Hervormd Kerkoor viert jubileum met optreden Handel iets minder royaal voor ruimer aanbod 'zwarte parels' dag dan oplevert, dan zijn we al tevreden' 'Als deze dag ons nieuwe medewerkers Sint komt zaterdag naar Zierikzee Dominee Smit: „Zing maar door totdat Hij komt Gemiddelde prijs zakt negen gulden per ton Open huis omroep Nomen Nescio in Comeliastichting MAANDAG 14 NOVEMBER 1994 NR 25671 Je bent geboren in Zuid Afrika. Je groeit op in een wereld waarin je altijd de mindere bent. Want jij bent niet blank. De blanken zijn beter. Ze verdienen veel meer, ze wonen in mooiere huizen, ze zijn jouw baas. Jij bent maar een nummer. Jij telt niet mee. Jij mag niet komen waar de blanken zijn. En als het niet anders kan maken ze voor jou aparte ingangen, apar te zitplaatsen. En die zijn altijd minder. Opdat je maar je leven lang voelt dat jij maar een kleurling, dat jij maar een zwarte bent. Gevan gen in je eigen land. Jij hebt gehoord van het verre Europa, van dat kleine Nederland. Jij hoorde fluisteren dat die blanken daar heel anders waren. Zij kozen partij voor jou. Ze wil den niet praten met de blanken in jouw land. Zij kochten hun sinaasappelen niet. Ze wilden niks met hen te maken hebben. Omdat ze aan jouw kant stonden. Maar dan gaat alles veranderen. Het wonder geschiedt. De apartheid verdwijnt. En jij mag naar Europa toe. Want je zit op een koor. Jij mag naar Nederland gaan. Je kleedt je goed aan. Want zo koud heb je het nog nooit gehad. Maar je kijkt je ogen uit. En je probeert goed te luisteren. Want die mensen in Nederland spreken ook jouw taal. Het valt niet mee het al tijd te verstaan. Dat is maargoed ook. Want ik heb hen wel gehoord. Ik liep naast je op een schoolplein. Ik volgde je door de straten van Zierikzee. Ik hoorde over jou praten in het café. En ik schaamde me. Ik dacht: Gelukkig dat je hier niet komt wonenIn Zuid Afrika kunt je het als kleurling alleen maar beter krijgen. Hier wordt het dagelijks minder. Wat zeg je, jongen? Dat het maar een grapje was toen je aan je leraar vroeg of je 'apies mocht gaan kij ken' toen een bus met Zuidafrikanen aan kwam? Natuurlijk, het was maar een grapje. Wat zegt u. mevrouw uit Zierikzee? O, u had het helemaal niet zo bedoeld toen u hoofd schuddend naar die donkere mensen keek en zei: Wat moet dat allemaal weer hierNatuur lijk, u heeft het niet zo bedoeld. En u, mannen in het café Ik begrijp het, 'zwart gespuis' was zomaar wat borrelpraat. En jullie, jongens op het schoolplein? Nee, natuurlijk heb je niet ge zegd dat er gekke turken liepen. Jullie hebben allemaal gelijk. Want zo zijn wij niet. Dinsdagmorgen. Ik zie je binnenkomen in je rode koorkostuum. De zaal zit vol middelbare scholieren. Ik ben bang. Bang voor hun op merkingen, bang voor hun gedrag. Het is ru moerig in de hal van de school. Maar jullie zin gen al. Zingend stellen jullie je op. Opeens is het doodstil. Niemand zegt meer wat. En dan zingen jullie je eerste lied. Met jullie donkere ogen kijken jullie de zaal in en dan klinkt het: Leef jy in vrede of is jy vol haat? Ken jy die weelde as vreemdes vriende raak? Leef jy in 'n droom waar jy alleen bestaan. En js jy een van vele wat neem en wat meer vra. Neem my hand, my vriend. Deel my lewe. Deel die son, deel die lig waarvoor ons vra. Neem my hand, my vriend, deel met my die vrede. Wat elkeen van ons in ons dra. De zaal wordt geraakt. En ik word geraakt. Ik begrijp het niet. Altijd zijn jullie door blanken overheerst en achteruit gezet. Na vijftig jaar is bij ons de wrok over de Duitse bezetter nog aanwezig. Maar jullie zijn anders. 'Een nieuw Zuid Afrika' zeggen jullie steeds en zingen naar al die blanken: 'Neem mij hand, my vriend'. Altijd heb ik gedacht dat jij mijn'hand nodig had. Mijn blanke hand die jou wilde helpen. Want ik dacht 'arme zwarte'. En ook mijn hand was omlaag gericht. Maar nu zie ik dat jij rijker bent dan ik. Jij hebt mijn hand helemaal niet nodig. Wij hebben jouw hand nodig. Die ontelbare mensen in de we reld. In nood en ellende. De mensen op de vlucht De mensen zonder bestemming. Zij hebben onze hand echt niet nodig Wij hebben hun handen nodig. Om zelf tot onze bestem ming te komen. ZIERIKZEE - De Comeliastichting in Zierikzee stond zaterdag zowel 's ochtend als 's middags in het teken van de radio. Gedurende de morgenuren stonden de deuren van het verpleeghuishuis open voor iedereen die van dichtbij kennis wilde nemen van Ziekenomroep Nomen Nescio, die op de 'thuisbasis' open huis hield met de bedoeling nieuwe medewerkers aan te trekken, 's Middags was het feest voor de bewoners van de Cornelia, met een optreden van zanger John Prins en het Bruse Visserskoor, waarbij Nomen Nescio de tijd tussendoor, muzikaal opluisterde. Nomen Nescio, de huisomroep van het Rode Kruis Ziekenhuis en de Comeliastichting in Zie rikzee, kent in totaal 22 mede werkers, maar dit mogen er wat de voorzitter van het werk- bestuur van de omroep, Ap Bongers, betreft best meer worden. Sterker nog, Nomen Nescio zit om nieuwe presenta toren en technici te springen, want het is volgens Bongers, met de huidige bezetting echt aanpoten geblazen voor de mensen die zich vrijwillig in spannen, om drie avonden per week programma's te maken. In totaal verzorgt de omroep wekelijks zes uren uitzending vanuit de studio in de Corne lia. Een groot deel daarvan wordt via een telefoonlijn naar het naastgelegen Rode Kruis Ziekenhuis gestuurd, zodat pa tiënten daar mee kunnen luisteren naar de verrichtingen van de presentatoren. Een pro gramma blijft binnen de mu ren van de Cornelia, het ver- zoekplatenprogramma op dins dagavond, omdat, zegt Bon gers, 'dit speciaal op de bewo ners van het verpleeghuishuis is afgestemd'. Volgens Bongers kan de om roep minstens zo'n zes nieuwe medewerkers gebruiken. Over wat een kandidaat in huis moet hebben om mee te kunnen wer ken binnen de omroep, kan hij kort zijn: ,,Wij verzorgen intern een opleiding voor deze men sen. Natuurlijk, praten kun je ze niet leren, dat moet er wel een beetje inzitten, maar ver der kunnen ze hier alles te we ten komen, ook op het gebied van de techniek". Nomen Nescio, die sinds 1988 als onafhankelijke omroep be staat, probeert ook via haar ei gen leden nieuwe medewerkers binnen te halen. En dat lukt ook best, alleen zijn het er te weinig en vallen er na een tijd je werken bij de radio nogal eens af. ,,We hebben gemerkt dat er mensen zijn die nogal huiverig tegenover het ophalen van verzoekjes in het zieken huis staan. Want dat vormt ook een onderdeel van het maken van een programma. Sommige nieuwe medewerkers vinden het moeilijk om te doen, en ha ken dan af. Daarom ook zijn we al tevreden als dit open huis ons wat oplevert in de vorm van nieuwe medewerkers, want we kunnen ze goed ge bruiken", zegt Bongers. Tijdens het open huis kon ie dereen die interesse had, een kijkje nemen in de studio en uitleg krijgen over het wel en wee van de omroep. Met een in formatiestand werd verder het belang van donateurs bena drukt, want ook daarvan kan Nomen Nescio er, volgens Bon gers, best wat extra gebruiken. De omroep heeft er nu zo'n 225, wiens bijdrage samen met de gemeentelijke subsidie de kos ten van Nomen Nescio moeten dekken. De voorzitter vertelt dat No men Nescio ook met enige re gelmaat buiten de Cornelia en het ziekenhuis te horen is. Een paar keer per jaar gaat de ra dio op stap, onder meer naar verzorgingshuizen op Schouwen-Duiveland en houdt daar een gezellige muzikale avond waarbij menige bewoner een dansje waagt of meezingt met de liedjes die door Nomen Nescio worden gedraaid. ,,En als je dan ziet hoe de mensen genieten, ook hier in de Corne lia, dan zeg ik ,,het is al het werk wel waard." Radio-omroep Nomen Nescio hield zaterdag open huis in de Comeliastichting. (Foto: Joop van Houdt). BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 31 oktober tot en met 5 november werden 102 ladingen mossels op de veiling in Verseke aangevoerd, met een to taal gewicht van 46.034 ton netto. Dat is ruim 1.200 ton meer dan in de voorgaan de week. Alle aangeboden ladingen werden aan de handel verkocht. De gemid delde prijs bedroeg 71,84, precies negen gulden per ton minder dan in week 43. De verzending was voor zover bekend: België 5.856 ton, Frankrijk 2.370 ton, di verse landen 2.003 ton en de binnenlandse handel nam 4.006 ton over. Spaanse kindervriend af bij de steiger van de Museumhaven waar hij wordt verwelkomd door burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee. Voor de kinderen uit Zierikzee in de leeftijd van vier tot en met zeven jaar verzorgt het clownstheater Maliën zaterdag 19 november een kindervoor stelling in de Concertzaal in Zierikzee. Kaartjes voor de voorstelling worden via de scholen in Zie rikzee verspreid. Kinderen uit Zierikzee die elders op school zang goed klinkt. ,,Dat de lof zangen nog maar lang gaande mogen blijven", zei dominee Smit, die enige uitbreiding van het aantal koorleden zou toe juichen. Outfit Tijdens de uitvoering zong het zangkoor (in nieuwe outfit) on der leiding van Giel Dalebout De Heer is mijn licht. Na het overlijden van dirigent J. van den Berge fungeerde Dalebout destijds acht jaar als dirigent. Na het vertrek van Dalebout nam Kees van der Maas een paar jaar de honneurs waar. Onder leiding van Van der Maas werd vrijdagavond het lied Evenals een moede hinde ten gehore gebracht. Na de sa menzang en meditatie over psalm 92 trad het koor onder leiding van de huidige dirigent Rianda Dorst-Dalebout op met een viertal voor deze gelegen heid ingestudeerde liederen. Burgemeester A. Vogelaar noemde het kerkkoor uitste kend passen bij een vissersbe volking als die van Bruinisse. Dat het geestelijke lied in de vaderlandse vissersdorpen een belangrijke plaats inneemt heeft volgens Vogelaar voor de inwoners alles te maken met de afhankelijkheid van de Schep per. De burgervader noemde het groot dat in zijn gemeente een aantal gelijkgezinde men sen in een goede onderlinge en ontspannen sfeer met elkaar de zangkunst beoefent. „Het in Het jubilerende koor in actie. (Foto: Joop van Houdt). BRUINISSE - „Zingen doe je om Zijn naam uit te dragen. Zingt u mee als de grote schare liedereb zal zingen als 'Lof zij de Heer'? Oefent u al mee voor die Bruiloft? Het is de moeite waard om de Heere psalmen te zingen". Dat ondermeer zei dominee J. Smit vrijdagavond alvorens het Hervormd kerkkoor een aantal lie deren ten gehore bracht ter gelegenheid van het 40-jarig koorjubileum in de Nederlands Hervormde Kerk. Alvorens de 39 koorleden een staaltje van hun kunnen lieten horen nodigde dominee Smit ook anderen uit om door mid del van psalmgezang en geeste lijke liederen de naam van Ko ning Jezus uit te dragen. In zijn welkomstwoord blikte de Bru se predikant terug naar de pe riode waarin dominee Van den Brink en wijlen J. van den Ber ge de aanzet gaven tot de oprichting van het kerkkoor, met als hoofddoel de gemeente zang te verbeteren en te onder steunen „Zingen doe je voor je eigen geloofsbeleving. Door het zingen van liederen ter ere Gods kun je het hart ophalen en daarna voldaan huiswaarts keren. Iedereen die mee doet kan uit liefde voor God er voor zorgdragen dat de gerpeente- spireert de gewone kerkgan ger", aldus Vogelaar. Dat het koor nog vele jaren de kwaliteit van de gemeentezang zal helpen opkrikken was een wens van ouderling W. Okker- se. Naar zijn zeggen deed de oprichting van het koor in 1954 veel stof opwaaien. De kritiek verstomde echter al snel toen een brede laag van de kerkle den toetrad. In het koor neemt het gezelligheidaspect een gro te plaats in. ,/Als de muzikale critici na een uitvoering een ge nadig oordeel vellen maakt dat altijd weer veel van de vooraf ontstane spanningen goed", wist Okkerse uit ervaring. Na afloop van de dienst werd in het verenigingsgebouw een re-, ceptie gehouden. Maandag 31 oktober gaven der tien vaartuigen acte de presen ce op de mosselveiling in Yerse- ke. In totaal maakte de handel die dag keuze uit 5.929 tonnen bruto. Barbé betaalde een hoogste prijs van de 462 bruto- tonnen met een stukstal van 103, aangeboden door de BRU 50 (L. de Waal-Padmos). Deze mossels noteerden een vleesge- wich van 26,2 kilo. Uit de Zandkreek arriveerde de YE 86 met 372 tonnen. Deze lading met een stukstal van 136 en een vleesgewicht van 23,8 kilo werd overgenomen door Delta Mossel. Een dag later passeerden twin tig ladingen over de veilklok, waaronder twee partijen van de ZZ 10 (Chr. Schot BV) uit het Zuidoostrak. Prins Dinge- manse drukte voor deze beide partijen met een stukstal van 127 en een vleesgewicht van ruim 35 kilo het hoogst af. De rest van de ladingen (alle Zeeuwse) gingen die dag voor prijzen vanaf 51 gulden tot en met 83 gulden per ton in andere handen over. Op woensdag gingen ruim 110 ton mossels onder de hamer, waarvan negen partijen van de Waddenzee. Uit de Meep meer de de BRU 27 (De Ronde BV) af met in totaal 1.327 tonnen. De ze partijen kookten bij stukstallen van 99 en 107 een gemiddeld vleesgewicht van bijne 39 kilo. De nieuwe eige naren werden Barbé en Zee- lands Roem. Uit hetzelfde vangstgebied arriveerde de YE 30 met 1.274 tonnen. Bij stukstallen van 82 en 85 bevat ten deze ladingen een vleesge wicht van dik 35 kilo. Koper-s waren Murre en André Ver wijs. Barbé nam die dag 1.253 ton over van de BRU 90 (S. en J. de Waal). Deze vracht kwam bij een stukstal van 98 uit op een vleesgewicht van ruim 35 kilo. Uit de Hammen arriveerden de BRU 19 (N. L. en L. de Keizer) en de ZZ 5 (Praet), met partijen van respectievelijk 562 en 330 brutotonnen. Steketee tastte het diepst in de buidel voor de lading van de eerstgenoemde kweker met een stukstal van 101 en een vleesgewicht van 26,4 kilo. Donderdag- Op donderdag 3 november ver wisselden de meeste ladingen van eigenaar, namelijk bijna 27.000 ton bruto in twee veilin gen. Meer dan duizend ton per schip werden die dag aange land door de pas in de vaart ge komen YE 57 (1.391 ton) en de kotters BRU 8 (J. en C. Pad mos, 1.670 ton), YE 38 (1.053 ton), BRU 5 (De Waal-Jumelet, 1.210 ton), YE 62 (1.101 ton), YE 19 (1.475 ton), YE 80 (1.566 ton), BRU 14 (S. en S. Otte, 1.221 ton) en de YE 73 (1.043 ton). De BRU 5 voer met lage stukstallen (82) en een vlees ge wicht van om en nabij de 34 ki lo. Hollestelle en Piet Verwijs kwamen hiervoor het royaalst over de brug. Zeelands Roem schreef het hoogst in voor de 439 tonnen aangeboden door de BRU 39 (Fa. S. Jumelet). Bij een stukstal van 95 kookten de ze schelpdieren een vleesge wicht van 35,6 kilo. Delta Mos sel hapte gretig toe voor een partij met een stukstal van 109 en een vleesgewicht van 39,3 kilo, aangeboden door de YE 73. De TH 4 arriveerde met 999 brutotonnen, met een stukstal van 116 en een vleesgewicht van meer dan 32 kilo. Triton en Prins Dingemanse namen ie der een laadruim van deze aan voerder over. Zeelands Roem betaalde in week 44 een hoog ste prijs van 110 gulden per ton aan een kweker uit Yerseke. ZIERIKZEE - Sint Nicolaas arriveert zaterdag 19 november in Zierikzee. De Goedheiligman wordt omstreeks 15.00 uur verwacht in de Oude Haven. Voor 15.00 uur verzorgt gym nastiekvereniging Delta Sport uit Zierikzee een demonstratie op het Havenplein. Voor de mu zikale omlijsting van het ge beuren zorgt Koninklijke Har monie Kunst en Eer uit Zierik zee. Het muziekgezelschap maakt een ronde door de stad en speelt vanaf 14.00 uur op het Havenplein. Sint vaart de ha ven binnen aan boord van klip per Mijn Genoegen, uiteraard onder begeleiding van een fors aantal Zwarte Pieten. Om streeks 15.00 uur meert de zitten kunnen een kaartje op halen bij de VV.V. Koopavonden In Zierikzee worden woensdag 30 november, donderdag 1 en vrijdag 2 december koopavon den gehouden. Zwarte Pieten zorgen in de Zierikzeese bin nenstad voor een passende sfeer. Zaterdag 3 december is een groot aantal Zwarte Pieten te zien en te beluisteren in de binnenstad van Zierikzee. 4 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5