'Je hoeft niet ziek te zijn om een probleem te hebben' deurloo intermeubel Tafeltje Dekje deze maand gestart met keuzemenu's en nieuwe maaltijdsets UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND 4^ hAhse+hAhse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Drs. K. A. C. de Winter start psychologisch bureau Makkelijker werken en meer service Expositie tekenclub De Tekenaers Kinderkarate en Tai Chi DE KANSVAN UW LEVEN! I: CADEAU VAN SINT DINER-BON TAXATIES BEMIDDELING dé krant van schouwen - duiveland! A I NIEUWSBODE EXTRA m WOENSDAG 9NOVEMBER 1994 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND DEZE EDITIE BESTAAT UIT 28 PAGINA'S Bij aankoop van een slaapkamer v.a. f 2.500,- krijgt u van Intermeubel een kleurentelevisie mét afstandbediening ter waarde van f 499,- KADO*! Zo'n uitgeslapen kado krijgt u natuurlijk alleen bij Intermeubel. Haringvlietplein 4, Zierikzee. Tel. 01110-12946. 's Maandags gesloten. Donderdagavond koopavond ZIERIKZEE - Wie een gebroken been heeft gaat naar een specialist, dat vindt iedereen de normaalste zaak van de wereld. Maar als je geestelijk in de knoop zit is het nog steeds niet vanzelfsprekend dat je daar een deskundige voor in de arm neemt. Drs K. A. C. de Winter uit Zierikzee wil daar verandering in brengen. Begin dit jaar opende zij een psychologisch bureau in haar woning aan de Speelmansplaat 36 in Zierikzee. „Het idee om zelfstandig een bureau te openen is ontstaan doordat er steeds meer vragen op me af kwamen van mensen die op de één of andere manier hulp of advies nodig hadden. Dit omdat ik werkzaam was op het gebied van de psychologie. Er is dus duidelijk een behoef te aan iets dergelijks," aldus Carla de Winter. De wens om een eigen bureau te starten be stond al een tijdje. Maar de psychologe wilde eerst op ver schillende terreinen werkerva ring opdoen om goed beslagen ten ijs te komen. Carla: „Ik ben in 1989 afgestudeerd als ge zondheidspsycholoog. In het begin vond ik het werk best moeilijk en nam de problemen soms mee naar huis. Inmiddels heb ik geleerd hoe je daar mee om kunt gaan. Je moet ook niet de illusie hebben dat je alle moeilijkheden van je cliënt op kunt lossen. Daarnaast denk ik dat er veel problemen zijn waar je zelf, met of zonder hulp van vrienden, uit kunt ko men." Stress De hulp die Carla de Winter biedt, strekt zich uit over vier verschillende terreinen. Eén daarvan is stress en problemen op het werk. Carla: „Ik pro beer aan te geven hoe je op een andere manier om kunt gaan met werkdruk, maar ook hoe je beter op kunt komen voor je zelf. Als het echt niet meer gaat, kan het een oplossing zijn óm naar ander werk te zoeken. Ik doe dan ook studie- en beroepskeuze-onderzoeken voor zowel volwassenen als scholieren. Ook geef ik cursus sen aan teams of groepen be langstellenden over bijvoor beeld omgaan met stress." Een ander terrein waar de psy chologe zich op begeeft is de problematiek rond het hartpa tiënt zijn. Hartpatiënten en hun partners ervaren dat het vaak heel moeilijk is om een passende invulling aan het le ven te geven. Hiermee hield Carla zich al tijdens haar stu die bezig. Carla: „Na mijn eindexamen ben ik gaan wer ken als klinisch psycholoog in het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. Daar begeleidde ik pa tiënten die opgenomen waren in het ziekenhuis, maar ook mensen die de polikliniek be zochten. Ik onderzocht dan bij voorbeeld in' hoeverre er spra ke was van een verlies van vaardigheden na een ongeval." Tenslotte kan men bij het bu reau terecht met vragen over het verzorgen en begeleiden van verstandelijk gehandicap ten. Carla: „Op dit gebied zijn er best veel adressen waar je terecht kan. Het voordeel dat ik kan bieden is dat ik niet aan een bepaalde instelling ver bonden ben. Mijn onafhanke lijkheid wordt door de betrok kenen als zeer prettig ervaren, bijvoorbeeld in een gesprek over de mogelijkheden van hun kind en de wijze waarop zij hiermee om kunnen gaan. Maar wel heb ik werkervaring opgedaan binnen zo'n instel ling." Beroepskeuze Carla de Winter heeft bekend heid aan haar bureau gegeven door op Schouwen-Duiveland, Goeree-Overflakkee, regio Goes en Noord-Beveland art sen, fysiotherapeuten en schooldecanen te informeren. Tevens is er een folder verkrijg baar bij bibliotheek De Stolpe in Zierikzee. Iedereen kan con tact opnemen met het bureau, er is geen verwijzing voor no dig. Carla: „Ik werk alleen, heb geen secretaresse en mijn bureau is aan huis. Daardoor kan ik de kosten zo laag moge lijk houden. Tevens geeft het een informele, ontspannen sfeer. Een beroepskeuze-onder zoek kan ik meestal in één dag rond krijgen, met een na- gesprek. Als iemand hier bin nenkomt begin ik met een in schatting of dit de juiste plek is voor deze persoon. Als dat zo is, maak ik een eerste af spraak. Vervolgens wordt tij dens één a twee gesprekken de vraag van de cliënt verhelderd en dit vormt de basis voor een eventueel vervolg. Het is ook mogelijk dat ik in dit stadium iemand doorverwijs. Ik heb geen structureel overleg met andere disciplines. Dit kan, sa men met andere factoren, de re den zijn waarom begeleiding binnen een andere instelling wordt geadviseerd. Bovendien moeten mensen het met mij zien zitten, je gaat een contact aan voor een bepaalde periode waarbij de cliënt zich aanvan kelijk kwetsbaar opstelt. Men weet dat je een geheimhou dingsplicht hebt, maar toch is Carla de Winter startte begin dit jaar haar eigen psychologisch bureau aan de Speelmansplaat in Zierikzee. (Foto: Joop van Houdt). vaak die drempel om hulp te vragen nog te hoog. Mijn erva ring is dat je mensen vaak met een paar gesprekken al op de goede weg kunt helpen. Ik kan geen problemen voor ze oplos sen, maar wel wil ik daar graag behulpzaam in zijn.- Het gros van de mensen komt hier zonder druk van anderen. Die vrijheid vind ik heel belang rijk en het werkt prettig." BURGH-HAAMSTEDE - De klanten van Tafeltje Dekje hebben het de afgelopen maand al kunnen ervaren. De maaltijden die zij ontvangen worden geserveerd in de nieuwe maaltijdsets die de stichting dankzij di verse giften onlangs kon aanschaffen. Sinds oktober kan er nu ook op zaterdag besteld worden en boven dien is Tafeltje Dekje begonnen met de introductie van een zogenaamd 'componentenmenu'. Het was altijd schipperen. Als warme pap het dessert vormde, kon er geen soep geserveerd worden. Als er iets fout ging was het ook niet meer te ach terhalen waar dat het geval was geweest. Daar is nu alle maal verandering in gekomen. De vijftig deelnemers van Ta feltje Dekje in de gemeente Westerschouwen worden in alle opzichten nu op hun wenken bediend dankzij de onlangs aangeschafte nieuwe maaltijd sets en de mogelijkheid om de maaltijd naar keuze samen te stellen. Mevrouw C. H. Diele- man is hoofd huishouding in verzorgingscentrum Duinoord van waaruit de maaltijden be trokken worden en zeer in haar nopjes met de kersverse verbe teringen. Dieleman: „Die maaltijdsets zijn werkelijk het einde. Het eten blijft perfect warm en alles kan in één bak. Dus ook voor de vrijwilligers die de maaltijden rond bren gen is het makkelijker werken. Wat denk je, als je een los bakje met jus hebt of zo, dat ging toch regelmatig fout. Het systeem dat we hadden was op het mo ment dat we startten, al weer vijftien jaar geleden, de beste oplossing. Maar de laatste tijd gingen er nogal eens sets kapot en waren we hard aan iets an ders toe. In de keuze woog ook een bepaalde uniformiteit op het hele eiland mee. Dat is ge woon het meest ideaal. Als je dan eens wat meer maaltijden moet serveren kunnen we bij de Corneliastichting een paar sets lenen, die gebruiken ze ook.1' Gift Vorig jaar begon de stichting uit te kijken naar mogelijke oplossingen en er werden ver schillende systemen uitgepro beerd. Dieleman: „Tenslotte bleek dat deze sets het beste voldeden. Het eten blijft een half uur tot drie kwartier op dezelfde tem peratuur." De maaltijdsets be staan uit een aantal roestvrij stalen bakjes met deksel, pre cies passend in een bak van piepschuim. De aanschaf was echter geen geringe investe ring: 30.000 gulden voor 100 sets. Dieleman: „We hebben on geveer 50 deelnemers en voor iedere deelnemer moet je twee sets hebben. Gelukkig hebben we van het Julianafonds 15.000 gulden gekregen en van het Fonds Zomerpostzegels ontvin gen we in augustus een gift van 5.000 gulden. De rest is door de stichting zelf betaald." Sinds 1 oktober is Thfeltje Dekje be gonnen met ook op de zaterdag eten te verzorgen, hetgeen voor bijvoorbeeld diabetici erg makkelijk is. Daarnaast kun nen de deelnemers sinds kort hun eigen maaltijd samen stel len door de keuze uit drie com ponenten. Iedere dag is er keus uit drie verschillende groen ten, vlees en aardappelen. Bij voorbeeld op vrijdag is er ge bakken vis, kipfilet of gema len vlees en als groenten ijs bergsla, worteltjes of appel tjes. Daarbij gebakken of ge kookte aardappelen of puree. Men kan dan bijvoorbeeld ge bakken vis met worteltjes en aardappelpuree nemen, of een kipfilet met ijsbergsla en ge bakken aardappeltjes. Als tbetje is er de keus uit yoghurt, fruit, pudding of pap. Voor de kok van Duinoord, C. Ver boom, is alles op deze manier veel beter te overzien: „De mensen krijgen veertien dagen van tevoren een menulijst thuis die ze in moeten vullen. Dan weten wij precies wat en hoeveel er besteld moet wor den. Als iemand een keer ver geet zijn lijst in te' leveren krijgt hij bf zij automatisch menu 1 geserveerd." Op 14 no vember krijgen de deelnemers voor het eerst hun keuzemenu thuis. Vaak wordt er gedacht dat Ta feltje Dekje alleen voor men sen boven de 65 jaar is bedoeld. Maar ook jongere mensen kun nen in aanmerking komen voor de maaltijdservice van de Stichting, alhoewel ze natuur lijk wel in de minderheid zijn. Het kan bijvoorbeeld zijn dat iemand net uit het ziekenhuis is ontslagen en nog niet in staat is om boodschappen te doen en te koken. Dat kan bij wijze van spreken voor een periode van een paar weken zijn, maar ook langer. Wie vragen heeft over de maaltijdservice van Tafeltje Dekje kan bellen met de coör dinators, de heer en mevrouw Hoogstad uit Burgh-Haamste- de. Het telefoonnummer is: 01115-1578. ZIERIKZEE - Vanwege de gro te belangstelling voor de on langs gestarte kinderkarate- lessen, zullen deze vanaf van daag gegeven worden in het multifunctioneel centrum in Zierikzee. Bij deze niet-agressieve kara- testijl is er veel aandacht voor technieken, wamiing-up en conditie. Wie geïnteresseerd is kan een gratis proefles volgen. Bij voldoende belangstelling zal in het multifunctioneel cen trum ook een cursus Tai- ChiChuan worden opgestart op de woensdag, van 20.00-21.15 uur. Ihi Chi bestaat uit een serie Chinese gezondheids- en bewe gingsoefeningen. Hierbij gaat het niet zozeer om kracht maar om het soepel houden van het lichaam. Dit maakt deze sport ook zeer geschikt voor zowel ouderen als jongeren. Thi Chi heeft een positieve invloed op onder meer de bloedsomloop, het zenuwstelsel en de adem haling. Belangstellenden kunnen een gratis proefles volgen op woensdag 9 november, om 20.00 uur. Voor meer informatie en opga ve: mevrouw C. Tbrretta, tele foon 01108-1274. Advertentie Speel vanal nu iedere maand (voor 35 gulden) mee in de Spaanse loterij en maak kans op 6,5 mil|oen gulden (totaal 90 miljoen). OOSTERLAND - Tekenclub De Tekenaers uit Nieuwerkerk exposeert haar werk in weg restaurant De Blauwe Keet in Oosterland tot en met 31 de cember. Sinds maart dit jaar hebben di verse leden van de club in het wegrestaurant hun werk ten toongesteld. Deze keer is er een expositie van alle leden van de club. Te zien zijn tekeningen, pastels, olieverfschilderijen en aquarellen. De tekenclub be staat uit 15 leden. De expositie is te bezichtigen tijdens de ope ningsuren van het restaurant (zeven dagen per week van 9.00-21.00) aan de Rijksweg 6. •88», s»: i Advertentie AUBERGE Eén van de 21 vrijwilligers brengt een maaltijd van Tafeltje Dekje Westerschouwen bij een klant. (Foto: Joop van Houdt). Je liefste iets heel anders laten beleven. Daarom haar een voor 2 te geven Tot ziens. TRUUS en PETER Ring 39, 4305 AG Ouwerkerk Dinsdags gesloten POEMEEJEWEET TOCH MAAR NOOIT! Grails Info: UNITED MEDIA GROUP Postbus 704 2900 AS Capelle a/d Ussel Tel: 010-4512178 Advertentie Ing. A. J. Hanse J. Langkemper MAKELAARS O. G. Makelaardij O.G. en Assurantiën Haamstede Zierikzee A Ring 19 4328 AE Burgh-Haamstede FaJJ Telefoon 01115-3424 KYM mm Fax 01115-3707 Haringvlietplein 8 4301 XG Zierikzee Telefoon 01110-14275 Fax 01110-17484 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een O kwartaalabonnement a 49,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 47,00 □jaarabonnement 187,00 jaarbonnement met autom. afschr. a 177,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar q Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. m Antwoordnummer12,4300VB Zierikzee Advertentie Caljouw Rademaker VERHUIZINGEN Burgh-Haamsledc 01180-26649 Bedrijf en kantoor *2» Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. m Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee f-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1