Zierikzee geeft duizend gulden voor Kadastrale Atlas Zeeland Jubileum-CD verschenen van de Zierikzeesche Nieuwsbode streeknieuws expóülto Sint bezoekt Haamstede, Bru, Renesse en Zierikzee Herdenking van de tien omgebrachte verzetsmensen De bewogen geschiedenis van een krant en een streek 1 VRIJDAG 18 NOVEMBER 1994 NR 25674 5 07174-3197 Wolfert Jumelet Nieuwe ronde blokweg 2 4305 NG Ouwerkerk (Zeeland) Voor koren en muziek verenigingen óók op lokatie. TILBURG (ANP) - De gemeen- te Tilburg betrekt naast vol wassen bewoners en winkeliers ook kinderen bij de planont wikkeling voor de binnenstad. Op 25 november wordt daartoe een speciale conferentie be legd, waaraan rijftien kinde ren tussen 12 en 1,5 jaar deelne men. De kinderen komen van scholen in en rond de binnen stad. OSS (ANP) - De politie heeft een eind gemaakt aan de hasj- taxi in Oss. De 28-jarige R. P. uit Oss is aangehouden. Vol gens de politie was de man een bedrijfje in hasj begonnen. Hij zou de planten zelf kweken; via een speciaal 06-nummer kon den belangstellenden hun bestelling kwijt. De verdachte leverde de koopwaar persoon lijk per auto af. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse Thalunie trekt de ko mende drie jaar 1,3 miljoen gulden uit om het Nederlands in Zuid-Afrika te bevorderen. ZIERIKZEE Succesvolle konijnen De vijftien-jarige Linda Bak ker uit Zierikzee oogstte met haar dwerggras konijnen suc ces op de Verenigingsteiitoon- stelling in Steenbergen en de Open Tentoonstelling in Made. De Zierikzeese is jeugdlid van de konijnenvereniging Van On genoegen Vrij in Oude-Tonge. In Steenbergen behaalden vier van haar konijnen een eerste prijs in hun klasse (Pool roo- doog man jong en vrouw jong, konijnengrijs klasse man jong en vrouw jong). Doordat haar konijnen de meeste totaalpun- ten behaalden kreeg Linda Bakker tevens de wisselbeker dames. Op de Open Tentoon stelling in Made behaalde zij met een Pool roodoog man de titel mooiste konijn jeugdin- zendingen. Kerstbrievenactie Tijdens de komende kerstda gen bevinden zich meer dan 3000 Nederlandse blauwhel men ver van huis, familie en vrienden. Zij vervullen vre destaken in crisis- en oorlogs gebieden. Het Protestants In terkerkelijk Thuisfront (PIT) schenkt aandacht aan alle uit gezonden militairen onder meer door het verstrekken van schrijfmappen, zakbijbeltjes en kerstpakketten. Het PIT roept mensen op om kerstbrie ven of kaarten te schrijven aan dienstplichtigen en vrijwilli gers op vredesmissie. Wie mee wil doen kan een gefrankeerde kaart of brief sturen aan: VN- militair, p/a Stichting PIT, Geestbrugweg 91, 2281 CH Rijs wijk. Open Universiteit Zaterdag 26 november geeft de Open Universiteit van 9.30 tot 12.00 uur voorlichting in open bare bibliotheek De Stolpe in Zierikzee. Tijdens de morgen kunnen belangstellenden te recht' voor individueeladvies bij de studiebegeleider 'Cul tuurwetenschappen drs. W.-Va- lentgoed en bij de studieconsu lent mevrouw drs. C. A. Holle man van het Studiecentrum Middelburg. De Open Univer siteit - die dit jaar haar tweede lustrum viert - heeft in Zeeland ruim 1100 studenten. Aan de Opep Universiteit worden 250 cursussen gegeven. Studenten kunnen thuis een cursus vol gen, in eigen tempo en op zelf gekozen tijden. De Open Uni versiteit leidt niet alleen op tot een academische titel, maar geeft ook talloze mogelijkhe den tot om- en bijscholing. Om ook mensen met een laag inko men de mogelijkheid te bieden om een cursus te volgen heeft de Open Universiteit een kor tingsregeling ingesteld. Voor meer informatie kan men te recht bij het Studiecentrum Middelburg (01180-30286) Verkoopmiddag Op donderdag 24 november wordt in verzorgingshuis De Wieken vanaf 14.00 de jaarlijk se verkoopmiddag gehouden door de Welfare- en Rode Kruis-afdelingen Zierikzee. Te koop zijn onder meer oliebol len uit de keuken van De Wie ken en handwerken gemaakt door de bewoners. KERKWERVE NCVB Op 16 november jongstleden kwamen de leden van de Ne derlandse Chi-isten Vrouwen Bond afdeling Kerkwerve bij een in Dorpshuis 't Zuudènde. De avond werd geopend met sa menzang, gebed en meditatie door de presidente mevrouw Stouten-Vaane. Daarna ver zorgden de heer en mevrouw Van de Kamp van het Bureau Voorlichting Merkartikelen (BVM) de rest van de avond. Ze vertoonden een diaserie en er kon naar hartelust worden ge proefd. Verder was er een vra- genspel, waarbij leuke prijzen waren te winnen. De avond werd besloten met een dankge bed. BRUINISSE Helpt Elkander De dames van de Hervormde vrouwenvereniging Helpt El kander in Bruinisse komen op dinsdag 22 november weer sa men in het verenigingsgebouw aan de Deestraat. Tijdens deze bijeenkomst wordt onder meer bingo gespeeld waarvoor geen presentjes hoeven worden mee gebracht. De avond begint om 19.30 uur. Muzikant/tekstschrijver en medeproducent Mar van der Veer (rechts op de foto) laat een van de eerste exemplaren van de compact disc '150 jaar Zierikzeesche Nieuwsbode' zien aan Nieuwsbode-hoofdredacteur Ton van den Nouweland. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - In een oplage van 500 exemplaren is deze week de compact-dise '150 jaar Zierikzeesche Nieuwsbode, de bewogen geschiedenis van een krant en een streek' verschenen. Een van de eerste exempla ren - want welke is nu echt de eerste? - werd gisteren door producent Mar van der Veer overhandigd aan hoofdredacteur Ton van den Nouweland van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Herkenbaar, dat is het eerste woord dat te binnen schiet bij het beluisteren van de compact-disc. Herkenbaar vooral voor de inwoners van Schouwen-Duiveland, die in tekst en muziek de geschiede nis van hun regio verpakt zien. Zeer herkenbaar ook voor de vele aanwezigen van de jubi- leumm'anifestatie op zaterdag 1 oktober in de Nieuwe Kerk van Zierikzee. Irveen uur en een kwartier gaat het van de honger en het so ciaal onrecht in het midden van de vorige eeuw, via de tech nische revolutie, de beide we reldoorlogen naar de Waters noodramp. En vandaar langs Beatles, toerisme en het Delta plan naar het heden. De inhoud van de dertig nummers is snel opgeschreven; het gevoel erbij komt via muziek en poëzie. Van de medewerkenden aan de CD dient alleerst het grote koor genoemd, dat werd sa mengesteld uit .de leden van verschillende lang verenigin gen van Schouwen-Duiveland, onmiddellijk gevolgd door de kinderkoren Jom Jom en De Sjofar uit Zierikzee en solo zangeres Liesbeth Franken. Muziek De muziek op het zilveren schijfje is van de Koninklijke harmonievereniging Kunst en Eer onder leiding van Ger Jor- dans, het combo Astrid Schouls, Kees Groenleer en Jan de Bil, violiste Annette Kik en Mar van der Veer op piano. De dramatische voor drachten zijn gedaan door le den van de Amateur Comedie Zierikzee. De opname werd verzorgd door Studio 2 in Ouwerkerk, streek archivaris Huib Uil tekende voor de historische adviezen en de produktie was in handen van Gerard van Wagtendonk en Mar van der Veer. Verkoop De distributie via de inteken lijsten is deze-week begonnen; de CD is verder-te koop bij Del ta Discs in Zierikzee en aan de balie van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Tot en met 19 november Expositie schilderijen van Hedi Bogaers in 't Lange Uus, Havenpark 28. Openingstijden: dinsdag tot en met zaterdag van 09.00-12.30 uur en van 13.15-17.00 uur. Donderdag van 19.00-21.00 uur. Tot en met 25 november Expositie aquerellen van J. M. Schot. Biblio theek De Stolpe. Te zien tijdens de openings uren van de bibliotheek. Tot 26 november Werken van Rinus Groenendaal in de Be- waerschole. Tot 13 december Brouwershaven Mondriaanpresentatie van leerlingen basis scholen in de hal van het stadhuis. Tot 1 december Burgh-Haamstede Ruimtelijke keramiek van Judith Donders en wandobjecten van Peter Hoogland. Gale rie 't Zuuddek. Dinsdag, donderdag en zater dag van 10.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Haamstede Op zaterdag 19 november SCHOUWEN-DUIVELAND - Een week na zijn in tocht in Monnickendam, arriveert Sinterklaas met zijn gevolg op Schouwen-Duiveland. Zaterdag 19 no vember bezoekt de Goedheiligman de kernen Renes se, Bruinisse, Burgh-Haamstede en Zierikzee. Om 13.00 uur wordt Sinter klaas verwacht op het parkeer terrein van hotel De Zeeuwse Stromen in Renesse. Vandaar- uit maakt de hoge gast een rondgang door het dorp die eindigt bij het dorpshuis. Hij wordt daarbij vergezeld door de muziekvereniging Luctor et Emergo. In het dorpshuis wordt ter gelegenheid van de Sint een gezellige middag ge houden voor de kinderen uit Renesse, onder meer met het bekend maken van de prijs winnaar van de kleurplaten die de kinderen inleverden. Bruinisse Om ongeveer 14.00 uur bezoekt Sinterklaas Bruinisse. Volgens de hoofd-Piet arriveert hij daar met een schip in de Vis sershaven. De Sint wordt daar begroet; met muziek van Nu met Hope, In optocht gaat het gezelschap dan door het dorp naar de muziektent waar de Spaanse heilige wordt begroet door Ivonne Koster en burge meester A. Vogelaar. Vanaf 15.00 uur wordt in het dorps huis ter ere van Sinterklaas een kindermiddag gehouden voor de kinderen tot ongeveer acht jaar. In de naastgelegen jeugdsoos de Pul wordt voor de oudere kinderen een kinderdi sco gehouden en een film ge draaid. Burghsluis Sinterklaas is dan alweer op weg naar Burghsluis, waar hij naar verwachting om 14.30 uur met zijn boot De Pepernoot aanmeert. Ook daar staat de muziek gereed, in dit geval De Witte van Haemstede. Vanaf de kade gaat Sinterklaas regel recht naar dorpshuis De Schut- se waar de hoge gast officieel wordt verwelkomd. Daarna volgt een kindermid dag waarbij onder meer acro baten-Pieten optreden en de uitslag van een kleur wedstrijd bekend wordt gemaakt. Op za terdag 26 november wordt in De Schutse voor de twaalfde keer de jaarlijkse play-back wedstrijd gehouden. Aanvang 19.00 uur. Zierikzee In verband met de eb- en vloedstroming in de Ooster- schelde komt Sinterklaas om ongeveer 15.00 uur naar Zierik zee. Hij kan dan met de klipper Mijn Genoegen doorvaren tot in de Oude Haven. Daar staat burgemeester mr J. J. P. M. As- selbergs gereed om de Goed heiligman te begroeten. Ook het muziekgezelschap Kunst en Eer, dat eerst een ronde door de stad maakt, staat daar ge reed om de Sint muzikaal te be groeten. Voor de kinderen van vier tot zeven jaar wordt zater dag 26 november ter ere van Sinterklaas in de Concertzaal een voorstelling gegeven door het clownstheater Mallen. Op zaterdag 10 december RENESSE - Op 10 december is het vijftig jaar gele den dat in Renesse door de bezetters tien ver zetsstrijders door ophanging om het leven werden gebracht. Ter nagedachtenis aan deze tra gische gebeurtenis wordt op za terdag 10 december in het kerk gebouw van de Nederlandse Hervormde Gemeente in Re nesse een herdenkingsbijeen komst gehouden. De herden kingsbijeenkomst begint om 14.00 uur. Na afloop van de bij eenkomst zal in een stille tocht naar het monument aan de Ou de Moolweg worden gelopen, waar kransen zullen worden gelegd en een minuut stilte in acht zal worden gehouden. Na het met begeleiding van de mu ziekvereniging Luctor et Emer go zingen van het Zeeuws volkslied zal een stille rond gang langs de graven plaats vinden. Na afloop van de plechtigheid is er in het dorpshuis gelegen heid tot ontmoeting en wordt koffie verstrekt. Iedere belang stellende kan de herdenking bijwonen. DEN HAAG - De Stichting Na tionale Sporttotalisator (SNS) is boos over een plan van de Staatsloterij om samen met RTL een nieuwe gokvorm op paardenkoersen te beginnen. De SNS heeft staatssecretaris van justitie Schmitz in een brief om een verbod gevraagd. DEN HAAG (ANP) - Het is een bekend probleem maar er kan niet genoeg op worden geha merd: vrouwen hebben slechts beperkte carrièremogelijkhe den bij de politie. Deze conclu sie komt ditmaal uit een onder zoek door de Algemene Chris telijke Politiebond (ACP). (Advertentie) voteren. Wethouder L. J. van Gaste) was het met Geleijnse eens, „maar als we het geld no dig hebben moet het er wel zijn." Hij stelde voor om de gel den pas een andere bestem ming te geven wanneer echt ze ker is dat de kademuren in 1995 niet aangepakt worden. De Voorjaarsnota leek hem daar voor een geschikt moment. De commissie ging hiermee ak koord. Uit het stadsvernieuwings fonds is verder voor 1995 een half miljoen opgenomen voor de restauratie van woon huismonumenten. Het bedrag voor woningverbetering is be paald op drie ton. Tevens wordt er ruim 61.000 gulden toege voegd aan de reserve voor de sanering van miïieuhinderlij- ke bedrijven. Samen met het bedrag dat in 1994 bestemd is voor deze reserve, 388.000 gul den in eerste instantie plus 381.464 na herverdeling, is in 1995 ruim 832.000 gulden be schikbaar voor verplaatsing van milieuhinderlijke bedrij ven. Voor de uitgave van de Ka dastrale Atlas Zeeland 1832, deel Zierikzee stelde de eommssie duizend gulden be schikbaar. Gevraagd was om een bijdrage van tweeduizend gulden. De Kadastrale Atlas is belangrijk voor het verrichten van historisch onderzoek. Ze is de sleutel naar bewoners en ei genaren van panden in Zierik zee. De leden van de commissie waren het erover eens dat twee duizend gulden wel erg veel was voor een uitgave waarvan de produktiekosten 18.000 gul den bedragen. Gezien het historisch belang voor de ge meente Zierikzee stelde me vrouw M, R. de Jong-van Loo (PvdA) voor een 'waarderings- subsidie' van duizend gulden te verlenen. De commissie ging hiermee akkoord. ZIERIKZEE - Voor de restauratie en overige werkzaamheden van de Zuidhaven poort in Zierikzee is volgend jaar 155.000 gulden beschikbaar uit het stadsver nieuwingsfonds. De werkzaamheden worden op korte termijn uitgevoerd. Gis teren gingen de leden van de commissie voor financiën en economische zaken akkoord met de verdeling van de gelden uit het stadsvernieuwingsfonds. Voor de Kadastrale Atlas Zeeland 1832, deel Zierikzee, verleende de commissie een subsidie van duizend gulden. Met de restauratie van de Zuidhavenpoort wordt binnenkort beqonnen. (Archieffoto) moment van besteden van 540.000 gulden voor de verbete ring van de kademuren van de Engelse Kade en Visse'rsdijk. Vooralsnog staat dit gepland voor 1995. Wanneer het niet ze ker is dat de werkzaamheden in 1995 uitgevoerd worden is het volgens Geleijnse beter om het geld ergens anders voor te Al in het meerjarenperspectief 1995-1998 was een bedrag van 89.000 gulden opgenomen voor de restauratie van het metsel werk en het maken van daklui ken in de Zuidhavenpoort. Met onder meer het plaatsen van een steiger en een car-verzeke- ring is nog geen rekening ge houden. Bovendien zijn on langs extra gebreken geconsta teerd. De werkzaamheden ne men zp'n twee maanden in be slag. De gemeente Zierikzee ontvangt ruim 100.000 gulden rijkssubsidie. heer J. J. Geleijnse (VVD) vraagtekens bij het 4 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5