Stichting en een ton garan Stichting en gemeente voor een ton garant in golfbaan Ooggetuigen vertellen in boek Zierikzee Rampstad hun persoonlijke belevenissen Fietsers vallen in de prijzen bij Fietsactie Rijk geïllustreerd historisch document Nieuwe mosselkotter YE 57 Eben Haezer opgeleverd Seniorendag in Bruinisse enthousiast ontvangen Herstel brandpad Kerkwervé Stremmingen Zeelandbrug Onder het motto: Nu of nooit ,^Y DINSDAG 15 NOVEMBER 1994 NR 25672 5 Een DUKW in de onder water staande Kamemelksvaart. ZIERIKZEE - Het persoonlijke relaas van 175 Zierikzeeënaren, geïllustreerd met 150 foto's, waaronder een aantal unieke en nooit eerder gepubliceerde opnames. Dat zijn de ingrediënten van het boek Zierikzee Rampstad, een gezamenlijke uitgave van uitgeverij De Koperen Tuin uit Goes en boekhandel De Vries uit Zierikzee. Vrijdag 25 november wordt het historische document gepresenteerd in de Trouwzaal van het Zie- rikzeese stadhuis. De presentatie begint om 16.00 uur. G. J. Vcu-stheuvel Labrand kreeg in 1953 van de gemeente Zierikzee de opdracht om een rapport aan gedeputeerde sta ten van Zeeland te schrij-ven over de gebeurtenissen in die stad tijdens de Watersnood ramp. Dat rapport - waarin de ooggetuigeverslagen van 175 mensen - vormde de basis voor het nieuwe boek. Jan Bruijns van De Koperen Tuin stuitte twee jaar geleden op het script van de inmiddels overleden schrijver toen hij bezig was met het redigeren van-het boek van Kees Slager over de ramp. Gestencild De noeste arbeid van Vorstheu- vel Labrand was in 1954 uitge mond in een 190 pagina's tel lend rapport wat echter slechts in gestencilde vorm en een be perkte oplage verspreid werd. Zodoende heeft slechts en klein aantal Zierikzeeënaren kennis kunnen nemen van het rapport dat oud-journalist Vorstheuvel Labrand voorzien had van de titel Zierikzee Rampstad, verzamelde indruk ken van de burgers van Zierik zee over de Rampdagen. Bruijns vond echter dat een dergelijk rapport voor veel meer mensen toegankelijk zou- moeten worden gemaakt eri het plan voor het boek Zierikzee Rampstad rijpte. Tegen een dergelijke uitgave bleek bij de gemeente Zierik zee geen enkel bezwaar te be staan en derhalve kon men aan het werk. „Het verhaal is au thentiek gehouden", vertelt Bruijns. „Dat betekent dat de lezer de gebreken nu voor lief moet nemen. Wel zijn natuur lijk de typefouten verbeterd en kwamen we bij straatnamen verschillende schrijfwijzen te gen, dan is dat verholpen. Zo hebben we het geweldige werk zoveel mogelijk recht willen doen", aldus Bruijns. Het verslag van Vorstheuvel Labrand wordt in Zierikzee Rampstad gekoppeld aan een ander verslag: het fotografi sche verslag van de gebeurte nissen in februari '53 van de in middels overleden fotograaf Rykel ten Cate. Hij ging met een tijdens de rampnacht op pad met zijn camera en legde vast hoe het water door de stra ten van Zierikzee stroomde en een verwoestend spoor trok. Ook in de weken erna bleef de Zierikzeese fotograaf actief en hij kreeg van de gemeente Zie rikzee een speciale vergunning om het rampgebied te betre den. Ten Cate ging mee met de poli tie en de hulptroepen en dat stelde hem in staat om zowel leed als redding vast te leggen voor het nageslacht. Toen de grootste chaos op het over stroomde eiland voorbij was kwam zijn vriend J. Viergever uit Serooskerke naar Zierikzee en vaak gingen zij samen op pad. Ook zijn in het boek opna mes gebruikt van toenmalig Zeelandia-directeur M. Doele- man. Hij nam zijn camera mee als hij door de stad wandelde of vaartochten maakte over. het overstroomde eiland. Huis na huis Het boek Zierikzee Rampstad is vooral bijzonder omdat met een na de ramp zoveel mensen werden ondervraagd over hun belevenissen. Geen enkele ge meente die de Watersnoodramp heeft meegemaakt is zo uitge breid beschreven. Vorstheuvel Labrand beschrijft in zijn rap port de gebeurtenissen tijdens de rampnacht straat na straat en soms zelfs huis na huis. Eén van de ooggetuigen waarmee hij sprak was slager Joh. M. Dekker uit de Sint Dómus- straat. Hij werd óm 2.15 uur wakker door kinderge- schreeüw en het ruisen van wa ter dat door de Korte Groendal stroomde. De familie Dekker vluchtte naar boven en zag de vracht auto van expediteur S. Hart van het Karsteil af komen. De vrachtwagen werd voortge- sleurd door het water en botste tegen verschillende huizen waarna het voertuig tot stil stand kwam voor het huis van de familie Lokker. De familie Dekker werd zondagmorgen door brandweerlieden gered. In de dagen erna waren het vooral vissers en schippers die in kleine bootjes hun leven waagden om in de stad en de omliggende polders mensen uit hun huizen en van de daken te halen. Soms was het een dub beltje op z'n kant en stortte het huis na de redding in. Met de meest uiteenlopende vaartui gen werden reddingstochten ondernomen en dat was niet zonder gevaar. Een van de 'reddingsploegen' kwam terecht in een waterval van drie meter en met vijf red ders en zes geredden aan boord sloeg het vaartuigje naar bene den. Voi-stheuvel Labrand zag zodoende, zoals hij het zelf be schrijft, 'vele bewijzen van hulpvaardigheid' en mensen liefde, doch ook van moed en onverschrokkenheid. Velen in Zierikzee waren bepaald niet tevreden over de rol van het ge meentebestuur tijdens de Wa tersnoodramp en in de tijd daarna. Die kritiek richtte zich vooral op het gebrek aan coördinatie en daadkracht tijdens de eerste rampdagen, op de gedwongen medewerking van de midden stand aan de distributie, de verdeling van de rampgoede ren en het verloop van de eva cuatie. Vorstheuvel 'Labrand gaf in zijn rapport een weerslag van de kritiek, die in zijn visie lang niet altijd te recht was. Hij concludeerde dat in dit geval de beste stuur lui aan wal stonden. In het boek verder een naam lijst van de slachtoffers van de Watersnoodramp in Zierikzee en een lijst van de door Vorst heuvel Labrand geïnterviewde mensen. Hij beschrijft in het rapport ook de gezamenlijke ervaringen in de rampnacht van burgemeester, directeur centrale dienst en adjudant korpschef. Ook de rol van het politiekorps wordt in het boek belicht. Zierikzee Rampstad telt 176 bladzijden, is op groot formaat en gebonden. Het boek is vanaf vrijdag 25 no vember verkrijgbaar in iedere boekhandel. BRUINISSE - Bij Maaskant Shipyards in Bruinisse vertrok onlangs met stille trom de nieuwe mosselkotter YE 57 Eben Haezer. Vorige week hebben de eigenaren, de gebroeders Nieuwenhuize uit Yerseke, de eerste mosselen met hun nieuwe aanwinst op de veiling in Yerseke aangevoerd. BRUINISSE - Rond de 250 Schouwen-Duivelandse ouderen beleefden zaterdag in het dorpshuis van Bruinisse de jaarlijkse Seniorendag, voor de twaalf de keer georganiseerd door de Stichting Welzijn Ou deren Schouwen-Duiveland. De mosselkotter heeft afmetin gen van 39 meter x 9 meter x 2,70 meter. In de machineka mer zijn twee Cummins-hoofd- motoren geïnstalleerd. Verder leverde Cummins drie motoren voor het hulpvermogen. De Eben Haezer is uitgerust met gen. Aanleg van de golfbaan kost twee miljoen gulden. De Stich ting Golf Moermond heeft mo menteel 160 leden die bereid zijn zich voor 3000 gulden in te kopen en 1200 gulden contribu tie te betalen. Exploitatie van de baan wordt pas mogelijk bij minimaal 240 leden. Bij 320 le den maakt de club winst noch verlies. De stichting golf wil voor 1 ja nuari duidelijkheid hebben: doorgaan met leden werven of het bijltje erbij neer gooien. Aan gemeente en Stichting Re- nesse wordt gevraagd de actie te steunen door zich garant te stellen voor het exploitatiever lies dat in het eerste jaar wordt geraamd op een ton. Dat ver- leis zal naar verwachting in de navolgende drie jaren stapsge wijs teruglopen omdat de stichting doorgaat met het wer ven van betalende leden. Voor de bijdragen in het tekort de nieuwste technische snufjes op het gebied van de mosselvis serij. Naast het gepatenteerde mastenstrijksysteem beschikt de YE 57 over hydraulisch in klapbare bokken. De elektri sche installatie is geheel uitge voerd als 220/380 Volt. De ge worden aandelen verstrekt die aan het eind van de rit weer kunnen worden verkocht. Op deze manier kost het de ge meente uiteindelijk 10.000 gul den, zo rekende PvdA- wethouder C. J. W. van der Salm de raad gisterochtend tij dens de begrotingsdebatten voor. Het duurde tot in de middag voor hij antwoord kreeg van de VVD. „De gemeente mag dit initiatief best ondersteunen, maar dan wel vijftig mille voor de stichting en vijftig voor ons. Solo-participatie van de ge meente kan niet," vond raads lid A. M. Verseput. Druk op de ketel Nog wat uurtjes later - dit agendapunt ging buiten de be grotingsbehandeling om - riep Verseput de andere fracties op luidsniveaus in de stuurhut en de bemanningsverblijven vol doen ruimschoots aan de eisen van de Nederlandse Scheep vaartinspectie. De accommodatie bestaat naast een vier- en een tweeper soonshut uit een messroom hun mening te geven. „Er is haast bij," zette Van der Salm druk op de ketel, „Want de stichting moet voor 1 januari nog tachtig leden werven." Zeer snel, en met aantekening compleet uitgerust met kook plaat, afzuigkap, koelkast, diepvrieskast en douche en toi letruimte. De YE 57 is de vier de nieuwbouwer die Maaskant sinds 1975 voor rékening van de gebroeders Nieuwenhuize heeft gebouwd. van het CDA dat men niet ge diend is van besluitvorming onder druk, kwam het tot een raadsmeerderheid. Alleen de SGP/RPF/GPV-fractie stemde tegen. KERKWERVE - De raadsleden van de gemeente Midden- schouwen buigen zich in hun vergadering van donderdag 17 november ook over het brand pad tussen de Schoolstraat en de Kerkweg in Kerkwerve. Dit pad verkeert in een slechte staat. De situatie rond het brandpad is als extra punt aan de agenda van de raadsvergadering toege voegd. Door bouwactiviteiten bij het brandpad en extreme weersomstandigheden is het brandpad verzakt. Bovendien is de afwatering van het pad slecht. De bewoners ondervin den veel overlast van de huidi ge,situatie. Het college van burgemeester en wethouders wil het pad op korte termijn laten hei-stellen en vraagt de raad hiervoor een krediet te verlenen van 19.500 gulden. De openbare raadsvergadering wordt donderdag 17 november gehouden in het gemeentehuis in Scharendijke. De aanvang is 19.30 uur. ZIERIKZEE - De Zeelandbrug; is in de avonden van maandag 21 en 28 november van 23.30 tot 24.00 uur gesloten voor gemo toriseerd verkeer. Tijdens deze stremmingen wordt gewerkt aan de verbin- dingsdeuvels die tussen de voe gen zitten van de betonelemen ten van de Zeelandbrug. Voor de afstelling van het geheel is het belangrijk dat er geen ver keer op de brug is. Na deze twee stremmingen zal het werk aan de brug stil lig gen tot het voorjaar vari 1995, in verband met het wintersei zoen. Het verkeer wordt op de toeleidende wegen tot de Zee landbrug gewezen op de werk zaamheden en verwezen naar de alternatieve route via de weg over de Stormvloedkering in de Oosterschelde. Volgens mevrouw C. Mande- maker van het comité Senio rendag was het een bijzonder geslaagd festijn, en zorgden zo wel de sjoelwedstrijd als de op tredens van een aantal uitgeno digde muzikale gezelschappen voor een enthousiast publiek, 's Morgens zette een deel van de aanwezige ouderen hun beste beentje voor tijdens de sjoelwedstrijd. Per ouderen- soos waren drie sjoelers afge vaardigd die verspreid over 'tien teams, streden om de eer en de wisselbeker voor hun soos. De ouderensoos Ooster- land kwam als beste uit dc bus en kon zodoende de trofee mee naar huis nemen. Tweede werd de soos uit Dreischor en derde Noord welle. De poedelprijs ging naar Brouwershaven. Voor de middaguren was arau- Niet alleen het aantal deelne mers is ten opzichte van vorig jaar verdubbeld, ook is er bij na 1 miljoen kilometer meer gefietst. Het Zeeuws Platform Duurza me Ontwikkeling is tevreden over deze resultaten. De 500 ki lometer Fietsactie is dit jaar voor de derde keer georgani seerd. Het platform wil zo een bijdrage leveren aan de ver mindering van het autoverkeer en de daarmee gepaard gaande milieuproblemen. De actie sement weggelegd in de vorm van een aantal optredens door muzikale gezelschappen. Vro lijk meegewalst werd er onder meer op de muziek die Mando linevereniging Excelsior bracht. Volksdansgroep Neha- lennia zorgde voor een feeste lijke stemming door Russische dansen op te voeren, die zegt mev2-ouw Mandcmake2-, al even enthousiast werden ontvangen door het publiek. Muzikale in termezzo's waren er die mid dag dooreen blazerstrio van de fanfare Nu met Hope uit Brui nisse. Ook de verloting was volgens mevi-ouw Mandemaker een succes. Alle lootjes werden ver kocht, waardooi; zegt ze, het or ganiserend comité Senioren dag weer aaixlig uit de kosten komt. richt zich op het woon-werk- verkeer. Doelstelling is dat niet-fictsers gaan fietsen, inci dentele fietsei-s vaker gaan fietsen en dat fietsers blijven fietsen. Deelnemers aan de actie hou den op een kaai*t met een ka lender bij hoeveel kilometer ze dagelijks van en naar hel werk fietsen. Bij aanmelding geeft iedere deelnemer vooraf aan hoeveel kilometer hij of zij in totaal op de fiets denkt af te kunnen leggen tijdens de duur van de actie. BURGH-HAAMSTEDE - Onder voorbehoud van goedkeuring door het algemeen bestuur van Stich ting Renesse, zijn de gemeente Westerschouwen en de genoemde stichting bereid een ton bij te dragen in het verwachte exploitatietekort van de golfbaan Moermond in Renesse. Onder het motto: 'nu of nooit' wordt een laatste poging ondernomen de al negen jaar geplande golfbaan van de grond te krij- Plattegrond vati de geplande golfbaan Moermond. ZIERIKZEE - Ruim 120(1 deelnemers hebben dit jaar meegedaan aan de 500 kilometer Fietsactie woon werkverkeer 1994, georganiseerd door het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling. In de periode van 1 april tot 1 oktober fietsten de deelnemers geza menlijk meer dan 1,6 miljoen kilometer, een gemid delde van 1375 kilometer per deelnemer. 1 i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5