Kunstijsbaan Port Zélande Telefonische enquête naar ervaringen ziekenhuiszorg WEEKEND RECEPT Nieuw, de O lieve mensen Tweehonderd gulden Oldtimerbeurs in Autotron Rosmalen Huishoudbeurs in teken van feest deurloo intermeubel Optreden Chicks 'n Tricks Kater Zwerver zit veel te lang in het dierenasiel ROSAUN in De Parel Gedeputeerde Dijkwel: 'We willen weten wat mensen willen' Entrecötes bordelaise Verkoping handwerken t.w.v. WOENSDAG 16 NOVEMBER 1994 NIEUWSBODE EXTRA SCHARENDIJKE/OUDDORP - Begin november is in Port Zélande de unieke kunstijsbaan geopend. De demontabele ijsbaan wordt jaarlijks in de winter maanden opgebouwd en is toegankelijk van novem ber tot maart. Ze is pas drieënveertig maar drinkt zo af en toe een neut van tijd heeft ze geen notie ze houdt wel van een scheut. De drank is heel belangrijk zonder kan ze niet whisky, rum of sherry tegen haar verdriet? Onlangs ging het beter ze hield het voor gezien drinkt nu alleen maar karnemelk met klontjes bovendien. Langeweg Het provinciaal bestuur wil weten hoe mensen de ziekenhuiszorg ervaren. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De eerste vier maanden van 1995 loopt iedere inwoner van Schouwen-Duiveland de kans tele fonisch te worden benaderd met vragen over zijn of haar ervaringen met de Zeeuwse ziekenhuizen. Het gaat om een enquête die wordt uitgevoerd in opdracht van het college van gedeputeerde staten in Zeeland. „We willen echt weten wat de mensen willen op het gebied van ziekenhuiszorg. Want het aanbod moet aanslui ten op de behoefte van de gebruikers", aldus D66-gedeputeerde A. J. Dijkwel. In het provinciehuis in Mid delburg presenteerde hij het plan voor de enquête die wordt uitgevoerd door de stichting Volksgezondheid, Maatschappelijke Ontwikkeling en Welzijn (VMC) Zeeland. De resultaten worden gebruikt als een van de uitgangspunten bij het ontwikkelen van een nieuw provinciaal beleid voor de volksgezondheid. Een regio visie. Basisbereiding bakken: Laat in een passende pan boter uitbruisen en licht bruinen. Stem het formaat van de pan af op de hoeveel heid vlees die wordt bereid. In een te grote pan verbrandt de boter, in een te kleine pan wordt het vlees niet gelijk matig gebakken. Schroei het vlees aan weerszijden dicht en temper het vuur. Blijf met het vlees over de bodem van de pan schuiven en keer het regelmatig. Prik echter nooit met een vork in het vlees, maar gebruik een spatel. Bak het vervolgens verder tot het vereiste gaartepunt. Neem het vlees uit de pan en blus de braadboter mét water of ander vocht af om, indien ge wenst, jus te maken. U heeft nodig voor 4 personen: 4 entrecötes 2 eetlepels olie 1 fijngesnipperde ui 1 glas Beaujolais Primeur 1 deciliter runderbouillon 80 gram merg, in kleine blok jes gesneden 1 eetlepel groene peperkor rels 1 eetlepel rose peperkorrels 20 gram koude boter of mar garine 1 eetlepel fijngesneden bies look zout zwarte peper Bestrooi de entrecötes met zwarte peper. Verhit de olie goed in een koekepan en schroei de entrecötes aan weerszijden snel dicht. Laat ze op een wat lagere tempera tuur aan iedere kant ander half a twee minuten bakken. Neem de entrecötes uit de pan en houd ze warm. Fruit vervolgens de ui, blus dit met de Beaujolais Primeur en voeg de runderbouillon toe. Laat het geheel tot de helft in koken. Voeg de merg en de groene en rose peperkorrels toe. Laat het even doorkoken en roer er de koude boter of margari ne door. Giet de pepersaus over de entrecötes en be strooi ze met de bieslook. Lekker met stoofperen en duchesse aardappelen. Voedingswaarde per portie: Energie: 1495 kJ (355 kcal) Eiwit: 34 gram Vet: 24 gram Koolhydraten: 2 gram ROSMALEN - De zomer van 1994 wordt niet alleen in de boeken van weerkundigen bijgeschreven als een recordjaar, ook de bezitters van klassieke auto mobielen zullen zich de afgelopen warme periode nog lang heugen. Immers, nog niet vaak eerder kon hun pronkjuweel zo vaak uit de stalling worden ge reden voor een tochtje onder een stralend zonnetje. Het baanoppervlak bestrijkt 600 vierkante meter en heeft een draagcapaciteit voor zestig personen. Er is ook een ouder wetse koek- en zopietent aan wezig voor een lekkere kop warme chocolademelk. Tevens is de baan 's avonds verlicht en aan muzikale ondersteuning is gedacht. De kunstijsbaan is op het grote ronde plein van het overdekt centrum; Gran Place. Gran Dorado Port Zélande heeft met deze faciliteit als doel het park aantrekkelijker te maken voor zowel haar bun- g&Towparkgasten als ook de lo kale bevolking van Goeree- Overflakkee en Schouwen- Duiveland. Tevens heeft Port Zélande voor de scholen op Goeree-Över- flakkee, Schouwen-Duiveland en Voorne-Putten een speciaal zwem/schaats-arrangement sa mengesteld. De scholen ontvin gen hiervan in oktober een mailing.. De kunstijsbaan is dagelijks geopend, bij slecht weer of voor onderhoud kan de baan echter gesloten zijn. Voor infor matie over exacte openingstij den kan men terecht bij de re ceptie van Port Zélande, tele foon 01117-4000. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de sportbalie in het sportcentrum Palais des Sports. Schaatsen zijn te huur bij de ijsbaan, voor noren is de baan niet geschikt. Alwoorschot op haar vijfjarig bestaan in 1995 heeft Gran Do rado Port Zélande een speciale schaats- en zwemaanbieding. U kunt schaatsen én zwemmen op vertoon van dit artikel te gen gereduceerde prijzen. Bij de presentatie liet Dijkwel desgevraagd weten dat het pro vinciaal bestuur zich uitslui tend richt op het verbeteren van de voorzieningen en de zorg in de ziekenhuizen. Er is geen sprake van een nieuwe af weging van het aantal. „Het Zweedse Rode Kruis Zieken huis in Zierikzee verdwijnt niet. Dat blijkt ook uit de grot^ financiële investering die we in 1995 doen om de verpleegafde- lingen te renoveren." Het provinciaal bestuur advi seert het rijk over het aantal ziekenhuisbedden, de verschei denheid van specialismen en de spreiding van de ziekenhui zen over Zeeland. De afgelopen jaren kregen ziektekosten verzekeraars, patiënten organisaties en de ziekenhui zen zelf bij dat adviseren een steeds grotere rol. Het dage lijks bestuur van de provincie wil daarom het gezondheidsbe leid vastleggen in een regiovi sie. Gs zijn van mening dat hierin ook moet worden ver werkt hoe de consument de zorg en kwaliteit van de ge zondheidszorg ervaart. Het thema 'Feest' is niet toe vallig gekozen. Zo wordt dit najaar en volgend voorjaar herdacht dat ons land vijftig jaar geleden werd bevrijd. Bo vendien beleeft Nederlands be kendste beurs, de Huishoud beurs, in 1995 de vijftigste edi tie. Zowel de bevrijding als de vijftigste Huishoudbeurs bie den een breed scala van invals hoeken voor creatieve]ingen. De wedstrijd wordt georgani seerd door dc Huishoudbeurs in samenwerking met de redac tie van de bijlage 'Weekeinde' van De Telegraaf. De Wedstrijd Creatieve Vrijetijdsbesteding heeft inmiddels ook een rijke historie. Van een kleine presen- In de eerste maanden van 1995 worden via een steekproef on geveer 9000 inwoners, van Zee land telefonisch benaderd. Hen wordt gevraagd of ze de afgelo pen tijd in een ziekenhuis heb ben gelegen, poliklinisch zijn behandeld, op bezoek geweest of iemand hebben begeleid naar het ziekenhuis. Wanneer dat het geval is wordt aan de hand van een vooraf opgestel de vragenlijst geïnformeerd naar de ervaringen die men daarbij had. Zo wil het provin ciaal bestuur weten of de zie kenhuizen goed bereikbaar zijn, of er voldoende parkeer gelegenheid is, maar ook hoe patiënten de ziekenhuiszorg er voeren en hoe men werd bege leid na ontslag uit het zieken huis. Ook worden vragen ge steld over mogelijke wacht lijsten en lange wachttijden. De vragen kunnen zowel telefo nisch worden gesteld als in een persoonlijk vraaggesprek, waarvoor een afspraak wordt gemaakt wanneer de betrokke ne er aan wil meewerken. Het is de bedoeling om in totaal 525 mensen te enquêteren, waar- tatie van met name brei- en borduurwerk is dve wedstrijd in 37 jaar uitgegroeid tot een flin ke, drukbezochte amateurten toonstelling, die laat zien dat er op het gebied van (beelden de) kunst talent te over is in Nederland. Prijzen De creatieve wedstrijd kent vier verschillende categorieën: tekenen en schilderen, textiele werkvormen (alle werkstuk ken die van stof en garen zijn gemaakt), fotografie en kera miek. Voor iedere categorie zijn er drie prijzen die vanwege van ruim 150 zelf in een zieken huis hebben gelegen. Hun ant woorden en reacties worden met behulp van een computer verwerkt en in het najaar van 1995 gepresenteerd. Op basis van de uitslag kan on der meer worden bepaald of "positieve of negatieve ervarin gen zich vobrdoen bij zieken huizen in de hele provincie of geconcentreerd zijn rond één ziekenhuis. Gs hopen uit de on derzoeksresultaten op te kun nen maken waar met kleine veranderingen grote verbete ringen kunnen worden bereikt. In andere gevallen zal duide lijk zijn dat veel overleg, tijd en moeite nodig zijn om vraag en aanbod beter op elkaar af te stemmen. Het provinciaal be stuur hoopt inzicht te krijgen in de vraag of ziekenhuizen zich voldoende bewust zijn van de wensen van patiënten. Ter wijl tegelijkertijd aan het licht kan komen of patiënten te hoge of te lage verwachtingen héb ben van de mogelijkheden die ziekenhuizen hun te bieden hebben. het Huishoudbeursjubileum zijn verhoogd. De eerste prijs bedraagt 1000 gulden, de twee de prijs 750 gulden en de derde prijs 500 gulden. Bovendien zijn er eervolle vermeldingen. De jury werkt dit jaar onder voorzitterschap van de beken de kunstenares Ans Markus. Overige juryleden zijn: Wim Pallada (keramiek), Anne de Vries (schilderes), Pieter Ma- gielsen (fotograaf), Ad Rom- Samen met objectieve gege vens, zoals de leeftijdsopbouw van de bevolking en de sprei ding van ziekenhuisbedden kunnen gs via de enquête een totaalbeeld krijgen, waarin zo wel aandacht is voor de aanbie ders ziekenhuiszorg als de mensen die daarvan gebruik maken. Gs willen dat totaal beeld hebben om de zorg te be waken en verbeteren. Volgens Dijkwel moet dat laatste voor al gebeuren via een meer effec tieve organisatie en gebruik van de middelen die beschik baar zijn. Zeeland is de eerste provincie die op deze manier haar inwo ners betrekt bij het provinciaal ziekenhuisbeleid. Volgens on derzoeker van de Stichting VMC Zeeland, dr. ir. B. A. J. van der Wouw is in Nederland nog bijna geen onderzoek ge daan naar de mening van bur gers over de ziekenhuiszorg. De enquête die onder zijn leiding wordt uitgevoerd wordt bege leid door een commissie, waar in vertegenwoordigers zitten van ziekenhuizen, ziektekos ten-verzekeraars en patiënten. mens (pottenbakker) en Lydia Bakker (organisatrice). Deelname Aan de wedstrijd kan door ie dereen worden deelgenomen, behalve beroeps-kunstenaars. De werkstukken mogen niet groter zijn dan 50x50x50 centi meter. De sluitingsdatum voor de wedstrijd is bepaald op 15 februari 1995. De eerste selectie van de werkstukken vindt plaats op basis van kleurenfo to's. Deze foto's (dus niet het echte werkstuk, negatieven of dia's) kunnen worden gestuurd naar: Mevrouw Lydia Bakker, Kloosterlaan 225, 1216 NN Hil versum. Achterop de foto graag vermelden: afmetingen werk stuk, naam inzender, geslacht, leeftijd, adres, postcode, plaats en telefoonnummer. Omdat het prachtige weer heel wat nieuwe kilometertjes op de teller heeft gebracht, zal de eigenaar de komende winter periode moeten benutten voor het plegen van het broodnodi ge onderhoud. Reden voor Au totron Rosmalen zaterdag 19 en zondag 20 november weer een oldtimerbeurs te houden. Bezitters van oldtimers kun nen op genoemde data in Auto tron terecht voor onderdelen die hard aan vervanging toe zijn of het recordjaar niét heb ben overleefd. Een uitlaat, dy namo, zuigerveer, een nieuw glas voor de koplamp of com pleet spruitstuk, 't is in novem ber weer allemaal te vinden in Rosmalen. Door het enorme aanbod van accessoires en on derdelen, de beurs behoort in zijn soort tot een van de groot ste van Europa, vindt de knut selaar in negen van de tien keer waarnaar hij op zoek is. Het is dan ook niet verwonder lijk dat het evenement niet al leen uit eigen land altijd veel belangstelling trekt, maar ook vanuit de ons omringende lan den. Het aanbod van rijklare mo dellen en exemplaren waaraan nog heel wat uurtjes gesleuteld moet worden bedraagt 19 en 20 november rond de tweehon derd. De organisatoren ver wachten ook nu weer een groot aanbod van Amerikaanse old timers, terwijl ook Franse, Duitse, Engelse en Italiaanse merken ruim vertegenwoor digd zijn. In de Pieckzaal verzorgt de 'Vintage Classic Car Store', die sinds enkele maanden in Autotron is ondergebracht, op geheel eigen wijze een presen tatie. Tijdens elke beurs blijkt weer, dat niet alleen de echte fanaten op het evenement afkomen. Steeds vaker wordt de oldti merbeurs ook bezocht door mensen die geen antiekie auto bezitten, maar gewoon voor de gezelligheid een kijkje komen nemen. Ook deze mensen zijn uiteraard van harte welkom. Autotron Rosmalen ligt aan de A 50 richting 's-Hertogen- bosch-Nijmegen. Infolijn: 04192-19050. OUDE-TONGE - Op donder dag 17 november wordt in het Dienstencentrum in Oude- Tonge de jaarlijkse verkoop- middag gehouden van dc stich ting Welzijnswerk voor Oude ren in Oudc-Tongc. Tijdens het evenement worden verschillende soorten hand- .werken verkocht en kan men koffie drinken, ook wordt een verloting gehouden. De ver koopmiddag is van 14.00 tot 16.30 uur. In jongerencentrum Jailhouse in Sommelsdijk treedt op 18 no vember de groep Chicks n Tricks op. Na het uitbrengen van hun demo If it ain't dutch, it ain't much ging het Chick 'n Tricks voor de wind. De band verscheen zelfs in Aktueel. Eind 1992 werd de band versterkt met twee dames backing vocals genaamd To hot to handle. Eén van de dames, Margriet, heeft de band inmiddels verlaten en nu neemt Sandra de achtergrond alleen voor haar re kening. De band verscheen begin 1993 bij MTV's headbangers- ball en hun CD Take I kreeg goede recensies. Het optreden begint om 22.00 uur en de zaal is open om 21.30 uur. AMSTERDAM - Feest is deze keer het centrale thema van de Wedstrijd Creatie ve Vrijetijdsbesteding, die in het kader van de Huishoudbeurs wordt gehouden. De wedstrijd staat open voor alle amateurkunstenaars van Nederland. Een se lectie uit de werkstukken (waaronder uiteraard de winnende creaties) wordt tij dens de Huishoudbeurs 95, van 29 maart tot en met 9 april in de RAI in Amster dam, tentoongesteld. Advertentie Advertentie Bij aankoop van een bankstel geldig tot en met 30 november 1994 Haringvlietplein 4 - Zierikzee Van 15 november tot 15 december kunt u in De Tarel kennis maken met de VÏBROSAl De in Australië ontworpen V1BROSAUN combineert warmte met massage en muziek Terwijl u heerlijk ligt te ontspannen, vermindert de VIBROSAUN' o.a. spierspanningen, verbetert bloedcirculatie, gaat stress tegen, verlicht rugpijnen, verwijdert giftige afvalstoffen en bevordert afslanken. LET OP! In deze introductiemaand betaalt u f r\ j- per behandeling van ongeveer 30 minuten slechts T 2— Kom kijken en combineer de V1BROSAUN bijvoorbeeld met een heerlijke gezichtsbehandeling of een van de vele andere beautybehandelingen. Tot ziens in het Kuur- en Beautycentrum van De Parel te Domburg. (Voor reserveringen bel 01188-3092) m (normaal F 32,50) .DE, PAREL. °E PAREL IS EEN HEEm.UK ZWEMPARADIJS MET FITNES. NG EN SOUASHBANEN, KUURCENTRUM, THEATER. CAFÉ S EN RESTAURANTS IN DOMBURG De kater Zwerver doet zijn naam geen eer aan. Hij zit name lijk al vanaf april in het Dierenasiel Schouwen-Duiveland in Zie rikzee te wachten tot een baasje zich voor hem meldt. Zwerver is een leuke, lieve, eigenzinnige kater van acht jaar. Hij is zwart van kleur (met een beetje wit) en wil graag in een gezin geplaatst worden ivaar zich geen katten bevinden. Met honden kan Zwer ver het goed vinden. Wie geeft deze viervoeter een kans? Hij zit al zo larig in het asiel aan de Zandweg! Het telefoonnummer van het dierenonderkomen is 01110-17013. Men kan er maandag t/m zaterdag terecht van 09 00-11.00 uur In het opvangcentrum zitten 25 katten, ren hond en een konijn. De hond Joop is geplaatst. (Fo to: Joop uan Houdt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 15