0 1 Telefonische enquête naar de ervaringen met ziekenhuiszorg UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Draaginsigne Gewonden voor militair uit Oosterland die nierziekte opliep 3 4 5 9 Diefstal uit tas Rijverbod inwoner Zierikzee Verkeersbord aangereden Diefstal uit bedrijven Scharendijke Eten uit diepvries gestolen dé krant van schouwen - duiveland! TROUWPLANNEN? Gedeputeerde Dijktvel: 'We willen weten wat mensen willen 'Diensttijd Libanon toch waardevolle ervaring' Wij onderhouden de mensen het best door hen aan te horen. Fliegende Blatter Veel bewolking HET WEER Veel bewolking en plaatselijk wat regen. Minimumtemperatuur om streeks 6, middagtemperatuur on geveer 9 graden. Zwakke veran derlijke wind, rond kracht 3, in het Waddengebied matige oostenwind, rond kracht 4. NAZI-LECTUUR RSG Prof. Zeeman krijgt ongevraagd nazi-lectuur toe gestuurd. CONCERT Koorkinderen Paarls geven muzikale show in Nieuwe Kerk Zierikzee. HAVENTJE Plannen voor dagrecreatie en extra ligplaatsen haven Bommenede. HOCKEY Damesteam HSD Jijdt gevoelige nederlaag door on derschatting tegenstander. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Uit de tas van een 40-jarige inwoonster van Nieuwerkerk zijn dinsdag geld en cheques gestolen. De diefstal vond plaats op de Appelmarkt. Het tijdstip is on bekend. Om welk geldbedrag het precies gaat, is ook niet be kend. ZIERIKZEE - Een 23-jarige in woner van Zierikzee heeft woensdag een dagvaarding en een rijverbod gekregen. De man kreeg de dagvaarding en het rijverbod van vier uur, in verband met het rijden on der invloed. Hij blies 420 ugl. NIEUWERKERK - Op de N59 ter hoogte van Nieuwerkerk is een matrix van een file-aan duiding aangereden. Wie de matrix-aanduiding heeft aangereden is nog niet bekend, evenals het schadebe drag. Rijkswaterstaat deed woensdag aangifte van de scha de. SCHARENDIJKE - Uit een zaak van een 45-jarige inwoner van Scharendijke zijn in de nacht van dinsdag op woens dag een televisie en een video recorder gestolen. Verder werd in de zaak die aan de Platteweg ligt, de speelauto maat opengebroken. De waar de van de gestolen spullen is nog niet bekend. Ook het bedrijf van een 56- jarige inwoner van Scharendij ke gelegen aan de Dorpsstraat, moest het ontgelden. Weggeno men werden daar ip de nacht van dinsdag op woensdag de kassalade en de fooienpot. Het gaat in totaal om een geldbe drag van 1500 gulden. KERKWERVE - Uit een vrie zer van een 26-jarige inwoner van Kerkwerve is etenswaar gestolen. De diepvries stond in het schuurtje van de woning van de benadeelde. De goederen zijn in de nacht van 8 op 9 no vember weggenomen. De tota le waarde van de gestolen etenswaar bedraagt 150 gul den. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement, JA, ik wil een kwartaalabonnement 49,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 47,00 jaarabonnement 187,00 jaarbonnement met autom. afschr. a 177,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr ./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummervermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CQ Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee z L. EEN GROTE KOLLEKTIE ORIGINELE TROUWKAARTEN VINDT U BIJ H drukkerij Iakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 10 NOVEMBER 1994 151e JAARGANG NR 25669 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1869 elke week beter. Sinds drie we ken ben ik weer voor halve da gen aan het werk", aldus de Oosterlander die als medewer ker van de Nederlandse Veilig heidsdienst bij de Koninklijke Zeelandia H. J. Doeleman BV in Zierikzee werkzaam is. Hij was heel blij met het draag- insigne waarmee het ministe rie de lichamelijke gevolgen er kende van de ziekte die hij opliep in dienst van het vader land. Aanvankelijk leek het er op dat ik niet in aanmerking kwam voor de onderscheiding omdat die alleen bij letsel door ongevallen of militair geweld wordt uitgereikt. Maar toen kwam toch het bericht dat mij een Draaginsigne Gewonden was toegekend." Waarnemend burgemeester Hokken vertelde dat het de eerste keer in zijn 22-jarige loopbaan als burgemeester was dat hij een dergelijke on derscheiding mocht uitreiken. Hij sprak er daarom zijn vreugde over uit dat het nu goed gaat met de Oosterlander. Dat deed ook de voorzitter van de Bond Nederlandse Militaire Oorlog- en Dienstslachtoffers (BNMO) J, J. Dorst uit Zierik zee. Hij omschreef de onder scheiding als een bewijs voor de prestaties die Hamelink in Libanon leverde. ,,De inzet die u toonde door in dat oorlogsge bied te gaan werken." Dorst, die in 1949 zelf een Draaginsig ne Gewonden kreeg, memo reerde dat in de loop van de ja ren onder volkeren steeds weer spanningen optreden die aan leiding zijn voor militair optre den. Hamelink relativeerde zijn in zet in Libanon door naar voren te brengen dat zijn broer daar in meer gevaarlijke omstandig heden werkte dan hij zelf. ,,Hij was aanwezig bij een militaire inval, terwijl ik voornamelijk in de keuken werkte." Het provinciaal bestuur wil weten hoe mensen de ziekenhuiszorg ervaren. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De eerste vier maanden van 1995 loopt iedere inwoner van Schouwen-Duiveland de kans tele fonisch te worden benaderd met vragen over zijn of haar ervaringen met de Zeeuwse ziekenhuizen. Het gaat om een enquête die wordt uitgevoerd in opdracht van het college van gedeputeerde staten in Zeeland. „We willen echt weten wat de mensen willen op het gebied van ziekenhuiszorg. Want het aanbod moet aanslui ten op de behoefte van de gebruikers", aldus D66-gedeputeerde A. J. Dijkwel. In het provinciehuis in Mid delburg presenteerde hij het plan voor de enquête die wordt uitgevoerd door de stichting Volksgezondheid, Maatschappelijke Ontwikkeling en Welzijn (VMC) Zeeland. De resultaten worden gebruikt als een van de uitgangspunten bij het ontwikkelen van een nieuw provinciaal beleid voor de volksgezondheid. Een regio visie. Bij de presentatie liet Dijkwel desgevraagd weten dat het pro vinciaal bestuur zich uitslui tend richt op het verbeteren van de voorzieningen en de zorg in de ziekenhuizen. Er is geen sprake van een nieuwe af weging van het aantal. ,,Het Zweedse Rode Kruis Zieken huis in Zierikzee verdwijnt niet. Dat blijkt ook uit de grote financiële investering die we in 1995 doen om de verpleegafde- lingen te renoveren." Het provinciaal bestuur advi seert het rijk over het aantal ziekenhuisbedden, de verschei denheid van specialismen en de spreiding van de ziekenhui zen over Zeeland. De afgelopen jaren kregen ziektekosten verzekeraars, - patiënten organisaties en de ziekenhui zen zelf bij dat adviseren een steeds grotere rol. Het dagelijks bestuur van de provincie wil daarom het ge zondheidsbeleid vastleggen in een regiovisie. Gs zijn van me ning dat hierin ook moet wor den verwerkt hoe de consu ment de zorg en kwaliteit van de gezondheidszorg ervaart. In de eerste maanden van 1995 worden via een steekproef on geveer 9000 inwoners van Zee land telefonisch benaderd. Hen wordt gevraagd of ze de afgelo pen tijd in een ziekenhuis heb ben gelegen, poliklinisch zijn behandeld, op bezoek geweest of iemand hebben begeleid naar het ziekenhuis. Wanneer dat het geval is wordt aan de hand van een vooraf opgestel de vragenlijst geïnformeerd naar de ervaringen die men daarbij had. Zo wil het provin ciaal bestuur iyeten of de zie kenhuizen goed bereikbaar zijn, of er voldoende parkeer gelegenheid is, maar ook hoe patiënten de ziekenhuiszorg er voeren en hoe men werd bege leid na ontslag uit het zieken huis. Ook worden vragen ge steld over mogelijke wacht lijsten en lange wachttijden. De vragen kunnen zowel telefo nisch worden gesteld als in een persoonlijk vraaggesprek, waarvoor een afspraak wordt gemaakt wanneer de betrokke ne er aan wil meewerken. Het is de bedoeling om in totaal 525 mensen te enquêteren, waar van ruim 150 zelf in een zieken huis hebben gelegen. Hun ant woorden en reacties worden met behulp van een computer verwerkt en in het najaar van 1995 gepresenteerd. Op basis van de uitslag kan on der meer worden bepaald of positieve of negatieve ervarin gen zich voordoen bij zieken huizen in de hele provincie of geconcentreerd zijn rond één ziekenhuis. Gs hopen uit de on derzoeksresultaten op te kun nen maken waar met kleine veranderingen grote verbete ringen kunnen worden bereikt. In andere gevallen zal duide lijk zijn dat veel overleg, tijd en moeite nodig zijn om vraag en aanbod beter op elkaar af te stemmen. Het provinciaal be stuur hoopt inzicht te krijgen in de vraag of ziekenhuizen zich voldoende bewust zijn van de wensen van patiënten. Ter wijl tegelijkertijd aan het licht kan komen of patiënten te hoge of te lage verwachtingen heb ben van de mogelijkheden die ziekenhuizen hun te bieden hebben. Samen met objectieve gege vens, zoals de leeftijdsopbouw van de bevolking en de sprei ding van ziekenhuisbedden kunnen gs via de enquête een totaalbeeld krijgen, waarin zo wel aandacht is voor de aanbie ders ziekenhuiszorg als de mensen die daarvan gebruik maken. Gs willen dat totaal beeld hebben om de zorg te be waken en verbeteren. Volgens Dijkwel moet dat laatste voor al gebeuren via een meer effec tieve organisatie en gebruik van de middelen die beschik baar zijn. Zeeland is de eerste provincie die op deze manier haar inwo ners betrekt bij het provinciaal ziekenhuisbeleid. Volgens on derzoeker van de Stichting VMC Zeeland, dr. ir. B. A. J. van der Wouw is in Nederland nog bijna geen onderzoek ge daan naar de mening van bur gers over de ziekenhuiszorg. De enquête die onder zijn leiding wordt uitgevoerd wordt bege leid door een commissie, waar in vertegenwoordigers zitten van ziekenhuizen, ziektekos ten-verzekeraars en patiënten. OOSTERLAND - „Gedurende de periode dat ik wekelijks twee keer per week naar het ziekenhuis in Goes moest voor een diaiysebehandeling heb ik wel eens gezegd: Ik wou dat ik nooit naar Libanon was gegaan, dan was ik nog gezond geweest. Maar nu alles weer goed gaat omdat ik een niertransplantatie heb onder gaan, beschouw ik mijn diensttijd in Libanon toch als een waardevolle ervaring." Dat zei de 36-jarige S. C. Hamelink uit Oosterland. In het gemeentehuis in Nieuwerkerk speldde waarnemend burgemeester G. Hokken hem woensdagmiddag het Draaginsigne Gewonden op. Een onderscheiding die door het ministerie van defensie aan de Oosterlander werd toege kend omdat zijn lichamelijke toestand door de uitoefening van de militaire dienst onder oorlogsomstandigheden in Li banon zo nadelig is beïnvloed dat hij daarvan nog steeds de gevolgen ondervindt. Tijdens zijn verplichte militai re diensttijd in 1983 koos Ha melink voor deelname aan het Nederlandse Detachement bij de Verenigde Naties (Unifil). Hij ging mee naar Libanon waar hij als kok werkte bij een pantserondersteuningsdivisie. ,,Ik deed dat vanwege de uitda ging die er van uit ging. Ik had er in Nederland al een groot deel van mijn militaire dienst plicht opzitten. Ik begon me wat te vervelen. Het leek me een leuke ervaring om naar Li banon te gaan." Hamelink werd medisch ge keurd en gezond bevonden. Maar toen hij na drie maanden uit Libanon terug keerde, met de laatste groep Nederlandse militairen die daar werkzaam waren, bleek hij besmet te zijn met een virus dat YGA-nefri- tus ofwel de ziekte van Bergèr veroorzaakt. Een tropische ziekte waarvoor vooral jonge ren gevoelig zijn. ,,Toen ik weer thuis was gingen mijn nieren steeds minder goed functione ren." Het was voor het eerst in zijn 22-jarige loopbaan als burgemeester dat G. Hokken het Draaginsigne Gewonden opspeldde. De 36-jarige S. C. Hamelink uit Oosterland was niet alleen blij met de onder scheiding, maar vooral ook met de donor-nier die hij enkele weken geleden kreeg via transplanta tie. (Foto: Joop van Houdt). Dat had tot gevolg dat Hame link vanaf juni 1993 wekelijks twee keer een nierdialyse moest ondergaan om in leven te blijven. Een vijf uur duren de behandeling in het zieken huis waarbij het bloed wordt gezuiverd van afvalstoffen met speciale apparatuur die de taak van de nieren overneemt. Daaraan kwam een einde toen ongeveer drie maanden gele den een doriornier beschikbaar kwam en de oud-militair in Leiden een niertransplantatie onderging. Sindsdien ziet hij de toekomst weer rooskleurig in. ..Het gaat

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1