Bestuur moet betalen voor identiteit verzorgingshuis 'Hoogpolig' Zierikzees sierpapier te zien in Rijksmuseum Zeeuws Museum beter toegankelijk Expositie paddestoelen in bezoekerscentrum Jaarverslag 1993 van De Wieken Diefstal en vondst auto Weidevogels o ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE FOTO JOOP VAN HOUDT ZIERIKZEE - Het bestuur van het Hervormd, verzorgingshuis De Wieken moet zelf gaan betalen voor de geestelijke verzorging van ouderen en voor andere activiteiten waarmee de Hervormde identiteit van De Wieken tot uiting komt. De maatregel is het gevolg van bezuinigingen door de rijksoverheid. Tot en met zondag 6 november Burgh-Haamstede Veldboeketten geschilderd tussen 1877 en 1956 door Henriëtte Dingemans-Numans en olieverfschilderijen, collages en objecten van Henriëtte Dingemans. Op zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur en op telefonische afspraak. 01115-3636. Tot en met november Renesse Expositie Schildersclub Perspectief. Hotel 't Tweespan. Tot en met 19 november Zierikzee Expositie schilderijen van Hedi Bogaers in 't Lange Uus, Havenpark 28. Openingstijden: dinsdag tot en met zaterdag van 09.00-12.30 uur en van 13.15-17.00 uur. Donderdag van 19.00-21.00 uur. Tot en met 25 november Zierikzee Expositie aquerellen van J. M. Schot. Biblio theek De Stolpe. Te zien tijdens de openings uren van de bibliotheek. Van 5 tot 26 november Haamstede Werken van Rinus Groenendaal in de Be- waerschole. Van 14 november tot 13 december Brouwershaven Mondriaanpresentatie van leerlingen basis scholen in de hal van het stadhuis. Tot 1 december Burgh-Haamstede Ruimtelijke keramiek van Judith Donders en wandobjecten van Peter Hoogland. Gale rie 't Zuuddek. Dinsdag, donderdag en zater dag van 10.00 tot 17.00 uur. MIDDELBURG - Op maandag 7 november overhan digt A. Dijkwel, gedeputeerde voor gehandicapten beleid, een eind-advies voor besteding, tezamen met een geldsom van 5000,- aan het bestuur van het Zeeuws Museum in Middelburg. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1993 van het verzorgings huis aan de Hoge Molenstraat in Zierikzee. De geestelijke verzorging van de bewoners van De Wieken wordt in de toe komst steeds moeilijker omdat OUDDORP - Tot zaterdag 31 december is in het bezoekers centrum de Grevelingen te Ouddorp en het aangrenzende restaurant De Punt, de pad- destoelententoonstelling 'De laatste der Hannekammen' te zien. De tentoonstelling vertelt over de oorzaken van verdwijnende de Nederlandse politiek de ei gen identiteit van een verzor gingshuis minder belangrijk vindt. De rijksoverheid stelt daarom steeds minder geld be schikbaar voor activiteiten die met de eigen identiteit van een zwammen in de Nederlandse bossen. Nederland kent zo'n 3500 soor ten paddestoelen, waarvan 900 soorten worden bedreigd. Luchtverontreiniging wordt als één van de grootste boos doeners aangewezen, maar er zijn ook andere oorzaken waar door paddestoelen verdwijnen. verzorgingshuis te maken heb ben. Daaruit vloeit ook voort dat het besturen van verzorgings huizen verplicht worden in hun statuten te spreken over een al gemeen huis. Besturen die vin- Verder wordt ingegaan op de beheersmaatregelen die geno men kunnen worden om een gunstig klimaat voor pad destoelen te scheppen. Aan de hand van fotomateri aal, tekstpanelen en levensech te modellen van paddestoelen, krijgt men een indruk van de diverse soorten en hun levens wijze. den dat hun organisatie de ei gen identiteit moet blijven uit dragen, dienen daarvoor zelf de benodigde geldmiddelen be schikbaar te stellen. Ook moet men zelf voor personen zorgen die deze taak uitvoeren om ver vlakking tegen te gaan. In het jaarverslag wordt de verwachting uitgesproken dat zorginstellingen de komende jaren steeds meer te maken krijgen met oudere bezoekers vanuit de wijk. Omdat oude ren langer zelfstandig moeten blijven wonen gaan ze overdag naar het verzorgingshuis om daar gezelligheid en contact met leeftijdsgenoten te zoeken. ,,De wijkfunctie van het ver zorgingshuis komt steeds meer centraal te staan de komende jaren." Bestuur, directie en medewer kers van De Wieken willen zich inzetten voor deze nieuwe taak, die wordt omschreven als 'zorgvernieuwing'. Met zorg en aandacht wordt reeds gewerkt aan nieuwe ta ken waarmee het verzorgings huis een ondersteunend woon- milieu is voor verzorgingsbe- hoevende ouderen. Onder meer door het beschikbaar stéllen van appartementen voor oude ren (woonfunctie), het verlenen van huishoudelijke en lichame lijke zorg (zorgfunctie) en het verplegen van tijdelijk of chro nisch zieke bewoners (ver- pleegfunctie). Eind 1993 woonden in het ver zorgingshuis 59 ouderen. Daar van werden acht tot twaalf mensen met psycho-geriatri- sche en psycho-sociale proble men opgevangen via groeps- verzorging. Via de dagverzor ging werden ook in 1993 in De Wieken acht ouderen van bui ten het verzorgingshuis opge vangen. Zij kwamen overdag naar het verzorgingshuis om deel te nemen aan activiteiten die werden georganiseerd door de actitviteitenbegeleidster. Eigenlijk zou men meer oude ren op deze manier willen be geleiden, maar het beschikba re budget laat dit niet toe. Aan de tentoonstelling wordt meegewerkt door het Zeeuws Biologisch Museum in Oostka- pelle. Jan Midavaine uit Haam stede, de heer Kuijs uit Goes en Staatsbosbeheer. Het bezoekerscentrum de Gre velingen is geopend van dins dag tot en met zondag van 12.00 tot 17.00 uur. ZIERIKZEE/OUWERKERK - Van de Gasthuisboomgaard in Zierikzee is vermoedelijk in de nacht van 2 op 3 november een auto gestolen. In Ouwerkerk is gisteren, donderdag 3 novem ber een gestolen vrachtwagen teruggevonden. Een 47-jarige inwoner uit Zie rikzee deed donderdag 3 no vember aangifte van diefstal van zijn personenauto. Deze stond geparkeerd aan de Gast huisboomgaard in Zierikzee. Het betreft een groene Volvo type 440, met het kenteken GN- SG-17. Op de Groene Dijk in Ouwer kerk werd gisteren een vracht wagen aangetroffen. De wagen was eerder gestolen in Nieu- werkerk aan den IJssel. In deze plaats werd de wagen ook gebruikt voor een diefstal. Sierpapier is de verzamelnaam van met de hand of op de druk pers gemaakte bladen, die ver sierd zijn met decoratieve pa tronen. Het zijn imitaties van veelal kostbaar materiaal zo als marmer of bedrukte katoe nen stoffen. Ze werden ge bruikt als schutbladen van boeken, gedichten en ander drukwerk, maar ook voor het beplakken van portefeuilles, dozen en zelfs kisten. Sierpa pier was iets voor jong en oud, hoog en laag en te koop op markten en papierwinkels. Het Streekarchivariaat Schou- wen-Duiveland en Sint-Phi- lipsland beschikt over een op vallend fraaie verzameling sierpapier of sitsen. In het ar chief van de Slavenkas zijn de 19e eeuwse rekeningen van in komsten en uitgaven voorzien van gave sitsen. Een dergelijk zo gevarieerde collectie is vol gens het streekarchivariaat zeer bijzonder. Behoudsmede- werker Aad Pattenier, die het archief van de Slavenkas op nieuw verpakte, ontdekte de f!>»«ié serie. Vanwege het bijzondere karak ter zal een grote reeks sitsen uit het Slavenkas-archief te zien zijn op de tentoonstelling in het Rijksmuseum. Dit sier papier ligt in een grote, lang werpige vitrine. Deze sitsen dateren uit de periode 1821- 1855. De tentoonstelling is te bezich- tingen tot en met 12 februari 1995 in het Rijksprentenkabi net van het Rijksmuseum aan de Stadhouderskade in Am sterdam. Tbr gelegenheid van Het advies is opgesteld door de Zeeuwse Stichting voor Gehan dicaptenbeleid (ZSG) en geeft aan hoe de vaste collectie van het museum voor visueel ge handicapten beter toeganke lijk kan worden gemaakt. Bij het opstellen is nauw samenge werkt met de Nederlandse Ver eniging van Blinden en Slecht zienden in Zeeland en de Stich ting Kubes uit Zeist die zich landelijk inzet voor de toegan kelijkheid van kunst en cul tuur voor blinden en slecht zienden. Ook zal de heer Dijkwel aan het bestuur van de Nederland se Vereniging van Blinden en Slechtzienden een exemplaar van het advies officieel uitrei ken. De provincie Zeeland ontving de Stijgbeugelprijs in het afge lopen jaar omdat in 1992 rela tief de meeste aanpassingen in recreatieve voorzieningen voor mensen met een handicap in Zeeland werden gerealiseerd. Bij de uitreiking heeft de ZSG deze expositie verschijnt een boek met een overzicht van de fabricage van deze markante papiersoorten en de handel daarin. Het is geschreven door geadviseerd dat de som in zijn geheel zou gaan naar het voor visueel gehandicapten beter toegankelijk maken van ten toonstellingen. De keuze is daarbij gevallen op het Zeeuws Museum zodat het Zeeuws cul tuurgoed ook voor mensen met een visuele handicap toeganke lijk is. Gehoopt wordt dat hier ook voor andere musea een voorbeeldwerking vanuit gaat. De bijeenkomst vindt plaats in Middelburg, in het Zeeuws Mu seum en begint om 15.45 uur. ZWOLLE - Het experiment in de kop van Overijssel om boe ren te belonen voor de bescher ming van weidevogels is een succes gebleken. De landbou wers krijgen 150 gulden voor elk broedsel dat ze bij het maaien of beweiden sparen. Zij hebben het afgelopen voorjaar in totaal 165 nesten gered. J. F. Heijbroek en T. C. Greven en verschijnt bij uitgeverij De Buitenkant. Het is de eerste publikatie die in Nederland over dit onderwerp verschijnt. Ook het Zierikzeese verzorgingshuis De Wieken krijgt in de komende jaren meer een functie als wijkcentrum voor ouderen. Archieffoto ZIERIKZEE - In het Rijksprentenkabinet van het Rijksmuseum in Amsterdam wordt vanaf 5 november een tentoonstelling over sierpapier gehouden, waarbij een deel afkomstig is uit Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 6