Vrijwilligers ontdoen wilgen Driehoek van hun trotse kruin Van Herp winnaar wedstrijd best onderhouden volkstuin Eerste project in serie van vijf Na tien jaar werkstraffen eindelijk een bijeenkomst Eerste prijs Nut Uitspanning Auto rijdt van Delingsdijk Schip aan de grond Diefstal uit caravan Diefstal uit woning Oplichting Controles alcohol MAANDAG 7 NOVEMBER 1994 NR 25667 3 Veel jongeren maakten van de gelegenheid gebruik de zaag in een boom te zetten. (Foto: Joop van Houdt). HAAMSTEDE - Geknipt en geschoren staan ze er weer bij, de 25 wilgen op de kruising Breedsteweg - Hoge- zoom in Haamstede, ook wel de Driehoek genoemd. Zaterdag waren zo'n dertig vrijwilligers van de Werk groep Actief Terreinbeheer van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland in touw de wilgen van een broodnodige knotbeurt te voorzien. Getooid met handzaag en snoeischaar ontdeden zij de wilgen van hun trotse kruin. Een karweitje dat een keer in de vijf jaar gebeuren moet, volgens Henk Dalebout, coördinator van de werkgroep. „Anders wordt de kop van de boom te zwaar en dan scheuren de stammen." Dalebout toonde zich verheugd over de grote opkomst. En dan met name nog over het feit dat een groot aantal leden van de Jeugd Natuur- en Vogelwacht op zijn oproep afgekomen was. De opkomst is volgens hem te kenend voor de groeiende be langstelling voor de werk groep. Enige jaren geleden zat de klad er een beetje in. Dit jaar is de werkgroep weer op nieuw gestart en tot dusver loopt het voorspoedig. Natuurlijk Mede door het uitstekende weer zaterdag, was het met na me gezellig op het stukje grond waar de wilgen groeien. Niet gestoord door ronkende moto ren van kettingzagen zette ie dereen zijn beste beentje voor. „We houden het zo natuurlijk mogelijk en doen alles met de hand. De wilgen zijn nog rede lijk te hanteren. Het is zo veel gezelliger en minder, gevaar lijk", aldus Dalebout. Hele maal ongevaarlijk is' het echter niet, wanneer er van alle kan ten takken naar beneden ko men vallen. Maar er werd steeds tijdig gewaarschuwd en ongelukken deden zich dan ook niet voor. Het afkomend takhout wordt gebruikt voor het maken van een houtril op een nabijgele gen stuk grond. „In eerste in stantie is deze houtril voor de dieren. Vogels en insekten ma ken er veel gebruik van en bin nen korte tijd gonst het van het leven rond een houtril", aldus Dalebout. De dikkere takken mogen de vrijwilligers mee naar huis nemen om op te sto ken in de open haard. Het project, aan de Driehoek was dit seizoen de.eerste in een serie van vijf. Op zaterdag Ï7 december staat het volgende project te wachten; honderd wilgen aan de Omloopsweg in Haamstede. Volgens Dalebout geen overbodige luxe aange zien er op deze plaats al enkele wilgen gescheurd zijn. Zo'n groot aantal kan onmogelijk in één dag door een dertigtal vrij willigers geknot worden. Daarom ook zijn vrijwilligers van de Stichting Landschaps verzorging Zeeland (SLZ) door de week aan het werk op ver schillende plekken in de pro vincie. De SLZ heeft ook de coördina tie van de projecten in handen. Zij kiezen de locaties uit, ne mén contact op met de eigenaar van de grond en schakelen ver volgens een lokale werkgroep in. Op Schouwen-Duiveland bestaat deze uit zo'n 25 perso nen, die bij het knotten gehol pen worden door leden van de Jeugd Natuur- en Vogelwacht. Voor deze ene dag mogen zij naar hartelust bomen 'slopen', hetgeen bij velen ogenschijn lijk zeer in de smaak valt. Er is slechts een klein probleem. „Je wordt er zo ontzettend moe van", verzucht een van hen. Ieder jaar houdt de Stichting Nutstuingrondverhuring een wedstrijd voor de best onderhouden tuin van het volkstuincomplex aan de Emil Sandströmweg in Zierikzee. Dit jaar was er een eerste prijs voörde heer N. van Hrrp (zie foto). Hij kreeg de prijs vrijdag avond uitgereikt van de voorzitter van de stichting, de heer H. J. van de Zande. Het deed Van de Zande zeer veel deugd de eerste prijs aan Van Herp uit te mogen reiken. Van Herp is namelijk pas twee jaar geleden begonnen met tuinieren, hetgeen het resultaat, volgens de voorzitter des te opmerkelijk maakt. De tweede tot en met zesde prijs waren respectievelijk voor: P. Beekmans, H. J. de Visser, H. B. Lokerse, H. Pannekoek en M. Kristalijn, maar kon niet bijjjc prijsuitreiking aanwezig zijn. Het was overigens niet allemaal rozegeur en maneschijn tijdens de feestelijke bijeenkomst. De voorzitter ivces de aanwezigen nog eens nadrukkelijk op de tanende belangstelling voor tuinieren. Maar liefst zes tuinen liggen er ongebruikt bij. Daarbij komt ook nog eens een stijging van de gemiddelde leeftijd van de tuinder. Beide ontwikkelingen baren de voorzitter zorgen. (Foto: Joop van Houdt). GOES - De Zeeuwse Raad voor de Kinderbescher ming en de Stichting Reclassering Zeeland houden op vrijdag 18 november een ontmoetingsdag over de werkstraffen. Plaats van de ontmoeting is de grote zaal van de stichting Psychiatrische Zorgvoorzienin gen Zeeland in Goes/Kloetinge. De rechtbank in Middelburg is in 1984 begonnen met het opleggen van de eerste werkstraffen. Tbr gelegenheid van de tienjarige praktijk wor den nu, voor de eerste keer honderd werkstrafprojecten in Zeeland in de gelegenheid ge steld elkaar te ontmoeten. Naast het uitwisselen van er varingen en indrukken kunnen ook vragen worden gesteld aan de aanwezige officier van justi tie of rechter. De advocatuur is eveneens aanwezig. De werkstraffen ofwel taak straffen blijken een positief ef fect te hebben op de resociali satie van wetsovertreders en een gunstig pedagogisch effect bij de minderjarigen in het strafrecht. Minister Sorgdra- ger van justitie wil daarom ook liever de taakstraffen uit breiden dan gevangeniscellen. In Zeeland werden in 1993 zo'n driehonderd taakstraffen op gelegd. De coördinerende in stanties kinderbescherming en reclassering verwachten voor het jaar 1994 een toename. DEN HAAG - Minister Voor hoeve van defensie vindt dat van de 400 miljoen die het ka binet heeft gereserveerd voor extra uitgaven op internatio naal terrein, meer geld moet naar zijn departement. ZONNEMAIRE - De drum band van de harmonievereni ging Nut Uitspanning uit Zonnemaire heeft afgelopen zaterdag tijdens het KNF- mars- en showconcours in sporthal De Stenge in Hein- kenszand, een eerste prijs be haald. De drumband kwam uit in de tweede divisie sektie A-a mars mars en kreeg van de jury 81,75 punten. De jury bestond uit de heren M. C. Vuijk, J. A. M. Pee- ters en de dames A. Bagger man en K. de Jong. De band voerde twee mars- werken uit, te weten Joheym march van J. Heymeriks/Ch. van Zanten en Thunder march van J. J. M. Stoffels. De techni sche leiding van de drumband was in handen van tamboer- maitre Hans de Vlieger. Sinds april 1994 heeft de drum band geen gediplomeerde in structeur. Ondanks diverse ad vertenties is hiervoor nog geen geschikte kandidaat gevonden. De instructie wordt nu gegeven door een lid van Nut Uit spanning, Eric Gramberg. Aanstaande zaterdag, 12 no vember, geeft de drumband ook acte de présence op het concert dat in het vernieuwde dorpshuis te Zonnemaire wordt gegeven. BROUWERSHAVEN - Zater dagavond is een personenauto van de Delingsdijk gereden. De bestuurder, afkomstig uit Brouwershaven, raakte hierbij gewond en is overgebracht naar het ziekenhuis in Zierik- De personenauto raakte total loss toen de bestuurder tegen de keersluis aan reed en in de berm tot stilstand kwam. BRUINISSE - Zaterdagmor gen omstreeks 04.50 uur is het motorschip Wiljette uit Zwolle nabij de oude veerhaven van Anna Jacobapolder aan de grond gelopen, 's Middags rond 15.30 uur werd het 70 me ter lange schip door de Bravo van bergingsbedrijf Polder man vlot getrokken. De Wiljette was geladen met 1.150 ton rollen staal onderweg van Vlissingen naar Luxem burg. Ter hoogte van de oude veerhaven verdaagde het bin nenvaartschip waarschijnlijk als gevolg van stroomstoring, in de glooiing van de zuidelijke havendam. Pogingen van de schipper om het vaartuig rond te krijgen mislukten. Het ach terschip van de Wiljette kwam op de kop van de havendam te recht terwijl het voorschip tij dens laag water in de haven mond diep naar beneden stak. Uit voorzorg werd door aanne mingsbedrijf Van den Herik uit Sliedrecht een oliescherm aangelegd. Met een kraan werd in de loop van de morgen een deel van de lading van boord getakeld. Daarna werd het schip met roer-, schroef- en vlakschade naar het dok van scheepswerf Reimerswaal in Hansweert versleept. RENESSE - Een 54-jarige in woner van het Duitse Huckel- hoven deed zondag aangifte van diefstal uit zijn caravan die staat op een camping aan de Hoogenboomlaan in Renes- De diefstal is gepleegd tussen zondag 30 oktober en woens dag 2 november. Weggenomen zijn stereoapparatuur, een tele visie, cd's en een aantal kle dingstukken, waarvan de waarde nog niet bekend is. RENESSE - Uit een woning aan de Laone in Renesse is zaterdagavond een videorecor der gestolen. Benadeelde is een 31-jarige in woner van het dorp. De waarde van de videorecorder is nog niet bekend. Advertentie A&P start elke week met drastisch laag geprijsde aanbiedingen. Alleen geldig op maandag, dinsdag en woensdag. Ze heten Prijs-Primeurs en volgens ons moet u er snel dij zijn A&P Services B V tel 02154-83333 Aanbiedingen geldig van ma. 7 nov t/m wo 9 nov 1994 ELKE DAG GOED NIEUWS Verwachting t/m vrijdag 11 nov. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 70% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht zuidoost4 Donderdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 70% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht zuidwest 4 Vrijdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 70% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht noordw. 4 ZON- EN MAANSTANDEN 8 nov. Zon op 07.46, onder 16.56 Maan op 12.37, onder 22.03 Eerste Kwartier: 10 no*. (07.15) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De wolken en regen die vandaag in een groot deel van Ne derland het weerbeeld bepaalden, trekken weg. In de loop van de nacht klaart het dan ook op. Door dat de lucht nog tamelijk vochtig is en het nauwelijks waait, ontstaat plaatselijk mist. De temperatuur daalt tot een graad of 7. Nadat mor genochtend de mist is opgelost, komt er ruimte voor de zon. Ook drij ven er van tijd tot wolkenvelden over. Verder blijft het overal droog en wordt het morgenmiddag onge veer 12 graden. Eerst waait het nau welijks, maar in de loop van de och tend trekt de zuidenwind aan tot windkracht 3 of 4. Vanaf woensdag worden de bakens verzet. Ten zui den van Ierland arriveert dan een diepe depressie en het ziet er naar uit dat ze tot in het weekeinde een stempel op het Nederlandse weer drukt. Dat betekent dat het tijdens de tweede helft van deze week meest bewolkt is. Uit deze wolken regent het van tijd tot tijd. Aanvanke lijk wordt het 's middags een graad of 11. Maar als de atmosfeermodel len het bij het rechte eind hebben, dan is het tegen het weekeinde op veel plaatsen met een graad of 9 wel bekeken. HEERLEN - De politie in Heerlen heeft twee broers uit die plaats van 53 en 45 jaar aan gehouden. Ze worden ervan verdacht zeker honderd bedrij ven in Nederland te hebben op gelicht voor in totaal meer dan 1,2 miljoen gulden. ZIERIKZEE - In de nacht van zaterdag op zondag zijn op ver schillende plaatsen op Schou wen-Duiveland door de politie alcoholcontroles gehouden. Drie bestuurders werden daar bij aangehouden. Zij kregen een dagvaarding mee om zich voor de politierechter te ver antwoorden. Een 30-jarige Rot terdammer blies 0,7 promille, een 46-jarige inwoner van Ka- pelle aan den IJssel 0,8 promil le, en een 43-jarige man uit Hansweert 0,9 promille. Deze bestuurder moest zijn rijbe wijs inleveren. Z1ERIKZEESCHEO NIEUWSBODE® Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3