Harleys en spelletjes tijdens sportdag voor kruisverenigingen Streektaalmiddag Stad en Lande zorgt voor een volle Concertzaal Zierikzee Inspectiedienst maakt eind aan groot illegaal mestcircuit Duikers speuren naar dronken 'drenkeling' Etenswaar uit auto gestolen MAANDAG 14 NOVEMBER 1994 NR 25671 3 Verwachting t/m vrijdag 18 nov. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht west 6 Donderdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 90% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht west 6 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht noordw. 6 ZON- EN MAANSTANDEN 15 nov. Zon op 07.59, onder 16.45 Maan op 15.28, onder 04.56 Volle Maan: 18 nov. (07.58) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het zachte weer verdwijnt uit Nederland. In eerste instantie gebeurt dat in de loop van van nacht, maar de grootste verande ring vindt later in de week plaats. De temperatuur daalt dan waarschijn lijk tot een graad of 9 en dat gecom bineerd met een stevige westelijke wind maakt het aanmerkelijk min der zacht dan vandaag. Morgen is de verandering in temperatuur nog niet zo groot, de thermometers wij zen 's middags ongeveer 13 graden aan. Toch voelt het minder zacht aan omdat de westelijke wind dro gere lucht aanvoert. Nadat het van avond en vannacht geruime tijd heeft geregend, klaart het morgen in de loop van de dag iets op; de pe rioden met droog weer worden talrij ker. De westenwind is boven land matig tot vrij krachtig, kracht 4 tot 5, aan de kust en op het IJsselmeer hard, 7; in het noordelijke kustge bied is de wind nu en dan stormach tig. Na dinsdag verliest de tempera tuur snel terrein. Is het woensdag middag op veel plaatsen waar schijnlijk nog een graad of 11, don derdag lijkt er niet' veel meer in te zitten dan 8 graden. En dat bij een straffe noordwestenwind. De over gang naar dit kouder weer gaat ge paard met veel bewolking en regen. BURGH-HAAMSTEDE - Uit de auto van een 43-jarige man uit Bergen op Zoom is zondag een tas met etenswaar gesto len. De auto stond geparkeerd aan de Strandweg in Nieuw- Haamstede. De waarde van de spullen is nog onbekend. De diefstal werd tussen 16.00 uur en 16.30 uur gepleegd. ROTTERDAM (ANP) - De 20- jarige Russische pianist Gleb Yermakoff heeft tijdens de tweede ronde van het vijfde Eduard Flipse Internationaal Pianoconcours de Willem Pijper-prijs gewonnen. Tijdens de tweede ronde van het con cours was Pijpers enige piano sonate uit 1930 een verplicht werk. Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven Hoofdredacteur A. van den Nou weiand Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49.50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/2% B.T.W. Leuk dat julder dr ivaere ZIERIKZEE - Knetterende Harley-Davidson motoren die de sportzaal binnen reden, met ski-bril getooide mensen die met een brancard renden. Het was allemaal te zien tijdens de sportdag voor werknemers van de Zeeuwse verenigingen voor kraamzorg, thuiszorg (waaronder wijkverpleging) en maatschappelijke dienstverlening. Het jaarlijkse evenement werd voor het eerst gehouden op Schouwen-Duiveland. Dat hield in dat vrijdag onge veer 150 wijkverpleegkundi gen, kraamverzorgsters en an dere werkers in de thuiszorg uit heel Zeeland naar sportzaal Onderdak in Zierikzee kwa men. Daar werd hun een spor tief programma voorgescho teld door veertien leerlingen van de afdeling sportstimule- ring van het CIOS. Het programma bestond uit een recreatief blok, waarbij lu dieke spelletjes als brancard race en vliegend tapijt werden gedaan. Bij dat laatste spel werd een stukzeil aan een touw voortgetrokken terwijl een groepje mensen zich daar-, op springend voort moest zien te bewegen. Het wedstrijdblok omvatte spelen als volleybal, korfbal en zaalbal, waaraan soms een' speels element was toege voegd. Zo konden de deelne mers bij het zitvolleybal'aan den lijve ervaren hoe het is om lichamelijk beperkt te zijn. Via connecties van een van de deelneemsters aan het evene ment was er een extra attractie die werd verzorgd door sport school Knuist uit Brouwersha ven. Een tiental knetterende Harley-Davidson motoren reed de hal van Onderdak en vervol gens de sportzaal binnen. Daar werden de voei-tuigen gepar keerd en verzorgden de berij ders een demonstratie disco dansen. De sportdag ging uit van de Stichting Federatie Thuiszorg Zeeland, een over koepelende organisatie van zorginstellingen, waarbij in to taal 3000 mensen werkzaam zijn. Volgens medewerkster personeelszaken Ullie Duden is de bedrijfssportdag bedoeld om de onderlinge contacten tussen het personeel te verste vigen. „Onze mensen komen elkaar niet tegen op het werk". BROUWERSHAVEN - De Algemene Inspectiedienst (AID) heeft vorige week het onderzoek afgerond naar een groot illegaal mestcircuit. Een loonwerker uit de gemeente Brouwershaven wordt ervan ver dacht circa 300 vrachtwagens Brabantse kippemest te hebben geleverd aan tientallen akkerbouwers op Schouwen-Duiveland. Het Bru's kinderkoor bracht op de Zeeuwse middag onder meer het Britse volkslied ten gehore. (Foto:Joop van Houdt). ZIERIKZEE - 'Je kan vó niks nae binneü', schreeuwde het pamflet waarop de Zêêuwse middag afgelopen zaterdag in de Concertzaal in Zierikzee werd aangekondigd. En dat deden dan ook een hoop rechtgeaarde Zeeuwen. Nu niet direct omdat het programma dat de streektaalcommissie van de vereniging Stad en Lan de van Schouwen-Duiveland voor die middag op poten had gezet, gratis gevolgd kon worden. Nee, het was beslist het hoge gehalte aan Schouwen-Duivelands vertier met onder meer voordrachten in het Zeeuws en een klederdrachtshow, dat zaterdag voor een volle zaal zorgde. Vier jaar geleden hield de streektaalcommissie van Stad en Lande voor het eerst een Zeeuwse middag. Die was een dusdanig succes dat de com missie toen nog onder leiding van de enkele maanden gele den overleden dr A. de Vin, be sloot nog maar eens een derge lijk festijn te organiseren. ,,Dr de Vin heeft aan de wieg van de organisatie gestaan, en we vin den het daarom erg'fijn dat we met het doorzetten van deze middag aan zijn wens en stre ven gevolg hebben kunnen ge ven", aldus Ad Leij dekkers van de streektaalcommissia De middagen zijn bedoeld om het Zeeuws levendig'te hö'üdëiV hoewel er volgens Leij dekkers, die zaterdag ook een voor dracht ten gehore bracht, ei genlijk geen echt Zeeuws be staat: ,,Elke plaats kent vaak weer een eigen manier van uit spreken van het dialect en heeft soms ook eigen \voor- den." Leijdekkers vindt dat er op middagen als deze de sfeer van een soort familie hangt. Het waren zaterdag vooral ouderen die de zaal bevolkten en dat is, zegt Leijdekkers, niet verwon derlijk omdat de meeste oude ren nog steeds in het Zeeuws onder elkaar praten. Wat de jongere generaties betreft is dat anders omdat die er vol gens hem vaak op werden ge wezen dat ze 'niet zo raar moes ten praten', en daarom het dia lect maar snel hebben in geslikt. Verder meent hij dat er met de aanleg van de dammen en bruggen een zoals hij het noemt 'infiltratie'heeft plaats gevonden' van Vecfeahtenüit 'de ï-andstad en Duitsland, die mé-' nig dialectspreker heeft aange zet tot het spreken van 'gebro ken Nederlands' omwille van hun gasten, wat nogal eens tot rare misverstanden kan leiden. Leijdekkers gaf tijdens de streektaalmiddag een voor dracht waarin hij in onvervalst Zierikzees verhaalde over zijn avonturen als kleine jongen bij de 'Slierkerreke', de Nieuwe Kerk in Zierikzee die vroeger door kinderen zo werd ge noemd omdat ze over het ar duinsteen aan de zijkant van de trappen zo goed naar bene den konden glijden. Verder waren 'te bekieken in te beluusteren', Jannie Zeijler-de Vin uit Oosterland die een voordracht in het 'Oosterlands' weggaf, Lenie Blom-Schaleven uit Renesse die in 'haar' dialect een verhaal vertelde, en Bart Mathljsse uit Zierikzee die en kele anekdotes uit 'zijn verle den 'als postbode in het Zierik- zeèse teri beste gaf: 'We komen van Bru en we we ten van niks, en dat doen we al 500 jaar', luidt een van de zin nen uit het Bruse volkslied dat tijdens de middag in onver valst Bru's, maar daar waagt deze verslaggeefster zich op pa pier maar beter niet aan, werd uitgevoerd door het plaatselij ke kinderkooi". Verder was er muzikaal vertier door het da meskoortje De Duivelandse Noten uit Ouwerkerk, en werd Zeeuwse klederdracht ge showd door tien leden van Streekdrachtvereniging De'Ar- ke. Stad en Lande bekostigt de middag zelf. Leijdekkers schat dat het om een bedrag van rond de 600 gulden gaat, dat onder meer aan zaalhuur, cadeautjes voor de medewerkers en ver snaperingen en drankjes op gaat. Door de open schaal col lecte zaterdagmiddag, hoopt' Stad en Landébnigszins uit de kosten te komen. Volgens Leijdekkers zit de kans er in dat er in de toekomst opnieuw een Zêêuwse middag door de commissie wordt geor ganiseerd: ,,De zaal is vol en dat heeft ons al eerder de durf gegeven om het te herhalen". Tégen vijfentwintig akkerbou wers is eveneens proces verbaal opgemaakt, zo heeft de AID vrijdag bekendgemaakt. Het onderzoek naar de illegale mesttransacties startte afgelo pen zomer. Volgens de AID vonden de transporten plaats tussen december 1993 en maart 1994. De droge kippemest had op le gale wijze in het buitenland moeten worden afgezet. De natte winter maakte dat echter onmogelijk. Omdat de mest toch uit de stallen moest, zette de handelaar een route op naar Schouwen-Duiveland, onder meer naar Noord welle en Burgh-Haamstede. De akkerbouwers kregen de vruchtbare mest gratis aange leverd zonder de verplichte af- leveringsbewijzen. De boeren konden daardoor meer mest op het land uitrijden dan is toe gestaan. In totaal betrof het volgens de AID circa 300 vrachtwagens, die gezamenlijk bijna 8500 ton kippemest (200 ton fosfaat) be vatten. Een landbouwer uit Burgh-Haamstede was met 2200 ton mest in 66 vrachtwa gens de grootste afnemer. „December vorig jaar werd ik gebeld met de vraag of ik gra tis mest wilde hebben," zegt een Schouwse akkerbouwer. „Daar heb ik natuurlijk 'ja' op gezegd. Maar om problemen met het waterschap te voorko men, heb ik niet te veel geno men. Ik heb tien vrachtwagens laten komen, maar ik had er wel dertig kunnen hebben. Het spul is inmiddels uitgereden. De ontvangstbonnen heeft de handelaar namens mij onderte kend." Niet op de hoogte Volgens de landbouwer, die anoniem wenst te blijven, heb ben de meeste van zijn colle ga's op Schouwen-Duiveland de illegale mest afgenomen. „Die mestwetgeving is nog niet zo oud. De meeste boeren hier houden geen vee en zijn er daarom niet zo goed van op de hoogte." De Schouwse landbouwer be hoort overigens niet tot de 25 die een proces-verbaal hebben gehad. „De AID is hier wel ge weest, maar ik heb voldoende land en blijf daardoor met die hoeveelheid mest onder de norm van 125 kilo fosfaat per hectare." Milieu De schade aan het milieu als gevolg van overbemesting valt volgens de AID mee. Bij de meeste akkerbouwers lag de afgeleverde mest nog in hopen op de akkers, in afwachting van gebruik in het najaar. An dere akkerbouwers gaven de pluimveemest door aan hun collega's Voor de AID is de kwestie aan leiding meer aandacht te beste den aan de controle op het ge bruik van dierlijke mest, zo laat de dienst weten. De Schouwse akkerbouwer heeft daar een uitgesproken mening over: „De overheid wordt steeds strenger op het gebruik van dierlijke mest. Ze wil de boeren dwingen over te stap pen op het gebruik van GFT- compost. Maar dat willen we helemaal niet." Rechter De 25 bekeurde landbouwers krijgen waarschijnlijk een geldboete, die varieert van 750 tot 6500 gulden. De leverancier van de mest zal zich tegenover de rechter moeten verantwoor den. ZIERIKZEE - Vier kikvorsmannen van de Goese brandweer zijn vrijdagmorgen in het havenkanaal aan de Vissersdijk tevergeefs op zoek geweest naar een drenkeling, die zo bleek na uren dreggen en speuren gewoon droog en wel thuis bleek te zitten. 's Morgens vroeg vonden vooi"- bijgangers aan de Scheepstim- merdijk aan de'kant van de ha ven een fiets met daarbij een jas en een paar schoenen. Ook liep er een glijspoor in het gras richting het water.: De politie die later ter plaatse kwam, stuitte in de jas van de man op een nota van een Zierikzees ca fé, en wist daarmee uiteinde lijk de eigenaar van de fiets te vinden, een 42-jarige inwoner van Zierikzee. Voor het zover was nam de poli tie echter het zekere voor het onzekere en besloot het haven kanaal te laten dreggen in het geval de vermiste fietser inder daad de haven in verdwenen was. Urenlang dreggen en speuren door de duikploeg van de Goese brandweer leverde niets op. De fietser bleek na melijk al lang thuis te zitten, zo kwam naar aanleiding van de café-nota aan het licht. De man gaf toe donderdag avond aanzienlijk te hebben gedronken in het café, waarna hij op de fiets naar huis was ge gaan. Bij de Vissersdijk liep zijn terugtocht fout: hij viel om en kwam onderaan de dijk met zijn hoofd op de stenen in het water terecht, een manoeuvre die de man enkele hoofdwon den opleverde. De fietser wist zich overigens door zijn over matig drankgebruik maar wei nig van het gebeuren te herin neren. De politie heeft geen proces-verbaal tegen de onfor tuinlijke fietser opgemaakt. Advertentie A&P start elke week met drastisch laag geprijsde aanbiedingen Alleen geldig op maandag, dinsdag en woensdag. Ze heten Prijs-Primeurs en volgens ons moet u er snel bij zijn. PALOMA PAPIEREN ZAKDOEKJES 10 pakjes a 10 zakjes van 109 MAGERE YOGHURT literpak r van 129 RODE OF WITTE KOOL per stuk A&P Services B V tel 02154-83333 Aanbiedingen geldig van ma 14 nov t/m wo 16 nov 1994 Tijdens de bedrijfssportdag gaven berijders van Harley-Davidson motoren een demonstratie discodansen. (Foto: Joop van Houdt) ELKE DAG GOED NIEUWS PASTACHOCO MELK OF PUUR pot 400 gram van 239

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3