niet met de ene hand door mid del van waterzuivering alles zo schoon mogelijk maken, en met de andere hand mestpro- ducerend vee binnen blijven halen. We willen niet dat Zee land van een mestimporteren- de een mestexporterende pro vincie wordt." Onzin Onzin, vindt Van der Slikke. Zo'n opstelling kan hij zich bij intensieve varkenshouderijen wel voorstellen. „Daar heb je er 5000 van op twee hectare. Maar melkveehouders hebben een grondgebonden produktie, op 40 hectare lopen er zo'n 80 koeien. Dan is er geen sprake van mestoverschotten." Hoofd P. Hannewijk van de Rundvee Verbeteringsorgani satie Mid-West schat in dat in de toekomst jaarlijks nog voor vijftien melkveehouders ruim te in Zeeland vrijkomt. Ook hij vindt dat dat op gebied van mest geen probleem is. „In het najaar en in andere periodes wanneer het toegestaan wordt in Zeeland nog dagelijks Bra bantse mest uitgereden. Je kunt die mest beter uit eigen regio hebben, dan weet je. ten minste waar het vandaan komt." ROTTERDAM - Methadon mag in Rotterdam niet gratis blij ven als drugsverslaafden wel moeten betalen voor heroïne van de overheid. Dat vindt loco-burgemeester H. Simons. Volgens een schatting van de GGD kost de toekomstige ver strekking van heroïne aan zwaar verslaafden in Rotter dam tien gulden per dag per persoon. ,,Hier komen wat minder mensen langs. Het is niet zo'n drukke weg, wel in een meer toeristisch gebied." Dat zegt Joop van Houdt over het zoekplaatje van deze week. De foto van vorige week leverde een recordaantal van ruim vijftig inzendingen op. Al deze brie ven en kaarten meldden de juiste oplossing. De 'watercirkel' die Joop van Houdt fotografeerde is de drinkpit voor vee die in een weiland langs de Heuvelsweg tussen Zierikzee en Kerkwerve ligt. Een aantal inzenders kwam met interessante details. Zoals het feit dat de drinkput eigendom is van Cees Bolijn, die in de omgeving van bet weiland aan de Oudeweg woont. Zijn kinderen, klein kinderen en achterkleinkinderen, die massaal oplossingen inzonden, meldden dat hun opa zijn weiland bergweide noemt. Dit omdat naast de waterput een heuvel ligt waarnaar de Heuvelsweg is genoemd. Arko de Boer uit Nieuwerkerk schreef dat hij afgelopen zomer op deze berg samen met opa Bolijn nog bloemetjes plukte voor oma. Er kivamen ook inzendingen binnen uit Kloetinge en 's- Gravenpolder. Maar de winnende inzending die Joop van Houdt uit de stapel trok is die van T. C. van der Linde-Bos, Wandeling 5, Zierikzee. Zij krijgt volgende week een cadeaubon toegestuurd. Mensen die weten waar Joop van Houdt het zoekplaatje van deze week fotografeerde kunnen dat via een kaart of briefje melden aan de Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zie rikzee. De oplossing kan ook in de briebenbus aan het Jannewekken worden gegooid. Op de inzendingen dient duidelijk het woord Zoekplaatje te worden vermeld en ze moeten uiterlijk woensdag 30 november bij de redactie binnen zijn. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3