Auteur Mensje van Keulen te gast op school Zierikzee Bevrijding en wederopbouw Walcheren is verhaal apart unicef Mosselaanbod stijgt in een week met ruim 20.000 ton De nieuwe UNICEF catalogus is uit!!!! Geven om cultuur die je lief is. DE JONGE EN UÏJL uitvaartverzorging Herdenking Walcherse bevrijding K Op dinsdagavond 15 november Koningin morgen, zaterdag, in Vlissingen Voor uitvaartverzorging op geheel schouwen-duiveland Telefoon 01110-12877 Prijs stijgt met ongeveer twee gulden per ton vrijdag 4 november 1994 nr 25666 De auteur Mensje van Keulen geeft binnenkort een lezing in de RSG Professor Zeeman in Zierikzee. (Foto: Philip Mechanicus). ZIERIKZEE - Op dinsdagavond 15 november houdt het Literair Samenwerkingsverband Schouwen- Duiveland zijn eerste lezing van dit winterseizoen. Na de succesvolle avond met Nelleke Noordervliet in het voorjaar van 1994, is deze avond de auteur Mensje van Keulen te gast. Van Keulen is één van de grote Nederlandse literaire schrijvers van dit mo ment. Bovendien heeft zij een groot oeuvre kinder boeken op haar naam staan. Mensje van Keulen (Mensje Francina van der Steen) werd geboren in 1946 te Den Haag als eerste van drie kinderen. Na de RK middelbare school had ze verschillende baantjes, onder meer in Londen (au pair) en aan boord van een passa giersschip. In 1967 vestigde zij zich in Amsterdam. Haar eerste verhaal werd in 1969 gepubliceerd in Hollands Maandblad. Van 1970 tot en met 1972 was ze redacteur bij het weekblad Propia Cures, waar ze politieke en literaire cartoons voor tekende. De van jongs af aan aanwezige lust tot tekenen en schilderen maakte in die jaren steeds vaker plaats voor het schrijven van de korte verhalen die tenslotte gebun deld werden en eind 1972 ver schenen onder de titel Alle maal Tranen. Eerder dat jaar verscheen haar debuut, de ro man Bleekers Zomer. Criticus Kees Schippers over Bleekers Zomer: Bleekers Zo mer kun je gewoon lezen om te genieten. Om het spel dat Mensje van Keulen speelt door nooit iets te geven wat je ver wacht." En over Allemaal Tra nen zei Simon Carmiggelt: ,,De indrukwekkendste bundel kor te verhalen die ik de laatste ja ren heb gelezen." Van 1973 tot 1981 maakte ze deel uit van de redactie van het tijdschrift Maatstaf. In die pe riode schreef ze de roman Van Lieverlede, de schelmenballa de; De avonturen van Anna Mo- lino en de poëziebundels Lotge vallen (1977) en (onder het pseudoniem Josien Meloen) Versjes uit de oude poepdoos (1980). In 1981 verscheen de roman Overspel en in 1983 de verha lenbundel De Ketting. Ze gaat zich nu ook steeds intensiever bezig houden met kinderboe ken. Het aan haar zoon Aldo opgedragen kinderboek Tbm- mie Station werd in 1986 be kroond met een Zilveren Grif fel. In 1987 kwamen het sprookje Polle de Orgeljongen en de - dikke - roman Engelbert uit. Mensje van Keulen beschouwt Engelbert als haar belangrijk ste boek. In 1989 verscheen een nieuw, griezelig kinderboek van Mensje. De titel van het boek is: Vrienden van de maan. Het werd in 1991 bekroond met de Nienke van Hichtumprijs. In 1990 verscheen de bundel Van Aap tot Zet, gedichten die eerder in het NRC-Handels- blad werden gepubliceerd, in 1991 gevolgd door de bundel reisreportages De lach van Schreck. Een jaar later publi ceerde Mensje van Keulen het kinderboek Meneer Ratti. Het verhaal was eerder - in feuille tonvorm - te vinden in het NRC-Handelsblad. Ook in 1992 verscheen het boek Geheime Dame, over de travestie van haar goede vriend Maarten 't Hart. Tenslotte verscheen dit najaar bij uitgeverij Atlas de roman De Rode Strik. Het is een psy chologisch gruwelverhaal, zich afspelend in een Haagse volks buurt, met de elfjarige angsti ge en wat eenzame Maria Dal berg en haar jongere zusje Bee, die in een inrichting zit, als hoofdpersonen. Gert jan van Schoonhoven schrijft in het Culturele Supplement van de NRC van november '94 over de ze roman: De Rode Strik is bij vlagen zeer beklemmend. Voor Maria is de straat waar zij woont een plek vol onheil. Haar gedachten worden per manent beheerst door het erge en het enge. Van Keulen wekt die staat van angst, een combi natie van 'echte' angst en ook bangheid die op die leeftijd spannend is, heel knap tot le ven. De avond wordt gehoudén in de RSG Professor Zeeman aan 't Hatfieldpark 2 in Zierikzee en begint om 19.30 uur. De lezing van Mensje van Keulen werd mede mogelijk gemaakt door financiële steun van de provin cie Zeeland en de gemeente Zierikzee. VLISSINGEN (ANP) - Koningin Beatrix is zaterdag in Vlissingen bij de centrale herdenking van de bevrijding van Walcheren. Die bevrijding èn de wederop bouw van het eiland, vormen een verhaal apart. De Canadese bevelhebber ge neraal Simonds zag vijftig jaar geleden slechts één manier om de Duitse verdediging van Wal cheren te ontregelen en het mo reel van de vijandige militai ren te ondermijnen: het eiland onder water zetten. De generaal moest wel, oor deelde hij zelf. Walcheren, ei genlijk de Westerschelde, was belangrijk gezien de nabij ge legen haven van Antwerpen. De Wehrmacht had dan ook zware kustbatterijen op het ei land geplaatst, met veel gewa pend beton er ter verdere be veiliging omheen. De rest van Walcheren was bezaaid met bunkers en zogenoemde ..Rommel-asperges", een mil joen staken om luchtlandingen te laten mislukken. De Canadese generaal kon wel bevroeden dat de Nederlandse regering in Londen niet erg en thousiast zou zijn over zijn plan een gedeelte van Zeeland onder water te zetten. Alleen al de droogmaking, na de bevrij ding, zou een helse klus zijn. Om tijdverlies te voorkomen, lichtte Simonds „Londen" daarom niet in. Simonds stelde de geallieerde opperbevelhebber, Eisenhower, wel in kennis. „Ike" ging ak koord. Daarop werden de be woners van Walcheren gewaar schuwd met uit vliegtuigen ge worpen pamfletten: „Verlaat de eilanden of, indien dat niet mogelijk is, verhuis dan on middellijk naar een veilige plaats op de eilanden." Het was gemakkelijker gezegd dan gedaan. De eilanders konden eigenlijk alleen maar via de Sloedam van Walcheren af en die werd voortdurend gebom bardeerd en beschoten. De uit tocht zou misschien net zo ge vaarlijk zijn als op Walcheren blijven. Bommenwerpers Een paar honderd Engelse bommenwerpers bombardeer den op 3 oktober de Westkapel- se Zeedijk. Er vielen meteen al 150 doden, maar de geallieer den spraken toch van een suc ces omdat in de dijk een gat van vierhonderd meter ont stond. Later werden bij Vlis singen en bij Veere gaten van driehonderd, achthonderd en zevenhonderd meter geslagen. De Duitse bunkers werden door de overstromingen on bruikbaar. Transport van men sen en materieel naar de kust batterijen kon alleen maar met de grootste moeite geschieden. Daarmee had Simonds zijn voornaamste doelen bereikt. Toch viel Walcheren niet één, twee, drie in geallieerde han den. Het was opnieuw de Sloe dam die voor problemen zorg de. Viermaal werden de Cana dezen teruggeslagen. Verster king kwam uit Breskens, in de richting van Vlissingen dat door wel veertigduizend grana ten werd getroffen. Drie dagen later was de landing daar on omkeerbaar. Kustbatterijen Bij Westkapelle, in de volks mond Westkappel, moesten de geallieerden de vier meest ge vaarlijke kustbatterijen van Walcheren uitschakelen. Ge lukkige bijkomstigheid was dat één van de batterijen door de wateroverlast geen granaten meer had kunnen inslaan. Na een paar dagen gaf de Duitse cotnmandant in Middelburg Hare Majesteit koningin Beatrix, hier gefotografe&rd tijdens haar streekbezoek aan Schouwen Duiveland. is morgen aanwezig bij de bevrijdingsfeesten in Vlissingen. (Foto: Joop van Houdt). zich over, met zijn hele garni zoen. De overwinning was van grote strategische betekenis. De ha ven van Antwerpen werd een wel zeer belangrijk aanvoer- punt voor de geallieerden. De prijs was, zoals bij zoveel cruci ale momenten in de oorlog, hoog. Hitier richtte zijn Vergel- tungswaffen (VI en V2) vooral op Antwerpen, hetgeen in het Belgische circa vijfduizend do den en gewonden heeft gekost. Dertienduizend geallieerde mi litairen die in Zeeland vochten, sneuvelden of raakten gewond. De helft van de slachtoffers be stond uit Canadese vrijwilli gers. Nasleep Het onder water zetten van Walcheren had een lange nasleep. Er kwam een Dienst Drooglegging Walcheren. Hon derden arbeiders werden inge zet, maar het werk wilde niet vlotten. Minister Tromp van waterstaat kwam met het idee voor het dichten van de gaten de grote betonnen caissons te gebruiken die nog van de aan leg van zogenoemde Mulberry- havens voor de Normandische kust over waren. Ook stalen torpedo-netten konden worden benut. Daarvan bezat Enge land nog flinke hoeveelheden. Werkplan Verder liet Tromp uit havens in Europa en Afrika materieel van grote Nederlandse water bouwkundige aannemers over brengen. De bewindsman kreeg een Zwitserse liefdadig heidsorganisatie zover voor tweeduizend arbeiders barak ken te laten bouwen. Tbn slotte trommelde hij een hele groep waterbouwkundigen op, die een grootscheeps werkplan moesten opstellen. Ik worstel Ondanks de voortvarendheid van Tromp, en ondanks het feit dat de arbeiders keihard en soms dag en nacht werkten, verliep de drooglegging niet voorspoedig. Er waren tegen slagen, met als meest dramati sche de Watersnoodramp in fe bruari 1953. De Zeeuwen lieten zich echter nimmer uit het lood slaan. Ze deden wat in hun wa penspreuk staat: „Ik worstel en kom boven". Bedankt Ik wil iedereen bedanken voor het bezoek, vele kaar ten, fruit en bloemen bij mijn verblijf in het zieken huis De Ligtenberg in Amersfoort, ook namens mijn vrouw. J. L.-MANNI Ouwerkerk, november 1994 Noorsestraat 18 Verkoopadressen in uw omgeving: Brouwershaven: Mevrouw Hanse Bruinisse: Mevrouw Hanse, Burgh-Haamstede: Mevrouw Landegent Nieuwerkerk: Mevrouw Kloosterziel Zierikzee: Mevrouw Vis telefoon 01119-1401 telefoon 01113-1397 telefoon 01115-2415 telefoon 01114-1984 telefoon 01110-13376 N.B.: Van 7 t/m 12 november is er weer een UNICEF-tentoonstelling én verkoopstand in bibliotheek „de Stolpe" te Zierikzee. £2,7 Prins 'A27 Bernhard i Fonds Anjer Cultuurfonds voor fondsen Nederland GIRO PLAATS UW FAMILIEBERICHTEN IN DE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE m UlTVAARTLEIDERS: L. M. van der Werf m. de bruijne Opgenomen in Arensman Uitvaartverzorging u BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 24 tot en met 29 oktober werden 103 ladingen mossels op de veiling in Yerseke aangevoerd met een totaal gewicht van 44.794 ton netto. Dat is ruim 20.000 ton meer dan in de voorgaande week. De aangeboden partijen werden alle aan de handel verkocht. Gemiddeld bedroeg de prijs per ton 80,84, ongeveer twee gulden per ton meer dan in week 42. De verzending was volgens opgave: België 6.284 ton, Frankrijk 4.242 ton, diverse landen 2.473 ton en de binnenlandse handel tekende voor 4.109 ton. De aanvoer op de mosselvei ling begon op maandag 24 ok tober met 16 ladingen, in totaal 7.181 ton bruto. Meer dan 700 ton per vaartuig werden aange boden door de YE 16, de YE 57, de YE 79 en de YE 156. De YE 79 viste in het westelijk deel van de Oosterschelde 709 ton, met een stukstal van 103 en een vleesgewicht van 25,2 kilo. Del ta Mossel tastte voor deze par tij het diepst in de buidel. Op dinsdag maakte de handel keuze uit 18 verschillende par tijen, waarvan vijf partijen uit het noorden. De WR 41 loste 967 ton uit het Inschot met stukstallen van 101 en 104. De ze mossels kookten vleesge wichten van 35,8 en 36,2 kilo. Hollestelle en Zeelands Roem werden hiervan de nieuwe ei genaars. De ZZ 7 (J. Schot BV) viste de vorige dag in het Oosterom 896 ton bruto, met stukstallen van 90 en 92. Het vleesgewicht van deze beide partijen kwam uit op ruim 40 kilo. Deze ladingen verhuisden naar de verwaterpercelen van Hollestelle. De BRU 27 (De Ronde BV) arri veerde met een vracht van 1.009 ton uit de Hammen. Soli dair schreef het hoogst in voor de inhoud van het achterruim, met een stukstal van 107 en een vleesgewicht van 26,1 kilo. Del ta MosSel kwam het royaalst uit de bus voor het voorruim en kreeg daarmee de beschikking over schelpdieren met een vleesgewicht van 27,1 kilo. Grote partijen Op woensdag gingen, verdeeld over 31 ladingen, 17.685 ton zwarte schelpdieren onder de hamer. Meer dan duizend ton per schip werden aangeboden door de vaartuigen BRU 5 (De Waal-Jumelet, 1.402 ton), YE 80 (1.584 ton), BRU 14 (S. en S. Ot- te de Waal Zn, 1.015 ton) en de YE 157 (1.145 ton). De lading van de BRU 5 noteerde met stukstallen van 78 en 84 een vleesgewicht van bijna 36 kilo. Triton schreef voor beide par tijen het hoogst in. De ladingen van de YE 50 kookten bij stukstallen van 95 en 98 vlees gewicht van respectievelijk 40,7 en 39,1 kilo. Delta Mossel graaide hiervoor het diepst in de buidel. Dezae handelaar deed dat verder ook voor een partij met een stukstal van 71 en een vleesgewicht van 39,9 kilo, aangeboden door de BRU 90. Donderdag 27 oktober gingen in twe veilingen 31 ladingen in andere handen over. De BRU 26 (D. de Ronde) arriveerde vanuit het Oosterom met 1.191 ton bruto met een stukstal van 101 en 104. Het vleesgewicht van deze partijen varieerde tussen de 31,3 en 32,6 kilo. Uit de Meep meerde de YE 87 af met 1.288 ton bruto. Een partij hiervan met een stukstal van 107 en een vleesgewicht van 39,8 kilo werd overgenomen door Kroonton. Krijn Verwijs toonde de meeste belangstel ling voor het voorruim met een stukstal van 89 en een vleesge wicht van 35,3 kilo. Tijdens de tweede veiling ver scheen onder meer de BRU 50 (l. de Waal-Padmos) met 1.057 ton uit het Oosterom. De la ding bevatte bij stukstallen van 83 een hoogste vleesge wicht van 38,2 kilo. Solidair te kende voor 823 ton van de BRU 48 (Fa. Verspoor), uitgesmeerd over twee ladingen. Het stukstal cirkelde rond de 100, het vleesgewicht was dik 33 ki lo. Op vrijdag tenslotte arriveer den de YE 30 en de YE 80 vanaf het Wad. De YE 30 was goed voor 1.399 ton met stukstallen van 84 en 95. De YE 80 loste 1.446 ton met vleesgewichten van 37 en 40,3 kilo. Kopers van deze partijen waren Delta Mos sel, Hollestelle en Zeelands Roem. Delta Mossel betaalde in week 43 een hoogste prijs van 122,89 aan een kweker uit Yerseke. ZIERIKZEE - Het hoogtepunt van de herdenking van de bevrijding van Walche ren, de bijeenkomst op zaterdag 5 november in de Sint Jacobskerk in Vlissin gen, wordt rechtstreeks uitgezonden op Omroep Zeeland. De Zeeuwse regionale omroep plaatst de herdenking in een omlijstend bevrijdingsprogramma, dat 's morgens 0111 10.00 uur begint en tot 16.00 uur duurt. Het programma wordt ge presenteerd door Anke Taniliatu en Bob Lagaaij. Tussen 10.00 en 13.00 uur wordt gesproken met geallieerde oud strijders, die in november 1944 betrokken waren bij de bevrij ding van Walcheren. Ook zal worden geschakeld met de ver slaggevers Marjolein Zaal en Peter Joosse, die zich in het Scheldekwartier bevinden bij de grote lunch met oud-strij ders en in de Sint Jacobskerk. waar alles in gereedheid wordt gebracht voor de herdenkings dienst, die ook zal worden bij gewoond door koningin Bea trix. Tussen 13.00 en 14.00 uur wordt met medewerking van Hans Sakkers, Hans Houter man en Adrie Merman de ge schiedenis van de bevrijding van Walcheren verteld en vanaf 14.00 uur wordt de herden kingsdienst -uitgezonden. De uitzending wordt vervolgd met een rechtstreeks verslag van de optocht van de Sint Jacobs kerk naar de locatie aan de Commandoweg in Vlissingen, waarbij de landingsmonumen ten kransen worden gelegd. In verband met deze speciale pro grammering begint het zater dagse sportprogramma Om roep Zeeland Sport op 5 no vember na de plechtigheid aan de Commandoweg. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 7