Roep om bewakingsdienst in strijd tegen de criminaliteit COMMENTHRR Weinig steun van politiek voor strandplannen Westerschouwen Inwoners Westerschouwen: ,Den Haag kan barsten Interliner Officiële overdracht blusvoertuig Te hard gereden ZIERIKZEESCHEÏfi NIEUWSBODE SMI Raadsmeerderheid vóór belastingverhogingen 4 V DINSDAG 8 NOVEMBER 1994 NR 25668 J v V V Er moet volgens een grote groep inwoners van Westerschouwen meer politie komen om de veiligheid in de kernen te waarborgen. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - Tijdens een raadsvergadering maandagavond in Westerschouwen heeft een grote groep inwoners van Westerschouwen bij het gemeentebestuur gepleit voor invoering van een particuliere bewakingsdienst voor de kernen Renesse, Burgh en Haamstede of een burgerwacht. Dit in verhand met de vele inbraken en winkelcriminaliteit waarmee de diverse kernen binnen de gemeente in de laatste weken worden geconfronteerd. Sinds zondag kunnen inwo ners van Schouwen-Duiveland in de 'bztsiness-class' naar Rot terdam. Mits opgestapt in Zie- rikzeeof Bruinisse kan de pas sagier onder het genot van Maij-Weggens spreekwoorde lijke krantje en croissantje' (mits zelf meegebracht) de be nen strekken in de Interliner: de snelle en luxe bus die giste ren officieel in gebruik is ge nomen. De Interliner komt tegemoet aan de wens naar beter en snel ler openbaar vervoer. Toch zijn er - voor wat betreft Schou- wen-Duiveland althans, vraagtekens te plaatsen bij dit initiatief van het Verenigd Streekvervoer Nederland. Allereerst werd de Interliner de VSN als het ware in de schoot geworpen. Onderwijs minister Ritzen zegde de VSN de ko mende vier jaar tien mil joen gulden toe, omdat hij alle studenten uit de trein en in de bus wilde hebben. De NS haakten af, maar wat bleef is de Interliner én de daarbij be horende prijs van het kaartje. De Interliner rijdt volgens NS- tarief en is daarmee zo'n twin tig procent duurder dan de ge wone bus. De tijdwinst van de Interliner is maar beperkt. Op het traject Zierikzee-Rotterdam is 'de groene streep' slechts zeven minuten sneller dan de oude sneldienst Zierikzee-Rotter dam. Daarmee zijn we bij het derde vraagteken aanbeland. Want die sneldienst is met de komst van de Interliner opgeheven. De passagier kan dus niet kie zen of hij zich snel en goed koop, dan wel snel en luxueus wil laten vervoeren. Voor min der draag krachtig en zoals bij voorbeeld ouderen kan dit een probleem zijn. Voor wie dage lijks met de bus gaat, loopt die prijsverhoging aardig in de pa pieren. Toch slaat de balans niet hele maal in het negatieve. Zo is de frequentie waarme de bus rijdt verdubbeld. Reed de snel dienst zeven keer per dag; de Interliner doet dit - althans op werkdagen - vijftien keer. Ver der is de Interliner ontegen zeglijk comfortabel, waarmee hij voor de automobilist een welkom alternatief kan zijn. A. vd N. Dat blijkt uit de algemene be schouwingen die de Wester- schouwse raadsfracties giste ren het college op schrift aan- ,,Een gegeven is dat er op dit moment meer inbraken plaats vinden bij een populatie van 5000 inwoners dan 's zomers bij een populatie van 100.000. We worden als burgers geconfron teerd met een politieapparaat dat'machteloos staat tegen de gang van zaken op dit moment op ons eiland", aldus woord voerder D. N. Meulblok, die aandroeg dat de reorganisatie van de politie daar een belang- boden. De politieke beschou wingen zijn een reactie op de gemeentebegroting 1995. In de dit voorjaar door het col- rijke rol in speelt. ,,In de nach telijke uren zijn er op Schou- wen-Duiveland twee surveille rende agenten in één auto be schikbaar. De laatste weken komen er. valse meldingen bin nen, bijvoorbeeld in Zierikzee. De politie rijdt' naar Zierikzee voor een valse melding en tege lijkertijd wordt er in Burgh in gebroken. De politie staat machteloos tegen dit inbre kersgilde", stelde hij. lege gemaakte strandnota wordt voorgesteld de Schouw- se kustlijn in te delen in cate gorieën. Om dit plan nader uit Hij meent dat daarom het voor veel inwoners van Wester schouwen nu buigen of barsten is: ,,Voor ons kan Den Haag barsten, wij zijn immers niet van plan om te buigen voor de criminaliteit." Wat de recente" reeks inbraken betreft, refereerde Meulblok in het speciaal aan het geval van een in de' kern Burgh gelegen fietsen- annex schoenenwin- te werken heeft het college 20.000 gulden gereserveerd op de begroting. De CDA-fractie schrijft dat de kei, waar dit weekend voor de vijfde keer in drie weken werd ingebroken. ,,Het zijn inbra ken met geweld, dat wil zeggen een tegel door de ruit, en diver se goederen worden meegeno men. Van de daders ontbreekt nog ieder spoor. Voor ons als onder nemers en inwoners is naar aanleiding van deze laatste in braak de maat vol", aldus Meulblok. burgers van Westerschouwen de komende jaren niet bereid zijn belastingverhogingen te accepteren ten bate van luxe toeristische voorzieningen. De motivatie van het college dat een 'trendsettende recreatiege- meente' als Westerschouwen niet mag blijven stilstaan, is voor het CDA niet overtuigend. ,,Een stijl om trendsetter te willen zijn moet wel meegroei en met de inwoners en de gas ten," vindt het CDA. De SGP/RPF/SGP-fractie spreekt in een apart bijvoegsel haar bezorgdheid uit over de mogelijke aanleg van een naaktstrand. Verder vindt deze fractie dat maatregelen die di rect of indirect te maken heb ben met toerisme of recreatie maar moeten worden be kostigd uit de voorgestelde verhoging van de toeristenbe lasting met vijf cent per over nachting. Ook coalitiepartner PvdA is niet te porren voor uitvoering van de strandnota. Iets doen aan het strandbeleid acht deze partij alleen zinvol als overlast daar aanleiding toe geeft. Wanneer het sturen plaats vindt zonder dit oogmerk, dan verwerpen we deze sturing," schrijven de sociaal-democra ten. Anders is het gesteld met het voornemen van B en W om de gemeentelijke belastingen vol gend jaar te verhogen. De on roerend zaakbelasting (OZB) moet evenals de woonforensen- belasting met vijf procent om hoog en de toerist gaat vijf cent per overnachting méér betalen. Alles bij elkaar moeten die ver hogingen 255.000 gulden ople- veren. Coalitiegenoten PvdA en VVD stemmen met dit voornemen in. De SGP/RPF/GPV-fractie kan zich met enige moeite al leen vinden in een verhoging van de toeristenbelasting. Ver hoging van OZB en woon foren senbelasting wijst klein rechts af. Het CDA wil indien nodig ook de woonforensbelasting nog verhogen, maar wijst een hogere OZB resoluut af. Opmerkelijke eensgezindheid leggen de partijen aan de dag als het gaat om de kosten van de brandweer. De landelijke norm voor het instandhouden van een brandweerkorps ligt op zestig gulden per inwoner. Die van Westerschouwen kost de gemeente negentig gulden per inwoner en dat is te veel vindt de politiek. Meulblok stelde dat de raad di verse signalen heeft afgegeven voor meer politie in de regio naar het college en het college op hun beurt weer naar de lan delijke overheid: „Een roep in de woestijn. Er wordt niet ge luisterd en u legt zich daar bij neer. U als lokale overheid bent niet in staat de steeds toe nemende criminaliteit een halt toe te roepen binnen onze ge meente", bracht hij naar voren. Volgens Meulblok behoort het inhuren van een particuliere bewakingsdienst door de ge meente Westerschouwen, drie auto's die patrouilleren binnen de kernen Renesse, Burgh en Haamstede in samenwerking met de politie tot een mogelijk heid in de strijd tegen de crimi naliteit. Hij zei verder dat als de gemeente het niet eens kan worden over dit voorstel, er volgens hem verder de optie bestaat om een burgerwacht te installeren in alle kernen die moet waken over eigendom men, en die apart zal functio neren met alle mogelijke gevol gen van dien. In antwoord op het betoog van Meulblok namens inwoners van de gemeente, zei burge meester H. Tees dat de gemeen te nog steeds bezig is meer poli tie los te krijgen bij Den Haag, en nu het overleg hierover af wacht tussen de minister van binnenlandse zaken en justitie. Over de door Meulblok ge noemde mogelijkheden van een particuliere bewakings dienst of burgerwacht zei Tees: „Je moet heel voorzichtig zijn met die opties. Die zullen al tijd in relatie met de politie, uitgevoerd moeten worden. Een bewakingsdienst of bur gerwacht heeft alleen een sig naalfunctie en geen opspo ringsbevoegdheid. Dus daar mee is het probleem niet zo maar opgelost." Verder bena drukte hij dat het inschakelen van dergelijke externe dien sten ook een nadeel kan heb ben. „Misschien denkt de poli tie dan wel: „Westerschouwen wordt nu goed bewaakt, dus kunnen we ons beter bezig hou den met de rest van het eiland, en dat moet worden voorko men", aldus Tees. Keurige blanken Ook zei hij dat er inmiddels en kele mensen zijn aangehouden, die rond de twintig inbraken hebben bekend. Om de geruch ten tegeiï te gaan als zou het-, wederom alleen om asielzoe kers gaan, zei de burgemeester dat onder de verdachten 'een aantal keurige blanke eilan ders' zijn.'"'"' Een eerdere uitleg van het col lege dat Westerschouwen van wege de domaniale bossen nu eenmaal meer brandweerper soneel en -materiaal nodig heeft, is voor de VVD onvol doende. De partij stelt voor om de Renesser brandweerauto pas in 1996 of 1997 te vervan gen. De VVD vindt het ook prima als ondernemers via een baat belasting meebetalen aan de herinrichting van de dorpsker nen van Renesse en Burgh. Het CDA wijst op de volgens haar hoognodige reconstructie van de Weeldeweg. Voor reconstruc tie van de kommen van Renes se, Burgh en Haamstede ligt volgens het CDA nog onge bruikt geld op de plank. Het CDA maakt zich verder zorgen over de uitvoering van alle beleidsvoornemens die het college bij zijn aantreden heeft gemaakt. Als enige fractie wei gert de partij geld uit te trek ken voor de organisatie van het culturele evenement de Kunst- schouw. Van de SGP moet een vervolg van dit evenement in 1995 worden bekostigd uit de toeristenbelasting. Schoolzwemmen Zaken die tijdens de begro tingsdebatten op 14 november verder nog voor discussie kun nen zorgen zijn: het al of niet voortzetten van het school zwemmen (VVD en PvdA heb ben kritiek), de activiteiten van de Stichting Jeugd, de ta rieven van de sportaccommo daties en de aanschaf van nieuw materieel voor de red dingsbrigade. BRUINISSE - Zaterdag 26 no vember wordt om 14.30 uur in Bruinisse het nieuwe MAN- brandblusvoertuig overgedra gen. De officiële plechtigheid vindt plaats tijdens een bijeenkomst in het Durpsuus aan de Molen straat. Het hypermoderne blusvoertuig werd gebouwd bij de gespecialiseerde brand weervoertuigbouwer Ziegler in Winschoten. Verwachting t/m zaterdag 12 nov. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 60% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht zuidwest 4 Vrijdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 70% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht variabel 3 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 9 nov. Zon op 07.48 onder 16.55 Maan op 13.10, onder 23.16 10 nov. Zon op 07.50, onder 16.53 Maan op 13.37, onder Eerste Kwartier: 10 nov. (07.15) HETWEEROVERZICHT DE BILT - De komende nacht en mor gen overdag blijft het rustig weer. Plaatselijk kan er wat mist ontstaan. Verder staat er weinig wind en de temperatuur zakt tot ongeveer 8 gra den. Morgen lost in de loop van de dag de mist op. In het noorden en oosten kan nog even de zon schij nen. Geleidelijk wordt vanuit het westen de bewolking dikker en neemt de wind toe. Langs de kust komt een krachtige wind te staan uit zuidelijke richtingen. Vooral in het tweede deel van de dag kan er wat re gen uit de bewolking vallen. De mid- dagtemperatuur schommelt rond 11 graden. Ook na morgen blijft het enigszins wisselvallig weer. Nu en dan valt er regen en de middagtem- peratuur zakt nog iets tot rond 9 gra den. De mistkansen blijven aanwe zig, terwijl de zon nog nauwelijks te zien zal zijn. SEROOSKERKE/ZIERIK- ZEE - Niet minder dan 96 weg gebruikers worden de komen de weken bij de post 'verrast' door een proces-verbaal van de politie. Zij liepen dat gisteren (maandag) op bij snelheidscon troles die de politie hield bij Zierikzee en Serooskerke. Van 10.20 tot 11.40 uur werd ge controleerd langs de Weg naar de Val, vlak voor de Zeeland- brug. Van de 375 passerende voertuigen bleken er 24 harder te rijden dan 90 kilometer per uur, .terwijl de maximumsnel heid ter plaatse 80 kilometer is. De hoogst gemeten snelheid was 129 kilo2neter. Van 11.40 tot 12.40 uur stond de politie niet de radarapparatuur aan de Lange Blokweg bij Zierikzee. Daar reden 189 voertuigen voorbij, waarvan dertien har der dan de toegestane zeventig kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid was 99 kilo meter. De meeste overtredin gen werden gesignaleerd op de Serooskerkseweg waar gecon troleerd werd van 13.15 tot 15.00 uur. Van de 546 voertui gen reden 59 harder dan negen tig kilometer, terwijl ter plaat se een maximumsnelheid van tachtig kilometer geldt. Het plan om het Westerschouwse strand in te delen in categorieën krijgt waarschijnlijk onvoldoende steun in de gemeentetaad (Ar chieffoto). Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551 Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187.00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) 1 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vj% B.T.W. BURGH-HAAMSTEDE - Het plan van B en W van Westerschouwen om het strand in te delen in verschillen de categorieën als luxestrand, naaktstrand, sportstrand en natuurstrand kan vooralsnog op weinig steun van de politiek rekenen. Het voorstel om volgend jaar de gemeentelijke belastingen te verhogen ten behoe ve van nieuw beleid, krijgt waarschijnlijk wel een raadsmeerderheid. I t k

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3