Ook rugklachten door een herhaalde matige belasting i Sinterklaasinkopen per rolstoel NEFFEN D'EULE stukken Onderzoek aan Amsterdamse Universiteit In verband met ons (Cees en Miranda) trouwfeest zijn wij vrijdag 2 december en zaterdag 3 december JMC design Bruinisse Telefoon (01113)1329 LEKKEND DAK? DANSAVOND Recordaantal deelnemers Woongenot asociaal? Bazar Ouwerkerk 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Een matige, maar vaak herhaalde belasting van de rug kan eveneeens tot weefselbeschadiging leiden. (Foto: Joop van Houdt). AMSTERDAM (ANP) - Samen met allerlei deskundigen hebben bedrijven er tot nu toe van alles en nog wat aan gedaan de rug van werknemers, die zware arbeid moeten verrichten, zoveel mogelijk te ontlasten. Uit onderzoek aan de Vrije Universiteit in Amsterdam komt echter naar voren dat ook herhaalde matige belas ting van de rug tot weefselschade kan leiden. H. Toussaint van de faculteit bewegingswetenschappen van de Amsterdamse universiteit deed samen met zijn collega's een uitvoerige studie naar dit onderwerp. Hij constateert dat ondernemingen er de laatste jaren voor hebben gezqrgd dat de rug van hun werknemers niet te zwaar wordt belast. Maar daarmee is het probleem niet opgelost. Gebleken is dat het aantal ar beidsongeschikten sindsdien alleen maar is toegenomen. Ve le werknemers vallen uit, om dat zij last van hun rug hebben. Toussaint heeft daar op grond van zijn bevindingen een dui delijke verklaring voor. ,,De belasting van de rug is op de werkplek weliswaar lager geworden, maar tegelijkertijd hebben de bedrijven de fre quentie van de lichtere werk zaamheden opgevoerd. Ons on derzoek heeft aangetoond dat ook herhaalde matige belas ting tot weefselschade in de rug kan leiden." Aan dit aspect van de arbeidsomstandigheden is naar de mening van de des kundige op het gebied van het bewegingsapparaat van de mens tot nu toe weinig of geen aandacht geschonken. Tbch is er volgens Tbussaint al le reden rekening te houden met de herhaalde, niet al te zware belasting van de rug. Men moet dus niet alleen kij ken naar de omvang van de be lasting. ,,Je kunt een paperclip kapot krijgen door er enorm hard aan te trekken, maar ook door het telkens om te buigen", zo licht hij toe. De medewerkers van de facul teit bestudeerden bij Hoog ovens het werk van metselaars. Zij onderzochten de lichamelij ke belasting van het tillen van stenen. Gebleken is dat het herhaaldelijk slepen met min der stenen eveneens schade toe brengt aan de botten van de wervelkolom en het weefsel daaromheen. Materiaalmoeheid ,,Je kunt de schadelijke effec ten vergelijken met de ver schijnselen die optreden bij materiaalmoeheid", aldus Tbussaint. Elke keer dat de rug wordt belast, kunnen kleine haarscheurtjes optreden. Deze verenigen zich in de loop van de tijd tot een breuk of scheur. Dit gebeurt met name als de rug tussen de perioden van de belasting geen tijd krijgt zich te herstellen. De belasting van de rug is naar de mening van de bewegings- deskundige een groot pro bleem. Hij schat dat 50 tot 80 procent van de Nederlandse be volking last heeft van de rug. Dat kost de maatschappij jaar lijks een bedrag van vijf mil jard gulden aan arbeidsverlies. De kosten van de medische be handeling van de rugschade komt daar nog bovenop. „Men sen beseffen niet wat dit bete kent. Voor dit bedrag zou je elk jaar een stad ter grootte van Zoetermeer kunnen bouwen." Biomechanica De resultaten van het onder zoek zijn gepresenteerd op een congres onlangs over biome chanica. De betrekkelijk jonge wetenschap van de biomecha nica bestudeert, meet en analy seert de invloed van krachten en bewegingen in onderdelen van het menselijk of dierlijk li chaam. Inmiddels kan de ge neeskunde niet meer zonder deze nieuwe wetenschap, die onder meer een belangrijke bijdrage levert aan de ontwik keling van bijvoorbeeld gew richtsprothesen, hartkleppen, rolstoelen en materiaal voor revalidatie. Belettering - Drukwerk - Kopieerwerk - Ontwerp - Stickers - I I I I I Voorkom natte voeten. I I schakel tijdig Flexibekleding in Bel Flexibekleding I 01115-2300 I FLEXIBEKLEDING |DE ROTERY 4 - BURGH-HAAMSTED^ SPORT UIT DE REGIO. JE LEEST T IN DE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE UW MEUBELEN WEER ALS NIEUW!! Wl| stofferen uw bankstel, eethoek, fauteuils en alle vormen kussens. Moderne en klassieke stoffen. Bel voor een vrijblijvend bezoek aan huls, wl| tonen u dan onze grote stalenkollektie (ook 's avonds en op zaterdag). MEUBELSTOFFEERDERIJ Laurijssens Zierlkzee, tel. 01110 - 14844 ADVERTEREN IS VERKOPEN! Vrijdag 25 november m.m.v. DUO TROPICANA Aanvang 21.00 uur in Neffen d'Eule te Oosterland Markt 3 4307 AN Oosterland Telefoon 01114-1964 UTRECHT - In de periode ok tober 1993 tot en met septem ber dit jaar zijn een record aantal Nederlanders op vakan tie gegaan. Liefst 69 procent van de mensen nam een vakan tie van vier dagen of langer. Dit maakte het onderzoeksbu reau Nipo donderdag bekend in Utrecht naar aanleiding van de binnenkort te houden Va kantiebeurs. AMSTERDAM - In Amsterdam is donderdagmorgen een man zwaar gewond geraakt toen zijn auto ontplofte. De ontplof fing is volgens de politie ver moedelijk ontstaan door een explosief. De explosie vond plaats in de buurt van de bestuurdersplek en vond plaats kort nadat de man was weggereden. DEN HAAG (- De jaarwisse ling in Den Haag stond vroeger in het teken van ware veldsla gen tussen jongeren en politie. Niet zelden moest de ME eraan te pas komen. Die onrust is de afgelopen jaren aanmerkelijk verminderd. In geld uitge drukt: de schade van vijf mil joen gulden in 1985 liep terug tot enkele tonnen tijdens het vorige oud- en nieuwfeest. DENHAAG - De Tweede- Kamerfractie van de Socialisti sche Partij heqft minister W. Sorgdrager (Justitie) vragen gesteld over de vermeende „persbreidel" van de Haagse rechtbankpresident, mr. A. van Delden. De SP wil weten of het waar is dat die soms bewust kort gedingen „verborgen" houdt voor journalisten. ZIERIKZEE - Stralend reden ze door de Hema en andere rolstoel-toegankelijke winkels in Zierikzee. En grinnikend luisterden ze in het Hervormd Kerkcentrum achter De Beuze naar de grappen van Sinterklaas en Zwarte Piet en de sketches in Zeeuws dialect die werden gepresenteerd door twee vrouwen uit Ooster land. Dit jaar nam een recordaantal slecht ter been zijnde mensen deel aan de koopochtend die werd gehouden op initiatief van de Stichting Vrijwilligers Overleg Zorgsector (SVOZ). Ongeveer vijftig vrijwilligers zorgden er voor dat bijna ze ventig ouderen en gehandicap ten naar Zierikzee werden ver voerd en daar Sinterklaasinko pen konden doen. „Het is nog nooit zo druk ge weest", vertelde B. van der Linde-Florusse uit Zierikzee. Als medewerkster van de SVOZ sprak zij de deelnemers aan de koopochtend kort toe in de Hema. De winkel waar het evenement vele jaren geleden voor het eerst werd gehouden op initiatief van de Unie van Vrijwilligers (UW), De Unie maakt nu, samen met vele an dere vrijwilligersorganisaties, onderdeel uit van de SVOZ. Het organiseren van de koop ochtend werd in de loop van de jaren een routine-aangelegen heid waarmee de betrokkenen toch een paar maanden bezig zijn. Mevrouw Van der Linde bood de eigenaar van het Hema-filiaal een plant ,aan als dank voor de koffie met lek kernij die dit bedrijf ook dit jaar weer aanbood aan de deel nemers aan de koopochtend. De koffie-bijeenkomst werd na afloop van het winkelen ge houden in het Hervormd Kerk centrum achter De Beuze. Daar waren ook Sinterklaas en Zwarte Piet om het gezelschap persoonlijk te begroeten. De dames Zwart en C. Zeyler uit Oosterland presenteerden sketches in Zeeuws dialect, die veel plezier opleverden. Om ongeveer 11.30 uur reden de auto's en rolstoeltaxi's voor, waarmee de mensen gratis weer naar huis werden ver voerd. Er deed dit jaar een recordaantal ouderen en gehandicapten mee aan de koopochtend in Zierikzee. (Foto: Joop van Houdt). De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dal de inhoud door de redactie wordt onderschreven Inge- zonden stukken zi|n buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver. waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn De leden van de UGO-werk- groep FNV-CNV-Schouwen- Duiveland en de woonbond vinden, dat de komende huur verhoging geen doorgang moet vinden. Dit omdat de laatse vijf jaar de huur in sommige gevallen is gestegen tot 25 pro cent en de leden van de UGO- FNV-CNV en de Woonbond vin den dat er een huurverlaging moet komen. En omdat in de laatste jaren geen loonstijging heeft plaatsgevonden en wel een forse lastenstijging waar van de huren het hardst aan ko men. Ook de Nutsbedrijven kunnen er wat van en doen mee aan het leegtrekken van de beurs van de laagstbetaalden. De energiekosten hebben een stijging ondergaan van vijf tot zeven procent. De koopkracht van AOW-ers, minima, bij standvrouwen is fors gedaald. Als deze trend zich de komende vijf jaar voortzet zal dit een zeer grote leegloop tot gevolg hebben. Daar de huursubsidie in snel tempo genivelleerd wordt zullen de meeste mensen in de nabije toekcAnst geen be taalbare woningen meer kun nen vinden. Wij als woonconsu menten vragen ons af waar dit in de nabije toekomst naar toe moet. Wij richten een dringend verzoek tot de gemeenten om hun invloed aan te wenden in Den Haag om deze situatie te doen stoppen. Woongenot is volgens de Verenigde Naties een eerste levensbehoefte. Ook bewoners van een welvaarts staat hebben daar recht op. Beleid in woningbouw, huur- hoogte en huursubsidie wordt in toenemende mate gedecen traliseerd. De woningcorpora ties worden financieel onaf hankelijk van de rijksover heid. Woningcorporaties mo gen hun eigen huurbeleid vast stellen. Gemeenten worden zelf in toenemende mate ver antwoordelijk voor de sociale huursector. Het decentraliseren van het woon- en huurbeleid betekent dat plaatselijk mensen met een laag inkomen met woningcor poraties in de slag moeten voor een sociaal huurbeleid. Wo ningcorporaties moeten hun huurbeleid vaststellen. Bij die vaststelling moeten ze overleg plegen met (een organisatie) van bewoners, bijvoorbeeld huurdersvereniging. Op veel plaatsen is nauwelijks een huurdersvereniging. Bovendien trekt de woningcor poratie zich nauwelijks wat aan van de wens van de huur ders in de sociale sector om de huren laag te houden. De wo ningcorporaties kunnen bij het vaststellen van de huren reke ning houden met de koop kracht van de huurders. Die blijkt bijvoorbeeld uit een In komenseffectenrapportage. De UGO-FNV-CNV is van mening dat het goed is om de woon lasten in kaart te brengen via een Inkomenseffectenrappor tage. Het is nog meer voor de handliggend om je plaatselijk ook te bemoeien met het huur beleid. Daarom vinden UGO- leden het belangrijk om samen te werken met huurdersvereni gingen. De FNV kan haar ken nis over koopkracht inbrengen. D. Jeroense, Zierikzee secretaris UGO-FNV-CNV Schouwen-Duiveland In het artikel in de ZN van 21 november zijn helaas verkeer de accenten gelegd. Om mis verstanden te voorkomen wil len wij de volgende zaken graag corrigeren: De actie Bazar Hervormde Ge meente Ouwerkerk had als doel geld in te zamelen om de kerk in Ouwerkerk in stand te houden. De opbrengst van de actie wordt besteed aan nood zakelijke vervangingen en voor het onderhoud van essentiële zaken in de kerk, waaronder de vervanging van het gestolen avondmaalstel. In tegenstelling tot hetgeen in het artikel is vermeld, waren de gestolen bekers niet antiek en vertegenwoordigden zij een geringe waarde. Wel is de Hervormde Kerk in Ouwerkerk in het bezit van één antieke zilveren beker. Deze beker uit 1699, zijnde Zierik- zees zilver, was tot 1 november te bewonderen in het Gemeen telijk Museum te Zierikzee. Deze beker, een historisch bezit van Ouwerkerk, is inmiddels elders veilig opgeborgen. Het is uiteraard niet de bedoe ling om de eenvoudige, gesto len bekers te vervangen door zeer kostbare antieke zilveren exemplaren. Hervormde Kerk Ouwerkerk M. Timmermans G. A. Verkerk Naschrift redactie: Voor alle duidelijkheid: de fout is het ge volg van aan de redactie ver strekte verkeerde informatie. Nederlandse hervormde Kerk Beroepen te Neede: H. Over- dijk, kandidaat te Lichten voorde. Aangenomen naar Genemui- den (toez.): A. A. Floor te Ud- del; naar Huizen: R de Jager te Barneveld; naar Zoetermeer (Oude kerkgemeente): L. Ro mein te Pijnacker; naar Wou- terswoude (toez.): J. den Boer te Alblasserdam. Bedankt voor Op- en Nederan- del: J. Kommers te Papen- drecht; voor Wijngaarden: C. Gielen, kandidaat te Oude Pe- kela; voor Zwolle (wijk 4); J. Alma te Veenendaal (deelge meente Sola Fide); voor Vee nendaal: H. Russcher te Pols broek. Gereformeerde Kerken Beroepen te Hellevoetsluis: drs. E. Bijl te De Lier, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling: J. T. Par- mentier, Mr. Gorisstraat 24, 8151 AH Lemelerveld, tel. 05722-1329. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Enschede-Noord ten behoeve van Gereja Gereja Reformasi Di Indonesia (do cent STM Boma, Irian Jaya): drs. H. Bos, kandidaat te Kam pen; te Almelo: A. A. van Es sen, 1.1. zendingspredikant te Kalimantan Barat (Ind.), wo nende'te Drachten. Aangenomen naar Zaandam: J. W. Veltkamp, kandidaat te Kampen, die bedankte voor Anna Paulowna, voor Brou wershaven en voor Dokkum. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Rotterdam-Kra lingen: L. W. van der Meij te Alphen aan den Rijn. Beroepen te Rotterdam-West: H. H Klomp te Nunspeet. Kandidaat J. W. Veltkamp bedankt voor beroep BROUWERSHAVEN - De heer J. W. Veltkamp. kandidaat te Kampen, heeft bedankt voor het beroep dat door de Gerefor meerde Kerk Vrijgemaakt te Brouwershaven op hem was uitgebracht. Het beroep naar Zaandam heeft hij aangeno men. Brouwershaven is vacant sinds het vertrek vorig jaar van dr. W. F. Wisselink naar Spaken burg-Zuid (voor de missionaire dienst). De heer Veltkamp is recente lijk beroepbaar gesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 6