'Cultuuronderwijs moet zich niet beperken tot de hoger opgeleiden' Brouwershaven wil tweede haveningang realiseren aan oostkant van de sluis Manifestatie Schouws. Spel over uitgeven van Zeelandica Kerken in Zeeland belicht in boekje Symposium Regionale school als centrum van cultuur Koopochtend voor mensen die slecht ter been zijn Black box Visserij op Zeeuwse oesters Bob de Rooy Naar aanleiding van plan Grevelingschap voor aanleg strandje Jan Bruijns spreekt over boek Zierikzee Rampstad DONDERDAG 17 NOVEMBER 1994 NR 25673 De aula van de RSG werd voor de gelegenheid eens een keer niet ingenomen door schreeuwende scholieren. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - „Cultuureducatie is een groeiproces. Het is daarbij van belang' dat leerlingen serieus geno men worden en dat bij het aanbod zoveel mogelijk wordt uitgegaan van de eigen leefwereld van de jonge ren, in een taal die verstaanbaar is." Deze woorden konden gisteren worden opgetekend uit de mond van dr. J. A. Brandenbarg tijdens het symposium 'Regionale school als centrum van cultuur' in de aula van de RSG Professor Zeeman in Zierikzee. Volgens Brandenbarg mag men zich bij cultuuronderwijs niet beper ken tot de hoger opgeleiden. „Dat is maatschappelijk onaanvaardbaar." Het symposium werd gehouden ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van het voortgezet onderwijs op Schouwen-Duiveland. Initiatief vrijwilligersorganisaties ZIERIKZEE - Op initiatief van de Stichting Vrijwil ligers Overleg Zorgsector wordt dinsdag 22 novem ber in Zierikzee een koopochtend gehouden voor mensen die vanwege een handicap zo slecht ter been zijn dat ze niet zelfstandig kunnen gaan winkelen. Volgens Brandenbai-g, oud leraar Nederlands op de RSG en tegenwoordig directeur van het Rijksmuseum Meermanno Westreenianum/Museum van het boek in Den Haag, moet cultuuronderwijs zich niet be perken tot incidenten en een doorgaande lijn vertonen van de basisschool naar het voort gezet onderwijs. Het aanbod op het gebied van kunst en cul tuur is op Schouwen-Düive- larfd echter betrekkelijk-'ge- ring en voor een regionale school als de RSG Professor Zeeman is de situatie daardoor niet eenvoudig, realiseert hij zich. Toch zijn er volgens hem meer mogelijkheden dan vaak ge dacht wordt. ,,Op deze school wordt in de lessen structureel aandacht besteed aan kunst en cultuur. Het is van belang daar zo vroeg mogelijk mee te be ginnen. De basisvorming biedt in dat opzicht nieuwe moge lijkheden, als een school daar tenminste voor wil kiezen." Communicatie Brandenbarg vindt het een DEN HAAG - Al spelend op twee gitaren zijn woensdag middag in een tram in Den Haag twee mannen aangehou den. Het plan is om de strekdam in de havenmonding op te hogen en een doorsteek tussen het aan te leggen strandje en de zuidoostkant van de strekdam te maken, waardoor ook bij minder gunstige windrichtin gen een veilige in- en uittocht voor boten wordt gegaran deerd. De strekdam ligt nu nog een halve meter onder water waardoor boten die uit ooste lijke richting komen, zijn ge dwongen een ruime bocht te nemen voor ze de haven in kun nen. Bij bepaalde windrichtin gen leidt dit soms tot gevaarlij ke situaties. Met het creëren van een doorsteek en dus een tweede vaaringang, kunnen boten min of meer rechtstreeks op de sluis aan varen en hoeft er geen wijde bocht meer te worden genomen. Als, volgens Labruyère, het Grevelingenschap 'ja' zegt te gen de in het basisinrich- tingsplan voor de Grevelingen voorgestelde aanleg van het strandje oostelijk van de sluis, zal de gemeente het plan voor een tweede haveningang ver der uitwerken. In afwachting taak van het onderwijs alle leerlingen in contact te bren gen met uiteenlopende vormen van cultuur. .Immers; onbe kend, maakt onbemind." Vol gens hem is kunst een.speciale vorm van communicatie. Open staan voor de ander of het an dere, luisteren, afwegen en pas daarna oordelen of veroorde len, zijn daarbij noodzakelijk. „Leerlingen-moeten-het gevóél hebben dat/er over smaak te twisten valt. In wezen heeft goede kunst iets gemeen met een goede preek: je wordt er door gesticht of het wekt erger nis op. Die houding moet leer lingen bijgebracht worden." En dat geldt wat Brandenbarg betreft zéker ook voor leerlin gen van het lager beroepson derwijs en MAVO. Onderzoek wijst echter uit dat door het feit, dat het bij kunst vaak gaat om complexe informatie overdracht met een scala van interpretatiemogelijkheden, cultuureducatie het beste aan slaat bij leerlingen in HAVO en VWO. Docenten zijn geneigd hun onderwijs daarop af te stemmen. „Cultuureducatie DEN HAAG - Twintig Neder landse musea krijgen de ko mende twee jaar 100.000 gul-' den per jaar om moderne beel dende kunst aan te kopen. van nadere berekeningen en planvorming rond deze ingang, stemde de commissieleden maandagavond in met het voorstel van het college. De aanleg van het strandje kost 100.000 gulden en komt voor rekening van het Greve lingenschap. Het plan is om aan de kant van de haven het strand op te hogen en aan de oostkant, weg van de haven monding, zwemgelegenheid te bieden. Voorts stemde de commissie in met het plan in het haventje van Bommenede een dagre creatieterrein te realiseren en het aantal ligplaatsen voor bo ten uit te breiden van 25 naar 45. Het gaat om een 650.000 gul den kostend plan waarmee het Grevelingenschap de basisin richting van de Grevelingen af wil ronden. Verder kon de commissie zich vinden in het voorstel van het schap om af te zien van het creëren van 100 ligplaatsen aan de westkant van Dwars in de Weg en dit deel van het eiland kan op deze wijze de sociale on gelijkheid versterken", aldus Brandenbarg. „Kunst is dan niet voor iedereen, maar alleen voor de 'happy few', die het kunnen begrijpen en waarde ren. Dat is maatschappelijk onaanvaardbaar." Schaalvergroting- Naast Brandenbarg hielden ook F. Beekman (leraar Aard rijkskunde aan de RSG), H. J. Doeleman (directeur Konink lijke Zeelandia) en prof. dr. H. R Hooymayers (hoogleraar aan de faculteit Natuur- en sterren kunde van de Universiteit Utrecht en lid van de stuur groep die de veranderingen in de bovenbouw van het voortge zet onderwijs voorbereidt) een inleiding. Beekman wees in zijn inleiding op het gevaar dat schaalvergroting vormt voor de RSG. Deze schaalvergroting is volgens hem mogelijk ge maakt door de relatief lage energieprijzen. Deze hebben een enorme mobiliteit veroor zaakt. Met deze mobiliteit heeft ook het voortgezet onderwijs te HILVERSUM - De TROS denkt na over een commerciële toe komst maar de aanhang van de omroep zegt in meerderheid het publieke bestel te steunen. aan de natuur te laten. Uitbrei ding van ligplaatsen is nu ge pland voor Ossehoek en zoals gezegd voor de haven van Bom mende. Over de mogelijke sloop van een complex woningen aan de Oprit in Zonnemaire, toonden de commissieleden zich minder verheugd. Eigenaar van de hui zen, woningbouwvereniging Beter Wonen, acht vervangen de nieuwbouw meer in het be lang van de volkshuisvesting dan grondige renovatie, omdat die zou leiden tot een veel ho gere maandhuur dan nieuw bouw. De gemeente liet naar aanleiding van de bevindingen van Beter Wonen een eigen on derzoek uitvoeren waar in principe eenzelfde conclusie werd gegeven. Een meerderheid van de com missieleden stelde onder meer dat de uit 1911 daterende wo ningen dusdanig beeldbepa lend zijn voor Zonnemaire en dat de huurders dusdanig wei nig problemen lijken te hebben met de verouderde indeling en faciliteiten, dat het beter is een maken. De concurrentie van de scholen ten noorden en zuiden van Schouwen-Duiveland wordt steeds groter. Zo gaan er bijvoorbeeld dagelijks zo'n driehonderd scholieren naar Goes. „Deze ontwikkeling is afbraak van voorzieningen en werkgelegenheid. Het draag vlak van de RSG op het eiland wordt zo aangetast", waar schuwde Beekman. Doeleman nam de rol van de RSG voor het regionale be drijfsleven onder de loep. Vol gens hem ligt dat belang alleen al in het enkele feit dat de school er is. „Het is niet denk baar dat hoger opgeleiden zich hier zouden willen vestigen in dien aan elementaire eisen vol daan wordt. De RSG is voorbe staande en aan te trekken be drijvigheid op dit eiland on misbaar. Te veel centrale voor zieningen zijn al weggelekt naar andere delen van Zeeland en nog verder. Een levende be volking, die verder wil bouwen aan de ontwikkeling van deze regio moet dit onderwijsni veau bij de hand hebben. Dicht bij de markt, daar moet een school staan." DEN HAAG - De Nederlandse ambassadeur in Indonesië, mr. J. H. R. D. van Roijen, krijgt Londen als nieuwe stand plaats. andere oplossing te zoeken, bij voorbeeld in de vorm van een minder ingrijpende renovatie. Ook een afgevaardigde van de vereniging Stad en Lande pleitte tijdéns de vergadering voor behoud van de woningen: „Het gaat om een stukje leef baarheid van de kern. Probeert u de historie te handhaven en doe al het mogelijke om de wo ningen te handhaven Volgens de burgemeester zal het college het verdeelde commissie-advies binnenkort toetsen met Beter Wonen. „Maar de eigenaar moet wel het nut zien van renovatie. Har de bouwkundige argumenten hebben we niet", aldus La bruyère. Hij voegde toe dat de inzet van enige gemeentelijke financiële middelen om tot een vergelijking te komen met de woningbouwvereniging een optie is om kleine betaalbare en beeldbepalende huurwonin gen in Zonnemaire te behou den. Een optie waar een meer derheid van de commissie on der voorbehoud wel brood in ziet. BKUINISSE/ZIERIKZEE Net als in de kokkelsector zal ook op de Zeeuwse mossel- vloot een black box worden geïnstalleerd. De 'zwarte doos' vergt per schip een investering van 6.250 gulden, exclusief de installatie- kosten. Ondertussen wordt ook onderzocht of het zinvol is de oestervaartuigen met een black box uit te rusten. BRUÏN1SSE - De visserij op platte Zeeuwse oesters op de vrije banken van het Grevelin- genmeer, verloopt volgens de verwachtingen. De bemanning van de YE 6 weet dagelijks (van maandag tot en met donderdag) gemid deld zo'n 10.000 platte oesters boven water te halen. „Prachti ge oesters van een uitstekende kwaliteit", zegt voorzitter M. Scheele van oesterhandelaren- vereniging Ostrea in Yerseke. De YE 6 van Scheele is in over leg met de overige leden van Ostrea en de leden van zuster vereniging Vervoex ingehuurd om de nieuwe oogst gezamen lijk met een vaartuig van de vrije banken te vissen. Voor de bemanning van de YE 6 is het vissen op de tweejarige oesters een arbeidsintensieve bezigheid. Dagelijks zijn de vier opvarenden twaalf uur per dag in de weer om de oesters uit te sorteren. Volgens Scheele is het ontzettend veel werk om alle pokken en slippers er uit te halen. RENESSE - Op zaterdag 19 no vember wordt in discotheek Pinky's in Renesse een imita tie gepresenteerd van Bob de Rooy. Het typetje, waarmee Paul de Leeuw grote bekendheid ver wierf, wordt neergezet door Paul Fonk uit Leeuwarden. Fonk werd bekend via de Hen- ny Huisman Soundmixshow. Hij is een fan van Paul de Leeuw en een eigenaar van een restaurant da.t op een eiland in het Sneekermeer staat. Daar imiteerde hij regelmatig zijn idool. Ook toen oud-Sound- mixmedewerker Quido Here- ma in de zaak was. Zij sloten een weddenschap die er toe leidde dat Fonk deelnam aan het televisieprogramma én won. Hij treedt nu regelmatig op in discotheken en tijdens feestavonden. Op zaterdag 19 november is Fonk vanaf onge veer 23.00 uur te zien in disco theek Pinky's in Renesse. De basis voor het boek Zierik zee Rampstad, is een rapport over de gebeurtenissen tijdens de rampnacht en de daarop vol gende weken. De gemeente Zie rikzee liet dit rappprt opstel len op verzoek van het provin ciebestuur van Zeeland. De schrijver van het rapport was oud-journalist G. J. Vorstheu- vel Labrand. Vorstheuvel Labrand inter viewde 175 mensen die de ramp hadden meegemaakt en ver werkte in zijn verslag hun per soonlijke belevenissen. Het re laas wordt aangevuld met een groot aantal foto's uit de collec- Het evenement wordt jaarlijks gehoudep in de periode voor Sinterklaas. Het begon jaren geleden op initiatief van de Unie Van Vrijwilligers toen in Zierikzee een vestiging van de Hema werd geopend. Deze winkel staat nog steeds cen traal tijdens de koopochtend. Gemiddeld maken zo'n vijftig ouderen en gehandicapten van heel Schouwen-Duiveland ge bruik van de mogelijkheid om op deze manier Sinterklaasin kopen te doen en er even uit te zijn. Ongeveer dertig vrijwilli gers zorgen voor het vervoer van de deelnemers naar Zierik- Hoog van de toren is het twee de boekje dat uitkomt als on derdeel van het thema recrea tie en cultuurhistorie van het provinciaal beleidsplan Re creatie en toerisme in evep- wicht. Vorig jaar verscheen het boek Karolingische Burghten in Zeeland, geschreven door provinciaal archeoloog M. van Heeringen. Het is de bedoeling om elk jaar een publikatie te verzorgen over een aspect van de Zeeuwse cultuurhistorie. Bij elkaar moeten de uitgaven een overzicht gaan vormen van (een deel van) de geschiedenis van Zeeland. Geschiedenis Hoog van de toren gaat over kerken in Zeeland, maar niet over alle kerken. Gekozen is voor zoveel mogelijk verschil lende soorten kerken en dan voornamelijk kerken die nog bestaan, zij het vaak flink ver bouwd. De besproken kerken vallen op vanwege hun geschie denis, bouwwijze, interieur of een andere reden. Veel kerken, vooral in Zeeuwsch- Vlaanderen, die gebouwd zijn tie van R. ten Kate, J. Vierge- ven en M. Doeleman. Jan Bruijns is afkomstig uit het onderwijs. Hij is leraar Ne derlands en geschiedenis, boekhandelaar, uitgever en schrijver. Naast boeken over het verleden van onder meer Ovezande, Kortgene en Oolt- gensplaat publiceerde Bruijns over de armenzorg in Zeeland, Bretonse beeldsnijkunst, poë zie en beschouwingen over de dichtkunst. Zijn uitgeverij De Koperen Tuin is ontstaan vanuit een persoonlijke belangstelling zee en de begeleiding tijdens het winkelen. Dat vervoer naar Zierikzee wordt geregeld met rolstoel taxi's die gratis beschikbaar worden gesteld. Na het winke len staat in het Kerkcentrum achter De Beuze koffie gereed. Daar zijn ook Sinterklaas en Zwarte Piet en presenteren vrouwen enkele Schouwse sketches. Belangstellenden die aan de koopochtend willen deelna men kunnen voor nadere infor matie contact opnemen via te lefoonnummer 01110-12085. tijdens de opleving van het ka tholicisme vanaf 1850 worden niet genoemd. Volstaan wordt met een voorbeeld. Dat geldt voor meer soorten kerken, zoals bijvoorbeeld de zaalkerken. In het boekje wordt de bouwkunst van de kerken niet tot in detail be schreven. Wel worden verschil lende kerken geplaatst in de geschiedenis van het dorp of de stad waar ze gesticht zijn. Al les bij elkaar wordt in het boekje een goed beeld gegeven van de kerkbouw zoals die in Zeeland door de eeuwen heen heeft plaatsgevonden. Uit de twintigste eeuw zijn geen voorbeelden meer opge nomen. Niet omdat in deze tijd geen kerken meer worden ge bouwd of dat er geen mooie kerken meer zouden zijn, maar simpelweg omdat over de twin tigste eeuw alleen al weer zo veel te schrijven valt. Voor de lezer worden in het boekje ne gen routes uitgestippeld. Daar bij werd uitgegaan van bezoe kers die van verschillende kan ten Zeeland of delen van Zee land binnenkomen. voor het Zeeuwse verleden. Sinds de opening in 1988 heeft de uitgeverij bijna veertig boe ken uitgegeven. Vanwege de culturele betekenis van de uit gaven, ontving de uitgeverij dit jaar de Culturele Prijs van de gemeente Goes 1993. De manifestatie wordt gehou den in het Hervormd Kerkcen- rum van de Gasthuiskerk in Zierikzee. De klassiek pianiste Elaine van Oeveren uit Zonne maire zorgt voor de muzikale omlijsting van de avond. De aanvang is 20.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Boekhan del De Vries in Zierikzee. BROUWERSHAVEN - Naar aanleding van het plan van het Grevelingenschap een strandje aan te leggen aan de oostkant van de buitenzijde van de sluis bij Brouwershaven, wil het college graag een tweede haven ingang realiseren. Dit bracht burgemeester L. N. Labruyère van Brouwershaven maandagavond tijdens een vergadering van de commissie ruimtelijk beheer naar voren. Het schoonmaken van de huizen aan het Jannewekken. ZIERIKZEE - Jan Bruijns is vrijdag 25 november te gast bij de culturele mani festatie van Stichting Schouws Spel over het uitgeven van Zeelandica. Bruijns spreekt deze avond over zijn nieuwste boek: Zierikzee Rampstad. Verzamelde indrukken van de burgers van Zierikzee over de rampdagen februari 1953. Onderdeel provinciaal beleidsplan MIDDELBURG - Vrijdag 2 december wordt in de filmzaal van de provincie Zeeland in Middelburg het boekje Hoog van de toren gepresenteerd. Het boekje werd geschreven door M. P. de Bruin - historicus en oud-hoofd van het Zeeuws Documentatiecentrum - en gaat over de kerken in Zeeland tot 1900.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5