Watersnood Ooltgensplaat in beeld gebracht in fotoboek Viskotter als kinderattractie Jazzmiddagen in 't Swarte Schaep juon der Heijden Nieuwe openingstijden van Sally's Boothiek Leerlingen basisscholen tonen kunst Jubileum oratorium Nieuwe trainingspakken en tassen voor VV Zierikzee Elftal Renesse in het nieuw Redders uit Grouw krijgen eerste exemplaar A. M. Dek kandidaat lijsttrekker WOENSDAG 9 NOVEMBER 1994 NIEUWSBODE EXTRA Alle bekende merken demonstratie gereed! Gezond bruinen: veiliger dan de zon goed voor spier- en rugklachten bevordert de bloedsomloop heerlijk ontspannend Zierikzee Havenpark 5 I Dirfcsiand Schelpenpad 26 Tel Ott 10 15202 I Tel 01877 1236 v/ sy ZIERIKZEE - Het tweedehandskledingwinkeltje van het Leger des Heils, Sally's Boothiek, is voort aan langer open. Na een korte proefperiode in juni hebben de medewerksters besloten om ook in de middag en avond open te gaan en zo aan de wens van vele klanten tegemoet te komen. De winkel is geves tigd aan de Poststraat 48. De kleding in Sally's Booth iek wordt tegen zeer lage prij zen verkocht. Elke week wordt het aanbod door de medewerk sters nagekeken en gesorteerd, zodat er iedere week nieuw aanbod is. Kleding dié niet ge schikt is voor verkoop wordt aan verschillende liefdadig heidsinstellingen geschonken die daar om vragen. Voor elke leeftijd is er tweedehands kle ding en schoenen te vinden in Sally's Boothiek. Niet ver kochte spullen worden afgele verd aan één van de centrale distributiepunten van het Le ger des Heils. Van daaruit vindt de kleding haar weg naar vele landen in de hele wereld waar diverse zendingsprojec ten plaatsvinden. Niet ver kochte schoenen worden gege ven aan de Stichting Krol. De ze stichting verzorgt hiermee een zeer groot afzetgebied in Afrika en Zuid Amerika. Als de schoenen in deze landen aankomen, worden ze door plaatselijke schoenreparateurs gerepareerd en opnieuw ver kocht tegen betaalbare prijzen. Niet verkoopbare schoenen geeft men aan de allerarmsten. In Zierikzee is in 1993 meer dan 1500 kilo schoeisel-opgehaald die voor hergebruik geschikt was. Dus is het een goed idee om nog eens kritisch naar ge bruikte kleding te kijken voor dat het weggegooid wordt. Bazar Verder zijn in het winkeltje aan de Oude Haven, BoothBa- zar, dekens, huisraad, meubel tjes, speelgoed en boeken te vinden. Een eldorado voor ver zamelaars, knutselaars, stu denten en iedereen die op zoek is naar betaalbare spulletjes. De openingstijden zijn: don derdag van 9.00-15.30 uur. De nieuwe openingstijden van Sally's Boothiek zijn: donder dag van 8.30-11.00, 13.00-15.00 en 19.00-20.00 uur. zou hem nu een uitstekende 'crisismanager' noemen. Historicus Jan Bruijns be schrijft de gebeurtenissen van de weken daarna: de evacuatie, de vee-reddingen en kadaver opruiming, de schoonmaak ploegen en de terugkeer van de evacuées. In het boek staan on geveer 150 foto's, voornamelijk gemaakt door L. Holleman. Deze dreef op de Slikdijk een goud- en zilverwinkel en was tevens fotograaf. Burgemees ter Hordijk zei tegen hem: 'Ik wil je niet zonder fototoestel zien!' Jan Bruijns stuitte twee jaar geleden op deze bijzondere collectie, toen hij de fotoredac tie verzorgde van 'De ramp, een reconstructie' van Kees Slager. Hij kwam toen meteen op het idee er nog eens een af zonderlijk boek aan te wijden. Jan Bruijns: 'Je gaat er dan een voorwoord bij schrijven, maar als je in het archief duikt en met mensen gaat praten die het allemaal hebben meegemaakt, groeit dat al snel uit tot een uit gebreider verslag.' 'Ooltgensplaat en de ramp van '53' is op groot formaat, gebon den, en telt 120 bladzijden. Het is een uitgave van boekhandel De Vries in Zierikzee en De Ko peren Tuin in Goes. BROUWERSHAVEN - In de hal van het stadhuis in Brou wershaven verricht wethouder G. J. van der Velde-de Wilde vrijdag 11 november om 16.00 uur de opening van de Mondri- aanpresentatie. De Culturele Werkgroep Brou wershaven heeft de tentoon stelling georganiseerd samen met de basisscholen. De op dracht voor de leerlingen van alle groepen was om in het ka der van het Mondriaanjaar een schilderij of tekening te ma ken. Deze worden van 14 no vember tot en met 13 december in de stadhuishal geëxpo seerd.De presentatie is te be zichtigen tussen 9.00 en 12.00 uur en op afspraak. MIDDELBURG - De Konink lijke Oratoriumvereniging Tot Oefening en Uitspanning uit Middelburg viert dit jaar haar 160-jarig bestaan. Ter gelegen heid hiervan geeft het koor een concert op zaterdag 12 novem ber in de Concertzaal in Mid delburg. Met dit jubileum is de vereni ging één van de oudste koren van Nederland. Bovendien viert de dirigent, de heer Jo Ivens, zijn dertigjarig jubi leum. Het programma zal be staan uit werken van Engelse componisten. Aan de uitvoe ring werken mee: Frank Frit- schy (tenor), Tijn van Eijk (or gel en piano), Rien Balkenende (piano), Marcela Simons (pia no) en de Zeeuwse Koorschool. De dirigent is Jo Ivens en het begeleidingsorkest Musica. De Centrum Jazz Band, hier met Schouwse jazzspelers, speelt op 13 november in 't Swarte Schaep. BROUWERSHAVEN - Zondag 13 november begin nen in café 't Swarte Schaep in Brouwershaven weer de gratis toegankelijke jazzmiddagen. Het gaat om een initiatief van Nel Evers. Voor de eerste middag in het nieuwe seizoen heeft zij een goede bekende uitgenodigd: de Dordtse Centrum Jazz Band onder leiding van cornetspeler Anton de Leuw, een orkest dat borg staat voor een geanimeerd optreden met goede jazzmu ziek. De vaste bezetting van de band wordt gevormd door Hidde Westra (drums), Kees de Kor- ver (banjo), Jan van den Berg (bas), Will van Gessel (klari net/sax), met ditmaal als gastspeler trombonist Vincent van Elferen. Zoals gebruikelijk zijn jazzmu zikanten van Schouwen-Duive- land welkom een nummertje mee te blazen of te spelen. Op zondagmiddag 11 december speelt de bekende Second Line Jazzband, het puur New Orleans-huisorkest van de Jazzclub Arnhem, dat al eerder enthousiast werd ontvangen door de toehoorders in 't Swar te Schaep. De jazzmiddagen be ginnen om 15.00 uur. In het kader van dc sponsoring van de W Zierikzee door Goedbloed Auto's worden regelmatig delen van d< nut eervan- gen. Laatst dc trainingspakken en onlangs de tass, dc foto de selectie van het eerste van de VV Zierikzee, niet onder andere de nieuwe trainer (staand derde van links): Jan Meulmeester. Het vierde elftal van sportvereniging Renesse is dc>o\ Verseput Mode in Renesse in het nieuw gestoken. De eo kregen nieuwe shirts en sporttassen tot hun besehikki Precies zoals een boot per traditie gedoopt dient te worden; met het stukslaan van een fles champagne tegen de boeg. opende de manager personeelszaken van Gran Dorado Port Zélande. I. Mulder vorige week een oude viskotter als nieuwe kinderattractie. Het mosselsehip is afkomstig van de firma Padmos t'n Stellendam. De firma besloot het afgeschreven schip aan Port Zélande te schenken, waar het een nieuwe functie als kinde fattractie kon krijgen. Kinderen, die in Port Zélande op vakantie zijn of die in de omgeving van het vakantiepark wonen, kunnen voortaan dagelijks in de kotter spelen. Het oude schip is gratis toegankelijk. Aan boord van het schip is alle apparatuur in tact gebleven, zodat de jeugdige bezoekers zich kunnen vermaken met de radar, zendapparatuur en het stuur van de boot. (Foto: Joop van Houdt). KRUININGEN - De heer ing. A. M. Dek, lid van het college van gedeputeerde staten van Zeeland, is door het bestuur van de Kamerkring Zeeland voorgedra gen als lijsttrekker voor het CDA Zeeland. Tijdens de Algemene Leden vergadering van het CDA-Zee- land zal de bekrachtiging van de kandidatenlijst voor de ver kiezingen van provinciale sta ten 1995 plaatsvinden. Ook zal in deze vergadering een lijst trekker gekozen worden. Op grond van artikel 12 van het re glement voor de voorbereiding van kandidaatstelling voor de verkiezing der leden van de provinciale staten kunnen yijf of meer gemeentelijke afdelin gen tezamen een tegenkandi daat voordragen. Een voor dracht van één of meer tegen kandidaten moet uiterlijk tien dagen voor de Algemene Le denvergadering van 23 novem ber, bij de kamerkring Zeeland zijn ingediend. Het voorstel dient door de voorzitters en de secretarissen van de betreffen de afdelingen te zijn onderte kend. De vergadering vindt plaats op woensdag 23 novem ber om 19.30 uur in het dorps huis in Kruiningen (telefoon: 01130-81437). Advertentie Een van de foto's in het nieuwe boek. OOLTGENSPLAAT - Vrijdag 11 februari verschijnt een boek dat speciaal is ge wijd aan Ooltgensplaat en de Watersnoodramp van 1953. Tijdens de presentatie in het raadhuis worden de eerste exemplaren overhandigd aan de nog in leven zijnde redders uit het Friese Grouw die in 1953 actief waren in Ooltgensplaat. Na afloop van de officiële gebeurtenis, om ongeveer 15.00 uur bestaat voor het publiek de gelegenheid de Friezen te ontmoeten. De Watersnoodramp van 1953 heeft een enorme invloed ge had op Ooltgensplaat. Jo Kos ten over de periode voor de ramp: ..Het dorp was een we reldje op zichzelf. De eeuwen zijn eroverheen gegaan en heb ben diepe sporen getrokken. Toen ik jong was, was er de laatste honderd jaar niet zoveel veranderd." Hij maakte mee hoe de watersnood het isole ment van het dorp doorbrak: ,,Er kwam een Deltaplan met dijken, dammen en bruggen. De kooi ging open en de oude ren zagen met verbazing en weemoed hun jongeren uitvlie gen." Brandweerman L. C. Dorsman: ,,De kaai als ont moetingsplaats. Dat is toch niet meer zo. Dat dorpse, dat is weg." De hemel beware ons Toen het zaterdagmiddag 31 ja nuari 1953 hard stormde, stond in Ooltgensplaat bij vloed het water reeds op de kade. Toen het om 22.30 uur eb moest zijn, was het water niet 'gevallen', 's Avonds ging het opnieuw stij gen. Rond middernacht verza melde zich een aantal mannen bij de coupure aan de haven. De polder Het Rietveld was in tussen al volgelopen. Men was er niet gerust op dat het goed zou gaan. Brandweerman L. C. Dorsman herinnert zich dat nog goed: 'Ik zie nog Waling, die wethouder was maar als beurtschipper ook veel van het water wist, bij de haven staan, met een hoop mensen om zich heen. ,,Het water staat al een halve meter op de kaai, terwijl het eb hoort te zijn", zei hij. ,,De hemel beware ons voor wat er vannacht gaat gebeu ren." Waling ging burgemees ter P. Hordijk waarschuwen en die riep politie, brandweer en BB op. Even later werd met man en macht gewerkt aan het opwer pen van nooddammen. De tele fonisten kregen opdracht de buitenboeren te waarschuwen en de brandweerwagen reed met loeiende sirene door het dorp. De inwoneïs vanOolt gensplaat zochten hun toe vlucht op zolders en in de hui zen op de dijken. De familie Vermue en de familie Bom kwamen met een tractor en auto uit de Grote Adriana The- odorapolder. Ze konden nog net de kaai bereiken. Nadat ze waren uitgestapt, spoelde het water hen in de richting van het dorp en konden ze bij hotel Hobbel nog juist worden vast gegrepen. Van het hotel was de kelder volgelopen. Was dat niet gebeurd, dan zou het gebouw als een soort caisson zijn gaan drijven. Omstreeks 03.00 uur braken de nooddammen en stroomde het zeewater met veel geweld de Voorstraat in en door de slop- jes aan de Slikdijk. Hetzelfde ogenblik was er een geweldige watermassa, die zijn weg vond naar de Voorstraat en alles meesleurde. Op de Slikdijk had Klaas van Ree 's avonds zandzakken voor zijn voordeur gelegd. Om het water dal bin nenkwam er aan de achterkant uit te laten stromen, zette hij de achterdeur open. Hij zag zijn buurvrouwen, de gezusters en weduwevrouwen Breeman- van Ree en Dorsman-van Ree, met blikken het water uit hun huis hozen. Zoals gewoonlijk bij extreem hoogwater, zat ook deze keer overbuurvrouw C. van der Vliet-Kammeraad bij hem in huis. Zij bewoonde een huisje aan de Slikdijk met de achterzijde aan de haven en was hoogzwanger. Bij de eerste vloedgolf vlucht ten de gezusters Van Ree met hun overbuurvrouw Van der Vliet-Kammeraad naar zolder. Vanaf de overzijde van de straat zag zoon Tinus van der Vliet hoe de voorgevel het be gaf. Hij stak de straat over en kwam in een vloedgolf terecht. Juist op tijd wist hij bij de overbuurvrouwen de trap te bereiken die naar de zolder leidde. Klaas van Ree bracht, samen met twee broers en een zwager, de drie vrouwen en Ti nus via hun dakraam en daar na via het dakraam van hem zelf naar zijn zolder in veilig heid. We verdrinken allemaal Het water kwam van de Kaai over een breedte van acht me ter het dorp in. Toen de dijk aan Sluishaven brak, hield het ineens op. In het dorp zakte het wat, ook door het uitvloeien. Een half uur later stroomde het zeewater met veel kracht van de andere kant het dorp bin nen. Aan de zuidkant van het eiland waren de dijken gebro ken. L. C. Dorsman: ,,Er stond eerst in de meubelzaak van m'n vader aan de Kerksingel al zo'n 25 centimeter water. We waren bezig met de meubels op elkaar te plaatsen. Mijn jonge zusje huilde. Ik nam haar op de schouders en liep met haar rond, om haar een beetje ge rust te stellen. Ineens kwam met een denderend geraas het water. We vluchtten nog juist op tijd naar boven. Er stond tenslotte zo'n twee meter water in de zaak. We keken door de dakkapel over de dijk bij Het Rietveld. Het water spoelde een meter hoog over de dijk heen. Mijn vader zei: ,,Als het zo doorgaat, verdrinken we al lemaal." Maar plotseling zakte het, doordat elders dijken wa ren doorgebroken. Op zondagmorgen lag Oolt gensplaat verloren in een zee van water. Van twee in de ha ven liggende schepen werden de roeibootjes gevorderd, waarmee men personen die uitermate kwetsbaar waren in veiligheid bracht. Op maandag 2 februari arriveerden 's mid dags twee schepen met mannen uit Grouw die tien ijzeren schouwen hadden meege bracht. Bij het horen van de eerste berichten over de ramp waren ze 's zondags al begon nen een reddingsbrigade uit te rusten. Ze gingen meteen aan het werk om mensen uit hun huizen te halen, 's Nachts slie pen zé bij vluchtelingen in de raadzaal, die vol met hooi was gesjouwd. In totaal hebben ze 1.500 mensen in veiligheid ge bracht. Tben ze weer naar huis gingen hadden ze zware baar den en ogen, aldus een journa list. Ze waren de hele week niet uit hun kleren geweest. In Ooltgensplaat vielen twee slachtoffers, mannen die eerst bezig waren geweest anderen te wekken: de 67-jarige Corne lls van Dam van de Molendijk en de 31-jarige Han van Kem pen. Ze waren loonwerkers en ze wilden nog een combine (in die tijd een zeldzaamheid) in veiligheid brengen op een mo ment dat het eigenlijk niet meer kon. Ze haalden de ma chine uit de schuur en toen die eindelijk op de dijk stond, spoelden de tractor en combine met de mannen de polder in. Pas weken later werden ze ge vonden. Er wordt geen dijk doorgestoken Dinsdags is men begonnen met het opzetten van een ramporga nisatie. Door burgemeester Hordijk werd A. J. van Vugt benoemd als plaatsvervangend burgemeester van Achthuizen. Deze kreeg de opdracht alle be schikbare werkkrachten op te roepen. Hij moest streng optre den, vooral tegen enige boeren die de dijkgaten wilden vergro ten om het water snel weg te la ten lopen. Hordijk telegrafeer de: 'Er wordt geen enkele dijk doorgestoken of gaten in de dij- ken vergroot. Ik herhaal: Er wordt geen enkele dijk door gestoken.' Na een dag werd Van Vugt we gens ziekte vervangen door J. L. Jacobs. Het grootste deel van de inwoners van Ooltgens plaat en Achthuizen is geëvacu eerd, vooral in het begin vaak onder ongunstige omstandig heden. Er werden ploegen ge vormd om de dijken te herstel len en de straten schoon te ma ken. Onder de achterblijvers waren ook de leden van de ka daver- en de kookploegen. Toen later de huizen waren schoongemaakt, mochten de mensen terugkeren. De re- evacuatie werd per straat geor ganiseerd. Burgemeester Hor dijk regeerde met straffe hand, constateert men achteraf. Men

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 13