Besluit over kerncentrale Borssele pas na kamerdebat waterstanden Urker vissersschip vergaat na aanvaring met bulkcarrier Justitie op zoek naar noodopvang asielzoekers Salmonella-besmetting in Zwols bejaardenhuis Tros praat met RTL over commerciële televisiezender Protest DNA-test tarwekweek Bejaarde komt om bij brand Zes opvarenden vanochtend nog vermist 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Plaatsing in Serooskerke (W) DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van justitie is weer druk doende met het zoeken naar nieuwe tijde lijke verblijven voor asielzoekers. De normale eentra zitten over vol en contracten van bestaan de noodopvang lopen af. Het gaat om ongeveer twintig noodvoorzieningen voor groe pen van maximaal vijftig vreemdelingen. Dat hebben Justitie en de Centrale Opvang Asielzoekers (COA) dinsdag bevestigd. Ambtenaren proberen tijdelij ke huurcontracten af te sluiten met eigenaren van pensions, campings en recreatiebunga lows in Noord-Holland, Gel derland, Zeeland, Noord- Brabant en Limburg. Inmid dels zijn overeenkomsten ge sloten in Serooskerke (W), Ra- venstein, IJsselstein en Koude- kerke. Volgens een woordvoerster van de COA is er absoluut geen re den tot paniek. Het is de be doeling dat de asielopvang met ongeveer 800 plaatsen geduren de enkele maanden wat lucht krijgt. Dat is mogelijk doordat pensions en recreatieparken na het toeristen&izoen vrijko men. De totale capaciteit van de centrale opvang van asiel zoekers in centra is 32.000 plaatsen. Afnemen De COA verwacht overigens dat de aanmeldcentra in Rijs- bergen en Zevenaar, waar kans arme en kansrijk asielzoekers gescheiden worden, een selec terende werking zullen hebben waardoor de vraag naar op vang in de verblijfscentra op termijn zal afnemen. Tot nu toe één slachtoffer ZWOLLE (ANP) - Zestien bewoners en drie mede werkers van het bejaardenhuis De Nieuwe Haven in Zwolle hebben een salmonella-besmetting opgelo pen. Eén van de bejaarden is overleden. Voordat bij hem de infectie op trad, verkeerde hij al in de stervensfase. Twee bewoners die. met de bacterie zijn besmet, verblijven nog in het ziekenhuis. Hun toestand geeft geen reden tot ongerustheid. Directeur C. Verduit van De Nieuwe Haven heeft dat maan dagavond bevestigd. De eerste gevallen van salmonella-besmetting in De Nieuwe Haven deden zich vori ge week dinsdag voor. Het laat ste geval is afgelopen zondag vastgesteld. ,,We nemen aan dat het aantal besmettingen niet verder stijgt", zegt Ver duit. De oorzaak is nog hiet achterhaald. Uit onderzoek va!n de Keu ringsdienst van Waren is geble ken dat het eten de besmetting niet kan hebben veroorzaakt. Om het risico op uitbreiding te verkleinen, bereidt De Nieuwe Haven vooralsnog geen toetjes. Bovendien wordt het eten tot boven de 70 graden Celsius ver warmd. De Nieuwe Haven heeft dinsdag 8 november na der overleg met de GGD, de Keuringsdienst van Waren en de inspecties voor de volksge zondheid en bejaardenoorden. Zweeds station buitenspel HILVERSUM (ANP) - De Tros heeft de gesprekken met het Zweedse Scandinavian Broadcasting System (SBS) over de opzet van een commerciële zender in de ijskast gezet en praat nu verder met RTL. Woordvoerders van Tros en RTL hebben dat dinsdag bevestigd. De afgelopen maanden zijn al verkennende gesprekken ge voerd over samenwerking tus sen Tros en RTL. Nu beginnen de concrete onderhandelingen. Daarbij liggen een aantal al ternatieven op tafel, aldus de RTL-woordvoerder. Hij ver wacht op een termijn van een of enkele weken duidelijkheid. ,,De Tros en RTL liggen elkaar wel, dus de onderhandelingen zullen professioneel en con structief worden gevoerd", zo voegde hij eraan toe. De Tros praat met de eigenaars van RTL, de Luxemburgse moedermaatschappij CLT en het VNU-concern. De Hilver- sumse omroepvereniging zou in een nieuw commercieel sta tion waarschijnlijk een min derheidsaandeel ten opzichte van de twee partners krijgen. Volgens de woordvoerder van RTL staat nog niet vast of de gesprekken zich richten op een nieuw station of dat gesproken wordt over het bestaande RTL 5. De Luxemburgse zender overweegt per 1 januari een derde zender op te starten, een zogenoemd familiekanaal, met veel materiaal van de Walt Dis ney Company. Anders dan SBS is RTL niet bereid voor de 18 0 perso neelsleden van de Tros een on beperkte werkgelegenheidsga- rantie te geven. De Luxem burgse zender zou bereid zijn dat voor drie jaar te doen. De Tros staat onder tijdsdruk, omdat zij voor 15 januari moet besluiten of zij binnen het pu blieke omroepbestel blijft. Dat is immers de uiterste datum dat omroepverenigingen zich bij staatssecretaris Nuis (me dia) moeten melden, willen zij per september 1995 een uit zendvergunning voor vijf jaar krijgen. Die mogelijkheid heeft de Tros zeker nog niet af geschreven, al lijkt haar voor keur te zijn om commercieel te worden. Als dat laatste gebeurt, heeft dat grote consequenties voor het publieke omroepbestel, dat is gebaseerd op drie tv-netten met ieder vaste bespelers die met elkaar moeten samenwer ken. Omdat Veronica eerder heeft besloten commercieel te worden zou als de Tros hetzelf de doet alleen nog de EO als omroepvereniging op Neder land 2 overblijven. Tijden en standen volgens getijdetafcl Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 9 november 07.20 153 00.55 -115 19.55 170 13.35 -144 10 november 08.15 142 01.55 -108 20.50 158 14.30 -143 ROOMPOT BUITEN 9 november 05.45 155 12.05 -141 18.20 170 - 10 november 06.50 139 00.35 - 105 19.35 154 13.15 r- 136 BRUINISSE 9 november 07.50 162 00.55 - 124 20.20 182 13.30 -152 10 november 08.35 152 01.55 -117 21.05 171 14.25 -150 WEMELDINGE 9 november 07.35 158 01.00 -121 20.05 177 13.30 - 149 10 november 08.25 149 01.55 -113 Doodtij: 12 nov. 21.00 167 14.30 -148 Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Helft kamerleden zou voor sluiting zijn DEN HAAG (ANP) - Minister Wijers van economische zaken zal een definitief oordeel over het opknappen van de kerncentrale Borssele opschorten tot na het debat morgen, woensdag, met de Tweede Kamer, Wel neigt de bewindsman er toe de modernisering van de centrale in Borssele ten bedrag van 470 miljoen gulden te laten doorgaan. Dat heeft hij maandag in een brief aan de Tweede Kamer geschreven. ,,Op grond van de ontwikkelin gen in het verleden ben ik ge neigd de eerdere besluitvor ming te handhaven", aldus de bewindsman. Voordat hij een definitief oordeel velt, wil Wij ers echter eerst precies op de hoogte zijn van de opvattingen die in de Tweede Kamer leven. Voor de verdere gang van za ken rond Borssele is tevens van belang de bezwarenprocedure die door de milieuorganisatie Greenpeace tegen de moderni sering van de Zeeuwse kern centrale is aangespannen. Wijers wijst de Kamer er in zijn brief op dat de besluitvor ming rond Borssele en de verle ning van een vergunning voor de modernisering exact vol gens de daarvoor geldende re gels is geschied. Bovendien is de Tweede Kamer regelmatig op de hoogte gehouden. Verder is er sprake van een econo misch gezien rendabel project, omdat de levensduur van Bors sele met* drie jaar is verlengd tot 2007. Binnen de huidige coalitie be staat grote verdeeldheid over kernenergie. Bovendien is daarover in het regeerakkoord niets vastgelegd. De stand van zaken rond Borssele is een erfe nis van het vorige kabinet dat op 11 juli, in demissionaire sta tus, de knoop ten gunste van de modernisering doorhakte. Het debat over de toekomst van de kerncentrale Borssele zal de komende dagen van de coalitiepartijen heel wat ma noeuvreerkunst vergen. PvdA, VVD en D66 oordelen verschil lend over kernenergie. Boven dien moet D66 ervoor zorgen niet met partijgenoot Wijers als minister van economische zaken in aanvaring te komen. Hoewel het debat woensdag gaat over de vraag of de Kamer instemt met een modernise ring, zien tegenstanders van kernenergie ineens weer een kans gloren om op korte ter mijn de bestaande Nederland se kerncentrales te sluiten. In de milieubeweging gaan al be rekeningen rond dat zeker 75 leden van de Tweede Kamer, de helft dus, vóór sluiting van Borssele is. D66 rekent men dan gemakshalve bij de voor standers van sluiting. Omdat er over kernenergie niets is afgesproken in het re geerakkoord vallen de rege ringsfracties bij het bepalen van hun standpunten terug op hun verkiezingsprogramma's. D66 beloofde Borssele en Do- dewaard te zullen sluiten, zo dra de economische levensduur voorbij is. Een dergelijk stand punt verdraagt zich moeilijk met een nieuwe investering van bijna een half miljard De opstelling van de grootste coalitiepartij, de PvdA, is ook nog ongewis. In het verkie zingsprogramma stond dat de bestaande kerncentrales zo snel mogelijk dicht moeten. Een dergelijke opstelling is on verteerbaar voor de WD, die aanpassing van de centrale een goede zaak vindt. Naar ver wachting zal het CDA in het de bat een soortgelijke opstelling kiezen als de WD. Veiligheid Het doel van de omstreden op knapbeurt van Borssele is de veiligheid, die momenteel ove rigens aan alle internationale eisen voldoet, een flink stuk op te schroeven. Dat gebeurt on der andere door het reactor beveiligingssysteem te verbe teren. Tegenstanders hebben al bere kend dat de centrale uit het oogpunt van energievoorzie ning best dicht kan. In het Elektriciteitsplan 1995-2004 bestaat de hele periode een overschot aan elektrisch ver mogen van ten minste 550 mW, terwijl Borssele een vermogen heeft van 450 mW. Greenpeace heeft bovendien berekend dat sluiting^ op korte termijn een meevaller van zeker een mil jard gulden met zich mee brengt. DEN HAAG (ANP) - Het be schermen van tarwe tegen schimmels en insecten zonder gebruik van gif. Dat wil het In stituut voor Planteziektekun- dig Onderzoek (IPO) in Wage- ningen bereiken met DNA- onderzoek, het manipuleren van genetisch materiaal. Een test hiermee is voor vol gend jaar voorzien, zo bleek maandag in Den Haag bij de Raad van State. Zowel de landelijke stichting Natuur Milieu als een inwo ner van Amsterdam hebben de afdeling bestuursrechtspraak bij de Raad van State gevraagd het DNA-onderzoek tegen te houden. Beiden noemen het ge bruik van DNA 'gevaarlijk voor de maatschappij. BREDA (ANP) - Een 81-jarige bewoonster van verzorgings huis Huize Overakker in Bre da is dinsdagmorgen vroeg in haar kamer bij een brand om het leven gekomen. Politie en brandweer vermoe den dat de vrouw in een stoel heeft zitten roken en toen ih slaap is gevallen. Zij is waar schijnlijk door verstikking om het leven gekomen. De korte brand zorgde voor .veel rook. Uit voorzorg zijn daarom vijftig kamers in het tehuis tijdelijk ontruimd. De bewoners werden opgevangen in een gemeenschappelijke ruimte. Politie en brandweer zijn er van overtuigd dat het goed functionerend brandalarm in Huize Overakker erger heeft voorkomen. Van onze correspondent URK - Op de Noordzee is maandagavond rond zes uur op 20 kilometer ten noorden van Schiermonnikoog een Nederlandse vissersboot gezon ken. Het gaat om de 'omgevlagde' Engelse boomkorkotter FD 141 Laris- sa van rederij Clarkson uit het Britse Fleetwood. Het schip werd overva ren door de Maltese bulkcarrier Hero. De zes opvarenden van de Larissa, schipper T. Gerssen (35) drie Urkers, een inwoner uit Lemmer en een uit IJmuiden, worden vermist. De zoekactie naar mogelijke overlevenden is vanochtend, dinsdag, voortgezet. Direct na de scheepsramp op de druk bevaren scheeps- route kwam een grote zoek actie op gang. Vier red dingsboten, een loodsboot, een helikopter van vliegba sis De Kooy, een vleugel vliegtuig van de Koninklij ke Marine, een aantal kot ters, de mijnenjagers Zie- rikzee en Delfzijl en red dingssloepen met opvaren den van de Hero waren daarbij betrokken. Er werden alleen t>yee red dingssloepen gevonden. Duikers van de marine zijn afgelopen nacht vanaf de Zierikzee en de Delfzijl naar de kotter op een diepte van 25 meter afgedaald. De overige zoekacties zijn om streeks middernacht stop gezet. Vanochtend hebben een he likopter, twee reddingboten en een aantal marinedui kers de zoekactie voortge zet. De overlevingskansen van de zes vermisten wor den op het Kustwachtcen trum in IJmuiden nihil ge acht. De watertemperatuur beloopt 10 tot 11 graden. Maaskant Het Nederlandse vissers schip, de FD 141, werd iri 1975 bij Maaskant Shipy ards in Stellendam ge bouwd als go 31 van rederij J. van Dam Zonen. Ver volgens werd de 40-meter lange boomkorder in 1991 vernummerd als UK 141 van rederij H. Snoek en Zo nen in Urk. De kotter was gistermiddag uit Delfzijl vertrokken. De Hero was vertrokken uit Gent. De bemanning van dit schip is afgelopen nacht door de politie verhoord. Hoe het ongeluk is ont staan, is nog niet duidelijk. De vrij stevige mist kan niet echt de oorzaak zijn, al dus een woordvoerder van het Kustwachtcentrum. Correcte koers Uit de voorlopige gegevens lijkt de Hero een correcte koers in het verkeersschei- dingsstelsel ten noorden van de Waddeneilanden te hebben gevaren. De verongelukte kotter heeft deze route waarschijn lijk gekruist, wat binnen bepaalde voorrangsregels is toegestaan. BRUSSEL - De Thalunie, die zich inzet voor de positie van de Nederlandse taal en cultuur in de wereld en vooral in Euro pa, heeft volgend jaar vijf mil joen gulden meer ter beschik king. ROTTERDAM - Door kordaat optreden van een toevallig pas serende politieman zijn maan dag twee vrouwen en een kind gered uit een brandend huis in de Schoonderloostraat in Rotterdam-noord. DEN HAAG - Alle raadsfrac ties vinden dat Den Haag de artikel-12-status moet aanvra gen. Dat bleek maandag tij dens de behandeling van de ge meentelijke begroting voor volgend jaar. Suske en Wiske ''de averechtse aap1 door Willy Vandersteen Uu onderbreken dl uiUtndmf wegens een Uih- nhth dc/eit, kukers demit u mluseen Mn een de- lephe kussisine ssbeldensers op het [estinl vin Oenw'ji mii noomn stzoflóD rtm oc mt- VISIISTIDI0 SUT,HCBBen oos mm om oi mr- ZltlDtttO 6110160 ïekep thrrfniK Jnteressdnl] die vliegende dep Dinsdag 8 november Zierikzee Verkoping door Welfare. Ver zorgingshuis Borrendamme. Vanaf 14.00 uur. Bijeenkomst Christelijke Plat telandsvrouwenbond. Zaal Ge reformeerde kerk. 19.45 uur. Informatie-avond borstvoe ding van La Leche League. Mastgatstraat 90. 20.00 uur. Ledenvergadering D66 Schouwen-Duiveland. Café De Gekroonde Suikerbiet. 20.00 uur. Kerkwerve Bejaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Bijeenkomst NVvH met lezing over Ierland. De Schutse. 14.00 uur. Brouwershaven Optreden Apollo in Woonzorg centrum Poortershof. 19.30 uur. Dreischor Verkoop handwerkartikelen Welfare Rode Kruis. Vereni gingsgebouw. Van 14.00 tot 16.00 uur. Woensdag 9 november Zierikzee Open ^coffie-ochtend. Her vormd Kerkcentrum. Haven plein 17. 09.15 uur. Bijeenkomst voor ouderen van NCVB. Hervormd Kerkcen trum. 14.30 uur. Vergadering van de commissie van advies en bijstand voor fi nanciën en economische zaken in de raadzaal van het stad huis. 16.00 uur. Contactavond UW. UW- gebouw. 18.30 uur. Paarl Wellington Kinderkoor uit Zuid-Afrika en kinderkoor Jom Jom. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering adviescommissie bestuurszaken. Gemeentehuis. 19.30 uur. Donderdag 10 november Zierikzee De wereld is stapelgek, nu wij nog. Seth Gaaikema. Concert zaal. 20.00 uur. Serooskerke Bijeenkomst college van bur gemeester en wethouders Wes- terschouwen met inwoners van Serooskerke. Dorpshuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Begrotingsraadsvergadering in het gemeentehuis. 20.00 uur. Vrijdag 11 november Haamstede Zang-, dia- en presentatie avond van de eilandelijke Dor- kasgroepen in de Gereformeer de kerk. 19.30 uur. Bruinisse Jubileumuitvoering Kerkkoor Bruinisse. Nederlandse Her vormde kerk. 19.30 uur. Zaterdag 12 november Zierikzee Speelgoedbeurs. Speel-o-theek Leentjebuur. Basterstraat. Tus sen 10.00 en 11.30 uur. Zeeuwse middag. Concertzaal. 14.30 uur. Duivententoonstelling pv Zie- rick. Lokaal Gevleugelde Vrienden, Kerkhof NZ. 15.00 tot 22.00 uur. Burgh-Haamstede Open prijsklaverjaswedstrijd. De Schutse. 19.30 uur. Zonnemaire Concert door harmonie Nut Uitspanning. Dorpshuis. Aan sluitend lampionoptocht. 19.30 uur. Bruinisse Seniorendag met sjoel wedstrijd en amusement. Ons Durpsuus. 09.00 uur. Snuffelmarkt. Pleintheater. 10.00 tot 18.00 uur. Zondag 13 november Zierikzee Concert Montana Red dog. Ca fé de Vlinder. 15.00 uur. Zangdienst in de Gasthuiskerk met als thema 'Uw koninkrijk kome'. 18.20 uur. Maandag 14 november Brouwershaven Vergadering adviescommissie ruimtelijk beheer. Stadhuis. 19.30 uur. Zonnemaire Verkoop handwerkartikelen Welfare Rode Kruis. Consisto rie Winlerkerk. Van 14.00 tot 16.00 uur. Dinsdag 15 november Kerkwerve Koersbal. Dorpshuis 't Zuud ènde. 14.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2