Verzamelaars van het jaar? reductiebon Struinen en snuffelen op Verzamelaarsjaarbeurs Is het een hobby of een verslaving? VERZAMELAARS JAARBEURS Gratis taxaties Uitzet groeit uit tot aardewerkmuseum 1 12-13/11 '94 Nederland in de ban van verzamelrage Verzamelen snelst groeiende vorm van vrijetijdsbesteding voor maximaal twee personen I WOENSDAG 9 NOVEMBER 1994 NIEUWSBODE EXTRA U JAARBEURS UTRECHT/HOLLAND Bij inlevering van deze reductiebon betaalt u per persoon f 10,- entree i.p.v. f 12,50. Voor beide dagen geldt het gereduceerde tarief van f 20.- per persoon. Een van de „extra's die de Verzamelaarsbeurs telt, is de expositie die de winnaars van de Verkiezing van de Verzamelaars van het Jaar op de beurs inrichten. De verkiezing van de Verzamelaars van het Jaar is een jaarlijks terugkerend gebeuren, dat georganiseerd wordt door de Verzamelkrant, de Nederlandse Vereni ging de Verzamelaar, het Sammler Journal Benelux en de Vereniging Maastrichts Aardewerk. Hoofdsponsor is AMEV, die in haar pakket een aparte verzamelingen- verzekering heeft. Co-sponsor is de Jaarbeurs, die niet alleen financieel maar ook in natura bijspringt. De Verkiezing van de Verzamelaars van het Jaar wor den gehouden in vier categorieën, waaronder één voor kinderen tot en met 14 jaar. De andere drie zijn: de grootste verzameling, de bijzonderste verzameling, en de fanatiekste verzamelaar. In elke categorie worden drie prijzen vergeven. Tijdens de beurs zelf kan het publiek nog een prijs weggeven voor de winaars met de mooiste kraam. Alle prijswinnaars exposeren tijdens de beurs namelijk een representatief deel van hun ver zameling. U vindt ze voor in de Margriethal. Marco Roelse uit Oost-Souburg is helemaal weg van Opel Hij is één van de prijswinnaars van de Verkiezing van de Verzamelaars van hel Jaar 1994. Net als vorig jaar is ook dit jaar de heer J.P. Gle- rum van het gelijkna mige Haagse veilinghuis op de zaterdag aanwezig om meegebrachte of aan gekochte spullen te taxe ren. Gratis en wel. Wie dus eindelijk eens weten wil of de vaas die hij of zij van opa heeft geërfd niets waard is of juist een kapi taal, die moet 'm op 12 november maar eens meenemen naar de Ver zamelaarsjaarbeurs in Utrecht. Toen we genoeg hadden voor het huishouden zijn we rustig doorgegaan met kopen. Ge woon omdat we het leuk von den. We ontdekten steeds meer verschillende produk- ten in steeds meer verschillen de uitvoeringen en kleuren. Voordat we het wisten waren we bezig met het aanleggen van een collectie Maastrichts aardewerk." Dat de collectie de moeite waard is gworden, blijkt wel uit het feit dat de familie Pol ling vorig jaar met het Bonne- fantenmuseum uit Maastricht een overeenkomst sloot die inhoudt dat de hele colletie op termijn naar dit museum gaat. Op zich is dat heel bij zonder. Over het algemeen zijn musea namelijk alleen maar geïnteresseerd in de topstukken uit particuliere collecties. In het geval van de familie Polling tekende het museum echter volgaarne voor de hele verzameling. Te laat Het spreekt vanzelf dat de Pollings content zijn met deze mooie bestemming. Hele maal onverwacht kwam de in teresse van het Bonnefanten- museum echter niet, want de collectie van Adriaan en Aak is groter dan die van het mu seum zelf, en ook groter dan die van de fabriek. „Tja," be aamt Adriaan Polling be scheiden, „ik kan het ook niet helpen. Hét is nou eenmaal zo. Blijkbaar waren wij net op tijd. Een collectie zo uitge breid als de onze is nu niet meer op te bouwen. Het is er gewoon niet meer. Althans niet op de markt. Wie had ook. kunnen denken dat Maastrichts aardewerk zo'n geliefd verzamelgebied zou worden? Wij niet. Een beetje geluk hebben we dus wel ge had." Lezers en/of verzamelaars die geïnteresseerd zijn in Maas trichts aardewerk kunnen tij dens de Verzamelaarsjaar beurs op 12 en 13 november met al hun vragen terecht in de kraam van de Vereniging Maastrichts Aardewerk. De familie Polling is daar dan ook aanwezig. Het nummer van de kraam is 2239. U vindt 'm in de cluster aardewerk. Er is in ons land geen vorm van vrijetijdsbesteding die zo sterk en zo snel in populariteit is gestegen als het verzamelen. Telde Nederland volgens het NIPO in 1977 „slechts" 780.000 verza melaars van 15 jaar en ouder, thans moet dat aantal rond de 1.500.000 liggen. Anderhalf miljoen mensen die zich op eniger lei wijze van tiyd tot tijd bezighouden met het bijeenbrengen van meerdere aan elkaar verwante zaken, zonder dat ze die echt nodig hebben om in hun levensonderhoud te voorzien. Als ze elkaar een hand gaven vormde ze een rij van 2250 kilometer. Van Amsterdam naar Lissabon dus. Hoe komt dat? En wat is de lol van deze vorm van vrijetijdsbe steding? Is het een hobby of een verslaving? Het antwoord hierop is moeilijk te geven. Hoofdzakelijk omdat het een samen spel van factoren betreft. Een van de oorzaken van de huidige populariteit is het feit dat onze samenleving na een periode van welvaart plots te maken kreeg met een lichte dip in de economie, met een beetje recessie dus. Dank zij de periode van welvaart in de jaren vijftig, zestig, zeventig en de beginjaren tachtig zat Nederland stampvol met luxe huishoudelijke spulletjes, speelgoed, boeken, audiovi suele apparatuur, gereed schappen en andere hebbe dingetjes. Wat over was, of waar men op uitgekeken raakte, werd gewoon bij het grofvuil gezet. Toen beginja ren tachtig de recessie intrad, kwamen er organisaties en in stellingen die zich bezig gin gen houden met de recycling ervan. En er kwamen mark ten waar mensen met weinig geld deze gebruikte en vaak leuke zaken konden kopen. Plots was de vlooienmarkt te rug van weggeweest. Tegelijkertijd werd een groot deel van de (werkende) be volking geconfronteerd met een extra aan vrijetijd. ATV, VUT, pensionering, werke loosheid en deeltijdbanen zorgden daarvoor. Omdat bij een groot deel van deze men sen een redelijke vorm van welstand heerste, werd er ge zocht naar een passende vrije tijdsbesteding. voor velen werd dat de hobby verzame len. De leukste en mooiste spulletjes verdwenen dus uit het circuit en kwamen bij ver zamelaars thuis te staan. Op hun beurt zorgen zij er weer voor dat ze de spullen die ze over of dubbel hebben weer afstoten op verzamel- of an tiekbeurzen. Alwaar andere verzamelaars ze weer kopen, etc. etc. Kortom, het past al lemaal precies in elkaar, en aan de top vinden we de mooiste en duurste collecties. En waar vindt u die top? Op 12 en 13 november in Utrecht bijvoorbeeld. Onderscheiden De laatste theorie over de plotselinge populariteit van het verzamelen komt van J.P. Glerum, veilinghouder van het gelijknamige veilinghuis in Den Haag. Volgens de heer Glerum, en wie zal ontken nen dat hij een autoriteit is, heeft het ook te maken met de behoefte van mensen om zich te onderscheiden van de rest ..van de massa. Glerum: „Au to's lijken steeds meer op el kaar, alle nieuwbouwwijken zijn eender, de mode is gelijk en ga zo maar door. Wat kan een mens nog doen om zich te onderscheiden? Precies, hij kan iets gaan verzamelen wat een ander niet heeft of verza melt. Zeg mij wat u verzamelt en ik zal u zeggen wie u bent. Zoiets dus." De Verzamelaarsjaarbeurs in Utrecht. Tienduizenden verzamelaars op zoek naar nieuwe stukken voor hun collecties. Menigeen doet er de vondst van hel jaar, sommigen zelfs de vondst van hun leven. Dat verzamelaars werkelijk alles over hebben voor hun hobby, blijkt wel uit het aantal kilometers dat ze jaarlijks rijden om leuke markten en beurzen te bezoeken. Velen breidden hun jachtgebied zelfs uit tot over de landsgrenzen en boekten bij de Verzamelkrant een verzamelreis naar Londen of Parijs. Een paar keer per jaar organiseert dit blad namelijk reizen voor verzamelaars. In Londen en Parijs worden dan diverse grote vlooiemarkten en verzamelbeurzen bezocht. Ook de omroepverenigingen lingenverzekering op de hebben het verzamelen ont dekt. Waren er de afgelopen jaren diverse programma's te zien waarin af en toe een ver zamelaar figureerde, nu is er een compleet TV-programma over verzamelen in de maak. In januari 1995 start start de TROS namelijk met de serie Verzamcl-TV. Het wordt een programma over bijzondere verzamelingen en dito verza melaars. Een ander gevolg van de hui dige verzamelrage is het feit dat er steeds meer mooie en kostbare verzamelingen ont staan. Collecties die daardoor niet meer ondergebracht kun nen worden in een normale inboedelverzekering. Naar aanleiding daarvan heeft AMEV en speciale vcrzamc- markt gebracht. Deze verze kering biedt behalve thuis, ook dekking tijdens het ver voer en op markten, beurzen en exposities. Lezers van deze krant die tegen gereduceerd tarief de Verzamelaarsjaar beurs willen bezoeken, kunnen daarvoor ge bruikmaken van de op deze pagina afgedrukte kortingbon. De bon is geldig voor twee perso nen en geeft recht op een rijksdaalder korting per persoon. Wie 'in aan de kassa laat zien, kan er dus in voor tien piek in plaats van 12.50. De heer en mevrouw Polling-Jon- gert op de zolder van hun tot woon huis verbouwde koetshuis, 't Is een en al Maastrichts aardewerk wat de klok slaat. Het tweede weekend van no vember staat in de agenda vari» iedere Nederlandse verzame laar aangekruist als het evene ment van het jaar. En geen wonder, want op die dagen vindt traditioneel de Verza melaarsjaarbeurs plaats. In de Jaarbeurs in Utrecht. Dit jaar valt het weekend op za terdag 12 en zondag 13 no vember. Naar verwachting zullen ongeveer 25.000 verza melaars en verzamelaarsters langs de kramen van ruim 2000 deelnemers/standhou ders lopen. De openingstijden zyn beide dagen van 10.00 tot 17.00 uur. Net als verleden jaar zijn alle deelnemers ondergebracht in clusters. In de praktijk komt dat er op neer dat elk verza melgebied een eigen plek in de hallen heeft gekregen. Voor de bezoekers heeft dat het voordeel dat ze niet ein deloos hóeven te zoeken voordat ze alles van hun ga ding hebben gevonden. Nu kunnen ze rechtstreeks naar de cluster oud speelgoed, postzegels, aardewerk, boe ken, fifties of welk ander ver zamelgebied dan ook. Spannend Hoewel het overgrote deel Op de Verzamelaarsjaarbeurs is voor iedere verzamelaar wel wat te vinden. Ook niei-verzamelaars komen er altijd iets van hun gading tegen. Je kunt het zo gek niet bedenken, of het ligt er. van de deelnemers dus soort bij soort staat, zijn er ook nog pakweg 800 standhouders die gekozen hebben voor een plaats in een van de twee clus ters diversen en curiosa. Ver zamelaars die van struinen en snuffelen houden, houden dus genoeg beursvloer over om op jacht te gaan naar dat ene felbegeerde stuk voor hun collectie. Het bezoeken van het aanbod, want stel je voor datje net te laat komt en een collega-verzamelaar met een glimlach op het gezicht weg ziet lopen met het item waar je zelf al zo lang naar zoekt... nen en ga zo maar door. Echt ongelooflijk. Overal in huize Polling vind je kasten, rekken en planken die doorbuigen onder het gewicht van al dat fraaie veelkleurige aardewerk uit de Limburgse hoofdstad. Mooi Op de voor de hand liggende vraag hoe het allemaal zo ge komen is, antwoordt me vrouw Polling: „Toen we een jaar of veertig geleden gingen trouwen moest er natuurlijk ook een uitzet komen. Zo ging dat vroeger nou een maal. Maar omdat we geen geld hadden om alles in een keer te kopen, gingen we op vlooienmarkten op zoek naar leuk serviesgoed. Zo liepen we ook regelmatig tegen stuk ken op uit de fabriek van Pe trus Regout. En die pasten ons wel. Het was mooi en sterk aardewerk en niet duur. Leuk uitje Hoewel de Verzamelaars jaarbeurs voor tienduizenden verzamelaars het absolute hoogtepunt van het jaar is, is de beurs ook voor niet-verza- melaars de moeite waard. Geen betere gelegenheid dan deze om eens kennis te maken met de fascinerende wereld van het verzamelen. Je kunt van de Verzamelaarsjaar beurs, is altijd een spannend gebeuren. Je weet immers maar nooit wat je tegen komt?! Met name 's ochtends direct na opening van de deu- ren is het een hectisch gebeu ren. Iedereen wil zo snel mo gelijk een overzicht hebben het namelijk zo gek niet be denken of het wordt verza meld... en op de Verzame laarsjaarbeurs aangeboden. Ook voor kinderen is er veel te zien en uiteraard te verza melen. Van parfumflesjes tot en met Disney-figuren en van strips tot en met Thunder- birds-artikelen; op de Verza melaarsjaarbeurs is het alle maal te vinden. Kortom, wie z'n ogen eens uit wil kijken, brengt op zaterdag 12 of zon dag 13 november een bezoek je aan de Verzamelaarsjaar beurs in de Jaarbeurs te Utrecht. Het echtpaar Polling-Jongert woont in Voorschoten. Wie het tot woonhuis verbouwde koetshuis binnenstapt, zal zich onmiddellijk in een mu seum wanen. Het hele pand staat namelijk vol met Maas trichts aardewerk. En niet zo maar vol; nee, echt bomvol. De totale collectie Maastrichts aardewerk van Adriaan en Aak Polling omvat meer dan 5500 verschillende stukken. Kommen, schotels, borden, schalen, asbakken, vazen, lampetstellen, juskommen, mokken, kopjes, potten, kan-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 15