Burgemeester Borssele pleit voor openhouden kerncentrale Financiële-analysemodel simuleert toekomst van agrarische bedrijfstak waterstanden VVD wil geloofwaardiger milieukoers van partners Zweden stemt nipt voor aansluiting bij Europa Niet meer schepen naar Adriatische Zee Veiligheid centrale zal aanmerkelijk verbeteren Explosies in Rotterdam nog raadsel Hulpmiddel om overlevingskansen te bepalen 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Einde aan onenigheid DEN HAAG (ANP) - Het VVD-kamerlid Remkes wil dat er een einde komt aan de steeds terugkerende onenigheid binnen de coalitie over milieuonderwer- pen. Volgens de liberaal is het beeld van de overheid als een betrouwbare partner in het geding. „Een permanente koers van schone-handenpolitiek wreekt zich op den duur", zo waarschuwde hij maan dagmorgen vooral D66 voor de NCRV-radio. Remkes wijst op de recente dis cussie over nachtvluchten op vliegveld Beek en de toekomst van de kerncentrale Borssele. In beide gevallen loopt de op vatting van de VVD uiteen met die van de PvdA en D66. Vol gens Remkes moeten beide fracties veel meer beseffen dat ze deels ,,op een rijdende trein" zijn gesprongen. ,,Het gaat niet aan deze te willen stoppen", vindt hij. Met het oog op komende (mi- lieu)discussies over onder meer de verlenging van de rijksweg A73 en de aanleg van de hoge snelheidslijn wil Remkes dan ook eerst nog een goed gesprek met zijn partners in de coalitie om steeds weer „ad-hoc- discussies over dit soort inci denten" te voorkomen. D66-woordvoerster Van 't Riet ziet weinig problemen in de verschillen van opvatting bin nen de coalitie over een aantal milieu-onderwerpen. „Bij voorbeeld wat de A73 betreft zijn er in het regeerakkoord geen afspraken gemaakt. Vol gens mij is dat bewust gedaan omdat ze er niet uitkwamen. Het zijn nu discussies die in de Tweede Kamer uitgewerkt moeten worden. In een open discussie mogen we daarover toch van mening blijven ver schillen?" De PvdA'er Crone noemt de op vatting van Remkes „een beet je overdreven". Ook hij wijst er op dat een aantal zaken niet is geregeld tijdens de formatie van het paarse kabinet. „Als het er niet staat, betekent dat toch niet dat je automatisch vasthoudt aan de mening van het voorgaande kabinet?" stelt hij. Volgens de sociaal democraat komen er nog kwes ties aan de orde als vliegveld Beek en de Betuwelijn, die ge zien de maatschappelijke be langen gewoon een goede en open zakelijke discussie behoe ven. Van invloed op stemgedrag Noren STOCKHOLM/BRUSSEL/DEN HAAG (AFP/DPA/ANP) - Zweden heeft zondag volgens de officiële einduitslag nipt voor toetreding tot de Eu ropese Unie gestemd. Volgens dat cijfer zei 52,2 pro cent van de 6,5 miljoen kiezers „ja" en 46,9 procent „nee". Slechts 0,9 procent van de stembusgangers stemde blanco. De eerste prognose van de Zweedse televisie was kort na de sluiting van de stemlokalen om 20 uur 57,6 procent voor en 41,0 tegen. Die optimistische verwachting was gebaseerd op ondervraging van 5000 kiezers bij het verlaten van het stemlo kaal. Niettemin zei premier Carls- son „uiterst tevreden" te zijn. „Het ja is goed voor Zweden en goed voor Europa". „Carlsson heeft op het laatste moment toch de vrouwen aan zijn kant weten te krijgen", zei een tv-commentator. Uit pei lingen was gebleken, dat voor al vrouwen tegen zouden stem men uit vrees dat toetreding hun sterke positie in de wel vaartsstaat zou aantasten. Noren De uitkomst van het referen dum in Zweden is van groot be lang voor het stemgedrag van de Noren op 28 november. Die> stemden in 1972 al eens tegen en zijn ook nu nog in meerder heid tegen. Maar die stemming kan veranderen door de uitslag bij de Zweden. Volgens peilingen van voor het weekeinde stemt bij een „ja" van Zweden ook een meerder heid van de Noren in met toe treding. Toetreding- De drie Scandinavische landen en Oostenrijk bereikten in maart met de EU overeenstem ming over toetreding per 1 ja nuari 1995. De Twaalf worden dan Zestien. Finland koos op 16 oktober met 57 tegen 43 pro cent voor toetreding. Oosten rijk scoorde op 12 juni 66 pro cent ja-stemmers. Minister Van Mierlo: DEN HAAG (ANP) - Het gat dat in de internationale blokkade op de Adriatische Zee is ontstaan met het wegvallen van de Amerikaanse schepen wordt niet opgevuld door Nederland. Minister Van Mierlo (buiterï- landse zaken) verwacht dat Eu ropa twee extra schepen naar het gebied stuurt. De kans dat daarbij Nederlandse schepen betrokken zijn acht hij klein omdat de Nederlandse marine al een flinke rol speelt bij de controle op het wapenembargo tegen Bosnië. De bewindsman zei dat zaterdag in het tv- programma NOVA. De koninklijke marine neemt met twee schepen deel aan de NAVO/WEU-blokkade in de Adriatische Zee. De fregatten Van Brakel en De Ruyter voe ren in dat kader patrouilles uit voor de Dalmatische kust. De Amerikanen trekken na hun besluit het wapenembargo niet langer af te dwingen twee sche pen terug. Het gaat daarbij om een fregat en een torpedojager. Van Mierlo kondigde vrijdag al aan dat de Westeuropese Unie maandag zal nagaan welke Eu ropese schepen aan de blokka de kunnen worden toegevoegd. De WEU vergadert die dag in Noordwijk. Europees Commissaris Van den Broek (Buitenlandse Be trekkingen) uitte zaterdag in KRO's Brandpunt kritiek op het besluit van de VS om het wapenembargo niet langer af te dwingen. Tijden en standen volgens gelijdelafcl Hydro-mcteoccntrum Zeeland t.o.v. NAP Hoogwater tijd stand Laagwater tijd sti ROOMPOT BUITEN WËMEI DINGE 01.25 13.45 00.00 12.20 01.30 13.50 01.30 13.45 160 151 160 148 170 158 168 157 07.35 19.55 06.30 18.40 07.35 19.55 07.35 19.55 - 112 -137 - 104 -131 -120 - 145 -117 - 142 BORSSELE (ANP) - Bij de discussie over al dan niet moderniseren van de kern centrale in Borssele moet veiligheid uitgangspunt zijn, vindt burgemeester J. Mandos van Borssele. Hij heeft dit vrijdag aan minister Wijers van economische zaken geschreven. Springtij 20 nov. Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 De Borsselse burgemeester is ervan overtuigd dat met het Project Modificaties Kerncen trale Borssele de veiligheid van de centrale en die van de inwoners van de gemeente aan merkelijk zal verbeteren. „Laat dat belangrijke uit gangspunt niet ondergeschikt zijn aan allerlei andere uit gangspunten die tot op heden in de discussie, hoe begrijpe lijk en terecht soms ook, een rol spelen." Negatieve gevolgen Een meerderheid van Provin ciale Staten van Zeeland heeft vrijdag in een motie het dage lijks provinciebestuur ge vraagd de Tweede Kamer te wijzen op de „zeer verstrek kende negatieve gevolgen voor de werkgelegenheid" in geval van sluiting van de kerncentra le. Vóór de motie stemden 26 statenleden (VVD, CDA, RPF/GPV, SGP en 1 statenlid van D66). Tegen de motie spra ken zich 18 leden van Provin ciale Staten uit (PvdA, D66, GroenLinks, Delta Anders en CDA-gedeputeerde L. Neder- hoed). Eerder waarschuwde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord- Zeeland Den Haag al via een fax op de nadelige gevolgen voor de werkgelegenheid als de kerncentrale dicht gaat. De centrale is goed voor zo'n 730 directe en indirecte banen. Een deel van de investeringen - die de electriciteitsmaatschap- pijen (SEP) hebben gedaan voor de modernisering van de kerncentrale in Borssele da teert al van vóór er sprake was van een vergunning. Dat zei premier Kok vrijdag na afloop van de ministerraad. Boven dien heeft het vorige kabinet in het principe-besluit om die ver gunning te verlenen een expli ciete verwijzing opgenomen naar het feit dat de Kamer hierover nog nader zou spre ken. Volgens Kok zijn mogelijke schadeclaims van de SEP wel „mede relevant" in de discus sie over de toekomst van de kerncentrale. De SEP heeft al bedragen genoemd van 160 mil joen gulden. Maar hij wees er met nadruk op dat de elektrici teitsproducenten ook zelf een risico hebben genomen door al met investeringen te beginnen voordat het kabinet een ver gunning had afgegeven. „Elke ondernemer mag zulke risico's nemen, maar men mag dan niet proberen die op anderen af te schuiven." Behoefte Kok vindt dat in het debat dat de Kamer dinsdag over de toe komst van Borssele voert alle aspecten duidelijk aan de orde moeten komen. Dat geldt dus zowel de bedrijfseconomische aspecten als de veiligheid, maar ook de vraag of er aan de ze energie wel behoefte is en of de overheid wel bestuurlijk en juridisch zuiver handelt. Kok wees er met nadruk op dat het kabinet uiteindelijk wel een eigen verantwoordelijk heid heeft. Als de Kamer een motie zou aannemen waarin verlenging van de levensduur van Borssele wordt afgewezen, dan wordt die uitspraak na tuurlijk „buitengewoon se rieus" genomen. Maar het is aan het kabinet om dan te kij ken hoe die uitspraak „past in het juridische en bestuurlijke traject". Dat traject bestaat on der andere uit twee be roepsprocedures die zijn aan gespannen tegen de principe beslissing van de regering om vergunning te verlenen voor modernisering van Borssele, onder andere van Greenpeace. Vice-premier Dijkstal zei don derdag ook al dat de Kamer er verstandig aan zou doen een oordeel over Borssele op te schorten, totdat duidelijk is hoe het met die beroepsproce dures afloopt. ROTTERDAM (ANP) - De regi opolitie Rotterdam-Rijnmond is dit weekeinde geen stap ver der gekomen in het onderzoek naar drie granaatexplosies af gelopen zaterdag in Rotter dam. De politie heeft tot nu toe alleen een vluchtauto ge vonden. Die werd vreemd ge noeg achtergelaten in de straat in Rotterdam-West waar het voertuig ook werd gestolen. De eigenaar van de beschadig de wagen staat niet onder ver denking, zo zegt een woord voerster van de regiopolitie. Het is nog een raadsel waarom de daders de gestolen auto keu rig terugbezorgden. Maandagavond zal de politie na het NOS-journaal de hulp inroepen van getuigen. Buurt onderzoek heeft zondagmid dag weinig meer opgeleverd dan dat mensen de klappen wel hebben gehoord maar dat zij niet op het idee kwamen om de politie te waarschuwen. Rond zes uur zaterdagochtend explodeerden twee granaten langs de Brede Hilledijk in Rotterdam-Zuid, vlakbij Ka- tendrecht. Niemand raakte ge wond. De schade bleef beperkt tot twee l^randvlekken in het plaveisel en een licht gehaven de betonnen schutting. De schade werd pas na het mid daguur bemerkt door twee sur veillerende agenten. Rond half zeven in de ochtend ontplofte een derde granaat op de Nieuwe Binnenweg in het centrum van de stad. Ook hier raakte niemand gewond. De scherven sloegen enkele gaten in naburige winkelruiten. Ge tuigen zagen na de 'klap vier mannen wegrijden in de gesto len auto die later werd terugge vonden in de Van Len- nepstraat. Het Explosieven Opruiming scommando doorzocht de wa gen, maar vond geen andere ex plosieven. ZIERIKZEE - Het bij de Dienst Landbouwkundig Onderzoek van het Land bouw Economisch Instituut (LEI-DLO) ontwikkelde financiële-analysemodel voldoet goed als instrument om informatie te verschaffen over mogelijke ont wikkelingen in een agrarische bedrijfstak. Informatie over ontwikke lingstendenties van diverse be drijfstakken vormen voor di verse partijen in en rondom de landen tuinbouw een belang rijk aandachtspunt. Onder in vloed van externe ontwikke lingen, zoals de milieuproble matiek, het Europese land bouwbeleid en de toenemende concurrentie op verzadigde af zetmarkten, zal de behoefte aan informatie alleen maar toenemen. Hulpmiddel Een van de methoden om hier aan tegemoet te komen is de fi nanciële overlevingsmogelijk- heden te bepalen van de afzon derlijke ondernemingen in een bedrijfstak. Het model -voor spelt niet, maar is een hulp middel bij het simuleren van de financiële mogelijkheden van bedrijven en ontwikke lingstendenties van een be drijfstak in verschillende vari anten. De basis voor de modelbereke ningen wordt gevormd door de gegevens van de land- en tuin bouwbedrijven in het LEI- boekhoudnet. Verder wordt zo veel mogelijk rekening gehou den met ontwikkelingen in ex terne factoren, als de afzetprij- zen, kostprijzen, het financie ringsbeleid van de banken en het overheidsbeleid. De kernvraag bij de modelsi mulaties is of al de afzonderlij ke bedrijven in staat zijn om gegeven hun uitgangspositie en gegeven de externe ontwik keling hun bedrijf op dezelfde wijze voort te zetten. Op grond van de berekende fi nanciële mogelijkheden van elk van de bedrijven in een be drijfstak kan worden bepaald hoeveel en welk type bedrijven met financiële spanningen te maken zullen krijgen. Daaruit kunnen weer conclusies wor den getrokken over de nood zaak voor de betrokken onder nemers om veranderingen in de bedrijfsvoering aan te bren gen. Toetsing Tevens kan de houding (en te nemen maatregelen) van bank en overheid tegenover de des betreffende bedrijven worden beschouwd. Door middel van toetsing op basis van histori sche gegevens is gebleken dat het model de werkelijke ont wikkeling in de glastuinbouw goed weerspiegelt. De 'prakti- sch'e relevantie van het model is de afgelopen jaren al ver schillende keren gebleken bij de beantwoording van onder zoeksvragen van overheid en bedrijfsleven. Glastuinbouw De modeluitkomsten zijn van betekenis gebleken voor het ge drag en de beslissingen van de ze factoren (bijvoorbeeld een aanpassing van het vooront werp van de Wet op de Veront reiniging van Oppervlaktewa teren). Bij de ontwikkeling van het simulatiemodel is de glas tuinbouw als casus genomen. Het denkraam dat aan het mo del ten grondslag ligt, leent zich ook voor toepassing op an dere bedrijfstakken. Momen teel wordt bekeken hoe het si mulatiemodel voor landbouw en visserij kan worden ingezet. EGMOND (ANP) - Een ontplof fende bus haarlak heeft zondag een woning aan de Tymons- krctft in Egmond-Binnen fors beschadigd. De enige be woonster bleef ongedeerd. Dat heeft een woordvoerder van de politie meegedeeld. Door de ontploffing raakten enkele muren op de eerste verdieping van het huis gescheurd of ont zet, zijn de ramen gesprongen en enkele deuren uit hun spon ningen geblazen. Een wasma chine is vernield. Of er verdere bouwkundige schade is, zal maandag worden onderzocht. Suske en Wiske 'DE AVERECHTSE AAP' door Willy Vandersteen Maandag 14 november Zierikzee Openbare begrotingsvergade ring in de raadzaal van het stadhuis. 13.30 uur. Brouwershaven Vergadering adviescommissie ruimtelijk beheer. Stadhuis. 19.30 uur. Zonnemaire Verkoop handwerkartikelen Welfare Rode Kruis. Consisto rie Winterkerk. Van 14.00 tot 16.00 uur. Dinsdag 15 november Zierikzee Bijeenkomst Confessionele Vereniging. Hervormd Kerk centrum. 19.45 uur. Kerkwerve Koersbal. Dorpshuis 't Zuud- ènde. 14.00 uur. Burgh-H aamstede Vergadering adviescommisse ro. Gemeentehuis. 19.30 uur. Woensdag 16 november Zierikzee Dick Bruna in boekhandel De Vries. 13.30 tot 14.30 uur. Symposium Regionale school als centrum van cultuur in RSG Professor Zeeman. 13.45 uur. Kerkwerve Bijeenkomst NCVB. Dorpshuis Zuudènde. 19.45 uur. Nieuwerkerk Verkoping lingerie. Kerkzaal Gereformeerde Gemeente in Nederland, Stationsstraat. 19.30-21.00 uur. Donderdag 17 november Zierikzee Bazar Arbeid Adelt. Burger weeshuis. Van 10.30 tot 15.00 uur. Themamiddag ANBO over RTM-stoomtram. Zaal Pater nosterstraat. 14.00 uur. Themamiddag PCOB. Multi functioneel centrum. 14.15 uur. Presentatie Kroniek van het land van de Zeemeermin 1994. Restaurant Mondragon. 16.00 uur. Scharendijke Raadsvergadering in het ge meentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Vergadering Grevelingen- schap. Tonnenmagazijn. 10.00 Vrijdag 18 november Zierikzee Finse middag Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Schouwen. Foyer Mondragon. 14.00 uur. Najaarsvergadering Vereni ging Stad en Lande van Schou- wen-Duiveland. Concertaal. 19.30 uur. Koor- en samenzangavond in de Christelijke Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Burgh Vogeltentoonstelling De Schouwse Zangers. De Koebel. 19.00-22.30 uur. Ouwerkerk Bazar. Nederlandse Hervorm de kerk. 19.00 tot 21.00 uur. Zaterdag 19 november Zierikzee Postzegelbeurs van iv Philate- lica afdeling Schouwen- Duiveland in Scoutinggebouw aan de Van Veenlaan. Van 10.00 tot 17.00 uur. Intocht Sinterklaas. Oude Ha ven. 15.00 uur. Ars Musica-concert in Zeeuwse Muziekschool. M.m.v. Ellen gard Jense (piano) en Liesbeth Franken (alt). 20.00 uur. Nieuwe theaterprodukte Geen tijd alle tijd van Stichting Dansz. Concertzaal. 20.00 uur. Bijeenkomst postzegelvereni ging. Van Veenlaan 1. 20.00 uur. Burgh Vogeltentoonstelling De Schouwse Zangers. De Koebel. 11.00-22.30 uur. Renesse Dansavond in dorpshuis. 20.00 uur. Ellemeet Tbneeluitvoering door toneel vereniging Ellemeet. De klucht Het plooirok-mysterie. Dorp huis. 20.00 uur. Ouwerkerk Bazar. Nederlandse Hervorm de kerk. Van 10.00 tot 13.00 uur. Zondag 20 november Neeltje Jans Excursie natuur Neeltje Jans. Parkeerplaats. 14.00 uur. Dinsdag 22 november Kerkwerve Bejaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Bijeenkomst NVvH Ierse tui nen. De Schutse. 14.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2