GoldStar dichters Brouwershaven in vroeger tijden toont verandering door jaren heen stukken 'BEGRAFENISONDERNEMING SCHOMjpn 01112-2000/01110-14282 TV-VIDEO-HIFI Dertig vrijwilligers in touw voor verkoop kinderpostzegels Interliner Arrestaties Draaginsigne Gewonden Raadslid J. Bogert treedt af 4 DINSDAG 8 NOVEMBER 1994 NR 25668 7 Op deze ansichtkaart staat abusievelijk vermeld dat het geboortehuis van Jacob Cats aan de Molenstraat stond. Dit stond in de Noordstraat en is links op de foto uit 1928 te zien. BROUWERSHAVEN - Aan de hand van ongeveer negentig illustraties heeft de heer J. A. van Schelven een aanvulling gemaakt op drie eerder verschenen boekjes over Brouwershaven. Zijn 'Brouwershaven in vroe ger tijden deel 1' neemt de lezer mee door Brouwershaven en toont hoe de smalstad aan de Grevelingen er tussen 1890 en 1940 uitzag. Natuurlijk ontbreekt een foto van de woning waar Jacob Cats in 1577 werd geboren in deze uitgave niet. Het is echter een foto van het huisje van bordpa pier en latten dat jarenlang in de hal van het stadhuis ten toongesteld stond en later in het archief van het stadhuis werd bewaard. Een foto van be gin 1900 toont de Noordstraat met vrouwen in Schouwse dracht, kinderkopjes op de middenstraat en voor iedere bewoner een eigen stoep, waar bij de scheiding der stoepen voorzien is van fraai smeed werk. Naast aandacht voor het klein ste huisje van Brouwershaven aan het Kerkepad nummer 6 is de middenstand goed vertegen- ós Op 12 november 1994 is het, D.V., 40 jaar geleden ft 7!) dat onze ouders, opa en oma ft ft JAN en GRÉ KESTELOO-BERREVOETS ft 7) zijn getrouwd.' ft ft Bovendien hoopt moeder op 10 november 60 y) y) jaar te worden. ft ft We danken God voor deze jaren samen. y) y) U kunt onze ouders feliciteren op vrijdag 11 no- ft a vember, vanaf 20.00 uur, in de zaal van de Ned. ft ft Hervormde kerk, Ring te Kerkwerve. ft Kinderen en kleinkinderen Sy 7) 4321 AN Kerkwerve, Vloedstraat 12 ft Op deze manier wil ik graag iedereen bedanken voor de belangstelling die getoond is tijdens mijn verblijf in het ziekenhuis. A. GEELHOED EUemeet, november 1994 Bedroefd geven wij u kennis van het overlijden van onze zuster, schoonzuster en tante PIETERNELLA BAKKER-KU YPER P. H. KUYPER P. K. v. d. WERF A. VAN TOLEDO neven en nichten Ouwerkerk, 5 november 1994 Met ontroering namen wij kennis van het overlij den van ons trouw lid, de heer H. KREFT Wij wensen de familie sterkte met dit verlies. Bestuur en leden volkstuinvereniging ..Kaaskenshof" Zierikzee, 7 november 1994 Daar het ons onmogelijk is een ieder persoonlijk te bedanken voor het medeleven en de belangstelling na het overlijden van mijn lieve vrouw, onze zorgzame moeder en oma GERARDA WILHELMINA BERREVOETS-FOKKELMAN (Grada) willen wij u langs deze weg onze oprechte dank betui gen. In het bijzonder dan aan H.H. Doktoren en het verple gend personeel van het Rode Kruis Ziekenhuis voor de goede verzorging. M. A. BERREVOETS Kinderen en kleinkinderen Zierikzee, november 1994 VOLLEDIG VERZORGDE UITVAARTEN, BEMIDDELING BIJ AAN KOOP GRAFSTENEN, VERVOER IN BINNEN- EN BUITENLAND Rouwcentrum: Karsteil 15 Zierikzee Privé-adres Blindeweg 11 4315CG Dreischor TE ONTBIEDEN WAAR U WENST! Delta Discs Mol 15, Zierikzee, Telefoon 01110-14699 Van Schelven begint zijn wan deling op de Markt in het jaar 1907, waar het monumentale stadhuis staat. Verschillende inwoners uit de directe omge ving poseerden in dat jaar voor de fotograaf. Naast de diverse stadsgezichten heeft de sa mensteller vooral aandacht voor de inwoners van Brou wershaven. Hoe gingen zij ge- ZAGREB/DEN HAAG - Een compagnie Nederlandse VN- militairen (180 man) zal zo goed als zeker op korte termijn naar de moslimenclave Bihac in het noordwesten van Bosnië wor den overgebracht. Het VN- hoofdkwartier heeft om deze versterking gevraagd. kleed en hoe zag het sociale le ven er aan het begin van deze eeuw uit? Op de stoep bij bak ker Clarisse bijvoorbeeld waar werkmensen op de hoek Markt-Noordstraat in 1932 een praatje maken alvorens aan het werk te gaan. De foto toont de werkmensen op klompen, die onbeschilderd waren en 75 cent per paar kostten. AMSTERDAM - Een van de Amsterdamse politiebonden, de Amsterdamse Politie Vakor ganisatie (APV) spant een kort geding aan tegen de korpslei ding. Volgens de APV handelt die bezwaren tegen de functie waardering niet op de juiste manier af. De redactie behoudt zich hel recht voor ingekomen stukken in te korten Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver. waarvan naam en adres bij de redactie De ZWN heeft het heel lang ge heim kunnen houden, maar de ze week is de Interliner van start gegaan. Dit initiatief van de verenigde OV-busbedrijven moet de reiziger méér comfort en snelheid bieden, ,,een eerste klas service voor een tweede klas prijs" zoals ze zelf zeggen. Waar men de pretentie van daan haalt om te beweren dat de Interliner de oplossing is, is een groot raadsel. Laten we de boel eens analyseren voor het traject Zierikzee-Rotterdam. De vroegere situatie was dat lijn 130 een sneldienst onder hield op dit traject. Dit was een druk bezette buslijn die voor namelijk door forensen en stu denten werd gebruikt. Hier voor werden touringcar bussen ingezet die in luxe varieerden, maar altijd een stuk comforta beler waren dan de gewone bussen van de ZWN. De prijs die we hiervoor betaalden was een zogenaamd sterabonne ment voor alle bussen, metro's en trams in heel Nederland a raison van 3055 gulden. Dit was echter niet voldoende en hier moest wat aan gedaan worden; er moest meer luxe en meer snelheid komen tegen een acceptabel kostenniveau. Wat verstaat de ZWN hieronder? Allereerst slopen ze de be staande abri's en vervangen deze door een éénpersoonsabri met een telefooncel. De reizi ger die op de Interliner staat te wachten moet dit dus wel doen in de regen en de kou. Vervol gens zetten ze nieuwe langere bussen in met een beperkte zit- capaciteit (46 plaatsen) ten op zochte van 50 zitplaatsen in de oude bussen. Deze nieuwe bus moet de reiziger meer comfort bieden door middel van brede re stoelen, meer beenruimte, verstelbare hoofdsteunen, voetsteunen, een individuele airconditioning en nog wat luxe lucht. De stoelen zijn in derdaad breder zodat je geen last meer hebt van de billen van je medepassagier. De been- BRUINISSE - SGP-raadslid J. Bogert in Bruinisse stapt per 1 december 1994 na vier en een half jaar raadslidmaatschap uit de gemeentepolitiek. Bogert maakte deze keuze af gelopen week op medische gronden. ruimte is minder dan in een toiiringcar en de rest van het comfort kun je zetten onder het kopje goed bedoeld maar ver keerd geïmpleteerd. De voe tensteun zit in de weg, het ganglicht in de bus is te fel, de airco staat veel te warm en de verstelbare hoofdsteun is over bodig, bovendien zou de rug leuning verstelbaar moeten zijn. Ook is de Interliner niet snel ler dan lijn 130 (eerder langza mer) en staat hij ook nog vijf minuten nutteloos te wachten op het station van Zierikzee. De grootste mop van dit alles is dat een Interliner kaart/abone- ment niet geldig is op de'ande- re lijnen van het openbaar ver voer, dus om van bijvoorbeeld Brouwershaven naar Rotter dam centrum te komen heb je niet één maar drie abonnemen ten nodig. Een Interliner abon nement kost maar 600 gulden meer dan een ster-abonnement en dat is maar 50 gulden per maad ofwel iets meer dan twee gulden per dag. En dat is een acceptabele prijs die iedereen bereid is te betalen denk ik. Al leen moet je daarna nog van huis naar Zierikzee en van Rot terdam naar je locatie van ar beid, hetgeen nog een kleine 1000 gulden extra gaat kosten, een prijsstijging van ongeveer 50 procent. Al dit nep-comfort wordt de argeloze reiziger ge woon opgedrongen door het simpelweg schrappen van lijn 130 zodat er geen redelijk alter natief is. De mensen moeten volgens de overheid meer met het openbaar vervoer gaan rei zen en het OV moet concurre- render worden. De Interliner is in ieder geval niet wat de over heid bedoelt. Als de ZWN slim •is ontslaan ze de medewerkers die dit niet-levensvatbare plan hebben bedacht cq. goedge keurd wegens ernstige incom petentie, schrappen ze de Inter liner op het traject Zierikzee- Rotterdam en zetten ze de oude lijn 130 weer in, desnoods met een kleine toeslag. Ook zorgen ze ervoor dat de lijn 130 altijd rijdt met touringcar-achtige bussen, want ook de ZWN heeft een aantal gele touringcars die naar mijn mening een stuk meer comfort bieden dan de nieuwe Interliner. R. Jansen Zierikzee (Naschrift redactie: Volgens de ZWN staan er in Zierikzee nog geen abri's voor de Interliner. Wat er nu staat, is slechts een info-zuil). Desgevraagd verklaarde Bo gert dat hij de laatste rit aan het Bruse bestuurdersfront lie ver töt het eind toe had uitgeze ten. Het bestuur van de SGP is mo menteel in onderhandeling over de opvolging in de ontsta ne vacature. woordigd. Leendert van Sluis, de schoonvader van kolenboer Kees van Dijke hielp in 1934 een handje mee met het sjou wen van kolen. Op de wagen met het paard ervoor zitten twee jongetjes, want 'de jeugd mocht altijd meerijden'. Verder biedt het boek een kijkje bij de kruidenierswinkel van Johan Pleune, schoen-, gareel- en za delmaker Jan Wesdorp, de win kel van Marien de Jonge, de visboer met 'altijd stokvis' en vleeshouwer en spekslagerij van Cees van Nieuwenhuizen. Oranjegezind is Brouwersha ven zeker en de foto's van de di verse Oranjefeesten tonen het. Versierde wagens en fietsen, uitbundige verkleedpartijen opgeluisterd door de muziek vereniging Apollo laten zien hoe Brouwershaven de feesten gestalte gaf. Bietenstransport De haven is een belangrijk ge geven in de geschiedenis van deze stad. Op een van de af beeldingen nam het gemeente bestuur in 1908, na vernieu wing van de havenbeschoeiing aan de noordzijde, de herbe strating in ogenschouw. Ook het bietentransport ging via de haven en voor elke suikerfa briek waar men aanvoerde lag een schip in de haven. Grote be langstelling was er bij de ha ven wanneer de vissersschepen binnenkwamen met garnalen en platvis. Van Schelven eindigt zijn wan deling bij de buitenhaven met zicht op de bergplaats van de reddingsboot. Was het vroeger een druk bevaren vissersha ven, nu is dat wel even anders geworden door de vele plezier vaartuigen. Dat toont eens te meer aan hoe Brouwershaven door de jaren heen veranderd is. De foto's van Brouw, zeker ook de oude schoolfoto's, zullen bij ouderen herinneringen oproe pen aan 'die goeie ouwe tijd'. De jongere generatie krijgt door deze uitgave een goede kijk op de smalstad in de pe riode 1890 - 1940. Het boek is te koop bij de Brouwse Winkel op de Markt in Brouwershaven en bij de erkende boekhandels. AMSTERDAM - De politie van Amsterdam heeft maandag middag en -avond in de Ja- vastraat dertig mensen gear resteerd in verband met over last die werd veroorzaakt door de verkoop van drugs in een bovenwoning. OOSTERLAND - S. C. Hame link uit Oosterland krijgt mor gen (woensdag) uit handen van waarnemend burgemeester van Duiveland, G. Hokken het Draaginsigne Gewonden. Het draaginsigne is aan de Oosterlander toegekend omdat zijn lichamelijke toestand van wege de uitoefening van de mi litaire dienst onder oorlogsom standigheden in Libanon zo na delig is beïnvloed dat hij daar van nog steeds de gevolgen on dervindt. Hamelink maakte deel uit van het Nederlandse Detachement bij de Verenigde Naties (Unifil). Hij was van 20 juli tot 20 oktober actief in Li banon. De plechtigheid waar bij hem het draaginsigne wordt uitgereikt is woensdag om 15.30 uur in het gemeente huis in Nieuwerkerk. Nederlandse Hervormde Kerk Benoemd te Amsterdam als bijstand in het pastoraat in de SoW-wijkgemeente Oranje kerk (part-time): mevr. M. G. Fernhout, kandidaat te Am sterdam, die deze benoeming heeft aangenomen. Beroepen te Franeker en Her- bayum: L. A. Bergstra te Dan- tumawoude (part-time): te Vee- nendaal (deelgemeente Sola Fide): J. Stelwagen te 's- Gravenhage. Bedankt voor Woudenberg: J. Veldhuijzen te Putten. Chr. Geref. Kerken Vrijg. Beroepen te Dokkum: J. W. Veltkamp, kandidaat te Kam pen; te Hoogezand-Sappemeer (2e pred.plaats) en te Zuidhorn (3e pred.plaats): A. A. van Es sen, 1.1. zendingspred. te Kali- mantan Barat (Ind.), wonende te Drachten. Gereformeerde Gemeente NIEUWERKERK - Donderdag 10 november, 19.30 uur student F. Mulder, Elspeet. Gereformeerde Gemeente in Nederland NIEUWERKERK - Vrijdag 11 november, 15.00 uur ds. A. v. d. Berg, Gouda; huwelijksbe vestiging. ZIERIKZEE - Ongeveer dertig vrijwilligers starten woensdag 9 november met de verkoop van een nieuwe serie Kinder postzegels en kerst- en nieuw jaarskaarten in Zierikzee De opbrengst van de Kinderpost zegelactie is bestemd voor kin deren in Nederland, Oost- Europa en ontwikkelingslan den. Het thema van de Kinder postzegelactie dit jaar is Sa men Doen. De nieuwe serie Kinderpostze gels komt woensdag 9 novem ber officieel uit. In navolging van bijna 250.000 schoolkinde ren, zettten 8.000 vrijwilligers in het hele land zich in voor de verkoop van Kinderpostzegels en kaarten. Dit jaar wordt de actie van de Stichting Kinder postzegels voor de zeventigste keer gehouden. De verkoop stand van het Plaatselijk Co mité in Zierikzee staat in de hal van het Albert Heijn-filiaal aan de Lange Nobelstraat. De eerste verkoopperiode loopt van woensdag 9 november tot en met vrijdag 25 november. Tévens is het mogelijk om van woensdag 7 november tot en met vrijdag 30 december post zegels en kaarten te kopen van maandag tot en met zaterdag tussen 9.00 en 17.00 uur. 0) 0) De Cent Ja dat is al lang' geleden Dat de cent onmisbaar was. Ik wil er een gedicht over schrijven ifl dat komt denk ik goed van pas. De jeugd kan dat niet meer weten de ouderen zijn het niet vergeten. Ja de cent werd niet geprezen Maar waren op haar aangewezen Hielp ons aan eten iedere week. En zondags was hij bij de preek. Ja dat ging zo in zijn werk 2 tot 3 maal zat hij in de kerk. En toen is het zo gegaan werd later door dubbeltjes bijgestaan En dan waren er tussendoor. Ook nog wel eens kwartjes hoor. Ook de middenstand zat in nood. Wat denk je, 8 cent voor een brood. Geloof mij maar het is geen smoes. Drie centen voor een tompoes. Voor de middenstand was dat te gek een dubbeltje voor een pond spek. Als wij dat nu, met nu bekijken Is dat niet te vergelijken. Er was ook nog vreugde in huis al bracht pa maar f 4,50 thuis. De jeugd staat van die tijd versteld er gingen ook vrouwen naar het veld. En dat kwam ook goed van pas er werkten zelfs vrouwen in het vlas 's morgens tot een uur of acht dat had dan een kwartje opgebracht. Nu zitten de vroifwen met een hamer in besturen en in de Kamer Al zitten de centen in de oude doos die vrouwen zijn niet centeloos. Maar ze hebben het toch wel door ze kunnen er meer voor kopen hoor. Het gaat nu beter door 't hele land. Wij hebben nu meer achter de hand. Als ieder geeft naar zijn bestaan. Dan zijn de tekorten van de baan. En dan is het geen gemis dat de cent verdwenen is. Johs. Folmer Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus I. 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht De ontwerpster van de Kinderpostzegels. Margriet Heijmans heeft zich laten inspireren door het thema van dit jaar: Samen Doen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 7