In 1995: minder dienders, maar wel vaker op straat Voortzetten Bedrijfscontact volgens Zierikzees college van groot belang Nieuwe activiteiten in kern Serooskerke Lichtboei en Leentjebuur willen meer subsidie Intocht Sinterklaas in Zierikzee Bijdrage aan Stichting Golf DONDERDAG 17 NOVEMBER 1994 NR 25673 3 Niveau politiezorg niet langer getvaarborgd TERNEUZEN/ZIERIKZEE - In het politiedistrict Oosterscheldebekken, waaronder Schouwen-Duiveland valt, komen volgend jaar minder politieagenten op straat. Maar het 'blauw' dat wèl op straat komt, zal zichtbaar en aanspreekbaar moeten zijn. In de jaren na 1995 kan de korpsleiding het niveau van de politie zorg in Zeeland niet langer garanderen. Curatele In het district Oosterscheldebekken moeten komend jaar drie agenten van de buitendienst naar binnen om administratief werk te gaan doen. (Archieffoto). In verband met hogere huurkosten ZIERIKZEE - Sociaal Cultureel Werk De Lichtboei, Stichting 't Duupje en Speel-o-theek Leentjebuur willen meer subsidie van de gemeente Zierikzee. Dit in verband met de hogere huurkosten als gevolg van de huisvesting van De Lichtboei en Leentjebuur in het Multifunctioneel Centrum Zierikzee. De subsi dieverzoeken komen aan de orde tijdens de vergade ring van de commissie welzijn en sociale zaken van de gemeente Zierikzee op maandag 21 november. De vergadering wordt gehouden in de commissiekamer van het Zierikzeese stadhuis en begint om 19.30 uur. Dat zijn twee passages uit een pessimistisch getoonzette be groting en dito meerjarenra ming van de politieregio Zee land. Een van de belangrijkste aan bevelingen uit de vijf nota's die de bestuurlijke top van Zeeuw se politie op 30 november voor legt aan het regionaal college, is de eigen beslissingsbevoegd heid van de districten. Noodge dwongen stoot de leiding van de regio Zeeland bepaalde be leidsterreinen af. Als gevolg daarvan heeft het district Oosterscheldebekken aangegeven drie functies uit de basiszorg (de buitendienst, red.) naar binnen te halen voor administratieve taken. '$écep- tionistes(-en) zullen ook admi nistratief werk gaan doen. Ver der krijgt het Oosterschelde bekken een medewerker be stuurszorg die zich bezig gaat houden met planning, justitië le zorg en voorlichting. Tenslotte, maar daar komt apart geld van justitie voor, zal ook in het Oosterscheldebek ken de vreemdelingendienst worden uitgebreid. De regulie- B en w van Zierikzee vinden voortzetting van de werkzaam heden van de stichting, kort weg Bedrijfscontact Zeeland Noord, van groot belang. Ook al heeft deze niet aan alle ver wachtingen kunnen voldoen, toch is volgens het college in de afgelopen drie jaar door de stichting de basis gelegd voor een regionaal economische pro motie en werkgelegenheidsbe leid. Het betreft subsidie tot 1 januari 1997. Dan ontstaat er re politie iii het Oosterschelde bekken gaat komend jaar 132 arbeidsplaatsen tellen. In het district worden bijna 251.000 mensuren besteed aan de basis politiefunctie. Maar de regioleiding stoot meer verantwoordelijkheid af. De tot op heden gehandhaafde doelstelling dat waar of wan neer dan ook de politie binnen een kwartier ter plekke is, wordt door de regio verlaten. Als de districten deze nood hulp binnen 15 minuten willen garanderen, dan is dat hun zaak. Gokken 31 Door te gokken op een mogelij ke rijksbijdrage van 1,5 mil joen gulden heeft de korpslei ding de begroting voor 1995 sluitend kunnen maken. Op grond hiervan heeft het Zierik zeese gemeentebestuur die be groting inmiddels afgekeurd. ,,Door de optimistische raming mag er dan een evenwicht zijn bereikt tussen inkomsten en uitgaven van het korps, het door de gemeentelijke herinde ling van Schouwen-Duiveland een geheel andere situatie. Er wordt inmiddels druk ge timmerd in het multifunctio neel centrum aan de Huy- bertstraat. Voor de begeleiding van de werkzaamheden wil het college een extern bureau in schakelen. Bij de afdeling ge meentewerken ontbreekt het aan tijd en menskracht om de begeleiding van de uitvoering te verzorgen. De kosten van het evenwicht tussen wat er aan fi nanciële ruimte beschikbaar is en wat er aan financiële ruimte nodig is voor een korps in op bouw is volstrekt zoek," schrijft korpschef A. A. Smeels. Volgens Smeels komt van het ideaal dat de reorganisatie had moeten leiden tot meer politie toezicht niets terecht. Het te gendeel wordt bewaarheid, want geld om vacatures in te vullen is er niet en op straat in zetbare agenten zullen noodge dwongen achter de tekstver werker moeten plaatsnemen. ,,In dubbel opzicht een aanslag op de basis-politiefunctie" concludeert Smeels. Tekorten Oorzaak van de tekorten - deze krant meldde het al eerder - ligt in de gegevens dat de poli tie Zeeland werkt met in dienstjaren gerekend oud per soneel. Jonge agenten doen er varing op in de grote stad en verhuizen vervolgens naar de regio, waar het werk minder inschakelen van derden bedra gen bijna 40.000 gulden. De raadsleden mogen zich ook uitspreken over een structurele subsidie van 48 cent per inwo ner vanaf 1995 voor het Streek- en Landbouwmuseum Schou wen-Duiveland in Dreischor. Voor 1995 betekent dit een be drag van 4.872 gulden. In 1994 kreeg het museum 4.000 gulden subsidie van de gemeente Zie rikzee. Wegens een verwacht hoger exploitatietekort, door enerverend en beter betaald is. Verder kampt de Zeeuwse poli tie nog met veel managers die zijn 'blijven hangen' na de re organisatie. Tenslotte is er de laatste jaren onvoldoende geïn vesteerd in materiaal zoals auto's en communicatiemidde len. ,,De begroting is sluitend ge maakt, met de nadruk op ge maakt," lichtte korpsbeheer der mr. Chr. G. J. Rutten giste ren toe op een persconferentie in Jbrneuzen. ,,U moet er reke ning mee houden dat de tekor ten de komende jaren oplopen tot zo'n vijf miljoen." Zijn korpschef Smeels adviseert het regionaal college dan ook de meerjarenraming niet vast te stellen. Omdat, zoals hij schrijft: ,,Op termijn geen zo danig niveau van politiezorg kan worden gewaarborgd dat de verantwoording daarvoor kan worden genomen." Volgens Smeels moet het regio college - het hoogste beslis singsorgaan van de Zeeuwse politie - op zo kort mogelijke termijn naar minister Dijk stal. Met hem moet worden overlegd hoe voorkomen kan worden dat de Zeeuwse politie, zoals twee andere korpsen al is overkomen, onder curatele wordt gesteld. Desgevraagd droeg Rutten gis teren al twee oplossingen aan. Te beginnen met de achttien nieuwe arbeidsplaatsen voor de vreemdelingenpolitie zou Zeeland jongere en dus goedko pere agenten moeten aantrek ken. Een andere oplossing zou de aanstelling van politiesur veillanten kunnen zijn. Daar wordt in andere korpsen al mee gewerkt. De politiesur veillant is niet opgeleid en dus ongewapend, maar draagt wel een uniform. Stadswachten Van de aanstelling van stads wachten, zoals onlangs in Wes- terschouwen werd gesugge reerd, wil Rutten niets weten. „Het fenomeen stadswacht is een aflopende zaak. Daarmee praat je over dezelfde doel groep als ik voor ogen heb met de politiesurveillant. Aan de laatste, ook wel politie-assis- tent genoemd, geef ik de voorkeur" hogere huisvestingskosten en de omzetting naar een streek museum, is een hogere subsi die gewenst. Kadastrale Atlas Voor de uitgave van de Ka dastrale Atlas Zeeland 1832, deel Zierikzee, is de gemeente Zierikzee verzocht een eenma lige bijdrage van tweeduizend gulden te verlenen. De atlas verschijnt in maart 1995. Ze vormt een belangrijke bijdrage voor historisch onderzoek in Zierikzee. Ze is de sleutel naar bewoners en eigenaren van de gemeentelijke panden. Eerder dit jaar werd het deel Bruinis- se en Duiveland van de Ka dastrale Atlas gepresenteerd. De leden van de gemeenteraad van Zierikzee beslissen dins dag ook over een wijziging van de subsidiegrondslag voor Al gemeen Maatschappelijk Werk (AMW) met ingang van 1 janua ri 1995. De huidige subsidie- grondslagen zijn volgens het college niet meer toereikend. B en w stellen een nieuw concept voor. Hierin worden onder meer de saJariskosen van de 5,5 formatieplaatsen en één lei dinggevende kracht volledig gesubsidieerd en vindt doorbe rekening plaats van vijf pro cent van de salariskosten van directie en administratie en twintig procent van de recep- tiekosten. De kosten voor huis vesting, organisatie, bureau en vervoer worden gesubsidieerd op basis van een reële exploitatie-opzet. In verband met de gewijzigde grondslagen is een hogere gemeentelijke bijdrage noodzakelijk. De ex tra kosten bedragen 12.500 gul den. De openbare raadsvergadering wordt gehouden in de raadzaal van het stadhuis aan de Meel- straat. De aanvang is 19.30 uur. Sociaal Cultureel Werk De Lichtboei gaat verhuizen naar het MFC, maar aan die bereid heid tot verhuizen is van de zij de van De Lichtboei de voor waarde verbonden dat de ge meente de meerkosten die daai'mee gepaard gaan voor haar rekening neemt. Het ver schil tussen de huidige en de nieuwe huisvestingskosten wordt geraamd op ruim 28.000,- Het advies van de commissie wordt gevraagd. 't Duupje De Stichting 't Duupje vraagt de gemeente om een exploita tiesubsidie van 3700,-. Dit be drag is hoger dan het geraamde tekort voor 1994. „Het om praktische redenen niet kun nen invoeren van entreegeld ligt hieraan ten grondslag", al- Om zoveel mogelijk belang stelling te kweken is de opzet van de activiteiten veranderd. Voorheen diende een vast be drag betaald te worden, maar van dat systeem is men af gestapt. Deelnemers betalen nu per avond. Het al dan niet doorgaan van een activiteit is niet langer afhankelijk van ,de belangstelling. De grens van tien deelnemers is daarmee ko men te vervallen. Spreiding Daarnaast heeft men de activi teiten verspreid over een aan tal weken. Op iedere tweede maandag van de maand kan men een avondje bloemschik ken in het dorpshuis. Deze avonden staan onder leiding van Joke de Rijke. Iedere vier de woensdag van de maand is er onder leiding van Lenie de Vrieze gelegenheid tot het ma ken van decoraties van stof. Op twee andere woensdagen in de maand is er gelegenheid tot het maken van kleding. Dit on der leiding van Kiki Visser. Ie dere donderdagavond staat de deur van het dorpshuis open voor een avondje kaarten, sjoe len of tafeltennis. Alle activi- dus de toelichting van het col lege. De ruimte van 't Duupje in het MFC werd destijds met allerlei tweede- en derdehands materialen ingericht. Om een meer 'acceptabele' in richting te krijgen heeft 't Duupje subsidie aangevraagd bij het Fonds voor Kazerne ring, het Juliana Welzijnsfonds en de gemeente. Aan de ge meente wordt een subsidie van 4000,- gevraagd voor de aan koop van spelmateriaal en meubilair. Net als De lichtboei gaat ook Speel-o-theek Leent jebuur verhuizen van haar hui dige onderkomen aan de Bas- terstraat naar een ruimte in het MFC. De kosten van die ruimte liggen aanzienlijk hoger dan hetgeen men nu op de oude stek aan huur kwijt is. Het MFC kost Leentjebuur jaar lijks 4700,- meer. Aan de com missie wordt advies gevraagd. teiten worden gehouden in het dorpshuis in Serooskerke. Bin nen het programma is verder ruimte gereserveerd voor 'los se' activiteiten. Zo wordt op zaterdag 26 no vember de jaarlijksefeestr avond gehouden., Er4wordt dan. een tppeelstuk opgey.oerd met na afloop dansmuziek voor ie- den van.de dorpsgemeenschap. Op vrijdag 2 december wordt een dropping gehouden waar iedereen aan mee kan doen. Kinderen mogen alleen onder begeleiding aan de dropping meedoen. Verschillende groe pen worden op verschillende plaatsen gedropt van waaruit zij de weg terug naar huis moe ten zoeken. Voor de jeugd staat een aantal disco-avonden op het program ma, waarvan de eerste in de cember gehouden wordt. Een exacte datum is nog niet be kend. Ook is het de bedoeling om met alle zwemliefhebbers een dagje te gaan zwemmen. Tot slot start toneelgroep Lere Lere in januari met het instu deren van een nieuw toneel stuk. Het is de bedoeling dat dat stuk tijdens het Strao-feest in maart op de planken wordt gebracht. Verwachting t/m maandag 21 nov. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 50% Min.temp. 8 graden Middagtemp. 14 graden Windkracht zuidwest 5 Zondag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 40% Min.temp. 9 graden Middagtemp. 13 graden Windkracht zuidwest 4 Maandag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 60% Min.temp. 7 graden Middagtemp. 11 graden Windkracht variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 18 nov. Zon op 08.04, onder 16.41 Maan op 16.57, onder 08.04 Volle Maan: 18 nov. (07.56) HET WEEROVERZICHT DE BILT - In de loop van de avond neemt de bewolking toe en het be gint opnieuw te regenen. De tempe ratuur zakt daardoor nauwelijks en komt vannacht uit op omstreeks 8 graden. Morgen overdag wordt het ongeveer 11 graden. Ook dan is het bewolkt en valt er regen. De wind is eerst westelijk, later veranderlijk, en neemt af tot zwak of matig, kracht 3 of minder. Bewolking en regen han gen samen met een frontale storing die vrijdag langzaam Nederland passeert. Achter deze storing komt een straffe zuidwestelijke stroming op gang. Die brengt vochtige, maar vooral ook zachtere lucht naar onze omgeving. De temperatuur loopt in het weekeinde dan ook op tot ruim boven normaal: 's middags wordt het ongeveer 13 graden. Het blijft wel tamelijk bewolkt en nu en dan valt er ook regen. Veel zon en aan gename temperaturen zijn nog steeds te vinden in het zuidwesten van Europa. In het zuiden van Spanje komen de maxima zelfs dicht in de buurt van 25 graden. Het mooie weer daar is te danken dan ken aan een hogedrukgebied dat de eerst komende dagen weinig van plaats verandert. ZIERIKZEE - In de aankondi ging eerder in deze krant van de intocht van Sint Nicolaas in Zierikzee is een storende fout geslopen. In het bericht wordt abusieve lijk gemeld dat op initiatief van de Zierikzeese Onderne mers Centrale (ZOC) zaterdag 19 november een kindervoor stelling wordt gehouden in de Concertzaal. Die kindervoorstelling is ech ter gepland voor zaterdag 26 november. De voorstelling wordt verzorgd door clowntheater Maliën en is bedoeld voor kinderen in de leeftijd van 4 tot en met 7 jaar. Kaartjes worden uitgedeeld via de scholen in Zierikzee. Kinderen in genoemde leef tijdsgroep die elders op school zitten kunnen bij de WV een kaartje ophalen. ZIERIKZEESCHEifJ NIEUWSBODE Kl Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47.00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% BTW. De begeleiding van de verbouwingswerkzaamheden van het multifunctioneel gebouw willen b en w van Zierikzee in handen geven van derden. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - Tijdens de vergadering van de commissie financiën van de gemeente Wester- schouwen op woensdag 23 november komt de vraag aan de orde of de gemeente een financiële bijdrage moet geven aan de Stichting Golf Westerschouwen. De commissievergadering wordt gehouden in het gemeen tehuis en begint om 19.30 uur. Verder op de agenda van de commissievergadering aanpas sing van de verordening be- graafrechten en de verordening rioolrechten. Ook aan de orde komt garantieverlening aan Molenberg CV. De vergadering is openbaar. Stukken die betrekking heb ben op de agenda van de verga dering liggen een half uur voor aanvang van de vergadering ter inzage. Advertentie Staf tot nadenken. de woningmarkt is volop in beweging. Bij verkoop en aankoop vraagt u naar een en/aren en behulpzaam adviseur, iemand die de markt door en door kent: Ribbens Makelaardij: 01117-1460 RIBBENS MAKELAARDIJ Carlstraat I 4322 BA Scharendijke Tel 01 117 - 1460 ZIERIKZEE - Burgemeester en wethouders van Zierikzee willen doorgaan met de Stichting Stimulering Werkgelegenheid Zeeland Noord. De raad beslist dins dag 22 november tijdens de openbare raadsvergadering over het verlenen van subsisie ter hoogte van 3,50 gulden per inwoner per jaar tot 1 januari 1997. Bloemschikken en stofdecoraties SEROOSKERKE - Voor het komende winterseizoen staan in Serooskerke weer heel wat activiteiten op het programma. Dit onder het motto Wintertijd Ac- tiviteitentijd. Nieuw op het activiteitenprogramma zijn de activiteiten bloemschikken en stofdecora ties.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3