Een échte pakjesavond Legenden van de Goedheiligman Rijmen op bestaand liedje Sport en techniek in leerzame combinatie Zelf pepernoten bakken Cadeautips Snoepgoed verdrijft honger WOENSDAG 16 NOVEMBER 1994 NIEUWSBODE EXTRA Superpomp: voor nog geen 60 gulden koop je een pomp die geschikt is voor iedere pompklus van fietsband tot rubber boot of sportbal. Het in wendig kleppensysteem zorgt zowel bij duwals bij trekbeweging voor luchtverplaatsing. Bij zonder is dat op de kunststof Simson-pomp 12 maanden garantie wordt gegeven. Cosmetica Cosmetic organizers: een etui of reiskoffertje om je make-up spullen en andere verzorgingsmid delen zoals tanden borstel en tandpasta, haarspray en nog veel meer mee te'nemen. De ze handige 'opbergers' van Curver is voor elke vrouw van iedere leef tijd een leuk geschenk. ZIERIKZEE - Talloze legenden doen over Sint Nieolaas de ronde en toch weet niemand precies wie hij wer kelijk was en of hij zèlf ooit een cadeau heeft gegeven. Waarom wordt zijn feest in het ene land niet, maar in andere landen juist wel en bijna uitbundig gevierd? Er zijn vele historische bijzonderheden over hem ver haald, maar de waarheid is niet of nauwelijks te achterhalen. telling' en geen plattelandsver- haal. Wèl een plattelandsver- haal is het volgende, dat zich juist in die tijd (1850) in een Drents dorp afspeelde en dat aantoont, dat velen toen nog lang niet ingenomen waren met de Sint. Een rechtschapen boerenzoon had verkering met een van de dochters van de dorpsherbergier. De laatste had behalve een gelegenheid om paarden te stallen, ook nog enige koeien en varkens, zodat er wel enige agrarische binding was tussen de twee families. Nu was het in de herbergiersfa milie al de gewoonte (er waren daar nogal wat kinderen) om Sint Nieolaas te vieren en dat stond de vader van de jongen niet aan. Zijn vader en ook an dere dorpsgenoten waren fel te gen 'dat paapse gedoe'. De jon gen liet zich echter overhalen om op de bewuste avond voor goede bisschop te spelen. Het benodigde kostuum werd klaargelegd in een oud schuur tje, achter op het erf van de her bergier en er was afgesproken, dat de jongeman dat om acht uur zou gaan aantrekken. Als hij dan even later aan de deur van de herberg verscheen, zou er een zwarte helper aanwezig zijn. De jongeman durfde thuis niets te vertellen van wat hij moest doen en toen hij van huis ging zei hij, dat hij zijn meisje een bezoek ging brengen. Edoch, toen hij verkleed als Sint over het donkere erf schreed, werd hij aangevallen door drie potige kerels, die hem dermate toetakelden, dat hij bewusteloos bleef liggen. Pas toen hij een dag later bij kennis kwam, kon hij verne-, men dat het zijn eigen broer, zijn eigen vader en een buur man geweest waren, die de on welkome Sint een lesje had willen geven. De jongeman is zijn hele leven ongelukkig blij ven lopen en heeft sindsdien geen voet meer op vaders erf gezet. Voor de verbreiding van het feest op het platteland heb ben tenslotte de scholen, de verenigingen en de talrijker wordende contacten met dorp en stad zorggedragen. En uiter aard de actieve middenstand. Want tegen steevast terugke rende reclame is geen mens op gewassen! te geven: O, kom er eens kijken wat een baard die jongen daar teelt! Hij gaat over lijken als hij kusjes uitdeelt. Hij kriebelt met z'n kinnedons, zijn lippen lijken behaarde spons; de stompjes staan op élke wang zo'n struikgewas maakt me zo bang! Ofwel op een ander mo tief: Struiken snoei je, honden trim je, heggen knip je met een schaar; voor het gras bestaan machines, maar hoe maai jij ooit je haar? Sint verzint, ja, het bestóat: Jij een snoei-trim- apparaat. Voor vriendinnen is veel te verzinnen. Bij een nieu we tas kunt u de mooiste woor den inflansen en zelfs naar ver kiezing meer regels toevoegen: De zak van een lieve meid, lie ve meid, lieve meid, daarin kan ze alles kwijt, kan ze kwijt en raakt ze kwijt: haar rommel, gefrommel, gefrunnik, gepun- nik, wat is die zak toch wijd! Blijft het b.v. bij een lip penstift, begin dan eens met het volksliedje O schitterende kleuren van Miss-Hollands mond. Wat kunt gij wee geuren wat kijkt gij fier in 't rond En dan loopt de rest vanzelf! De zoon met brommer kan bij een paar stevige handschoenen worden bedacht met een ge dicht in deze geest: In een nette overjas reed een net figuurtje: motorhelm en aktentas en déïó- rin zijn 12-uurtje. En de regen ging van tik-tak-tik de brom mer bromde slip-slak-slik, maar één ding zit er fout: zijn handen worden koud!Bij die nieuwe overjas, valhelm, stof bril, krantje, regenpijpen, ak tentas, hoort ook iets voor 't handje. Want de regen gaat van drip-drup-drap, je zakdoek is geen zemelap, een handschoen moet er zijn, een motorkap is fijnfEn u ziet, dat we langza merhand al overgeschakeld zijn naar de andere liedjes uit onze kinderjaren. Maar waar om geen actueel lied, een echte hit bij de kop gevat? Ook zo'n nieuwe song, waar u grote kin deren de hele dag van zingen, is prachtig bruikbaar voor uw doel. En het succes zal groot zijn, omdat ze juist zo leuk aan sluiten bij hun eigen belang stelling en inhaken op de hui selijke sfeer. Formule 1 het nieuwtje in speelgoedland ZIERIKZEE - Beweging: is onontbeerlijk voor kinde ren. Ze zijn niet voor niks dol op alles wat beweegt. Denk maar aan dieren, fietsen, treinen, schepen, auto's en helikopters. Omdat niets beweeglijker, kleurrijker en fascinerender is dan de Formule 1 ra- cerij biedt Playmobil nu een compleet nieuwe kijk op deze supersnelle sport. Met een serie race-sets die niet alleen alle verwachtingen qua spektakel inlost, maar ook in speelt op de ontluikende tech nische belangstelling van het kind. De bolides zijn fel ge kleurd en voorzien van spette rende reclameboodschappen. Alles is met zit. voor perfectie afgewerkt, schitterend gede tailleerd en realistisch uitge rust. Een snelle pitstop: de wa gen wordt volgetankt en de wielen worden gewisseld in krap zeven seconden. Uit de bocht gevlogen? Het beschadig de vehikel wordt afgevoerd met de takelwagen en opgelapt op de hefbrug. Ondertussen staal de winnaar glunderend te zwaaien met een lauwerkrans, trofee en een fles champagne ZIERIKZEE - In de weelde van ons welvaartsbestaan dreigt de sinterklaasa vond eerder iets van zijn bedoeling te verliezen dan erdoor te winnen. We moe ten de sinterklaasavond toch in de eerste plaats blijven zien als de 'pakjesa vond'. Dat houdt in: 'n heleboel pakjes, 'n heleboel verpakking ook, om daar door het verrassingselement zo groot mogelijk te maken. Zodra we 5 december gaan zien als een gelegenheid om alle le den van de familie een kost baar cadeau te geven, waarbij het uit financiële overwegin gen dan blijven moet, zijn we met Sinterklaas als féést op de verkeerde weg. De populariteit en de genoeglijkheid van de sinterklaasavond zit 'm vooral in de verrassing een heleboel pakjes te krijgen, die dan óók meer gelegenheid geven om er grapjes mee uit te halen, er ge dichten bij te maken en de spanning van de avond te ver groten. Een sinterklaasavond zonder die spanning en die grapjes is als een maaltijd waarin het zout is vergeten. Statussymbool Er zijn helaas te veel ouders in onze goede Nederlandse ge meenschap die ook de sinter klaasavond willen gebruiken als een statussymbool. De be reikte betere financiële situa tie willen ze ook dan tot uiting brengen. We kennen allemaal de voorbeelden dat een zoon op sinterklaasavond de auto kreeg waar hij al zo lang naar verlangde, de dochter een nieu we complete inrichting voor haar eigen kamer. Dat waren dan natuurlijk geen geschen ken waar men een gezellig, ver- rassingsvol pakje van kon ma ken. Nee, dat cadeau stond dan al ergens opgesteld of werd vertegenwoordigd, door een bon, goed voor... een auto. Pa, zowel als zoonlief of dochter, kon dan tegen de kennissen zeggen: ,,ja, een aardigheidje voor Sinterklaas". Dat staat even! Maar eigenlijk geeft zo'n geschenk toch blijk van een in nerlijke armoede. Men miskent er volkomen de van oudsher gegroeide aard van de pakjesa vond mee, maakt er dan geen genoeglijkheid van, maar al leen een cadeauaangelegen heid, meer ter eigen glorie. Surprise Nee, zo moeten we 5 december nooit zien. Het gaat dan ook niet om het in een mooi papier tje van de winkel verpakt ge schenk, dat is voor de gezellige sinterklaasuitvoering eigen lijk maar bijzaak. Als men al leen op die manier de ontvan ger het cadeau doet toekomen, dan vergeet men het meest es- sentiële en dat is de persoonlij ke gedachte die er achter moet zitten. Om een persoonlijk ge schenk te kopen moeten we er, aandacht aan schenken en tijd in steken. We krijgen het keu rig verpakt mee. Zo kan het na tuurlijk ook gezellig zijn, maar een echte surprise maken is veel leuker. 5 December geeft ons gelegenheid tot goedmoe-- dig plagen en dan dient het ca deautje slechts om de betrok kene er weer mee te verzoenen. Het voornaamste van het ge schenk moet dus eig enlijk de* grap zijn, hetgeen zowel geldt voor kinderen als voor oude ren. Dat ook maakt de avond spannend, dan vormen de klei ne partijen een climax en wordt de sinterklaasavond" eên echt féést. De sinterklaasavond moeten we eenvoudig en gezel lig houden. Het is een familie feest waarmee en waarin iets te zeggen valt. ZIERIKZEE - Ooit geweten dat pepernoten zo mak- kelijk te maken zijn? Er kan gewoon weinig fout gaan. Een ideaal recept om alleen of gezellig samen met de kinderen eens te proberen. Even doorkneden tot het alle maal goed vermengd is. Hierna de rest van het bakmeel en eventueel nog wat melk toevoe gen en opnieuw goed doorkne den. Van dit deeg kleine balle tjes maken en iets platdrukken Op sintcrklaasavoiid is het vaak raak. Van het v< Ir snocpu<<, i dat sinterklaas en zwarte piet op die dag meebrengen, is nl i groot deel verorberd. Hierdoor lusten kleine kinderen hu r me maaltijd niet meer. Een oplossing hiervoor is nm middags warm te eten of 's avonds slechts een klein hapje klaar f« >nakr, Veel bewuste ouders knijpen met sinterklaas een oogje dicht bij het zien van de snoeplust van hun kind. Sinterklaas dan ooi echt een kinderfeest, waarbij nu eenmaal snoepgoed ho" pepernoten, taai-taai, marsepein, suikergoed en rhocolad» ters. Door al dal lekkers is 's avonds vaak dr eet lust m Daarom is het beter om op sinterklaasavond niet uitgebre; i te koken. Vaak is oen kopje soep samen niet een lekke sluntji el voldoende. Heel feestelijk is om daarbij eigengebakken n brood bij te geven in de vorm van bijvoorbeeld ecu cwartc j» Hij moet in de vierde eeuw ge leefd hebben en bijzonder vroom, nader bepaald: bijzon der 'mededeelzaam' zijn ge weest, want hij gaf alles weg wat hij bezat. Maar waar werd hij geboren? Waar leefde hij? De geboorteplaats zou Patara in Lycië zijn geweest, maar vele andere plaatsen worden even eens genoemd. Dat zijn vere ring heel oud is, staat wel vast, maar toch is die in onze streken pas in de Middeleeuwen door gedrongen. Omdat hij per schip een pelgrimstocht naar Palestina gemaakt zou hebben, werd hij de schutspatroon van schippers en zeelieden. Daar om is hij ook de 'beschermhei lige' van Amsterdam, waar een Sint Nicolaaskerk aan hem ge wijd is en daarom komt hij of ficieel nog steeds in deze stad aan. Als bisschop van Myra was hij beroemd en hij moet begraven liggen in Bari. Maar hoe kwam men er toe zijn jaar dag tot een feest te maken, waarbij men elkaar geschen ken geeft? En hoe kwam men er toe hem te paard over de da ken te laten rijden? Hoe kwam hij aan zijn zwarte knecht, die kinderen een pak rammel wil verkopen? Hoe kwam hij aan zijn rammeiende ketting (thans in onbruik geraakt) en zijn gard, die óók al diende om onze lieverdjes te straffen? Deze dingen zou men alleen kunnen verklaren door aan te nemen, dat onze Sint Nieolaas helemaal geen bisschop, maar een gekerstende Wodan is, die op zijn achtvoetige ros Sleipnir het luchtruim doorklieft en die niemand ongestraft mocht aan schouwen. Dan wordt ons ook duidelijk, waarom dit feest juist in .december gevierd wordt: het is een gekerstend mid winterzonnewende-feest, want Wodan zorgde voor de te rugkeer van het licht en wel doordat hij de dagen weer deed lengen. Suikerhart Maar het kan ook veel moeilij ker. U hebt iets goed te maken en u besloot uw geliefde een suikerhart aan te bieden. Dan kunt u beginnen op de wijze van Hoort wie klopt daar kin deren en meteen de regels aan passen: Hoort, wie klopt daar. liefje? Hoort, wat "bonkt daar, 'liefje? 't Is een hart, dat harder tikt voor jou. Wiens hart is dat? Wiens hart is dat? Wiens hartje doet al wekenlang pijn9 Iemand die een oogje heeft la ten vallen op een aardige, maar vooralsnog ongenaakbare of onbereikbare is misschien ge baat met de regels: Och wat fijn zou 't zijn tc spelen met jou in de maneschijn... Eerlijk zou den we alles delen, huw'lijks- vreugd en ouderpijn. Maar o wee, wat bitt'resmart: 'k Krijg van jou geen enkel hart! De ingrediënten voor 100 pe pernoten zijn: 40 gram marga rine, 50 gram bruine basterd suiker, zout, ongeveer 1 theele pel speculaaskruiden, 100 gram zelfrijzend bakmeel 2 eetlepels melk. Aan de boter de kruiden, de suiker en het zout toevoegen en net zo lang roeren tot het een zachte massa is. Hierbij voeg je de helft van het bakmeel en 1 eetlepel melk. op een beboterd bakblik. Het bakblik in een warme oven plaatsen 170° Celcius) en de pepernoten in ongeveer 20 mi nuten gaar en bruin laten wor den. Even laten afkoelen en smullen maar! Het bewijs voor het verband tussen onze Sint Nieolaas en de heidense Wodan heeft men ge meend te kunnen vinden in al lerlei oude volkskunstmotie ven, bijvoorbeeld de figuren, gesneden in oude koekplan- ken. Daarop ziet men inder daad een ontwikkeling van de zonnewagen (met raderen die acht spaken hebben) tot Sint Nieolaas in de ons bekende uit rusting. Het zij zo. Geen boerenfeest Intussen is het Sint Nicolaas- feest na 1400 maar heel, heel langzaam op het platteland doorgedrongen, behalve in rooms-katholieke streken dan. Tot 1800 vierde geen enkele boer boven de grote rivieren dit feest en zelfs nu nog zijn er Veluwse boeren, die om princi piële redenen deze dag strikt gelijk houden aan de voorgaan- de en de volgende. De geschie denis heeft daar heel merk waardige voorbeelden van be waard. In het noorden en in Zeeland is het feest nergens doorgedrongen of er is een eeu wenlang durende tegenstand overwonnen. De meesten van hen, die Sint Nieolaas begon nen te vieren, deden dat niet om een heilige te vereren, maar om een gezellig familiefeest te houden. De tegenstanders wa ren echter van mening dat dit geen pas gaf. Dat kon men doen op een verjaardag van de familie, of op een erkend chris telijke feestdag (oorspronke lijk vierde men drie kerstda gen, drie paasdagen en drie pinksterdagen!) maar niet op een heiligendag. Pas in de vori ge eeuw begon de tegenstand te tanen en begon Sint Nieolaas ook bij de boerenbevolking in gang te vinden, het allerlaatst wel op de Veluwe. Van deze strijd voorbeelden te geven is erg moeilijk, omdat enerzijds de aangevoerde argumenten thans een ietwat komische in druk maken en anderzijds het hoogstaande pérsonen waren (bijvoorbeeld bekende theolo gen), die de paapse zeden bestreden. Het zou de schijn wekken, als of wij deze mensen belachelijk wilden maken door hun strijd uitvoerig te vermelden. Maar toch moest men P. A. de Gé- nestet heten en een liberaal dichter zijn, om een gedicht als De Sint Nicolaasavond te schrijven. Voor serieuze lieden als Bilderdijk, Da Costa, Tol lens of Helmers zou zoiets on gehoord zijn! De Génestet be gint zich al in de eerste regel te verontschuldigen: „Wie heeft daar ooren voor een dwaas, on deugend lied? Wien belgt een losse scherts en ronde waar heid niet?" Maar 'De Sint Nicolaasavoiid' was 'Eene Amsterdamsche ver- ZIERIKZEE - Ziet u er ook zo tegen op als u Sinterklaasgedichten moet maken? Hebt u de neiging alle gekochte cadeautjes voor de kinderen dan maar roef-roef in papier te wikkelen en er alleen de naam op te schrijven? Kunt u zelfs voor uw partner de juiste woorden niet vinden en, als u toepasselijke woorden bij de hand hebt, kunt u er dan geen passend rijmwoord bij vinden? Of lukt het wel met de rijm, maar worden het dan van die ongelukkig geconstrueerde zinnen met woorden in een verkeerde volgorde, om het rijmwoord maar achteraan de regel te krijgen? We zullen u eens helpen. lichtgeraakt, een paar gaten gauw gemaakt. Jij kunt zó niet meer verschijnen met die rafels aan je been; die schande moet vandaag verdwijnen, daarom stuurt de Sint maar één naad loze panty voor 't kind Kan ze pronken, voor de Sint. Is één van uw zoons al zo groot, dat hij zich geregeld moet scheren, dan kunt u hem een plezier doen met een scheerapparaat Met Sinterklaasavond gaat het er niet zozeer om wat je geeft, maar hoe je het geeft. Nee, we gaan geen les geven in dichtvormen en versvoeten. We stappen meteen de praktijk in. U kent natuurlijk onze be kendste Sinterklaasliedjes. Het is niet nodig dat u er alle woorden van kent, want u hebt al genoeg aan het wijsje en en kele regels. We nemen het eer ste het beste liedje dat ons maar te binnen schiet. Schrijf daar een of twee regels van op en ga dan zelf eens verder op de wijs van dat liedje, maar met eigen woorden. Het is de ge makkelijkste methode om op dreef te komen. Een héél een voudig voorbeeld om te begin nen: u kocht een das voor uw man en u kunt dan opschrij ven: Zie ginds komt de stoom boot met dassen weer aan. Sint doet je de das om, hij zal je goed staan. Panty's Als uw dochters tobben met hun panty's, kunt u bij een of meer nieuwe panty's versre gels voegen die geïnspireerd zijn op dat andere welbekende liedje: Zie de maan schijnt door de bomen en het vel schijnt door je kous. Er zijn ladders ingekomen en een spat je van de saus. Eén been is zo

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 23