399,- Echtpaar Kleijn uit Drenthe neemt de orchideeënkwekerij in Dreischor over Ooggetuigen vertellen in Zierikzee Rampstad persoonlijke belevenissen Indoor competitie winter-tennis UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND I HAMSEHAHSE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE r DEURLOO Nu ai plannen voor uitbreiding van de kas Rijk geïllustreerd historisch document Sint komt zaterdag 19 november naar Zierikzee Najaarsbazaar Thema-avond NIVON Goes VERBOUWINGS UITVERKOOP ALEX DE NIE OPTIEK TAXATIESFBEHIDDEUNG dé hunt van schouwen - duivelund! I NIEUWSBODE EXTRA m WOENSDAG 16NOVEMBER 1994 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND DEZE EDITIE BESTAAT UIT 28 PAGINA'S Fischer CX carbon 399,- Salomon binding 557 159,- Sneeuwklaar 30,- Totaal 588,- Uw korting 189,- SPORT Nu SGMfWITHM MRSCff IR 0"I0 'i DREISCHOR - In mei dit jaar hebben ze de sprong in het ongewisse gewaagd: een gespreid bedje in Erica (Drenthe) liet het echtpaar Kleijn achter om helemaal zelf in Zeeland een eigen orchideeënkwekerij te run nen. Met de nodige ervaring weliswaar, want de ouders van Koos hadden ook een kwekerij en daar werkte hij al jaren mee. „Toen we hoorden dat het bedrijf van Klompe aan de Gaanderseweg te koop stond, dachten we: nu of nooit," vertelt Marion Kleijn-van Dongen. Marion komt zelf niet uit het wereldje van orehideeënkwe- kers. 2e is geboren in Burgh- Haamstede en kwam Koos te gen tijdens een surfvakantie. Na hun huwelijk ging het stel in Erica wonen. Marion: ,,We hadden het prima hoor, Koos had eigenlijk een vaste baan bij zijn ouders en we hadden pas helemaal-zelf een huis ge bouwd. We hebben een dochter tje van vijf en binnenkort komt nummer twee. Maar toch vonden we het een enorme uit daging om voor ons zelf te be ginnen. We hebben wel onze ei gen bloemen meegenomen, daar weten we van hoe ze be handeld moeten worden. Er zijn zo veel soorten. Wij hebben eigenlijk maar één soort: de cymbidium. Van deze soort hebben we 160 variëteiten in de kas. Ongeveer 80 grootbloemi- gen en 80 miniaturen." Excursie De meeste orchideeën die in de kas gekweekt worden gaan naar de veiling. Afhankelijk van het seizoen worden de bloemen dagelijks of een paar keer in de week opgehaald en naar de veiling in Naaldwijk gebracht. Marion: ,,De drukste tijd is in december, dan ben je eigenlijk elke dag bezig met plukken en iedere bloem moet in een speciaal hoesje. Momen teel staan de meeste bloemen in knop en sommige bloeien al, eigenlijk heb je van september tot april bloemen. Wat we nu doen is opbinden om de stelen mooi recht te maken. Door de hele kas zijn van die katrollet jes waar ze aan vast gemaakt kunnen worden. Het is veel werk, maar ik vind het niet zwaar en je hebt een redelijk stabiel inkomen. In het voor jaar houden we ons bezig met het scheuren van de planten en het overpotten." Daarnaast wil het kwekers echtpaar de activiteiten wat gaan uitbreiden. Marion: „Me neer Klompe hield regelmatig excursies voor gezelschappen. Dat zetten wij voort. Bijvoor beeld voor de plattelandsvrou wen of schoolklassen. Dan bie den wij de mogelijkheid om hier corsages te maken." Koos en Marion verkopen ook boe ketten en takken aan particu lieren en tevens verzorgen zij bruidsboeketten en stukjes. Pure color Marion: „Onze ervaring is dat veel mensen niet eens weten dat orchideeën in Nederland gekweekt worden. Het is ei genlijk een subtropische plant die gemakkelijk in een kas ge kweekt kan worden. De tempe ratuur moet constant op onge veer vijftien graden gehouden worden. Dus dat is ook een prettige temperatuur om in te werken. In december gaan we ook kleine plantjes verkopen voor in de huiskamer. Onge veer de helft van de mensen die zo'n plantje hebben krijgt hem weer in bloei en meestal is dat een toevalstreffer. Het heeft te maken met het klimaat in huis. Het plantje zal niet doodgaan maar hij bloeit gewoon niet meer. Wat wel heel belangrijk is, is dat je hem niet te veel wa ter geeft. Eén keer in de week vol laten zuigen is beter dan el ke dag een beetje water geven. Ze moeten een beetje armoe lij den." Op de hoogte blijven is, net als voor de meeste beroe pen, heel belangrijk in de or chideeënkwekerij. Je moet we ten welke kleuren in de mode komen en regelmatig met wat nieuws komen. Zeven jaar gele den zijn Koos en Marion in Australië geweest voor dit doel. Marion: „In Australië zijn ze vrij ver op het gebied van krui singen. We hebben toen een va riëteit meegenomen die be kend staat onder de naam 'pure color', een prachtige roomwitte grote bloem. Die heeft bijna niemand." Prachti ge namen sieren ook de andere bloemen in de kas: Dream Val ley, Pacific Rose en Valley Marion Kleijn in de kas temidden van een zee van orchideeën die op het punt staan te gaan bloeien. (Foto: Joop van Houdt). Night. Nu is de 2000 vierkante bruin-oranje en geel-groen Marion:Dat is echt een prach- men." De kwekerij van de fa-- meter kas nog een groene zee maar deze maand nog zal alles tig gezicht, de moeite waard milie Kleijn is gelegen aan de met hier en daar wat rose, een waterval van kleuren zijn. om een kijkje te komen ne- Gaanderseweg 9a in Dreischor. ZIERIKZEE - Het persoonlijke relaas van 175 Zierikzeeënaren, geïllustreerd met 150 foto's, waaronder een aantal unieke en nooit eerder gepubliceerde opnames. Dat zijn de ingrediënten van het boek Zierikzee Rampstad, een gezamenlijke uitgave van uitgeverij De Koperen Tuin uit Goes en boekhandel De Vries uit Zierikzee. Vrijdag 25 november wordt het historische document gepresenteerd in de Trouwzaal van het Zie- rikzeese stadhuis. De presentatie begint om 16.00 uur. G. J. Vorstheuvel Labrand kreeg in 1953 van de gemeente Zierikzee de opdracht om een rapport aan gedeputeerde sta ten van Zeeland te schrijven over de gebeurtenissen in die stad tijdens de Watersnood ramp. Dat rapport - waarin de ooggetuigeverslagen van 175 mensen - vormde de b^sis voor het nieuwe boek. Jan Bruijns van De Koperen Tuin stuitte twee jaar geleden op het script van de inmiddels overleden schrijver toen hij bezig was met het redigeren van het boek van Kees Slager over de ramp. Gestencild De noeste arbeid van Vorstheu vel Labrand was in 1954 uitge mond in een 190 pagina's tel lend rapport wat echter slechts in gestencilde vorm en een be perkte oplage verspreid werd. Zodoende heeft slechts en klein aantal Zierikzeeënaren kennis kunnen nemen van het rapport dat oud-journalist Vorstheuvel Labrand voorzien had van de titel Zierikzee Rampstad, verzamelde indruk ken van de burgers van Zierik zee over de Rampdagen. Bruijns vond echter daf een dergelijk rapport voor veel meer mensen toegankelijk zou moeten worden gemaakt en het plan voor het boek Zierikzee Rampstad rijpte. Tegen een dergelijke uitgave bleek bij de gemeente Zierik zee geen enkel bezwaar te be staan en derhalve kon men aan het werk. „Het verhaal is au thentiek gehouden", vertelt Bruijns. „Dat betekent dat de lezer de gebreken nu voor lief moet nemen. Wel zijn natuur lijk de typefouten verbeterd en kwamen we bij straatnamen verschillende schrijfwijzen te gen, dan is dat verholpen. Zo hebben we het geweldige werk zoveel mogelijk recht willen doen", aldus Bruijns. Het verslag van Vorstheuvel Labrand wordt in Zierikzee Rampstad gekoppeld aan een ander verslag: het fotografi sche verslag van de gebeurte nissen in februari '53 van de in middels overleden fotograaf Rykel ten Cate. Hij ging met een tijdens de rampnacht op pad met zijn camera en legde vast hoe het water door de stra ten van Zierikzee stroomde en een verwoestend spoor trok. Ook in de weken erna bleef de Zierikzeese fotograaf actief en hij kreeg van de gemeente Zie rikzee een speciale vergunning om het rampgebied te betre den. Ten Cate ging mee met de poli tie en de hulptroepen en dat stelde hem in staat om zowel leed als redding vast te leggen voor het nageslacht. Toen de grootste chaos op het over stroomde eiland voorbij was kwam zijn vriend J. Viergever uit Serooskerke naar Zierikzee en vaak gingen zij samen op pad. Ook zijn in het boek opna mes gebruikt van toenmalig Zeelandia-directeur M. Doele- man. Hij nam zijn camera mee als hij door de stad wandelde of vaartochten maakte over het overstroomde eiland. Huis na huis Het boek Zierikzee Rampstad is vooral bijzonder omdat met een na de ramp zoveel mensen werden ondervraagd over hun belevenissen. Geen enkele ge meente die de Watersnoodramp heeft meegemaakt is zo uitge breid beschreven. Vorstheuvel Labrand beschrijft in zijn rap port de gebeurtenissen tijdens de rampnacht straat na straat en soms zelfs huis na huis. Eén van de ooggetuigen waarmee hij sprak was slager Joh. M. Dekker uit de Sint Domus- straat. Hij werd om 2.15 uur wakker door kinderge- schreeuw en het ruisen van wa ter dat door de Korte Groendal stroomde. De familie Dekker vluchtte naar boven en zag de vracht- De Hofferstruut tijdens de Watersnoodramp in 1953. auto van expediteur S. Hart van het Karsteil af komen. De vrachtwagen werd voortge- sleurd door het water en botste tegen verschillende huizen waarna het voertuig tot stik stand kwam voor het huis van de familie Lokker. De familie Dekker werd zondagmorgen door brandweerlieden gered. In de dagen erna waren het vooral vissers en schippers die in kleine bootjes hun leven waagden om in de stad en de omliggende polders mensen uit hun huizen en van de daken te halen. Soms was het een dub beltje op z'n kant en stortte het. huis na de redding in. Met de meest uiteenlopende vaartui gen werden reddingstochten ondernomen en dat was niet zonder gevaar. Een van de 'reddingsploegen' kwam terecht in een waterval van drie meter en met vijf red ders en zes geredden aan boord sloeg het vaartuigje naar bene den. Vorstheuvel Labrand zag zodoende, zoals hij het zelf be schrijft, 'vele bewijzen van hulpvaardigheid' en mensen liefde, doch ook van moed en onverschrokkenheid. Velen in Zierikzee waren bepaald niet tevreden over de rol van het ge meentebestuur tijdens de Wa tersnoodramp en in de tijd daarna. Die kritiek richtte zich vooral op het gebrek aan coördinatie en daadkracht tijdens de eerste rampdagen, op de gedwongen medewerking van de midden stand aan de distributie, de verdeling van de rampgoede ren en het verloop van de eva cuatie. Vorstheuvel Labrand gaf in zijn rapport een weerslag van de kritiek, die in zijn visie lang niet altijd te recht was. Hij concludeerde dat'in dit geval de besté stuur lui aan wal stonden. In het boek verder een naam lijst van dc slachtoffers van de Watersnoodramp in Zierikzee en een lijst van de door Vorst heuvel Labrand geïnterviewde mensen. Hij beschrijft in het rapport ook de gezamenlijke ervaringen in de rampnacht van burgemeester, directeur centrale dienst en a.djudant- korpschef. Ook de rol van het politickorps wordt in het boek belicht. Zierikzee Rampstad telt 176 bladzijden, is op groot formaat en gebonden. Het boek is vanaf vrijdag 25 no vember verkrijgbaar in iedere boekhandel. ZIERIKZEE - Sint Nicolaas ar riveert zaterdag 19 november in Zierikzee. De Goedheilig man wordt omstreeks 15.00 uur verwacht in de Oude Ha ven. Voor 15.00 uur verzorgt gym nastiekvereniging Delta Sport uit Zierikzee een demonstratie op het Havenplein. Voor de muzikale omlijsting van het gebeuren zorgt Ko ninklijke Harmonie Kunst en Eer uit Zierikzee. Het muziek gezelschap maakt een ronde door de stad en speelt vanaf 14.00 uur op het Havenplein. Sint vaart de haven binnen aan boord van klipper Mijn Genoe gen, uiteraard onder begelei ding van een fors aantal Zwar te Pieten. Omstreeks 15.00 uur meert de Spaanse kindervriend af bij de steiger van de Museumhaven waar hij wordt verwelkomd door burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee. Voor de kinderen uit Zierikzee in de leeftijd van vier tot en met zeven jaar verzorgt het clownstheater Maliën zaterdag 26 november een kindervoor stelling in de Concertzaal in Zierikzee. Kaartjes voor de voorstelling worden via de scholen in Zie rikzee verspreid. Kinderen uit Zierikzee die elders op school zitten kunnen een kaartje op halen bij de VVV. Koopavonden In Zierikzee worden woensdag 30 november, donderdag 1 en vrijdag 2 december koopavon den gehouden. Zwarte Pieten zorgen in de Zierikzeese bin nenstad voor een passende sfeer. Zaterdag 3 december is een groot aantal Zwarte Pieten te zien en te beluisteren in de bin nenstad van Zierikzee. ZIERIKZEE - Op donderdag 17 november wordt in het Burger weeshuis aan de Poststraat in Zierikzee een najaarsbazaar gehoudén van de afdeling Zee land van de Algemeen Neder landse Vrouwenvereniging Tesselschade Arbeid Adelt. De vere'niging heeft tot doel om vrouwen te.helpen op weg naar zelfstandigheid. Zij doet dat door vrouwen de mogelijkheid te bieden thuis handwerken te vervaardigen tegen vergoeding en vrouwen die willen stude ren een financiële bijdrage te geven die niet terug hoeft te worden betaald. Tijdens de ba zaar worden de eigengemaakte artikelen verkocht. Het evene ment is van 10.30 tot 15.00 uur. GOES - De heer P. C. J. Rietho ven, gespecialiseerd in Chine se acupunctuur, zal op maan dag 21 november een lezing houden over acupunctuur en andere therapieën. De avond is georganiseerd door de NIVON, afdeling Goes en wordt gehouden in de Leger- diek (achter het Leger des Heils aan de Westwal). Aan vang: 20.00 uur. Advertentie BURGHSERING 27 BURGH-HAAMSTEDE TEL. 01115-2440 Advertentie Ing. A. J. Hanse J. Langkemper MAKELAARS O. G. Makelaardij O.G. en Assurantiën Haamstede - Zierikzee Ring 19 Haringvlietplein 8 4328 AE Burgh-Haamstede ^1 4301 XG Zierikzee Telefoon Oil 15-3424 NM Telefoon 01110-14275 Fax 01115-3707 Fax 01110-17484 BURGH-HAAMSTEDE - „Iedere week met je zelfde tennispartner tennissen is wel ontzettend gezellig en goed voor je conditie maar een uitdaging is het niet meer". Dit is ongeveer de basisgedachte geweest van Cees Vermeijden en Frank de Vus, uit Zierikzee om een mogelijkheid te zoeken met meerdere ten- nisteams een competitie op te gaan zetten. Om met regelmaat te kunnen spelen en er tevens een compe titie voor op te zetten willen deze beide heren poules van ge lijke sterkte samenstellen. „Wij denken aan heren-, dames- en eventueel jeugdteams" al dus Frank de Vos, „deze teams bestaan uit twee personen die dan in een poule een halve competitie spelen. Het gaat er om door het met regelmaat kunnen tennissen je niveau of animo voor het tennis, de gehe le winter, vast te houden". Cees Vermeijden: „Om af en toe een uurtje een binnenbaan te huren is voor sommigen te omslachtig. Met onze opzet heb je regelmaat en weet je wan neer en hoe laat je moet spelen. Wij weten ook dat er spelers en speelsters zijn die op de buiten baan zo een tennispartner heb ben om te spelen. In de winter gaat dat niet meer. Ga je dan alleen naar een tennishal dan zijn de banen bezet en kom je niet zomaar iemand tegen die met je wil tennissen. Deze mensen kunnen zich ook aan melden en in onderling overleg kunnen we dan een team sa menstellen zodat er gespeeld kan worden". De teamspelers spelen per ont moeting ieder een enkelspel en samen een dubbel. Deze wed strijden duren 45 minuten en worden gespeeld op zaterdag middag op de indoor tennisba nen van sportcentrum Wester- schouwen in Burgh-Haamste de. Als team speelt men veer tien wedstrijden. Bij voldoen de deelname is dat om de twee a drie weken tot en met maart. Voor opgave: Frank de Vos 01110-15576, na 19.00 uur. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met deZierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement, JA, ik wil een kwartaalabonnement a 49,50 kwartaalabonnementmetautom.afschr. af 47,00 jaarabonnement a ƒ187,00 jaarbonnement met autom. afschr. a 177,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar q Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, m Antwoordnummer12,4300VB Zierikzee s

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1