Zeelandbrug aantal nachten paar uur gestremd voor alle verkeer Diefstal caravan van 40.000 gulden Wegens werkzaamheden aan deuvels en schokdempers in brïig Geen referendum voor inwoners van Zierikzee 'Ze weten niet hoe eten er puur uitziet' Woestijn Vreemd eten Toversoep DINSDAG 8 NOVEMBER 1994 NR 25668 5 Binnenin de Zeelandbrug wordt gewerkt aan het onderhoud van een deel van de dwarskrachtdeuvels, die bedoeld zijn om wisseling in de brugelementen tegen te gaan. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Wie over de Zeelandbrug rijdt, zal op het eerste gezicht niet veel merken van de noodzakelijke werkzaamheden die dit jaar aan de zogenaamde dwarskrachtdeuvels en schokdempers van de brug worden uitgevoerd. Deze vinden namelijk hoofdzakelijk binnenin het nu bijna 30 jaar oude bouwwerk plaats. Al leen de borden aan weerszijden van de brug die verwijzen naar een nachtelijke stremming, een stremming nodig om het onderhoud aan de deuvels gladjes te doen verlopen, geven aan dat er aan de Zeelandbrug wordt gewerkt. ZIERIKZEE - Het college van burgemeester en wethouders van Zierikzee wil geen referen dum. Het is van mening dat de inwoners reeds voldoende mogelijkheden hebben hun wensen en bezwaren kenbaar te maken. Het college zegt dit in zijn beantwoording op de algemene beschouwingen van D66. D66 heeft in haar algemene beschouwingen gevraagd naar de bereidheid van het college van b en w tot het in voeren van vormen van refe renda en om bij wijze van proef een referendum te houden over het auto-arm maken van de binnenstad van Zierikzee. Volgens b en w hebben de inwoners ech ter reeds voldoende moge lijkheden zich uit te spre ken, via onder meer hoor zittingen, inspraakbijeen komsten, inspreekmoge- lijkheden en brieven. B en w zien er niets in aan deze reeks het referendum toe te voegen. Het college is pas bereid tot een nader onder zoek van een referendum als blijkt dat hiervoor in de gemeenteraad voldoende draagvlak, bestaat. Omdat het volgens het dagelijks ■bestuur om een gecompli ceerde aangelegenheid gaat, moet er geen energie in een dergelijk onderzoek worden gestoken, zonder vooraf de mening van de raad te vragen. Het college stelt wel voor over te gaan tot het vaststel len van een inspraakveror dening. De Gemeentewet stelt dit verplicht. De inwo ners krijgen volgens deze verordening inspraak over voorbereiding of herziening van ruimtelijke plannen, stadsvernieuwing, voorbe reiding van het gemeente lijk milieubeleidsplan en voorbereiding van overige (integrale) beleidsplannen die de huishouding van de gemeente betreffen. De in spraakverordening wordt in de raadsvergadering van 12 december ter vaststelling aangeboden aan de gemeen teraad. Vannacht, van 2.00 tot 4.00 uur dinsdagmorgen, was de Zee landbrug voor de vierde keer dit jaar 's nachts twee uur lang gesloten voor alle verkeer, in verband met werkzaamheden aan een dwarskracht-element. Waarschijnlijk over twee we ken wordt een vijfde deuvel aangepakt, en zal de brug we derom enkele uren dicht gaan. Volgens medewerker van de provinciale directie milieu en waterstaat, ing C. H. Steur zijn de werkzaamheden noodzake lijk omdat er in de loop van de jaren slijtage aan deze con structie is opgetreden, die, zegt Steur, overigens niet overal even erg is. Sinds het tolvrij worden van de Zeelandbrug, maakt 25 tot 30 procent meer verkeer gebruik van de verbin ding. En meer verkeer bete kent meer slijtage. Per dag rij den er nu zo'n 8000 motorvoer tuigen over. Vooral het vracht verkeer dat gebruik maakt van de verbinding, is aanzienlijk toegenomen. De werkzaamheden zijn ge richt op een bepaald onderdeel van de deuvels. Dezé zitten sa men met een aantal schokdem pers tussen de voegen van de meeste van de vijftig T-elemen- ten waaruit de Zeelandbrug is opgebouwd, em zorgen er sa men voor dat de delen netjes bij elkaar blijven, er een mini male speling tussen de elemen ten is en de 'klappen' die voor al het vrachtverkeer, de brug toebrengen, wórden opgevan gen. Het gaat wat de slijtage aan de brug betreft, in het speciaal om de kunststofringen in de deu vels waarvan sommige zodanig zijn versleten dat bij sommige het volgens Steur onaanvaard bare 'staal op staal' optreedt, en de bevestigingsogen van de schokdempers die zijn 'uitge lubberd', waardoor speling is ontstaan. Voor het werk aan de schok dempers hoeft de brug niet dicht. Om de bevestiging spe- lingvrij te maken wordt de brug aan de hand van een be paalde methode tijdelijk ge fixeerd, waarna de dempers er tussenuit kunnen worden ge haald. Wat de deuvels betreft is dat een heel ander verhaal. Om vervanging van de kunst stofringen in de deuvels moge lijk te maken wordt een spe ciaal hiervoor ontwikkelde methode van onderhoud toege past. Speciaal ontwikkeld, om dat een deuvel er niet zomaar kan worden uitgelicht zonder daarbij de hele maatvoering en constructie van het onderdeel kwijt te raken, omdat ook de betonnen achterwand er mee af zou komen. Dankzij een aparte manier van werken, waarbij de betonnen achterwand pasklaar voor de metalen onderdelen wordt aangestort, kunnen de stremmingen beperkt blijven. Alleen het stellen van, de ach terwand zorgt volgens Steur voor ëen verkeersstop op de brug van rond de tien minuten, waarna de metalen onderdelen er op kunnen worden beves tigd. Wanneer de staven in de deuvels later worden aan gespannen, mag er volgens Steur geen verkeer over de. brug omdat de uitvoerders van dit werk nu eenmaal niet be paald op springende moeren en bouten zitten te wachten. De Zeelandbrug telt in totaal 39 voegen. Het is de bedoeling dat er vier per jaar jvorden aangepakt. De kosten van deze revisie bedragen 60.000 gulden per voeg. Na onderhoudswerk zaamheden aan de vijfde voeg, waarvoor over enkele weken het verkeer weer een .tweetal nachtelijke uren gestremd zal zijn, liggen deze werkzaamhe den voor de wintermaanden stil in verband met de ongewis se weersomstandigheden. Ko mend voorjaar wordt de zaak weer opgepakt. BROUWERSHAVEN - Uit een loods aan de Zuidernieuw- landweg bij Brouwershaven werd een caravan met comple te inventaris gestolen. De waarde van de gestolen goede ren bedraagt ongeveer 40.000 gulden. Ook in Renesse en Burgh-Haamstede was het die vengilde actief. In Brouwershaven stal men een grijskleurige caravan van het merk Hobby, type 470TK die eigendom is van een 47-jarige man uit Brouwershaven. In het vakantieverblijf lagen onder meer bijzettenten en rubberbo ten. De caravan met toebeho ren werd gestolen tussen 1 en 7 november. In Westenschouwen werd maandag ingebroken in de personenauto van een 47- jarige man uit Landgraaf. De auto stond geparkeerd aan de Kampweg toen er een casset tespeler en twee boorhengels uit werden gestolen ter waarde van ongeveer duizend gulden. Uit een winkel aan de Kerk straat in Burgh-Haamstede werden twee (heren)mountain- bikes gestolen en een aantal schoenen. De dieven waren actief in de nacht van zondag op maandag. Zij kwamen de winkel binnen door middel van inbraak. School met de Bijbel De Schouw BROUWERSHAVEN - Zandtaartjes, toverrecepten en zakjes met allerlei soorten meel. Dat alles vindt men in de School met de Bijbel De Schouw in Brouwershaven, waar momenteel het totaalproject 'Eet smakelijk' wordt gehouden. Het gaat om een pro ject waaraan alle groepen meewerken en daarom kozen de leerkrachten een thema dat leerlingen van alle leeftijden aanspreekt. „Voeding is iets waarmee men dagelijks te maken heeft. Vaak weten kinderen niet hoe eten er puur uitziet. Het onderwerp sluit ook mooi aan de oogsttijd en dankdag in deze tijd van het jaar", vertelt groepsleidster B. Quant. Alle groepen van De Schouw zijn bezig met een ander facet van voeding. Zo besteden de groepen een en twee aandacht aan het dagelijks eten, terwijl de groepen drie en vier 'de boer op gaan'. Zij verdiepen zich vooral in neventakken van het tegenwoordige boerenbedrijf, zoals het kweken van paling en escargots, het maken van zui- velprodukten en het kweken van witlof. De groepen vijf en zes zijn bezig met het eten in andere landen en culturen en de oudste groepen richten zich speciaal op voedings gewassen uit de eigen omgeving, zoals aardappels, tarwe, maïs en suikerbieten. Een belangrijk deel van het project wordt ingevuld door excursies van de leerlingen naar bedrijven waar voeding wordt verwerkt. „Iets wat kinderen zien onthouden ze veel beter. Ze zien produkten van dichtbij, houden die vast en ze mogen er zelf wat mee doen. Daar kunnen wij nooit tegenop met vertellen." Zo gingen de jongste groe pen naar een restaurant in Brouwershaven waar ze een kijkje namen in de keuken waar de kok groentesoep maakte en pannekoeken bakte. Bij de bakker mochten de groepen een tot en met vijf een eigen broodje bakken en versieren, koekjes maken en een taart versieren. De kin deren vroegen daarbij honderduit. Ze wilden van de bak ker weten waarom het ene brood wit is en het andere bruin en wat gist is. In de tuin van 'oma Stoel' bekeken de jongste leerlingen de fruitbomen en de vele soorten groenten. „De groenten die kinderen op hun bord krijgen zien er vaak heel anders uit dan in de tuin. Natuurlijk weten ze dat worteltjes niet aan bomen groeien, maar ze keken er toch van op dat je van krootjes de knol eet die in de grond zit en niet de bla deren die er boven uit steken." In de klas werden de bezoeken uitgewerkt via tekeningen, verslagen en zelfs toverrecepten. Zo schijnt een halve paling vermengd met suiker, witlof, sla, appelsap, veel snoep en vier spinnen magische kracht te hebben. De 9-jarige Talitha Schuhmacher, wiens groep zich ver diept in buitenlands eten, belde in het kader van het pro ject aan bij een woning in Brouwershaven waar asielzoe kers wonen. „Ze lieten me een rond plat brood zien dat ze zelf bakten. Dat eten de mensen in Irak. Ik mocht er van proeven en ze komen hun brood nu ook op school laten zien." De leerlingen van de oudste groepen bezoch ten een fabriek in Haamstede waar graan verwerkt wordt tot allerlei soorten meel en een aardappelverwerkend bedrijf in Brouwershaven. Via verhalen en tekeningen gaven zij de stortplaatsen, de opslagschuur, de buikgang en de kiepauto's weer die zij daar zagen. Het thema van het project komt ook terug in allerlei ande re lessen en zelfs de bijbelverhalen die op school worden verteld. Zo zijn er diktees over voeding en rekensommen waarbij de kinderen de hoeveelheden bananen moeten berekenen voor apen in de dierentuin. Op donderdag 17 november wordt het project afgesloten met een presenta tie waarbij belangstellenden niet alleen kunnen zien wat allemaal werd gemaakt op het thema voeding, maar ook zelf kunnen proeven van lekkernijen die kinderen ter plaatse klaar maken. Asr* 4vjufc De kok met zjjn pollepel (links) en daarnaast Martine met een ijsje. Getekend door Martine Stoel, vijf jaar. T Op één november gingen we met groep zes, zeven en acht naar de meelfabriek in Renesse. Toen we aankwamen vertelde één van de drie bazen hoe meel werd gemaakt en met wat voor machines ze dat deden. Toen hij daar mee klaar was ging groep zes met een baas mee, groep zeven en groep acht ook. We hebben in loodsen gekeken die waren heel groot er was zoveel graan dat het daarbinnen wel een woestijn leek, we waren ook in de machineka mer geweest daar waren heel veel buizen. We heb ben ook nog onder silo's gestaan. Silo's zijn soort cement molens met een gat van onder zit, uit dat gat komt meel, uit verschillende soorten. Onder zo'n silo komt een vrachtwagen en die wordt dan ge vult met meel. Het was een best hoog gebouw we gingen met de lift naar het laboratorium daar deden ze proefjes maar dat was ingewikkeld. Er was zoveel dat ik het niet allemaal meer weet maar ik heb een gave dag gehad. Jouke Flach, groep 8 We hebben een blad met nederlands en vreemd eten gemaakt. We deden uit tijdschriften plaatjes plak ken; het vreemde eten bij het vreemde eten en het nederlands eten bij het nederlandse eten. De marokaanse keuken: we gingen ook nog iets over marokaans eten lezen wat voor specerijen en mid delen ze gebruiken en wat ze aten. We gingen ook nog met elkaar eten. We moesten opschrijven wat we op onze boterham hadden en dat moesten we ook nog tekenen. Toen gingen we eten. Chris Posthuma, groep 6. Bakker Kik en zijn vrouw naast een rek met koekjes. Getekend door Jori Bijl, vijfjaar Voor het maken van een krachtige toversoep heb je nodig: een kieloo suiker een kieloo bloote bile een kieloo hartjes een pont rate een pont paal ing een pont drop een pont zout een pont rote apels een neus als je de toversoep op drinkt wor je een beer of een zwarte rat. Michiel Broere

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5