Dagrecreatieterrein en extra ligplaatsen haven Bommenede Nieuwe inwoners Westerschouwen maken kennis met gemeentebestuur Parkeervrij maken Havenplein zeer pik,ant voorstel van ZOC Volgens democraat Van der Veer: Plannen Grevelingenschap en gemeente Brouwershaven Omroepen Eerste paal 18 woning-en Overname scheepswerf Commissie sport Zierikzee vergadert 'Het woon- en recreatieklimaat van de toekomst Drijvend restaurant haven Repart moet weg A DONDERDAG 10 NOVEMBER 1994 NR 25669 5 ZIERIKZEE - De leden van de Zierikzeese Ondernemers Centrale maakten gis teren als eersten gebruik van het meespreekreeht, waarvoor de gemeenteraad van Zierikzee vorige week een besluit nam. Samen met de leden van de commis sie van advies en bijstand voor financiën en economische zaken over het Ruimte lijk Economisch Onderzoek (REO). Unaniem positief toonden de commissiele den zich over het voorstel om de parkeerfunctie in het centrum van Zierikzee ge deeltelijk op te heffen. „Zeer pikant van een ondernemers vereniging", aldus J. Th. M. van der Veer (D66). Het Natuur- en recreatieschap De Grevelingen wil in het haventje van Bommenede een klein dagrecreatiegebied aanleggen. (Foto: Joop van Houdt). .ZONNEMAIRE - Het Natuur- en recreatieschap De Grevelingen en de gemeente Brouwershaven beslissen binnenkort over een plan om in het haventje van Bommenede een klein dagrecreatiegebied te realiseren en het aantal ligplaatsen voor boten uit te breiden van 25 naar 45. Het plan komt op maandag 14 november aan de orde tijdens de openbare vergadering van de Brouwse adviescommissie ruimtelijk beheer (vanaf 19.30 uur in het stadhuis) en op don derdag 17 november tijdens de vergadering van de Raad van Bestuur van het Grevelingen schap (vanaf 10.00 uur in het Brouwse Tonnenmagazijn). Het gaat om een 650.000 gulden kostend plan waarmee het Gre velingenschap de basisinrich ting van de Grevelingen wil af ronden. Het plan is ontwik keld oïndat de plaatselijke be volking het gebied rondom de haven van Bommenede ge bruikt voor dagrecreatie. Men zit vooral aan de Grevelingen- oever midden in het natuurge bied. Om daar te komen moet men dwars door het natuurgebied rijden of lopen en volgens het Grevelingenschap worden de planten en dieren daarbij aan zienlijk verstoord. Om daar aan een einde te maken wil het schap een dagrecreatieterrein voor ongeveer 150 personen aanleggen aan de westzijde van de haven. Het gaat om de kop van een juist boven water liggend stuk plaat vlak bij de havenmond. Door het gebied op te hogen met zand wordt de bodem van de Grevelingen voor het strand op 'zwemdiepte' gebracht en wordt aan de zuid- en oostzijde van het gebied een waterbuffer gecreëerd tussen het dagrecrea tieterrein en het natuurgebied. Aan de kant van het natuurge bied komen wat hogere grond- wallen die gedeeltelijk worden beplant. Het dagrecreatieterrein wordt ontsloten via het bestaande weggetje aan de oostzijde van de haven dat wordt opgeknapt en voorzien van uitwijkvak- ken. Ter hoogte van het dagre creatieterrein wordt de weg door een coupure in de haven- dam geleid. Ligplaatsen Omdat vervangen en uitbrei den van de huidige steiger in de haven vanwege de grote diepte (ongeveer 7 meter) te duur is, heeft het Grevelingen schap naar een andere oplos sing gezocht. Het plan is nu om de berm aan de westzijde van de haven te ontgraven tot een diepte van drie meter en in dit relatief ondiepe gedeelte korte steigers haaks op de oever te plaatsen. Deze constructie is een stuk goedkoper dan de drijvende steigers die men zou moeten maken in het diepe gedeelte van de haven. Doordat ze haaks worden geplaatst zijn de steigers aan twee kanten te ge bruiken en de inpandige lig ging geeft een goede bescher ming tegen wind en golfslag. Bij het ontgraven komt onge veer 13000 kub zand vrij dat men wil gebruiken voor het op hogen van het gebied voor dag recreatie. De vergadering van de Brouw se adviescommissie waarin het plan maandag wordt bespro ken kan door iedere belang stellende vanaf de publieke tri bune in de raadzaal worden ge volgd. Het publiek heeft bo vendien de mogelijkheid om via het inspreekrecht zijn me ning naar voren te brengen. Het REO is een van de drie rap porten over een ruimtelijke herinrichting van Zierikzee. Het werd gemaakt in opdracht van de ZOC. Daarnaast zijn er nog het Verkeersstructuurplan (VSP) van de gemeente en het rapport 'Naar een maatschap pelijk aanvaardbaar toerisme in Zierikzee' van de Werkgroep Recreatie Landbouwuniversi teit Wageningen, waartoe de gemeente een verzoek heeft in gediend. Wegens de raakvlak ken met deze twee gemeentelij ke rapporten stond het rap port, als discussiestuk, op de agenda van de commissiever gadering. De belangrijkste aanbevelin gen in het REO zijn: de verster king van het winkelcircuit en profielversterking van het Ha venkwartier; de verplaatsing van supermarkt Quist naar bij voorbeeld de huidige locatie van Zeelandia; het Havenplein inrichten als de 'huiskamer' van Zierikzee; de Nieuwe Ha ven omvormen tot een flaneer boulevard, een bevoorradings hof of stockmagazijn als oplos sing voor de bevoorradingspro- blematiek; en het beperken van het autoverkeer in het cen trum. Het aanpakken van het Havenkwartier en het Haven plein hebben daarbij de hoog ste prioriteit. Karakter De heer J. de Bruijne (SGP/ UTRECHT - De Kristallnacht, de grote anti-joodse actie in het Duitsland van 1938, is woens dagavond in Nederland op schamele wijze herdacht. In Utrecht was met ruim twee honderd mensen nog de meeste belangstelling voor de herden king. BRUSSEL - Europarlementa riër N. van Dijk (GroenLinks) heeft de Europese Commissie gevraagd of de voorgenomen samenwerking tussen de pu blieke en commerciële omroep in Nederland wel in overeen stemming is met het Europese recht. kom in onze gemeente," zou burgemeester Tfees later schalks opmerken. In zijn welkomstwoord zei Tfees blij te zijn met de grote op komst van nieuwe inwoners. De gemeente had ongeveer 300 mensen uitgenodigd en reken de op de komst van honderden tien. Vandaar dat er dinsdag nog snel wat stoelen bij moes ten worden gezet. „Hoewel de politiek aan belangstelling niet te klagen heeft, zou ik toch willen dat onze raadsvergade ringen net zo goed werden be zocht," zei Tfees. Vanaf een grootbeeld video scherm werd de nieuwkomers een indruk gegeven van Wes- terschouwen. Daarin onder meer beelden van de opening van de randweg Renesse en het sportcentrum Westerschou- wen, beide begeleid door vuur werk en speechende bestuur ders. Als we de video moeten gelo ven, staat Westerschouwen „aan de top van uw verlang lijstje", vormen in deze ge meente „economie en ecologie twee handen op éért buit" en is Westerschouwen „het woon- en recreatieklimaat van de toe komst." Problemen Tben het licht weer aan mocht, merkte de burgemeester relati verend op dat Westerschouwen als recreatiegemeente natuur lijk ook problemen heeft: „In mijn vorige gemeente heb ik in elf jaar minder aan openbare orde gedaan dan hier in één jaar." „Het initiatief van deze avond vind ik aardig. Maar die film was een echte reclamefilm. Een beetje té, als je het mij vraagt," merkte mevrouw Van der Esch na afloop van het officiële ge deelte op. Borrel Met rondleidingen door het ge meentehuis én een borrel in de foyer werd het - zoals dat heet - nog een geanimeerde bijeen komst. De laatste bezoekers verlieten om 0.30 uur het pand. Volgens gemeentewoordvoer der G. van Breugel zijn er dins dagavond „vriendschappen voor het leven gesloten". RPF/GPV) omschreef het rap port als 'zeer interessant'. „Maar ik denk dat we veel tijd nodig hebben om met drie rap porten in de hand, te komen tot een samenhangend beleid." Volgens hem is het heel belang rijk omdat het karakter van Zierikzee als historische stad goed behouden blijft, ook al is dat voor ondernemers wel eens een bezwaar. Voor een goede coördinatie zou een soort van centrum-manage mentteam aangesteld moeten worden. Mevrouw C. J. P. M. Kalwij-Snel (CDA) is het daar niet mee eens. Een dergelijk orgaan zou volgens haar te au tonoom worden. Ook De Jong ziet niets in een dergelijk or gaan. Volgens haar zijn de za ken veel eenvoudiger dan ze voorgesteld worden. „Het gaat erom wat belangrijk is. Hoe gaat het met de voetgangers, fietsers, automobilisten en on dernemers. Dat is waar het om draait." Zij is van mening dat de ge meente zelf beleid moet ont wikkelen. „Die verantwoorde lijkheid ligt bij ons en die wil ik graag oppakken. En we heb ben daar geen centrummana ger voor nodig. We hebben zelf deskundigheid genoeg in huis." Zij vond in deze J. J'. Ge- leijnse (VVD), De Bruijne en Van der Veer tegenover zich. Zij zijn van mening dat de ZOC eerst op schrift moet stellen Dat blijkt uit de vergaderstuk ken van het Natuur- en recrea tieschap De Grevelingen. Tij dens de vergadering van de Raad van Bestuur van het schap op donderdag 17 novem ber in het Brouwse Tonnenma gazijn wordt voorgesteld om het drijvend restaurant een plaats te bieden aan de wal bij het noordelijk havenhoofd van het haventje West-Repart. Het drijvend restaurant is eigen dom van H. E. R. Grave, die van het Grevelingenschap voor de huidige locatie op het water een tijdelijke vergunning kreeg die op 31 december van dit jaar afloopt. Het Grevelin genschap wil die vergunning niet verlengen omdat men de BROUWERSHAVEN - Op de hoek van de Noorddijkstraat en de Grachtweg in Brouwers haven wordt vrijdag de eerste paal geheid voor de bouw van achttien vrijstaande wonin gen. Het gaat om de huizen in de vrije woningmarkt. In het ge bied kunnen particulieren een stuk grond kopen waarop een vrijstaande woning wordt ge bouwd. Men heeft daarbij de keuze uit drie verschillende ty pes. Volgens initiatiefnemer H. Beeke uit Brouwershaven zijn momenteel elf woningen ver kocht. Het is de bedoeling om de nieuwe huizen in drie maan den te realiseren. Het gebied krijgt de naam Noorwegen- laan. YERSEKE - Scheepswerf Ge broeders Kooiman in Zwijn- drecht heeft vorige week vrij dag met directeur C. van Os van de gelijknamige scheeps werf in Yerseke overeenstem ming bereikt over de overname van zijn werf. Het bijna 110 jaar oude familie bedrijf in Yerseke is in het ka der van de dijkverzwaring in 1990 volledig vernieuwd. Van Os beschikt in totaal over vier hellingbanen waarvan er twee in een 60 meter lange loods zijn ondergebracht. Bij scheeps werf Kooiman in Zwijndrecht ondergingen reeds tientallen mossel- en kokkelschepen uit Yerseke, Bruinisse en Zierik zee een verlenging en /of ver breding. hoe de ondernemers over het REO denken. Pas dan kan er op zaken worden ingegaan. Volgens Ria Geluk van de ZOC is dit echter niet mogelijk. „De ZOC spreekt niet namens alle ondernemers. Dat is een uto pie. De betrokkenheid van de leden is niet altijd hoog. Pas wanneer iets bij de onderne mer op de stoep ligt staat hij op." ABP-complex De commissieleden gingen unaniem akkoord met het voorstel om aanvullende dek king voor het ABP-complex, ten bedrage van 142.000 gul den, voor 1995 te putten uit de algemene reserve. Met ingang van 1996 wordt er naar een structurele dekking gezocht. In verband met de pri vatisering van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds moet er voor de post bezoldi ging personeel 142.000 gulden meer worden uitgetrokken dan begroot. Het gaat in dit geval eigenlijk om een structurele last, maar voor het jaar 1995 hebben de structurele gelden reeds een bestemming gekre gen. De commissie geeft wel het advies aan het college fi nanciële meevallers, na afwe ging van verschillende belan gen, te gebruiken om zo snel mogelijk de algemene reserves aan te vullen. ruimte die wordt ingenomen door het restaurant wil benut ten om het gewenste aantal van twintig ligplaatsen voor jach ten te realiseren in het haven tje. Bovendien verwacht men milieuproblemen wanneer het restaurant onder de huidige voorwaarden in het water blijft liggen. Tijdens de vergadering wordt ook gepraat over de inrichting van het haventje van Bomme nede. Het beheersplan Greve lingen komt aan de orde en de vestiging van een nevenvesti ging van het surfcentrum Brou- wersdam. De vergadering kan door iedere belangstellende worden bijgewoond. Aanvang 10.00 uur. ZIERIKZEE - De commissie van advies en bijstand voor sport van de gemeente Zierik zee, vergadert dinsdag 15 no vember onder meer over het verzoek tot het betalen van de zaalhuur door de gemeente voor een rolstoelbaskctbal- toernooi van de Vereniging sport gehandicapten Scliou- wen-Duiveland. Verder staan op de commissiea genda de wijziging van de ver ordening die de subsidiëring van de jeugdsport regelt, en het verzoek tot het verwerven van subsidie in verband met voorzieningen voor de atletiek baan. De vergadering wordt gehou den in de raadzaal van het Zie rikzeese stadhuis en begint om 16.30 uur. De vergadering is voor iedereen toegankelijk. Een half uur voorafgaand aan de vergadering kan iedereen de op de vergadering betrekking hebbende stukkdn inzien in de secretariskamer. DEN HAAG (ANP) - Nederland zal in 1995 geen importverbod afkondigen voor tropisch hout dat niet duurzaam is geprodu ceerd. Wel wil het kabinet vol gend jaar een keurmerk pre senteren, zodat de consument kan zien wanneer hout afkom stig is uit natuurvriendelijk beheerde bossen. 'S-GRAVELAND - Het totaal van de gemiddelde oplage van de Nederlandse tijdschriften is met een procent gestegen naar 16.600.000 exemplaren. BURGH-HAAMSTEDE - „Ja, hoor. Tot nu toe bevalt het ons goed in Burgh." Aan het woord is mevrouw F. van der Esch. De Schiedamse kwam vorig jaar oktober met haar echtgenoot in de gemeente Westerschou wen wonen. De Van der Eschen bezochten dinsdag samen met nog zo'n 135 andere nieuwe inwoners de ken nismakingsavond in het gemeentehuis. Aan de auto's op de parkeer plaats rond het gemeentehuis valt op te maken dat het me rendeel van de nieuwste inwo ners van Westerschouwen een bovenmodaal inkomen geniet. „Zo zie je maar. Iedereen, in clusief bovenmodaal, is wel- Zo'n honderdvijfendertig nieuwe inwoners van Westerschouulen maakten dinsdagavond kennis met hun gemeentebestuur. (Foto: Joop van Houdt). SCHARENDIJKE - Het drijvende restaurant in het haventje West-Repart op de hoek van de Brouwers- dam en de kern Scharendijke moet worden ver plaatst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5