Ruim helft van Nederlanders wil centrale Borssele dicht De opvang van kinderen met aids moet verbeterd Acties aangekondigd in arbeidsvoorziening waterstanden Deel tandartszorg gaat uit het ziekenfondspakket Politie Amsterdam pakt Zuidamerikaanse hoeren op Groen Links en PvdA dienen vandaag moties in Foto koe kan oormerk vervangen Arrestaties ontruiming Amsterdam Symposium HIV, het kind en het gezin Onderzoek vergaan van Urker kotter 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Manifestatie in Rijswijk DEN HAAG (ANP) - De arbeidsvoorziening krijgt vanaf volgende week te maken met een nieuw feno meen: acties. Op 22 november organiseren de vak bonden die het personeel vertegenwoordigen een landelijke manifestatie in Rijswijk. Daarna zijn .estafette-acties" te verwachten, waaronder wer- konderbekingen, zo deelde een woordvoerder van de christe lijke vakbond CFO maandag mee. De vakbonden zijn uitermate ongelukkig met de manier waarop het bestuur van de ar beidsvoorziening de bezuini- ginsplannen van het kabinet te lijf wil gaan. Op de rol staan besparingen van 100 miljoen voor volgend jaar en van 500 miljoen gulden voor de jaren daarna. Het Centraal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening heeft de werknemersorganisaties al leen willen toezeggen dat er volgend jaar geen gedwongen ontslagen zullen vallen. De bonden eisten van het CBA echter een onderne mingsplan", waarin het be stuur de toekomst van de pu blieke arbeidsvoorziening in kaart brengt. Regeringspartijen vasthoudend DEN HAAG (ANP) - De regeringspartijen PvdA, D66 en VVD houden vast aan het voornemen van het kabinet om de tandheelkundige hulp deels uit het ziekenfondspakket te halen. Dit bleek maandag tij dens een forumdiscussie over eigen bijdragen en de cumulatie (opeenstapeling) ervan in de sociale ziek tekostenverzekering. Volgende week maandag komt tijdens de behandeling van het Financieel Overzicht Zorg (FOZ) het plan in de Kamer aan de orde. Acht organisaties (van de Na tionaal Commissie Chronisch Zieken tot de FNV) presenteer den maandag in Den Haag het Breed Maatschappelijk Standpunt". Zij zijn bang dat chronisch zieken de dupe drei gen te worden van de kabi netsplannen om een verplicht eigen risico in te voeren. Daarnaast vrezen zij dat men sen op kosten worden gejaagd doordat voorzieningen als bij voorbeeld de tandarts uit het ziekenfondspakket worden ge haald waardoor mensen zich aanvullend moeten verzeke ren. Het gevolg hiervan is, vol gens de organisaties, dat chro nisch zieken bij het sluiten van een aanvullende verzekering geconfronteerd kunnen wor den met uitsluitingen, hogere premies of beperkende voor waarden. Uit een onderzoek van de Eras mus Universiteit Rotterdam blijkt dat een chronisch zieke gemiddeld netto per maand aanzienlijk minder te besteden heeft dan een gezond iemand. Het inkomen van de langdurig zieken is niet alleen lager maar zij worden ook vanwege hun ziekte of handicap geconfron teerd met hogere uitgaven voor de gezondheidszorg. Het gaat dan om eigen bijdragen of ei gen risico voor bijvoorbeeld de thuiszorg, gehandicaptenver- voer (WVG) en dieetkosten. Illegaal in Nederland AMSTERDAM (ANP) - De politie van Amsterdam heeft maandag bij een grootscheepse actie 93 hoeren uit Zuidamerikaanse landen opgepakt. Vijftig van hen komen uit Ecuador, veel van hen zijn transsek- sueel. Alle gearresteerden zijn illegaal in Neder land. Berovingen op de wallen en vechtpartijen tussen hoeren onderling en met klanten wa ren voor de politie aanleiding in te. grijpen. Honderd politie mensen deden aan de actie mee. Bij veertig woningen en zeventien werkplekken zijn in vallen gedaan. De groep die is opgepakt werkte zowel „achter het raam" als in de tippel - prostitutie bij het Centraal Station. Vijftig van de gearresteerden komen uit Ecuador, de anderen uit Colombia, de Dominicaan se Republiek en Brazilië. Vol gens de politiewoordvoerder is het goed mogelijk dat de trans- seksuelen naar Nederland zijn gekomen als gevolg van acties tegen hen in Frankrijk en Duitsland, met name in Frank furt. Uitgezet De arrestanten werden aanvan kelijk opgesloten in een mari necomplex in Amsterdam- Oost. Ze zijn later overgebracht naar andere plaatsen, waaron der Nieuwersluis. Een deel van de mensen wordt waarschijn lijk Nederland uitgezet. AMSTERDAM - De 170 tram conducteurs in Amsterdam krijgen vanaf 1 januari een vaste baan bij het Gemeente lijk Vervoer Bedrijf. Dat heeft het college van Burgemeester en Wethouders maandag voor gesteld. Nu zitten de conduc teurs nog in een banenpool. WiJCHEN - Een landelijk poli tieteam heeft met de aanhou ding van elf verdachten van Chinese afkomst zes overval len op Chinese restauranthou ders in het hele land opgelost. Van de buit, bestaande uit geld en sieraden, zijn vooral siera den teruggevonden. 'lijden en standen volgens getijdelafcl Hjdro-metcocenlrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand /II RIK/.IT 16 november 02.10 164 08.10 - 114 14.30 158 20.25 - 132 17 november 02.55 165 08.40 - 117 15.10 163 21.00 - 129 ROOMPOT HUITI-.N 16 november 00.40 165 06.55 - 109 12.55 156 19.10 -130 17 november 01.20 167 07.25 -116 13.35 163 19.40 - 129 BRUINISSI. 16 november 02.25 172 08.15 - 122 14.45 164 20.30 - 141 17 november 03.10 174 08.45 126 15.25 169 21.05 -138 WkMI.I.DINGI: 16 november 02.20 171 08.15 -119 14.35 163 20.30 -137 17 november 03.00 172 08.45 -123 15.15 168 21.00 -135 Springtij 20 nov. Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 DEN HAAG (ANP) - Het aantal Nederlanders dat de kerncentrale in Borssele op korte termijn wil sluiten, is groter dan het aantal dat de centrale open wil houden. Dat blijkt uit een enquête van het NIPO waarvan de uitkomsten maandag bekend zijn gemaakt. In het kamerdebat van vandaag zullen zowel Groen Links als de PvdA bij motie aandringen op sluiting van de centrale. Aan de steekproef van het NI PO deden 1043 mensen mee. Bijna vier op de tien Nederlan ders (38 procent) vinden dat de kerncentrale open moet blij ven. Een iets grotere groep (43 procent) vindt dat de centrale moet worden stilgelegd. De Tweede Kamer beslist deze week over het wel of niet open houden van de centrale tot het jaar 2007. De centrale zou aan vankelijk in 2004 worden ge sloten. Het langer openhouden kost 467 miljoen gulden. Van de PvdA-aanhangers is 64 procent voor sluiting. Bij de VVD-achterban is een meer derheid van 66 procent voor stander van het openhouden van de centrale. Bij Groen- Links en extreemrechtse par tijen is de meerderheid voor sluiting. Bij de CDA-aanhang was ongeveer de helft voor het openhouden van de centrale. Als de belangrijkste reden om de kerncentrale open te houden wordt door de voorstanders de kapitaalvernietiging bij slui ting genoemd. Daarna wordt gesteld dat kernenergie een schone energiebron is die geen broeikas-effect veroorzaakt. Het belangrijkste argument om de centrale te sluiten was dat de extra kosten beter be steed kunnen worden aan een schone vorm van energie. Ook werd het afvalprobleem ge noemd. Tegenstanders van openhouden vinden kernener gie geen schone energiebron omdat voor het afval nog geen oplossing is gevonden. De Tweede Kamerfractie van regeringspartij PvdA over weegt met een eigen motie te komen over de toekomst van de kerncentrale in Borssele. Frac tievoorzitter Wallage liet maandag yoor de NCRV-radio weten er behoefte aan te heb ben het eigen standpunt over deze zaak duidelijk naar voren te brengen. De al aangekondigde motie van GroenLinks zei Wallage om die reden niet te willen steunen. Wel vindt hij het aan nemelijk dat de PvdA een ei gen motie formuleert samen met D66, de andere regerings fractie die tegen verlenging van de levensduur van de kern centrale is. Wallage liet er geen mis verstand over bestaan dat zijn fractie vasthoudt aan de wens niet verder in de kerncentrale te investeren en hem niet lan ger open te houden dan tot 2004. Het kabinet heeft bij monde van minister Wijers (economische zaken) laten we ten de centrale wel te willen vernieuwen en hem open te houden tot 2007. Geen ramp Wallage zei het verschil van mening met het kabinet geen ramp te vinden. ,,Het is na tuurlijk het leukst als je als re geringsfractie op één lijn komt met het kabinet, maar het zal de komende tijd nog wel eens vaker gebeuren dat dat niet lukt." WAGENINGEN (ANP) - Het aanbrengen van plastic oor merken bij rundvee is niet per se noodzakelijk voor een goed registratiesysteem. Het schet sen of fotograferen van runde ren vermindert de betrouw baarheid van het systeem niet. Dat concludeert de Weten schapswinkel van de Land bouwuniversiteit Wageningen in een rapport, gemaakt in op dracht van de Actiegroep Ge wetensbezwaarden Oormer ken. Het rapport is dinsdag aangeboden aan de Tweede Ka mer. De Actiegroep protesteert al ja ren tegen het aanbrengen van de gele oormerken bij kalve ren, omdat de dieren er schade van zouden ondervinden. De actiegroep pleit voor een ontheffing van de oormerk- plicht voor gewetensbezwaarde veehouders. De huidige regels voldoen in de praktijk niet, vindt ze, omdat het oormerklo- ze vee niet verhandeld mag worden. AMSTERDAM (ANP) - Zeker honderdvijftig politieagenten zijn vanochtend, dinsdag, in Amsterdam ingezet voor de ontruiming van een kraak pand op de hoek van de Heren gracht en de Raadhuisstraat. De actie verliep geweldloos. Rond half tien zijn vijf krakers uit het pand gehaald die zich niet tegen hun aanhouding ver zetten. Ze zijn naar het politie bureau gebracht. Het gebouw waS gekraakt sinds april 1993 en is volgens de politie eigendom van de Spaarbankbond. In september oordeelde de rechtbank in Am sterdam dat de ontruiming was toegestaan. DEN HAAG (ANP) - De zorg voor kinderen met aids of voor kinderen die in hun omgeving ménsen hebben die met het virus zijn besmet, moet be ter. Naast aangepaste medische behandeling dient het accent zoveel mo gelijk te liggen op de verbetering van de kwaliteit van het leven buiten het ziekenhuis en op het leiden van een zo normaal mogelijk leven. Dat stelt de Nationale Com missie Aids-Bestrijding (NCAB) in een advies aan minister Borst van Volksge zondheid. Het wordt van daag, dinsdag, tijdens het symposium ,,HIV, het kind en het gezin" in Utrecht ge presenteerd. Hoeveel kinderen aids heb ben, is niet precies bekend. Volgens cijfers van de Ge-. neeskundigeHoofdinspec tie waren het er 36 op 1 april. Een rondgang langs vier academische zieken- huizen leerde dat daar al leen al 38 gevallen bekend waren. Hoeveel kinderen het virus onder de leden hebben, is evenmin duidelijk. Regi stratie heeft pas plaats bij de diagnose aids. Tussen besmetting en daadwerke lijk aids krijgen kan ge makkelijk tien jaar zitten. Kinderen kunnen het virus krijgen via hun moeder tij dens de zwangerschap of- via besmet bloed (de hemo- filiepatiënten) of via seksu eel contact. Volgens de NCAB komt dit laatste spo radisch voor in Nederland. Naar schatting 400 kinde ren hebben een broer, zus of een ouder met de ziekte. De NCAB stelt in haar ad vies dat de opvang, begelei ding en zorg onvoldoende is afgestemd op de betrokken kinderen en hun omgeving. Het geheimhouden van de infectie binnen het gezin of beperkte familiekring legt volgens de NCAB een enor me druk op alle gezinsle den. Kinderen raken in een isolement. De behandeling van en be geleiding van kinderen met aids of hiv is complex, zo stelt de commissie. Er ko men namelijk altijd andere factoren om de hoek kijken, zoals drugs, hemofilie en besmetting van andere fa milieleden. Culturele aspec ten of een specifieke status (vluchteling, asielzoeker, adoptie uit het buitenland) maken het er ook niet ge makkelijker op. De NCAB vindt dat er een landelijk aandachtspunt moet komen voor kinderen en aids. De commissie advi seert de minister het Acade misch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam te vragen die taak opich te ne men. Het AMC heeft die functie ook al voor volwas sen met aids. Cijfers Maandag maakte het Cen traal Bureau voor de Statis tiek bekend dat de stijging van het jaarlijkse aantal sterfgevallen door aids af vlakt. Nam het aantal in 1992 toe met 40 procent, in 1993 steeg het met 4 procent. Voorlopige cijfers over het eerste half jaar van 1994 la ten hetzelfde beeld zien. ROTTERDAM (ANP) - De Rot terdamse officier van justitie mr. W. Hendriks heeft een strafrechtelijk onderzoek ge last naar de scheepsbotsing tussen de Urker kotter Larissa en de Maltezer bulkcarrier Hero. Dat heeft de Rotterdam se persofficier v^n justitie mr. L. de Jonge bevestigd. Volgens de persofficier is een dergelijk onderzoek zeldzaam. De zes doden die de botsing eiste, vormen in dit geval ech ter aanleiding de schuldvraag justitieel te onderzoeken. De gezagvoerder van de Hero legde na de aanvaring de schuld bij de bemanning van de Larissa, die door een onver wachte stuurbeweging haar schip op een ramkoers zou heb ben gebracht. Scheepvaartdeskundigen we zen er eerder op, dat de Larissa mogelijk op de stuurautomaat koerste. Dat maakt een plotse linge koerswijziging onwaar schijnlijk. Suske en Wiske gjf acrobatehtoereh vam arthur w0rdeh door het publiek emth0u- si ast ohthaald' alleeh lambik ut tjssetl de mehi6te te mokkeh DE AVERECHTSE AAP' door Willy Vandersteen Dit Oscar had httrttn [qn lirintji tikt dap z'n kanantn.etn warmt km tn applaus Uaartm zou dit wip wilitn r Dinsdag 15 november Zierikzee Bijeenkomst Confessionele Vereniging. Hervormd Kerk centrum. 19.45 uur. Kerkwerve Koersbal. Dorpshuis 't Zuud- ènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering adviescommisse ro. Gemeentehuis. 19.30 uur. Woensdag 16 november Zierikzee Dick Bruna in boekhandel De Vries. 13.30 tot 14.30 uur. Symposium Regionale school als centrum van cultuur in RSG Professor Zeeman. 13.45 uur. Vergadering NCVB-afdeling Zierikzee in de Christelijke Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Kerkwerve Bijeenkomst NCVB. Dorpshuis Zuudènde. 19.45 uur. Nieuwerkerk Verkoping lingerie. Kerkzaal Gereformeerde Gemeente in Nederland, Stationsstraat. 19.30-21.00 uur. Donderdag 17 november Zierikzee Bazar Arbeid Adelt. Burger weeshuis. Van 10.30 tot 15.00 uur. Themamiddag ANBO over RTM-stoomtram. Zaal Pater nosterstraat. 14.00 uur. Themamiddag PCOB. Multi functioneel centrum. 14.15 uur. Presentatie Kroniek van het land van de Zeemeermin 1994. Restaurant Mondragon. 16.00 uur. Scharendijke Raadsvergadering in het ge meentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Vergadering Grevelingen- schap. Tonnenmagazijn. 10.00 uur. Vrijdag 18 november Zierikzee Finse middag Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Schouwen. Foyer Mondragon. 14.00 uur. Najaarsvergadering Vereni ging S^ad en Lande van Schou- wen-Duiveland. Concertaal. 19.30 uur. Koor- en samenzangavond in de Christelijke Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Burgh Vogeltentoonstelling De Schouwse Zangers. De Koebel. 19.00-22.30 uur. Ouwerkerk Bazar. Nederlandse Hervorm de kerk. 19.00 tot 21.00 uur. Zaterdag 19 november Zierikzee Post zegel beurs van iv Philate- lica afdeling Schouwen- Duiveland in Scoutinggebouw aan de Van Veenlaan. Van 10.00 tot 17.00 uur. Intocht Sinterklaas. Oude Ha ven. 15.00 uur. Ars Musica-concert.- M.m.v. El lengard Jense (clavecimbel en piano) en Liesbeth Franken (alt) in de Zeeuwse Muziek school. 20.00 uur. Nieuwe theaterprodukte Geen tijd alle tijd van Stichting Dansz. Concertzaal. 20.00 uur. Bijeenkomst postzegelvereni ging. Van Veenlaan 1. 20.00 uur. Burgh Vogeltentoonstelling De Schouwse Zangers. De Koebel. 11.00-22.30 uur. Burgh-Haamstede Amarilisbollenactie van de Christelijke Gereformeerde Kerk. Tussen 09.00 en 12.00 uur. Re nesse Dansavond in dorpshuis. 20.00 uur. Ellemeet Toneeluitvoering door toneel vereniging Ellemeet. De klucht Het plooirok-mysterie. Dorp huis. 20.00 uur. Ouwerkerk Bazar. Nederlandse Hervorm de kerk. Van 10.00 tot 13.00 uur. Zondag 20 november Neeltje Jans Excursie natuur Neeltje Jans. Parkeerplaats. 14.00 uur. Dinsdag 22 november Zierikzee Schrijfavond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school (Jannewekken II) Van 19.00 tot 20.30 uur. Kerkwerve Bcjaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis 't Zuudènde. 14.00 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Zaaltje Gereformeer de kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2