Groenendaal vertrouwt tijdens schilderen het liefst op intuïtie Magie en illusies centraal bij show Holiday on Ice Zeeuwse middag in Concertzaal Ijsbaan wordt verplaatst Speelgoed te koop Nieuwe Wolfcraft Werkbank tijdelijk met cadeaubon De Swirl brilpoetsdoekjes poetsen streeploos schoon Sportpaleis Ahoy Expositie tot en met 26 november in De Bewaerschole Volvo-dealer Noordhoek in teken van Ski Open 1994 WOENSDAG 9 NOVEMBER 1994 NIEUWSBODE EXTRA SCHUDDEBEURS - Schudde- beurs krijgt een nieuwe ijs baan op een andere locatie. In plaats van op de vijver voor het landgoed Mon Plaisir kun nen de inwoners van Schudde- beurs, naar verpachting in 1996, tijdens strenge winters schaatsen op een ijsbaan die wordt gerealiseerd aan de rechterzijde (gezien vanaf de Donkereweg) van de parkeer plaats bij het bos van Schudde- beurs. Tijdens de begrotingsvergade- ring, die dinsdag werd gehou den in het Brouwse stadhuis, vertelde wethouder M. P. Ketting-Koopman (PvdA) dat uit overleg met Staatsbosbe heer is gebleken dat op deze nieuwe locatie een ijsbaan kan worden gerealiseerd. Verplaat sing van de ijsbaan in Schud- debeurs was gewenst omdat de huidige baan een opknapbeurt nodig heeft en omdat het niet wenselijk zou zijn om een ijs baan in een natuurgebied te be houden. Ook voor de ijsbaan in Zonnemaire is een oplossing gevonden. Mevrouw Ketting vertelde dat het bestuur en le den van de IJsvereniging de baan leegpompen en de bodem vlak maken. Doordat het af valwater van de sportkantine niet meer in de vijver wordt ge loosd, maar op de (pas aan gesloten) riolering verwacht het Brouwse gemeentebestuur dat de problemen van de afge lopenjaren grotendeels zijn op gelost. Men wil enkele winters aanzien of dit inderdaad het geval is, voor meer ingrijpende maatregelen worden genomen. ZIERIKZEE - Op zaterdag 12 november houdt speel-o-theek Leentjebuur in Zierikzee de jaarlijkse speelgoedbeurs. Iedereen die speelgoed heeft waar de kinderen te groot voor zijn geworden, kan terecht om het speelgoed te verkopen. Het speelgoed kan op donderdag 10 november van 16.00 tot 17.30 uur en van 19.00 tot 20.30 uur bij de speel-o-theek worden ge bracht. Afrekenen van de ver kochte goederen, gebeurt 's za terdags van 12.30 tot 13.00 uur. Speelgoed dat niet wordt ver kocht en niet wordt opgehaald, gaat naar Polen of Roemenië. Een nieuwe generatie werk banken dient zich aan. De Wolfcraft Werkbank is de eer ste werkbank met een snel- verstelling en tal van andere praktische zaken. Daarmee is de Wolfcraft Werkbank de meest ideale werkmaat van de doe-het-zelver. De Wolfcraft Werkbank heeft een werkblad van keihard MDF en de klem inrichting is door middel van twee spindels verstelbaar. Het werkbladgedeelte kan zelfs uitgetrokken worden tot een spanhoek van maximaal 20. De Wolfcraft Werkbank wordt ge leverd met diverse bijpassende accessoires zoals vier kunst stof spanklauwen voor het in spannen van diverse werkstuk ken. Om ronde materialen zo wel horizontaal als verticaal in te spannen, zijn er twee extra spanklauwen bijgeleverd, eveneens van ijzersterk kunst stof. Gereedschap bergt u tij dens het werk op in de handige, speciaal daarvoor ontworpen, ruimte onder het werkblad. De actieperiode duurt tot en met eind december 1994. ling is dit in sommige werken duidelijk te zien. Het liefst gaat hij daarbij op de ambach telijke manier met het mate riaal om, waarbij hij het licht gebruikt om de kleuren in el kaar te laten schuiven. Behalve een achttal grote wer ken op boord, zijn er acht klei ne lino's te zien en een aantal dubbelzijdig beschilderde mul tiplex plaatjes. De verklaring waarom iemand een schilderij aan twee kanten beschildert is even eenvoudig als logisch: „Waarom zou je het niet doen." Opvallend is dat ook de lijstjes zijn meegeschilderd. Voor Groenendaal is de zijkant even belangrijk als de binnenkant. Daarnaast heeft hij schilderij en als een bakje gebruikt waarin hij de verschillende kleuren verf naar hartelust door elkaar liet stromen, waar door het werk een craquelé ef fect krijgt. ,,Ik heb dat dan nog niet eerder gedaan en als er dan zoiets uit komt dan krijg ik daar een kick van", zegt hij. Wat dat be treft gaat volgens hem de ver gelijking met een voetballer op. „Wanneer je de acties van Cruijff ziet, geloof ik nooit dat hij dat met voorbedachten rade heeft gedaan. Dat is puur im pulsief; gelijk gebruik maken en inspelen op de dingen die zich voordoen." Leeg schilderij Hoe verschillend sommige ten toongestelde werken ook zijn. Eén ding hebben ze allemaal gemeen. Altijd is er wei een persoon of beest op afgebeeld. De verklaring hiervoor is even logisch als simpel: „Zonder een poppetje of een beestje vind ik het maar een leeg schilderij." Aan de andere kant zou dit juist de verklaring kunnen zijn van de zinnen waarmee Groe nendaal zijn schilderijen van een extra dimensie voorziet. Een directe vorm van commu nicatie is slechts dan mogelijk, wanneer er ook een reactie te verwachten is. Een interessante gedachte vindt de kunstenaar zelf. Aan zijn werkwijze zal het onge twijfeld niets veranderen. „Ik ga maandag gewoon weer het atelier in en met wat daar alle maal gebeurt wil ik mezelf en tertainen in de hoop dat de kij ker dit later oppakt." De tentoonstelling van Rinus Groenendaal in De Bewaer schole is dagelijks te bezichti gen (behalve op zondag) van 13.30 tot 16.30 uur. De kunste naar zelf is zaterdag 19 novem ber aanwezig. Zaterdag 12 november De Magic Magician of Ice' is in staat het publiek te verbazen met manipulaties van juwelen en kostuums. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - De nieuwe Wolf craft Werkbank is tijdelijk goedkoper en bovendien krijgt men bij aankoop tijdelijk een gratis Doe-het- zelfcadeaubon. De Wolfcraft Werkbank is zeer prak tisch in het gebruik, terwijl u ingeklapt weinig last van 'm heeft: hij neemt weinig plaats in en is makke lijk te vervoeren, zelfs in de auto. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Eén van die kar weitjes waar u als brildrager regelmatig aan moet geloven is het schoonmaken van uw bril. Vaak blij ven er dan nog vuil of strepen achter. De vernieuwde Swirl brilpoetsdoekjes maken hier echter een einde aan. Ze gaan vuil en vet met gemak te lijf en maken uw bril glanzend en streeploos schoon. Natuurlijk kunt u hiermee te vens uw zonnebril op dezelfde voorzichtige maar grondige manier reinigen, ook wanneer er kunststof glazen in zitten. Wist u dat u Swirl brilpoets doekjes ook voor talloze ande re doeleinden kunt gebruiken naast het poetsen van uw bril en zonnebril? U kunt er bij voorbeeld het beeldscherm van uw televisie of computer mee schoonmaken. Daarnaast leent het Swirl brilpoetsdoekje zich uitstekend voor het verwijde ren van stof en vuil op lenzen van camera's en fototoestellen. Het vizier van uw motorhelm wordt eveneens weer mooi schoon na een behandeling met het Swirl brilpoetsdoekje. Milieuvriendelijk Brilpoetsdoekjes van Swirl ko men overal van pas, in huis, on derweg of op uw werk. Ze zijn daarom in een handig klein formaat verpakt zodat er altijd eentje in uw tas past of in het borstzakje van uw overhemd. Wanneer Swirl brilpoetsdoek jes ook in uw auto liggen, leve ren de vette vingerafdrukken op het achteruitkijkspiegeltje geen problemen meer op en kunt u uw stoffige zonnebril eindelijk eens goed schoonma ken. Door de nieuwe sa menstelling van het Swirl bril poetsdoekje verwijdert het nog beter vuil en vet. Bovendien zijn de doekjes zodanig ont wikkeld dat ze milieuvriende lijker zijn. Tbvens is de verpak king van zo min mogelijk ma teriaal gemaakt om het milieu te ontzien. De doekjes voelen zachter aan en hebben een fris se, milde geur met een vleugje citroen. De brilpoetsdoekjes van Swirl zijn verpakt in doos jes van tien stuks en zijn ver krijgbaar bij de drogist en bij diverse supermarkten. Swirl brilpoetsdoekjes organiseert een landelijke wedstrijd waar bij u met de vernieuwde doek jes kunt kennismaken. Wanneer u de slagzin afmaakt met maximaal 20 woorden maakt u kans op een doosje brilpoetsdoekjes plus een bril- lekoordje. „Swirl brilpoets doekjes zijn het helemaal, De 250 origineelste inzendin gen zullen een prijs ontvangen. Uw inzending dient uiterlijk 15 december 1994 binnen te zijn en kunt u sturen naar: Swirl wedstrijd, Postbus 50248, 13D5 AE Almere-Haven. Over de uit slag kan niet worden gecor respondeerd. Medewerkers van Melitta en haar reclamebureau zijn uitgesloten van deelname. De brilpoetsdoekjes van Swirl kunnen ook voor het schoonma- I ken van beelschermen worden gebruikt. Rinus Groenendaal: „Een schilderij zonder poppetje of beestje is maar een leeg schilderij." (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - In de schilderijen van Rinus Groenendaal, waarvan tot en met 26 november een selectie te zien is in De Bewaerschole in Burgh-Haamstede vallen met name de zinsneden op in een schilde rij of eronder. Hij spreekt als het ware zijn creaties toe. Welke zin is van tevoren nooit duidelijk. „Die komt zomaar ineens hij me op." Waarmee een eerste kenmerk in zijn werk besproken is: spontaniteit. „Maar je moet wel de concentratie (het tweede kenmerk, redactie) op kunnen brengen. Het is niet alleen inspiratie waaruit een schilderij voortspruit. Daarom ook moet je in je atelier zijn, want je weet nooit wanneer het materiaal je stuurt", zei hij zaterdag kort voor de opening van de expositie. „Ik ben het eigenlijk een beet je aan het verliezen", zegt Groenendaal. „Vroeger kwam er zomaar ineens een zin voor bij. Zoiets kon je niet beden ken. Het gevoel bestaat nu nog steeds, maar mijn armpjes zijn als het ware te kort om het aan het schilderij toe te vertrou wen." Hij verkeert hiermee in een soort dualisme. Hij wil zijn schilderijen wel toespreken, maar verplicht zich daarnaast om in zijn atelier te werken. In deze geïsoleerdheid is het ech ter moeilijk om de juiste woor den in(;het gesprek te vinden. Als hij schildert glijden de woorden als het ware van de wereld weg. Bij het schilderen vertrouwt Groenendaal het liefst op zijn intuïtie en gaat hij niet te werk met vooraf opgelegde bepalin gen betreffende kleur en ka rakter. Dit brengt een soort on zekerheid mét zichtmèe, ••'■waar-'., door hij zich verplicht voelt om heel veel te werken. „Pas door het schilderen worden dingen duidelijk voor me. Wanneer het niet zo goed met me gaat heb ik veel grijze verf nodig. Maar dat constateer ik pas achteraf." De essentie van een schilderij ■uS.voor-Groenendaal om wat er in het verleden heeft opgestaan er op te houden en niet weg te schilderen. Op de tentoonstel- ROTTERDAM - De nieuwe show van Holiday on Ice staat dit jaar in het teken van 'Magie Illusions. Deze keer is er een extra feestelijke show vanwege het 50-jarig bestaan van Holiday on Ice. De première vindt plaats op woensdag 23 november in Sportpaleis Ahoy. Onder de ruim vijftig schaat sende artiesten zijn tal van kampioenen. De in Canada op gegroeide Nederlanders Ma rianne van Bommel en Wayne Deweyert zijn de sterren van de show. Zij waren vier keer ach tereen Nederlands kampioen paarrijden en kregen een con tract bij de ijsshow van Torvill en Dean. Vervolgens werden zij gevraagd door Holiday on Ice. Onder de solisten bevinden zich onder andere de magiër en acrobatische springer Steve Nelson uit de Verenigde Sta ten, de temperamentvolle kam pioene Rita Barath uit Honga rije, de Russische kampioen Vladimir Zoubov, de Britse ko mieken John Hay ward en Mar tin Rich en uiteraard het Holi day on Ice-ballet met 24 danse ressen en veertien dansers op de schaats. Aan de voorbereiding van de nieuwe show is twee jaar ge werkt door Broadway-choreo- graaf Ted Shuffle en illusionist Ron Urban. De show duurt twee en een half uur en is te zien op woensdag 23, donder dag 24, vrijdag 25 en zaterdag 26 november om 20.00 uur. Za terdags is er ook een voorstel ling om 15.30 uur. Zondag 27 november zijn er shows, om 12.30 en 16.15 uur. ZIERIKZEE - Op initiatief van de Vereniging Stad en Lande wordt zaterdag 12 november in de Concert zaal in Zierikzee een Zeeuwse middag gehouden, die gratis toegankelijk is voor iedere belangstellende. „Je kan vö niks nae binne", zo als Stad en Lande het in Zeeuws dialect omschrijft. Vier jaar geleden werd voor het eerst een bijeenkomst ge houden die helemaal in het te ken stond van de Zeeuwse tae- le. Daarvoor was veel belang stelling. Daarom heeft Stad en Lande besloten om weer eens een Zeeuwse middag te hou den. De bijeenkomst begint met voordrachten in het Zeeuws die worden gehouden door Janny Zeijler-de Vin uit Oosterland, Bart Matthijsse uit Zierikzee en Lenie Blom-Schaleven uit Renesse. Het Ouwerkerkse da meskoor De Duivelandse No ten zingt een aantal Zeeuwse liederen en de veertig kinderen van het Bru's Kinderkoor laten horen hoe men in Bruinisse zingt. Tien dames van de kleder drachtvereniging De Arke pre senteren een modeshow van Zeeuwse klederdrachten waar bij veel toelichting wordt gege ven over de historische achter grond van de kleding. De bij eenkomst wordt besloten met een verhaal dat wordt verteld door Ad Leijdekkers uit Zie rikzee, beter bekend als Ar- jaon. De Zeeuwse middag in de Concertzaal begint om 14.30 uur. De nieuwe Wolfcraft werkbank is de eerste werkbank met een snelv er stelling. BURGH-HAAMSTEDE - De showroom van Volvo- dealer Noordhoek in Burgh-Haamstede zal zaterdag 12 november in het teken staan van het Volvo Ski Open 1994. Gebleken is dat het Ski Open zich in jaar lijks groeiende belangstelling mag verheugen. Het motto dit jaar luidt: 'bergen en nog eens bergen nieuws'. nol aanwezig met informatie en nieuws over skiën. Ook de Nederlandse Ski Vereniging laat zich zien bij Volvo, haar hoofdsponsor. Informatie over de nieuwe wintersportvakan ties wordt gegeven door Rabo bank Reizen. Een niet alle daagse partner is voorts Club Med. Een organisatie die in de hele wereld toonaangevend is op het gebied van actieve all-in vakanties. Zij hebben een spe ciale winterreis-aanbieding voor het Volvo Ski Open 1994 samengesteld. Door mee te doen aan de Volvo Winterquiz kan de bezoeker van Ski Open prijzen winnen als 5000 gul den. verzorgde reizen naar Zwitserland en Oostenrijk of een Volvo Skibox. Bovendien is er de mogelijkheid een Volvo 440 1.8i Freestyle te verdienen. Dit motto wordt ingevuld met onder meer de nieuwe Volvo 400 in bijzondere Freestyle- uitvoering. Gezien de aantrek kelijke extra specificaties, zo als vijf-spaaks lichtmetalen velgen, getint glas, in hoogte verstelbare bestuurdersstoel en de achterspoiler (440) is de prijs heel redelijk. De Free style is er bovendien met 1.8i motor en automaat en als de economische 1.9 diesel. Van zelfsprekend is er tijdens de Ski Open volop aandacht voor het modellennieuws van 1995. Tb zien is bijvoorbeeld de Volvo 960 en de bijzonder sportieve 850 T-5. Ook kan de bezoeker allerlei winteraccessoires be kijken en zijn er op dit gebied interessante aanbiedingen te verwachten. Verder is Rossig-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3