Seniorenorkest in Zierikzee 'k Ad m'n femilie bie mun in toch kon 'k ut nie hewoon worre' Zeehonden uitgezet in Oosterschelde Parkeerwachters om taken van politie te verlichten Evacuatie zette leven van duizenden op zijn kop Optreden tijdens ringdag Hervormde Vrouwengroepen DONDERDAG 24 NOVEMBER 1994 NR 25677 5 beschrijven in hun artikel 'Na de storm de strandvonder. De lotgevallen van een beurtschip dat op nieuwjaarsdag 1779 bij Zierikzee aan de grond liep' het lot van de Maria Josephina. Dit beurtschip strandde op weg van Rotterdam naar Duin kerken op de plaat Dwars in den weg ten noorden van Sint Annaland. Schipper Daniël de Vries gaf een schipper uit Sint Annaland opdracht de lading van het schip te bergen. Hierbij had hij echter buiten de waard gerekend, in de per soon van Jan van IJsselsteijn, de rentmeester-generaal der domeinen beoosten Schelde. Deze beschouwde de lading als gestrand goed en het bergen van de lading behoorde dan ook toe aan hem. Schipper De Vries schikte zich in het lot van de lading, al was het niet van harte. Tbrug in Rotterdam liet hij zelfs een scheepsverklaring opstellen door de notaris, die wellicht bedoeld was voor een nog te voeren proces. Zover is het echter nooit gekomen. De lading van het schip werd overgebracht naar Zierikzee en voor zover deze niet door de ei genaren was gereclameerd, in het openbaar geveild. Zo ook de meer dan honderd boeken die zich aan boord bevonden. De bergers dichtten deze wei nig waarde toe, maar ze werden 'toch verscheept naar Zierikzee. Hier werden ze bezorgd bij drukker Lieven van Zwijmvoe ren aan de Appelmarkt. Zeer interessant is de beschrijving van de manier waarop deze drukker de natte boeken weer in oude luister herstelde. Na dat dit nauwgezet karwei ge klaard was, werden ook de boeken in het openbaar ver kocht. En zo kwam het dat van de stranding van het beurt schip ook een groep Zierikzeeë- naars profiteerde, die men vol gens de auteurs kan omschrij ven als de plaatselijke intelli- gentia, die zich anders nooit met dergelijke zaken bemoei de. Tusschenbeiden Van een geheel andere aard, maar daarom niet minder inte ressant, is de bijdrage van Pe ter Priester. Aan de hand van de administratie van de boer derij Tusschenbeiden in Ouwerkerk, die vader en zoon Van der Have tussen 1832 en 1891 er op na hielden, onder zoekt hij hoe de eigenaren rea geerden op de ontwikkelingen in de landbouw in de tweede helft van de negentiende eeuw. Uit zijn onderzoek blijkt dat Boudewijn Giljam van der Ha ve een zeer vooruitstrevende boer was door in zeer korte tijd het bedrijf van zijn vader Job geheel anders in te richten. Bo vendien maakte hij daarbij ook nog eens gebruik van nieu we werktuigen. Priester weerspreekt in zijn ar tikel de in de landbouwhistori- sche literatuur veelvoorko mende stelling, dat de Zeeuwse boeren op het einde van de ne gentiende eeuw de teelt van meekrap hebben vervangen door suikerbieten. ,,Het is een beeld dat niet alleen voor Tus schenbeiden volstrekt onjuist is, maar vermoedelijk ook voor tal van andere bedrijven." Seizoenverzen De Kroniek bevat daarnaast nog een artikel van Harry Geurts en Aryan van Engelen- over historische weerkundige waarnemingen in Zeeland, van wat Zierikzee betreft Beeck- man en Baster. Jeroen Salman neemt de seizoenverzen van Reinier Telle en Adriaaan Hof- Ier in de Groote schrijf alma- nach onder de loep. Drs. M. A. W. van Gessel heeft zich ver diept in het naoorlogs toerisme in de Schouwse Westhoek. Van C. Postma tenslotte zijn de ar tikelen die hij eerder in 1967 publiceerde in de Zierikzee- sche Nieuwsbode, over het bombardement van Zierikzee in 1917, opnieuw bewerkt. De negentiende Kroniek (ISBN- nummer 90-7051125-8) is te koop in de boekhandel. PÏETERBUREN - Het Zeehon dencentrum Pieterburen en het Consulentschap Natuur, Bos, Landschap en Fauna zet ten vanmiddag, donderdag, drie zeehonden uit in de Oos terschelde. Een van de dieren komt van de Waddenzee, de andere twee ho ren eigenlijk thuis in de Wes- terschelde. „Door de vervui ling van die zeebrm komen zee honden telkens weer in de pro blemen," zegt directrice Leny 't Hart van het zeehondencen trum. Het dier uit de Waddenzee komt in de plaats van een ande-« re, uit de Westerschelde afkom stige zeehond. Die werd enkele maanden geleden met spoed in de Waddenzee vrijgelaten om dat hij het in Pieterburen niet meer uithield. Weer klachten onveiligheid Westerschouwen BURGH-HAAMSTEDE - Als de gemeente Wester schouwen een particuliere dienst inhuurt om de ta ken van de politie te verlichten, dan gaat het vrijwel zeker om parkeerwachten. Een echte politietaak krijgt de dienst niet. Dat zei voorzitter H. Tees woensdagmiddag tegenover de raadscommissie voor algemene en bestuurlijke zaken. .Ande ren dan politie schakelen wij niet in voor werk dat formeel geregeld is maar niet wordt uitgevoerd. Als we dat doen, dan zeggen ze: Prachtig toch. Die gemeente betaalt het alle maal zelf. Dat we een dienst in huren is oké, maar dan wel voor een andere taak dan een pure politietaak," aldus Tees. Het gemeentebestuur over weegt nu de diensten van een particulier bewakingsbureau uit Zierikzee in te schakelen. Dat bedrijf doet op Walcheren strandbewaking. Aanleiding voor Tees' reactie was een nieu we klacht over onveiligheid door enkele inwoners van Burgh. Werd in de raadsverga dering van 7 november nog slechts van inbrekers en win keldieven gesproken; woens dag werd de link met het asiel zoekerscentrum gelegd. ,,We hebben vrij veel last van het AZC," zei een bewoner van de Hogeweg. ,,en met de poli tiesterkte is het helemaal mis gelopen. De norm voor het aan tal assielzoekers is gesteld op tweehonderdtachtig, maar er zitten er altijd meer dan drie honderd. Ik kom ze 's nachts om twee, drie uur nog tegen op straat. Ik heb mijn bedrijf spe ciaal moeten beveiligen. Het is niet zoals het hoort." De ondernemer vroeg of het AZC mogelijk een sluitingstijd kon instellen. Een ander op de publieke tribune pleitte voor het instellen van huisarrest voor asielzoekers die de wet hebben overtreden. Sluiting Beide maatregelen behoren niet tot de competentie van de gemeente, liet Tees weten. „We kunnen dat hooguit via de rechter vragen aan de directie van het AZC. Maar als we zo ver moeten gaan, dan wil ik een fundamentele discussie in de raad. Dan kunnen we ervoor kiezen om niets te doen of pro beren een definitieve sluiting van het AZC te bewerkstelli gen." Tees is nog steeds in onderhan deling met de minister van bin nenlandse zaken over toewij zing van vier - bij de vestiging van het AZC beloofde - agen ten. Dijkstal wil alleen via korpsbeheerder mr. C. W. G. Rutten praten over de poli tiesterkte. In een brief heeft Tbes opnieuw aangedrongen op rechtstreeks contact. Enige tijd geleden werd be kend dat de regiopolitie Zee land er 18,3 arbeidsplaatsen bij krijgt voor vreemdelingentoe zicht. Of Westerschouwen daar van meeprofiteert is nog niet duidelijk. ZIERIKZEE Finse middag Op de bijeenkomst in Mondra- gon van de afdeling Schouwen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, vertelden vier Finse dames over allerlei facetten van Finland. Onder meer over de Fihse taal, met als tweede officiële taal het Zweeds. De staatkundige een heid tussen Zweden en Finland duurde meer dan 600 jaar. Fin land werd toen een deel van de Westerse beschaving. I^ater is Finland bij Rusland gevoegd, tot 1917, met een hoge mate van zelfstandigheid. Het land is tien keer groter dan Nederland en heeft vijf miljoen inwoners. De Finse economie is terugge vallen na de val van de Sovjet Unie. Er is veel werkloosheid, 15- tot 20 procent. Verder werd die middag gesproken over het leven van de Finse vrouwen: veel buitenshuis werkende vrouwen, goede kinderopvang en crèches, lang zwanger schapsverlof. Warme maaltij den worden verstrekt zowel op school als op de bedrijven. Toch hebben veel vrouwen een dubbele taak, waardoor er een hoop organisatorisch talent wordt verwacht. Verder speelt het klimaat een belangrijke rol in het huisgezin. Zo worden twee keer per jaar de vloer- en wandkleden en gordijnen ver wisseld. In de winter hangen er bijvoorbeeld extra dikke gor dijnen. Tijdens de Finse mid dag werd verder streekdracht geshowd, die nog steeds bij feestelijke gelegenheden wordt gedragen. Collecte-opbrengst De Nationale Collecte voor Verstandelijk Gehandicapten die in oktober op Schouwen- Duiveland is gehouden, heeft in de verschillende plaatsen het volgende opgebracht: Drei- schor 312,45 gulden, Noordgou- we 560 gulden, Zonnemaire 443,25 gulden, Brouwershaven 395,70 gulden, Bruinisse 1570,15 gulden, Ouwerkerk 569,70 gulden, Sirjansland 180 gulden, Nieuwerkerk 1200,90 gulden, Oosterland 1085,20 gul den, Scharendijke/Ellemeet 838,70 gulden, Kerkwerve 403,75 gulden, Noordwelle 138 gulden, Serooskerke 69 gulden, Renesse 1332,70 gulden, Burgh- Haamstede 1945,65 gulden, Zierikzee 3690,35 gulden. RENESSE Oud papier Muziekvereniging Luctor et Emergo zamelt zaterdag weer oud papier in. De container staat op de Dreef, waar van 10.00 tot 11.00 uur het papier kan worden ingeleverd. NIEUWERKERK Oud papier Bij het gebouw Salem aan de Molenstraat bestaat zaterdag 26 november tussen 9.30 en 11.00 uur de gelegenheid oud papier in te leveren. De op brengst komt ten goede aan de Zending. OOSTERLAND Geslaagd Mark Bouwman uit Ooster land is geslaagd voor het diplo ma bakkersgezel. Hij volgde deze opleiding in Wageningen. SGP-Studievereniging Op maandag 5 december wordt in Oosterland een vergadering gehouden van de SGP-Studie vereniging Schouwen-Duive- land. De bijeenkomst wordt in gevuld met een discussiepro gramma met dia's dat de titel meekreeg 'Alle normen de we reld uit?'. Het onderwerp wordt toegelicht door mede werkervan het Reformatorisch Dagblad, A. van Stuijvenberg. De bijeenkomst begint om 19.45 uur. BRUINISSE Verkoping In het zaaltje naast de Kerk van de Gereformeerde Ge meente in Nederland aan de Schoolstraat wordt dinsdag 29 november een verkoping ge houden ten bate van de gehan dicaptenzorg. Er zijn diverse goederen, etenswaren en zelf gemaakte artikelen te koop. De verkoping is van 14.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 20.30 uur. GOES Thema-avond over jonge paarden Op vrijdag 25 november wordt in Goes een thema-avond ge houden over de opfok en af richting van het jonge paard. Het gaat om een initiatief van het Centrum voor Groen On derwijs voor Zeeland en om streken. Het onderwerp wordt via een lezing toegelicht door C. van Haperen. De lezing is een introductie op de cursus opfok en africhting van het jonge paard, die in januari van start gaat. De lezing is tevens het begin van het nieuwe cur susseizoen voor paardenlief hebbers. Het evenement wordt gehou den in het pand Stationspark. 39 en begint om 20.00 uur. Be langstellenden kunnen voor nadere informatie contact op nemen via telefoonnummer 01100-27203. GOES Kapasi Vriendenkring Kapasi houdt zaterdag 26 november een ont moetingsavond met muziek en dans voor alleenstaanden van 25 jaar en ouder in wijkge- bouw de Spinne in Goes. De aanvang is 21.30 uur. Zo troffen de evacuees uit Oosterland hun dorp aan bij terugkeer in mei 1945. (Foto: Collectie Streekarchivariaat Schouw en-Duive- land en Sint Philipsland, Zierikzee). ZIERIKZEE - Ze had het heel goed bij de mensen in Woudenberg waar zij gedurende haar evacuatie in 1944 en 1945 verbleef. Maar toch kon Thone-Pie Landman uit Kerkwerve het niet wennen. Zij is een van de drie Schouwen-Duivenlanders van wie Joop van Loo de verhalen in de streektaal optekende en bijeenbracht voor de Kroniek van het land van de Zeemeermin (Schouwen-Duiveland) 1994, het jaarboek van de Vereni ging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland. De verhalen sluiten prima aan bij het artikel van Gijs van Ham over het laatste jaar van de oorlog op Schouwen-Duiveland. Een jaar van inundatie, evacuatie en isole ment. In februari 1944 werd door de Duitse bezetter uit strategisch oogpunt onder meer besloten de eilanden Schouwen-Duive land, Tholen, Goeree-Over- flakkee, Voorne-Putten en Beijerland gedeeltelijk onder water te zetten. Door de verde diging van het achterland over te laten aan het water kon de Wehrmacht zich concentreren op de verdediging van de kust. In verband met de inundatie moest Schouwen-Duiveland ten oosten van de lijn Burgh- sluis-Renesse ontruimd wor den. Voor mensen die niet ge wend waren het eiland te verla ten een enorme inbreuk in hun leven. Ondanks de evacuatie was er echter geen dorp waar niet nog iemand woonde. In totaal bleef een kwart van de bevolking op Schouwen-Duiveland achter. Na de invasie in Normandië werd er van Duitse zijde gelast dat er nog eens 1.300 personen weg moesten. Het ontbrak ech ter aan voldoende middelen. Bovendien veranderde de si tuatie in de nabije omgeving zozeer, dat van het plan niets terecht kwam. Tijdens 'Dolle Dinsdag' (5 sep tember 1944) heerste ook op Schouwen-Duiveland eufori sche stemming. Tot een invasie van het eiland kwam het echter niet. Voor de geallieerden was de Oosterschelde, in tegenstel ling tot de Westerschelde van geen enkel strategisch belang. Schouwen-Duiveland bleef daardoor het enige deel van de provincie Zeeland dat pas in mei 1945 werd bevrijd. Voor de mensen die achterge bleven waren betekende dit concreet dat de oorlog wel zeer dichtbij was gekomen. Dit werd met name overduidelijk toen tien eilandelij ke ver zetsstrijders in december 1944 bij toeval werden gepakt door de bezetter. Op 10 'december 1994 werden zij opgehangen bij Slot Moermond. Deze gruwelijke daad is een unicum in de bezettingsge schiedenis van Nederland. Nergens anders werd op zo'n wijze een terechtstelling uitge voerd. Volgens Van Ham is de felle reactie van de Duitsers te rug te voeren op het feit dat Schouwen-Duiveland frontge bied was. „Het Duitse burger lijke gezag had hier inmiddels niets meer te zeggen, het waren uitsluitend militairen die be paalden wat er gebeurde. En wat die militairen zo direct aan het front het minst konden ge bruiken was een lastige bevol king die hen in de weg probeer de te zitten." Maar ook zij kon den de loop der gebeurtenissen niet keren. Ook Schouwen-Duiveland werd be gin mei bevrijd. Beurtschip De heren A. C. Meijer en H. Uil Het Seniorenorkest begon zijn concert met het Schouws Volkslied. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Aan het krachtige volume was niet te merken dat de muziek werd gemaakt door 55-plussers. Het Senioren Orkest Zeeland trad woensdagmiddag met veel elan op in de zaal van de Christelijke Gerefor meerde Kerk in Zierikzee. Volgens de presidente van de ringvereniging, G. C. Schot-de Regt uit Zierikzee wordt het evenement jaarlijks georgani seerd om het onderlinge con tact tussen de leden van de vijf vrouwengroepen levend te hou den. De i'ingdag begon om 10.00 uur met een welkomst woord door presidente Schot. Na het gebruikelijke gedeelte met zang, gebed en overden king werd een voorlich tingsprogramma gepresen teerd waarin de Zwitserse ho- meopaat Alfred Vogel en zijn ideeën centraal stonden. Daar bij werd de film 'Toegewijd aan het leven' getoond en de in leiding 'De plant als ge- .neesmiddel' gehouden. Het middagprogramma werd ingevuld met het concert door het seniorenorkest. De bijna zestig ouderen, afkomstig uit alle delen van Zeeland, open den met het Schouwsch Volks lied. Daarna werden nummers als de mars der medici, Bonjour l'Europe, Abba Gold, Verdi me lodieën en deFlorentiner mars gespeeld. Dat gebeurde in het kader van de jaarlijkse ringdag van de vijf Hervormde Vrouwengroe pen op Schouwen-Duiveland. De groepen die hun thuisbasis hebben in Renesse, Zonnemai re, Ouwerkerk, Bruinisse en Zierikzee hebben samen onge veer honderd leden. Daarvan bezochten ruim zeventig de ringdag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5