A gemeente Z lil rikzee DE BEGROTING VOOR 1995 ie uws Toelichting van het beleid Gemeente Zierikzee NIEUWS INKOMSTEN 1995 UITGAVEN 1995 Begrotingsvergadering MONUMENTENSTAD - PAREL AAN DE OOSTERSCHELDE WOENSDAG 9 NOVEMBER 1994 NIEUWSBODE EXTRA De gemeentebegroting is het draaiboek, waarin het financiële beleid voor een jaar wordt vastgelegd. De begroting voor 1995 is begin oktober gepresenteerd. Al le afdelingen van de gemeente hebben hun cijfers ingevuld en hun wensen ken baar gemaakt, waarna het college van burgemeester en wethouders, op basis van alle bekende feiten, een conceptbegroting heeft opgesteld. Inkosten en uitgaven De begroting bevat een staaf van inkomsten en uitgaven. Hier van ligt een groot deel min of meer vast, zoals bijvoorbeeld de rentelasten en salarissen. Dit geldt ook voor de inkomsten, die van het Rijk worden ontvangen of die, op basis van bepaalde uitgaven, worden vergoed. De speelruimte die daarna overblijft is enigszins beperkt. De politiek bepaalt hoe deze ruimte wordt besteed. Hierover wordt gesproken in verschillende commissievergaderingen. De gemeenteraad bepaalt of er meer uitgaven moeten komen voor bijvoorbeeld milieu of volkshuisvesting. Of moet er meer zorg worden besteed aan recreatie, sociaal cultureel werk of verkeer. Moet de volksgezondheid meer bevorderd worden, of vindt de raad openbare veiligheid of cultuur belangrijker. Op deze pagina staat een overzicht van de inkomsten en uitga ven van de gemeente Zierikzee per categorie. De financiële stukken De gemeentebegroting bestaat uit vijf delen: de begroting van uitgaven en inkomsten, de bijlagen behorende bij de begro ting, de memorie van toelichting, de beleidstoelichting en het meerjarenperspectief 1995 t/m 1998. De begroting van uitgaven en inkomsten geeft een overzicht per onderwerp. Bij verkeer, vervoer en waterstaat worden be dragen opgenomen voor bijvoorbeeld het onderhoud van stra ten en bruggen, onkruidbestrijding, onderhoud van de groen voorzieningen en openbare verlichting, de haven en parkeervoorzieningen. Er staan ook inkomsten tegenover, on der andere van parkeren en ligplaatsen in de haven. In de memorie van toelichting staat per onderwerp alles uit gesplitst. Bij openbare orde en veiligheid zijn dit bijvoorbeeld vandalisme-registratie en Halt-bureau, de brandweer en ram penbestrijding. In de bijlagen staan onder meer de staat van geactiveerde ka pitaaluitgaven, de staat van reserves en voorzieningen, de staat van langlopende geldleningen en de staat van inkomens overdrachten. De beleidstoelichting beschrijft het beleid, zoals het college van burgemeester en wethouders dit voor 1995 voorstaat. Op vallende punten uit deze beleidstoelichting vindt u op deze pa gina terug. In het Meerjarenperspectief staan de wensen voor de komende vier jaar. Deze wensen zijn extra activiteiten, die niet in de be groting zijn opgenomen. Echter, er zijn veel meer wensen dan (financiële) mogelijkheden. Slechts een klein deel van de wen sen kan dus worden uitgevoerd. Alle financiële stukken kunt u voor 51,kopen bij de afde ling Financiën in het stadhuis, ingang Verrenieuwstraat 1. De Beleidstoelichting en het Meerjarenperspectief zijn afzonder lijk te koop voor 6,35 per exemplaar. Gemeentelijke herindeling Provinciale Staten van Zeeland hebben op 16 september beslo ten dat de zes gemeenten van Schouwen-Duiveland op moeten gaan in één nieuwe gemeente. Afhankelijk van de beslissing in de Tweede Kamer gebeurt dit waarschijnlijk op 1 januari 1997. Voor deze ingrijpende operatie moet er veel geregeld worden tussen de zes huidige gemeenten. Zierikzee wil een extern or ganisatiebureau inschakelen om het proces te begeleiden. De nieuwe organisatie zal gevormd moeten worden met informa tie uit alle disciplines. Daarnaast mag de huidige gemeente geen stagnatie ondervinden in het lopende werk. Burgemees ter en wethouders geven er de voorkeur aan dat een stuurgroep met een onafhankelijke voorzitter de herindeling voorbereidt. De gemeente Zierikzee neemt in principe geen nieuw perso neel meer aan. Vacatures worden de komende twee jaar zoveel mogelijk intern opgelost. Verkeer Begin dit jaar is het door BRO Adviseurs samengestelde Ver- keers Structuur Plan voor de bebouwde kom van Zierikzee ge presenteerd. In het kader van dit plan kunnen infrastructurele voorzieningen worden uitgewerkt. In het rapport staan onder andere gedachten over parkeren in de binnenstad (waaronder invoering van een vergunningsysteem voor eigen inwoners), bevoorradingsverkeer, verkeerscirculatie, wegenstructuur voor langzaam verkeer en openbaar vervoer. Het plan heeft reeds voor geïnteresseerden ter inzage gelegen en er is een informatie-avond gehouden. Volgende maand behandelt de ge meenteraad dit Verkeers Structuur Plan. Uit het oogpunt van parkeerveiligheid wordt een hekwerk ge plaatst langs dat gedeelte van de Nieuwe Haven, waar het nog niet is. Zodoende wordt voorkomen dat auto's gemakkelijk het water inrijden of op een schip terechtkomen. Voor de veiligheid van fietsers wil het college fietsstroken aan leggen in de Scheldestraat en Haringvlietstraat., Bij het busstation is een tekort aan stallingsmogelijkheden voor fiet sen. Er komt volgend jaar een nieuwe stalling voor ca. 25 fiet sen. Blijft het Havenplein in 1995 parkeerplaats of komen er ter rassen? Het Hekwerk langs de Nieuwe Haven wordt doorgetrokken. Werkzaamheden waarvoor ieder jaar veel geld nodig is zijn herbestrating' van bestaande wegen en straten, vernieuwen van de openbare verlichting en aanpassen van de riolering. In Zierikzee zijn openbare toiletten aan de Nieuwe Haven, 't Bolwerk en de Hoge Molenstraat. Aan de westzijde van de stad wordt zo'n voorziening node gemist. Voor 1 april komt er een toiletaccommodatie op de Balie. De Haven De kademuren aan de Vissersdijk verkeren in een slechte staat. Volgend jaar worden deze in één keer opgeknapt. Even als in 1994 wordt ook in 1995 een gedeelte van de steiger in het Havenkanaal vernieuwd. Onderwijs Het schoolgebouw aan het Jannewekken is nog steeds eigen dom van Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland. Deze heeft plannen om het hoofdgebouw aan het Hatfieldpark te verbouwen, waarna het pand aan het Jannewekken kan wor den afgestoten. De gemeente is zeer geïnteresseerd in aankoop van dit pand, onder andere als locatie voor de volwassenen educatie. De Zierikzeese scholen voor basis-, speciaal- en voortgezet on derwijs maken intensief gebruik van het aanbod podiumkun sten van de Stichting Volksgezondheid, Maatschappelijke Ont wikkeling en Cultuur (VMC) Zeeland. De subsidie valt volgend jaar weg, maar omdat het gemeentebestuur grote waarde toekent aan culturele vorming is een hogere'gemeente lijke bijdrage noodzakelijk. Monumenten Zierikzee heeft binnen de historische kern 558 bescfhermde rijksmonumenten. Daarnaast wordt gewerkt aan het opstellen van een gemeentelijke monumentenlijst, waarop in eerste in stantie beeldbepalende monumenten in Zierikzee worden ge plaatst. De bonte knaagkever is weer actief, dit keer in de Nobelpoort. Om te voorkomen dat nog meer houten onderdelen worden aangetast, dient er op korte termijn behandeling plaats te vin den. Tevens is het voornemen de Nobelpoort volgend jaar te voorzien van monumentenverlichting, zodat ook dit monu ment op onder andere de koopavonden verlicht kan worden. De beiaard in de stadhuistoren moet één keer per 15 jaar gede monteerd on gestemd worden. Veel klokken klinken nu vals. Tevens is een geringe uitbreiding van het aantal klokken ge wenst. In 1995 vindt een schilderbeurt aan de molens plaats. Van mo len De Hoop worden de staart, schoren, spruiten en achterke vel geschilderd en van molen Den Haas, bij de haven, alle hou ten onderdelen. Woningbouw Het bestemmingsplan "Poortambacht 10" is in ontwikkeling. Nog dit jaar wordt het plan ter inzage gelegd en het college hoopt binnen enkele maanden alle gronden te hebben aange kocht. In "Poortambacht 10" is ruimte voor 220 woningen. Binnenkort wordt begonnen met de bouw van 24 sociale huur woningen voor ouderenhuisvesting met dienstverlening aan de Schouwenba.tk. Verder zijn in voorbereiding de bouw van 13 vrije-seclor woningen aan de Scheepstimmerdijk en 16 seni orenwoningen aan de Koning Gustaafweg. Het gemeentebestuur laat een studie verrichten naar nieuwe woonlocaties voor wanneer de bestaande locaties zijn volge bouwd. Er worden fietsstroken aangelegd in de Scheldestraat en Ha ringvlietstraat. Recreatie en Cultuur Het terrein tussen de Van Veenlaan en het Kaaskenswater wordt ontwikkeld tot een parkachtig gebied, vooral gericht op mensen met een handicap. Het blijft een stiltegebied met veel natuur- en educatieve waarden. De kermis wordt in ieder geval de komende twee jaar een maand eerder gehouden dan gebruikelijk, begin augustus in plaats van begin september. Een werkgroep houdt zich bezig met het realiseren van een kunstobject voor stadsverfi'aaiing. Hiervoor heeft de gemeen te eerder al bijdragen ontvangen van twee Zierikzeese banken. Het college hoopt dat het kunstobject in het najaar van 1995 onthuld kan worden. Musea Met subsidie van het "Deltaplan voor Cultuurbehoud" wil de gemeente alle scheepsmodellen, die in het Maritiem Museum staan, restaureren. In het Maritiem Museum komt nieuwe verlichting en een tochtdeur aan de achterzijde. Hierdoor kan de fraaie tuin weer opengesteld worden voor het publiek. In het Stadhuismuseum wordt weer een nieuwe expositie inge richt, in 1995 met de Sitze collectie (stoffen uit Oost-Indië) en/of merklappen. De scheepsmodellen van het Maritiem Museum worden de ko mende jaren gerestaureerd, (foto Leen Koper) Milieu De uitvoering van de gemeentelijke milieutaken verloopt voorspoedig. De regionaal inspecteur voor de hygiëne van het milieu voor Zeeland heeft zeer positief gereageerd op het inge diende jaarverslag over 1993. Naar verwachting wordt eind dit jaar een adequaat niveau in vergunningverlening en controle bereikt. Alleen voor de categorie akkerbouwbedrijven is uit stel aangevraagd. is de wekelijkse informatie rubriek van de gemeente.- Redactie: Bureau Voorlichting Postbus 5003 4300 KA Zierikzee Tbl. 01110-13151 Per Tbtaal inwoner 1. Algemeen bestuur 2. Openbare orde en veiligheid 3. Verkeer, vervoer en waterstaat 4. Economische zaken 5. Onderwijs 6. Cultuur en recreatie 7. Sociale voorzieningen en maatschappelijke dienst verlening 8. Volksgezondheid 9. Ruimtelijke Ordening en volkshuisvesting 10. Financiering en algemene dekkingsmiddelen 104.023 11.1500 484.800 49.900 2.680.000 1.970.350 462.200 192.200 5.745.400 15.929.695 Totaal 27.629.723 10 1 48 5 265 195 46 19 569 1577 2735 OVERZICHT INKOMSTEN (20.8%) Ruimtelijke ordening en volkshuisvesting (1.7%) Sociale voorzieningen en maatschappelijke dienstverlening (7.1%) Cultuur en recreatie (9.7%) Onderwijs (1.8%) Verkeer, vervoer en waterstaat (1.3%) Overigen I (57.7%) Financierings en algemene dekkingsmiddelen Per Tbtaal inwoner 1. Algemeen bestuur 1.466.823 145 2. Openbare orde en veiligheid 504.855 50 3. Verkeer, vervoer en waterstaat 2.543.000 252 4. Economische zaken 235.80 23 5. Onderwijs 3.695.700 366 6. Cultuur en recreatiè 6.096.150 605 7. Sociale voorzieningen en maatschappelijke dienst verlening 3.498.500 346 8. Volksgezondheid 1.747.800 173 9. Ruimtelijke Ordening en volkshuisvesting 6.666.800 660 10. Financiering en algemene dekkingsmiddelen 1.174.295 116 Totaal 27.629.723 2735 OVERZICHT UITGAVEN (22.1%) Cultuur en recreatie ^(13.4%) Onderwijs -(9.2%) Verkeer, vervoer en waterstaat -(6.3%) Volksgezondheid -(2.7%) Overigen (5.3%) Algemeen bestuur (4.3%) Financierings en algemene dekkingsmiddelen (24.1%) Ruimtelijke ordening en volkshuisvesting 12.77cSociale voorzieningen en maatschappelijke dienstverlening De gemeenteraad van Zierikzee behandelt de gemeentebegro ting voor 1995 op maandag 14 november vanaf 13.30 uur in de raadzaal van het stadhuis. Nadat het college van B W begin oktober de begroting voor het volgende jaar heeft gepresenteerd, is deze besproken in de commissie Financiën en Economische Zaken en hebben de vijf in de raad vertegenwoordigde fracties de gelegenheid gehad schriftelijke vragen te stellen over het voorgestelde beleid. De verantwoordelijke portefeuillehouders uit het college hebben deze vragen eveneens schriftelijk beantwoord. In de raadsvergadering krijgen achtereenvolgens het CDA, de SGP/RPF/GPV, de PvdA, D66 en de VVD de gelegenheid hun mening over het voorgestelde beleid mondeling toe te lichten. Vervolgens antwoorden de collegeleden en daarna volgt eefi tweede, kortere fonde. Hierna worden de financiële stukken vastgelegd en heeft de raad de mogelijkheid posten op de begroting te plaatsen of të schrappen. Iedere burger kan een raadsvergadering bijwonen. Tussen 13.00 en 13.30 uur kunt u de op de vergadering betrekking heb bende stukken inzien in de Trouwzaal van het stadhuis. U kunt zich abonneren op alle raadsstukken. Dit betreft de raadsagenda, de voorstellen van het college van burgemeester en wethouders aan de gemeenteraad en het verslag van de vori ge vergadering. De raadsstukken worden ruim 1 week voor de vergadering toegestuurd. Een jaarabonnement op de raadsstukken kost 41,—. Heeft u hiervoor belangstelling dan kunt u zich opgeven bij de afde ling Interne Zaken in het stadhuis, tel. 01110-13151.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 20