Verkeerschaos in België door acties vrachtwagenchauffeurs Noodweer Zuid-Frankrijk en Italië eist tientallen levens Koningin hij herdenking bevrijding van Walcheren Studenten bezetten drie schoolgebouwen Den Bosch Skelet van walvis naar museum Brand in bejaardenflat Den Haag Compensatie geëist voor invoering Eurovignet Hagenaar doodgestoken Stank Rijnmond Veerdienst dag- uit de running Rivieren buiten oevers na zware regenval Eis van zes jaar en tbs voor doodrijden buurvrouw 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ook minister Borst aanwezig VLISSINGEN (ANP) - Koningin Beatrix heeft zater dag in Vlissingen in de monumentale St. Jacobskerk een gedeelte bijgewoond van de herdenking van de bevrijding van Walcheren. Burgemeester J. van der Doef van Vlissingen, voorzitter van het comité Bevrijding Walche- ren, zag in de aanwezigheid van de koningin de onderstre ping van het belang van de be vrijding van Walcheren voor de rest van Nederland. Walcheren was destijds van groot militair strategisch be lang omdat de Westerschelde toegang verleende tot de haven van Antwerpen. De geallieerde strijdkrachten bombardeerden daarom op vier plaatsen de dij ken waardoor Walcheren onder water kwam te staan. Duitse stellingen en transportlijnen werden hierdoor ontwricht en onbruikbaar gemaakt. Walche ren werd voor lange tijd een natte woestenij. Van de ruim duizend aanwezi gen in de St. Jacobskerk be stond bijna de helft uit oud strijders uit diverse landen. Behalve diverse ambassadeurs en buitenlandse ministers maakte ook minister Borst (Welzijn, Volksgezondheid en Sport) de herdenkingsbijeen komst in de Vlissingse kerk mee. Not again Na afloop van de herdenkings bijeenkomst sprak koningin Beatrix met een aantal oud- strijders. Maurice Wood, voor malig bisschop van Norwich, zei dit als een groot voorrecht te beschouwen. ,,Ik heb haar verteld hoe ik in 1944 als kape laan naar de kust van West- Kapelle moest zwemmen. De koningin zei: don't do that again", vertelde Wood na af loop trots. Vierduizend demonstranten Den Haag DEN BOSCH (ANP) - Boze studenten hebben van ochtend, maandag, de gebouwen bezet van de sociale academie, de PABO en de HTS in Den Bosch. De stu denten eisen dat de bezuinigingen op het onderwijs van tafel gaan en dat minister Ritzen van onderwijs het veld ruimt. In Den Haag hebben zaterdag rond de 4000 studenten gedemonstreerd tegen de voorge nomen bezuinigingen op de studiefinanciering en op het hoger onderwijs. De politie hield zes mensen aan. Zij kwamen zondag weer op vrije voeten. Het openbaar ministerie gaat ze vervolgen wegens het plegen van openlijk geweld. Na afloop spraken zowel de or ganiserende studentenorgani saties LSVb, ISO en LKvV als de politie van een goede en rustig verlopen" protestdag. Aan het eind van de de monstratieve optocht door het Haagse centrum dreigde het even fout te gaan. Ongeveer 150 demonstranten maakten tegen de afspraken in aanstalten richting Binnenhof op te sto men. Die situatie deed zich ook vorig jaar voor op 8 mei, toen 20.000 studenten en jongeren in Den Haag demonstreerden te gen de bezuinigingsplannen van het vorige kabinet. Een veldslag was het gevolg, met ettelijke gewonden en tiental len arrestaties. Nu bleef een harde confronta tie uit. De politie reageerde ontspannen. Ze slaagde erin, samen met leden van de studenten-ordedienst de stoet weer op koers te zetten naar het Voorhout. Enkele tientallen bleven echter stug op de grond zitten. Hier en daar ontstonden wat schermut selingen en sommige actievoer ders gooiden met stenen. Een demonstrant raakte in het ge woel licht gewond. De politie, in gewoon uniform, verrichtte zes arrestaties wegens openlij ke geweldpleging. Het politieoptreden ging aan de overgrote meerderheid van de studenten voorbij. Die was al lang en breed terug op het Lange Voorhout, voor de mu ziek van Hans Dulfer en zijn band, voor de toespraak van de met de studenten sympathise rende vice-voorzitterE. Voge laar van de FNV en voor dis cussies tussen studenten, poli tici en universiteitsbestuur ders. LSVb-voorzitter Hekster was uitermate tevreden over het verloop van de 'demofestatie'. ,,We hebben laten zien dat stu denten niet lui zijn maar boos." Climax De afgelopen weken hebben studenten op diverse plaatsen in Nederland al actie gevoerd tegen de kabinetsplannen. Het protest in Den Haag vormde ,,de climax maar niet het eind punt", zei ISO-voorzitter Sas- kia Nuyten (22), die zowel bestuurskunde als rechten stu deert aan de Erasmus. Over twee wekén debatteert de Tweede Kamer over de onder wijsbegroting. HOLLUM (AK'P) - De walvis die donderdag vlak voor de kust van Terschelling aan spoelde is in de nacht van za terdag op zondag versleept naar het strand van Ameland. De komende dagen wordt de potvis gevild, waarna het ske let wordt overgebracht naar het Fries Natuurmuseum in Leeuwarden. Het dier is 's nachts bij het eerstkomende tij weggesleept, om het wegens de stank zo snel mogelijk te kunnen opruimen. Volgens directeur H. Wijnants van het Fries Natuurmuseum is de walvis tot in het Amelan der dorp Hollum te ruiken. Tien mensen zijn bezig er zo veel mogelijk spek en vlees af te snijden. DEN HAAG (ANP) - De bewo ners van de derde etage van het verzorgingstehuis Deo Gratias aan de Badhuisweg in Den Haag hebben maandagochtend hun flat moeten verlaten na dat in een van de flats brand was uitgebroken. Volgens een woordvoerder van de brandweer zijn ongeveer vijf bewoners en verpleegkun dig personeel naar het Bronovo-ziekenhuis vervoerd om gecontroleerd te worden op rookvergiftiging. Rond 08.30 uur brak in een van de wooneenheden op de derde etage brand uit nadat een tele visietoestel was geïmplodeerd. Een half uur later kon het sein brand meester worden gege ven. Tijden en standen volgens getijdetafcl Hydro-mctcoccntrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 8 november 06.35 161 00.00 - 121 19.05 179 12.35 -141 ROOMPOT BUITEN 8 november 04.45 173 11.05 -143 17.15 189 23.35 -115 BRUINISSE 8 november 07.10 170 00.05 -131 19.30 189 12.35 -150 WEMELDINGE 8 november 06.50 166 00.05 -127 19.15 184 12,35 -147 BRUSSEL (ANP) - Honderden boze vrachtwagenchauffeurs hebben maandag uit protest tegen het uitblij ven van compensatie voor de invoering van het Eurovignet gezorgd voor een verkeerschaos in België. Ze blokkeerden belangrijke overgangen aan de Duitse, Luxemburgse en Fi-anse grens. Het verkeer in en rond Brussel legden ze vrijwel stil. Ook alle toegangswegen richting Luik en Namen waren verstopt. In Wallonië bezetten ze tal van verkeersknooppunten. De Belgische vervoersbonden hadden vorige week tot de maandagse actie opgeroepen. In pamfletten die de chauf feurs uitdeelden aan automobi listen waarschuwden zij: „Van daag wij morgen jij". De invoe ring van het wegenvignet voor vrachtwagens van meer dan twaalf ton, is in de huidige eco nomische omstandigheden „ondraaglijk" voor het be- roepsgoederenvervoer, aldus de bonden. Extra belasting Het Belgisch vrachtvervoer krijgt met ingang van 1 januari de extra belasting, variërend van 1800 gulden tot ruim 3000 gulden per jaar, afhankelijk van het gewicht en het aantal assen van een vrachtwagen. De Federatie voor het» Belgisch Transport, organisator van het protest, wijst erop dat in Ne derland, Duitsland en Dene marken al wel afspraken zijn gemaakt over compensatie. De bonden willen dat zeker de helft van de opbrengst van de heffing terugvloeit naar de sec tor. Minister van verkeer Elio di Rupo zei maandagochtend ver wonderd te zijn over het pro test. De regering en de ge westregeringen zullen op 15 no vember in het zogeheten Over- legcomité bijeenkomen om een besluit over het vignet te ne men. Dan pas kan met de weg- vervoeders een akkoord wor den gesloten, aldus de minis ter. Hij wees er ook op dat het gaat om een maatregel die op Europees niveau genomen is voor landen die geen tol ken nen. DEN HAAG (ANP) - Een 40- jarige Hagenaar is in de nacht van zaterdag op zondag in zijn woonplaats doodgestoken, al dus een politiewoordvoerder. De man toog kort na midder nacht gewapend met een mes en een revolver naar een wo ning aan de Maasstraat. Daar waren zijn ex-echtgenote en haar nieuwe vriend bij haar moeder op bezoek. Zijn komst werd niet op p^ijs gesteld en een fikse ruzie ontstond. De ex- echtgenote liep een lichte ver wonding door het mes op. Haar nieuwe minnaar (36) werd ook geraakt, maar hij wist zijn belager het mes te ontfutselen. Daarop stak hij de 40-jarige man neer. Deze over leed nog in de woning aan bloedverlies. De 36-jarige man ligt nog in het ziekenhuis. ROTTERDAM (ANP) - Onge veer honderd mensen uit Vlaardingen, Maassluis en Ro zenburg hebben zaterdagmid dag geklaagd over stank. Volgens de Milieudienst Rijn mond gaat het om een uien-, knoflook- en gaslucht. De dienst stelt een nader onder zoek in naar de veroorzaker, vermoedelijk een bedrijf in Pernis. KRUININGEN (ANP) - De veerdienst Kruiningen- Perkpolder is vrijdag overdag gestremd geweest. De aanleg- brug aan Zeeuws-Vlaamse zij de was namelijk onveilig, al dus de provincie Zeeland. Het probleem was aan het eind van de middag verholpen. Als gevolg van de stremming op de lijn Kruiningen- Perkpolder was de toeloop op de veerdienst Vlissingen- Breskens groter. Vrijdagmid dag was daar overigens alleen voor vrachtverkeer aan de Breskense.kant nog een wacht tijd van een uur. TURIJN/NICE (RTR/AFP/UPI) - Het noodweer in Italië en Zuid- Frankrijk heeft aan tientallen mensen het leven gekost. Volgens de Ita liaanse Bescherming Burgerbevolking (bb) zijn zeker 32 mensen omge komen en worden er circa honderd vermist. In Frankrijk kwamen zes mensen om. Op ettelijke plaatsen in het noordwesten van Italië zijn rivieren buiten hun oevers getreden en bruggen weg gespoeld. Het zwaarst ge troffen is de regio Piemon- te, dat tot rampgebied is uit geroepen. De zware regen val, die meer dan 60 uur aanhield, eiste er zeker 32 levens. „Helaas'kunnen we nu al vaststellen dat het aantal slachtoffers hoger zal uit vallen" aldus staatssecreta ris Ombretta Fumagalli Ca- rulli van de bb. Alleen al in de provincie Cuneo zijn 21 lijken gebor gen uit weggespoelde auto's, nadat de rivier de Stura uit zijn oevers was ge treden. Zes mensen werden bedolven toen hun huis in Varallo instortte. Meer dan 2000 mensen 'zijn in Asti dakloos geworden. Grote delen van Piemonte zijn verstoken van gas, water en licht. Ook de regio Ligurië heeft zwaar te lijden van de storm. De bb en het ministerie van binnenlandse zaken kregen zware kritiek te verduren omdat ze het gevaar hadden onderschat en te laat rea geerden. Meer dan 10.000 reddingswerkers, politie agenten en soldaten zijn in gezet, maar ze konden de zwaarst getroffen gebieden moeilijk bereiken. De scha de aan eigendommen, be drijven en gewasseü loopt in de miljoenen. In de loop van zondagmid dag bereikte het noodweer Zuid-Italië. Napels staat deels blank door de regen, en overstromingen veroor zaakten een enorme ver keerschaos in Sicilië. Drie dagen regen heeft in zuidoost-Frankrijk zes le vens geëist. Een automobi list op het eiland Corsica werd in de nacht van zater dag op zondag nabij Bastia weggespoeld. Zijn mede- inzittende wist zich aan een boomtak vast te grijpen en kon worden gered. Eerder verdronken vier mensen in hun auto's bij twee ongeluk ken in de departementen Lozère én Aveyron. Vliegveld Het westelijke deel van de stad Nice is overstroomd door water en modder, en het vliegveld werd gesloten, maar zou vandaag, maan dag weer worden heropend. MIDDELBURG - Officier van justitie mr. D. van der Bel heeft vrijdag voor de rechtbank in' Middelburg zes jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverple ging geëist tegen de 38-jarige J. de D. uit Ritthem. De D. wordt verdacht van doodslag op zijn de 56- jarige buurvrouw M. Crucq. Op 31 mei dit jaar reed de man met zijn drie ton wegende trac tor over de vrouw heen. Het slachtoffer overleed ter plaat- se. Tussen de beide boerenfami lies boterde het sinds jaar en dag al niet. Oorzaak van de ve te was een gevecht om een stuk je grond ter grootte van een ta fellaken. In 1991 sloeg de man van het slachtoffer De D. met een ijzeren staaf een gebroken arm. Op de bewuste dag werd De D. naar eigen zeggen opnieuw „aangevallen". Hij reed met zijn tractor over de polderweg, toen zijn buurvrouw een steen naar hem gooide. Daarop gaf de verdachte vol gas en reed achter zijn vijandin aan. Toen de vrouw naar haar fietstas greep, dacht de verdachte dat zij een revolver wilde pakken. „Ik sloeg mijn arm voor mijn ogen en dat was alles", zei De D. „Het enige wat ik nog merk- të was dat ik over een hobbel reed." Een half uur later trof de doch ter van de buren haar moeder op de weg aan. De D. zelf werd later die avond door de politie achter een stapel kratten in zijn schuur vandaan gehaald. Volgens de psycholoog en de psychiater die hem onderzoch ten, leeft De D. in een waanwe reld. Ze bestempelen hem als paranoïde en schizofreen. Hij wantrouwt iedereen en denkt dat de hele wereld tegen hem is. Beide deskundigen vergele ken de verdachte met een vul kaan. De kans op herhaling van een dergelijk drama ach ten ze gipot. De D.'s raadsman, mr. E. Smit, betwistte de kans op herhaling en vond tbs en dwangverple ging niet nodig. De verdachte zelf zei in zijn laatste woord dat hij de achtergebleven we duwnaar en diens negen kinde ren met geen vinger zal aanra ken. Suske en Wiske DE AVERECHTSE AAP door Willy Vandersteen Doodtij: 12 nov. Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Maandag 7 november Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 19.30 uur. Br o u wersh a ven Verkoop handwerkartikelen Welfare Rode Kruis. Poorters hof. Van 14.00 tot 16.00 uur. Dinsdag 8 november Zierikzee Verkoping door Welfare. Ver zorgingshuis Borrendamme. Vanaf 14.00 uur. Bijeenkomst Christelijke Plat telandsvrouwenbond. Zaal Ge reformeerde kerk. 19.45 uur. Informatie-avond borstvoe ding van La Leche League. Mastgatstraat 90. 20.00 uur. Ledenvergadering D66 Schouwen-Duiveland. Café De Gekroonde Suikerbiet. 20.00 uur. Kerkwerve Bejaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Bijeenkomst NVvH met lezing over Ierland. De Schutse. 14.00 uur. Brouwershaven Optreden Apollo in Woonzorg centrum Poortershof. 19.30 uur. Dreischor Verkoop handwerkartikelen Welfare Rode Kruis. Vereni gingsgebouw. Van 14.00 tot 16.00 uur. Woensdag 9 november Zierikzee Open koffie-ochtend. Her vormd Kerkcentrum. Haven plein 17. 09.15 uur. Bijeenkomst voor ouderen van NCVB. Hervormd Kerkcen trum. 14.30 uur. Vergadering van de commissie van advies en bijstand voor fi nanciën en economische zaken in de raadzaal van het stad huis. 16.00 uur. Contactavond UW. UVV- gebouw. 18.30 uur. Paarl Wellington Kinderkoor uit Zuid-Afrika en kinderkoor Jom Jom. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering adviescommissie bestuurszaken. Gemeentehuis. 19.30 uur Donderdag 10 november Zierikzee De wereld is stapelgek, nu wij nog. Seth Gaaikema. Concert zaal. 20.00 uur. Serooskerke Bijeenkomst college van bur gemeester en wethouders Wes- terschouwen met inwoners van Serooskerke. Dorpshuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Begrotingsraadsvergadering in het gemeentehuis. 20.00 uur. Vrijdag 11 november Haamstede Zang-, dia- en presentatie avond van de eilandelijke Dor- kasgroepen in de Gereformeer de kerk. 19.30 uur. Bruinisse Jubileumuitvoering Kerkkoor Bruinisse. Nederlandse Her vormde kerk. 19.30 uur. Zaterdag 12 november Zierikzee Speelgoedbeurs. Speel-o-theek Leentjebuur. Basterstraat. Tus sen 10.00 en 11.30 uur. Zeeuwse middag. Concertzaal. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Open prijsklaverjaswedstrijd. De Schutse. 19.30 uur. Bruinisse Seniorendag met sjoel wedstrijd en amusement. Ons Durpsuus. 09.00 uur. Snuffelmarkt. Pleintheater. 10.00 tot 18.00 uur. Zondag 13 november Zierikzee Zangdienst in de Gasthuiskerk met als thema 'Uw koninkrijk kome'. 18.20 uur. Maandag 14 november Zonnemaire Verkoop handwerkartikelen Welfare Rode Kruis, Consisto rie Winterkerk. Van 14.00 tot" 16.00 uur. Dinsdag 15 november Kerkwerve Koersbal. Dorpshuis 't Zuud ènde. 14.00 uur. Donderdag 17 november Zierikzee Bazar Arbeid Adelt. Burger weeshuis. Van 10.30 tot 15.00 uur. Presentatie Kroniek van het land van de Zeemeermin 1994. Restaurant Mondragon. 16.00

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2