Zoekplaatje Vijf jonge matrozen brengen nieuwe Kroniek Stad en Lande veilig aan wal Steun voor plannen inrichting van havens Bommenede en West Repart ISiSfti t lavansQ Woningen Ouwerkerk Spektakel in Big S Xtc-handel op het spoor Reparatie veerboot kost 3,6 miljoen zjerikzeescheü nieuwsbodeH VRIJDAG 18 NOVEMBER 1994 I NR 25674 Originele presentatie Jaarboek De heer T. Brandenbarg, voorzitter van de redactiecommissie, koestert de lading die zojuist aan wal is gebracht. (Foto: Marijke Fol- kertsma). ZIERIKZEE - De tijden van weleer herleefden gisteren in Zierikzee toen daar de Hoogaars ARM 17 de Oude Haven kwam binnen varen. Aan boord vijf jonge matrozen en wellicht voor sommigen niet minder belang rijk de nieuwe Kroniek van het land van de Zeemeermin (Schouwen-Duiveland), het jaarboek van de Ver eniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland. Een unieke presentatie van misschien wel een even uniek jaarboek. Want zoals de heer. T. Brandenbarg, voorzitter van de redactiecommissie van het jaarboek, tij dens de bijeenkomst zei: „Er zullen weinig regio's zijn waar dergelijke artikelen kunnen verschijnen in een jaarboek." De aanleiding voor de wijze van presentatie vond de redac tiecommissie in een van de acht artikelen uit het jaarboek. A. C. Meijer en H. Uil bespre ken in 'Na de storm de strand-" vonder. De lotgevallen van een beurtschip dat op nieuwjaars dag 1779 bij Zierikzee aan de grond liep' welke 'hulp' de schipper van de Maria Jose- phia kreeg toen deze op de zandplaat met de veelzeggende naam 'Dwars in de weg' strandde. Aan boord van het beurtschip, dat vanuit Rotter dam op weg was naar Duinker ken, bevond zich onder meer een aantal boeken, hetgeen de redactiecommissie op een idee bracht. Nu waren het de respectievelij ke zonen van de auteurs van het betreffende artikel die de lading ordentelijk aan wal brachten. Dat was in 1779 wel anders. Gelukkig ontfermde zich toen de plaatselijke intel- ligentia over de boeken, want er bleken prachtwerken tussen te zitten, die, zo meldde Bran denbarg in zijn hoedanigheid van directeur van het Rijksmu seum Meermanno Westreenia- num/Museum van het Boek in Den Haag, zijn bijzondere inte resse hebben. Behalve de bijdrage van Meijer en Uil bevat de Kroniek van 1994 een artikel van Harry Geurts (met medewerking van Aryan van Engelen) over de historische weerkunde in Zee land. Centraal hierbij staan het 'Journael' van Isaac Beeck- man uit Zierikzee en het regis ter van Job Baster. Het weer- journaal van Beeckman da teert van 1612. Hij schreef hier mee waarschijnlijk het oudste weerjournaal van ons land. Het register van Baster is uit de jaren 1711 tot 1775. Bijna als vanzelfsprekend kon den zo kort voor de herdenking van vijftig jaar bevrijding arti kelen over de Tweede Wereld oorlog niet ontbreken. Gijs van der Ham beschrijft de situatie op Schouwen-Duiveland in de periode 1944-1945; de periode van de inundatie, evacuatie en isolement. Joop van Loo teken de het relaas op in dialect van de heren Landman uit Kerk- werve, Beije uit Oosterland en T31ankert uit Zierikzee. Vooraf gaand aan deze twee artikelen beschrijft C. Postma het bom bardement op Zierikzee in 1917. Het artikel verscheen eer der in afleveringen in deze krant in 1967, toen Postma ge meentearchivaris van Zierik- Drs. M. A. W van Gessel schreef voor de Kroniek een bewer king van haar doctoraalscrip tie geschiedenis aan de Katho lieke Universiteit Nijmegen over het ontstaan en de sturing van het .toerisme in de West hoek in de periode 1945-1972. Wat verder terug in de geschie denis voeren ons de artikelen van Peter Priester en Jeroen Salman. Priester beschrijft een voor die tijd ongebruikelijke boekhouding van de boerderij Tusschenbeiden in Ouwerkerk van de jaren 1832 tot 1891. Sal man neemt de seizoenverzen van de Zierikzeese dichters Reinier Telle (1558/59-1618) en Adriaan Hoffer (1589-1644) on der de loep. De Kroniek van het land van de zeemeermin (Schouwen- Duiveland) 1994 is vanaf van daag in de boekhandel te koop. NIEUWERKERK - Tijdens een openbare vergadering van de Duivelandse adviescommissie Bestuurszaken op donderdag 24 november wordt advies uit gebracht over een voorberei- dingsbesluit dat woningbouw mogelijk moet maken aan de Burgemeester Romeijnstraat in Ouwerkerk. Aanvankelijk was het de be doeling aan deze straat vijf ka vels bouwgrond uit te geven voor woningbouw in de vrije sector. Nadat bleek dat een ge deelte van de grond vervuild was, werd dat aantal beperkt tot drie kavels. Het is de bedoe ling om de grond in het voor jaar van 1995 bouwrijp te ma ken. De commissieleden bren gen ook advies uit over de plannen van het bedrijf Pley- sier Holding dat aan de Delta straat 10 een opslagruimte voor bouw-constructiemate- riaal wil vestigen. Verder komt een nieuwe inspraakverorde ning aan de orde waarmee op nieuw wordt bepaald op welke manier burgei's hun zegje kun nen doen over gemeentelijke plannen. De commissie praat over de afgifte van een repre- sentativiteitsverklaring lokale omroep Schouwen-Duiveland en het snoei- en rooiplan voor het komende jaar. De vergade ring begint om 19.30 uur en kan door iedere belangstellende worden bijgewoond. BURGH-HAAMSTEDE - Za terdag 19 november is in jonge rencentrum Big S in Burgh- Haamstede een live-optreden van De Erotische Dichter. Vol gens de aankondiging omvat het optreden oer-gezcllige bab bels en dansjes met muziek en show. Behalve erotisch is het optre den van de dichter volgens de mensen van Big S vooral cultu reel. De Erotische Dichter en zijn assistentes verdienden hun sporen in de hard en horny show en waren vele keren het middelpunt van condoomde monstraties op scholen, jonge rencentra en besloten feesten. Het optreden in Big S begint om 22.00 uur. Discussie over controle betaling liggelden BROUWERSHAVEN - Met algemene stemmen is de Raad van bestuur van Natuur- en recreatieschap De Greveling-en gisteren, donderdag, akkoord g-egaan met het voorstel van het dagelijks bestuur van het schap voor inrichting van de havens Bommenede en West Repart. Enige discussie ontstond tijdens de verga dering over de vraag hoe adequate controle kan worden uitgeoefend op betaling van de liggelden. Het openbare gedeelte van de Haven van Bommenede krijgt de functie 'beperkte vrije aan- leggelegenheid' met 45 lig plaatsen. Nu is het nog zo dat het gebied rondom de haven van Bommenede vooral door de plaatselijke bevolking ge bruikt wordt voor dagrecrea tie. Daarbij is vooral de Greve- lingenoever in het natuurge bied populair, maar om daar te komen moet men dwars door het natuurgebied. Recreatieterrein Dat is in de visie van het natuur- ën recreatieschap onge wenst en daarom werd het plan - gelanceerd voor de aanleg van een dagrecreatieterrein voor ongeveer 150 personen aan de westzijde van de haven van Bommenede. Op het plan zelf kwam tijdens de vergadering van de raad van.bestuur van het Grevelingenschap geen kri tiek. Wel vroeg bestuurslid ir. C. W. Veerhoek aandacht voor de controle op fc>etaling van de liggelden. „Want het zou toch een beetje vreemd zijn als je voor je Volkswagentje wel par- keergeld moet betalen maar geen liggeld hoeft je betalen voor een jacht van twee mil joen". Bestuursvoorzitter C. Boerman zegde toe aan de ma terie de nodige aandacht te zul len besteden. Ook met het plan van het dage lijks bestuur om in het haven tje van West Repart de oude eb- en vloedsteiger te verwijderen en zo mogelijk 20 vrije lig plaatsen te creëren ging de Raad van Bestuur zonder kri tiek akkoord. Het is ook de be doeling dat het drijvend res taurant Dolfijntje verhuist. Het Dolfijntje krijgt een plaats aan de vaste wal. Verder is het de bedoeling dat voorde lokale bevolking van Brouwershaven een eenvoudig strandje aange legd wordt ten oosten van de haveningang. Hiermee komt de geplande lokatie op de Vo gelnol te vervallen. Voor de illegale ligplaatsen van sportvisbootjes ten westen van Vogelnol wordt geen nieu we haven aangelegd. De eige naren van aanwezige bootjes krijgen een aanzegging dat ze binnen een overgangsperiode van maximaal vijf jaar deze lo katie moeten verlaten. De aan leg van afmeergelegenheid op de westpunt.van Dwarsm.de Weg komt te vervallen .mits het planologisch en financieel mo gelijk blijkt om in een zand baai van watersporteiland Os- sehoek 40 ligplaatsen te reali seren en indien in de haven van Bommenede ongeveer 45 lig plaatsen gerealiseerd kunnen worden. Medio 1995 worden nadere beslissingen genomen over de aanleg van vrije ligplaatsen op de watersporteilanden Mossel- bank en Ossehoek. Vooruitlo pend op dit besluit wordt nu al aan de directie Flevoland van Rijkswaterstaat gevraagd om zo snel mogelijk de vergun ningprocedures en bestekken voor deze lokaties op te stellen. Surfcentrum Zonder discussie ging de Raad van Bestuur verder akkoord met het voorstel van het dage lijks bestuur om gehoor te ge ven aan het verzoek van de ei genaren van Surfcentrum Rot terdam om toestemming voor uitbreiding. Het Surfcentrum verwacht dat het gebruik van het surfgebied Middelplaathaven zal toene men en 'wil daar ter plaatse een nevenvestiging beginnen. Op de surflokatie is echter volgens het dagelijks bestuur geen plaats voor een tweede surfcen trum. Voorlopig wordt daarom uitgegaan van een consumptie kiosk, warme douches en een kleedaccommodatie. Het gaat daarbij om een tijdelijke over eenkomst, voor de duur van vijf jaar. WINTERSWIJK (ANP) - De po litic van het district Achter hoek is een handel in xtc- tabletten op het spoor geko men. In verband hiermee zijn een 22- jarige man uit Doesburg en een 24-jarige man uit Dieren aan gehouden, zo is vrijdag be kendgemaakt. Aanleiding tot de aanhouding was een tip dat in de buurt van scholen in de Achterhoek xtc werd aangebo den aan scholieren. De omvang van de handel is nog niet dui delijk. In elk geval gaat het om minstens enkele duizenden ta bletten per week. Die werden niet alleen afgezet in de Ach terhoek, maar ook in de om liggende regio's en in Duits land. Er worden meer aanhoudingen verwacht. Bij huiszoeking zijn 600 xtc-tabletten aangetroffen, en 400 illegale cd's. Geen graancirkel, maar een watercirkel toont het zoekplaatje van deze week. Volgens Joop van Houdt een plaats op Schouwen- Duiveland die veel mensen wel zullen herkennen. Het zoekplaatje van vorige week zette een aantal inzenders op het verkeerde been. In zes van de ruim twintig brieven en kaarten die bij de redactie binnen kwamen werd de eendenkooi in het natuurgebied De Aanwas in Oosterland genoemd. Het was echter niet deze eendenkooi, maar die in Renesse welke door Joop van Houdt als zoekplaatje iverd gefotografeerd. Veel inzenders meldden heel precies dat deze eendenkooi bij het Watergat ligt aan het eind van de Hoogenboomlaan. Sommigen wisten zelfs dat op de foto de oostelijke vangarm is te zien. Uit de stapel goede inzendingen trok Joop van Houdt de kaart die werd ingezonden door Y. Ruyten Hoogenboomlaan 38 Renesse. Hij of zij krijgt volgende week een cadeaubon toegestuurd. Men sen die weten waar het zoekplaatje van deze week werd gemaakt kunnen dat schriftelijk melden aan dc redactie van de Zierikzee- sche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Natuurlijk kan de oplossing ook in de brievenbus aan de Nieuwsbode aan het Janne- wekken worden gegooid. Op de inzendingen moet het woord Zoekplaatje worden vermeld en ze dienen uiterlijk woensdag 23 novem ber op de redactie binnen zijn. (Foto: Joop van Houdt). Advertentie Nieuwerkerk UN Astraat 10 Brouwershaven Noorddijkstraat 8 technisch inst allatieburo Zierikzee verkoop en reparatie St. Domusstraaf 79 01114-1368 01119-1634 01110-13348 Verwachting t/m dinsdag 22 nov. WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 60% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 13 graden Windkracht zuidwest 4 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht zuid 3 Dinsdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 19 nov. Zon op 08.06, onder 16.40 Maan op 17.38, onder 09.00 20 nov. Zon op 08.08, onder 16.39 Maan op 18.25, önder 09.51 21 nov. Zon op 08.09, onder 16.38 Maan op 19.19, onder 10.36 Laatste Kwartier: 26 nov. (08.05) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt een bewolkt en regenachtig weekeinde met hoge temperaturen. Vandaag valt de meeste regen in de ochtend. De re gen trekt vanmiddag naar het noordoosten weg, toch komen er maar weinig opklaringen. Met de re gen is zachte lucht het land binnen gestroomd. In deze lucht wordt het vanmiddag 14 graden. Morgen valt er ook weer van tijd tot tijd regen. Waarschijnlijk is het 's middags weer droog zodat de zondag veel op de zaterdag lijkt. Ook de tempera tuur verandert niet of nauwelijks. Het wisselvallige weer wordt veroor zaakt door een lagedrukgebied bij IJsland. Rond dit laag trekken sto ringen met grote snelheid vanaf de oceaan richting het Europese vaste land. Na zondag treedt er een klei ne verandering op in de weerssitua- tie. Een hogedrukgebied komt vanuit het zuiden dichterbij. Hier door nemen de neerslagkansen flink af. Wel blijft het bewolkt en ook de temperatuur blijft op haar hoge niveau liggen. VLISSINGEN (ANP) - Repara tie van de veerboot Prinses Beatrix, die op 21 september bij Breskens tegen een lichtstellage voer, kost 3,6 mil joen gulden. De beschadigde roerpropellors -zijn voor reparatie naar de fa briek van Ulstein in Noorwe gen gebracht. Een eerste in spectie wees uit dat één van de propellors bijna geheel moet worden vernieuwd, de schade aan de andere vergt een uitge breide reparatie. De averij aan het scheepscasco is in het dok van Scheldepoort in Vlissingen hersteld. De pro pellors zijn naar verwachting eind november gereed. Daarna moeten ze nog worden inge bouwd. Het dagelijks bestuur van Zee land stelt Provinciale Staten voor een krediet van 3,6 mil joen gulden ter beschikking te stellen voor de reparatie. Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 800 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal 1 49,50 Bij autom. afschr. 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vi% B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3