Professionele schilderijen Willem van Rooy in hal Bruse gemeentehuis Open dag van ziekenomroep vooral voor mogelijk nieuwe medewerkers Expositie tijdens werkdagen toegankelijk Op zaterdag 12 november in Comeliastichting VRIJDAG 4 NOVEMBER 1994 NR 25666 S Aquarellen in de zogenaamde sluiertechniek zijn favoriet bij de amateur-kunstschilder Willem van Rooy. (Foto: Joop van Houdt). BRUINISSE - „Wat ik erg graag schilder zijn details uit de natuur. Bomen, men sen, lanen, noem maar op. Ook een oude vuilnisbak kan voor mij al boeiend zijn." Dat zegt amateur-kunstschilder Willem van Rooy uit Culemborg. In de hal van het gemeentehuis in Bruinisse exposeert Van Rooy de komende drie maan den een tiental schilderijen. Willem van Rooy (43) is geen onbekende in Bruinisse. Ge trouwd met een Bruse. dochter van een ondernemer in ruste, werd Van Rooy op een gegeven moment ontdekt. Op 18-jarige" leeftijd werkte Willem als kok toen iemand spontaan tegen hem zei: Jij kan tekenen! ,,Die man had wat tekeningetjes van mij gezien en voor ik het wist werkte ik bij een reclamebu reau. Het werk stond me wel aan maar er werd enorm veel gewerkt in de weekenden en de avonden. Op die leeftijd wilde ik echter in het weekend ook aan andere dingen denken dan alleen aan werken", licht Wil lem het begin van zijn grote hobby toe. In 1990 leerde Wil lem, bij het Centraal Boekhuis de Culemborgse kunstschilder Jan de Kok kennen. Vanaf die tijd maakte Van Rooy èen soort inhaalrace om zijn bijzondere gaven aan het doek toe te ver trouwen. Het liefst schildert Willem aquarellen in de zogenaamde sluiertechniek. Schilderijen met verschillende stijlen, waarbij fantasie en realisme hand in hand gaan. Het werken met veel kleuren doet hij bij zonder graag. Ook de attribu ten die met ballet en toneel te maken hebben spreken Willem erg aan. „Door te schilderen kun je een stuk van je emoties kwijt. Naast mijn werk is het puur ontspanning. Als je een maal bezig bent vergeet je de tijd. De meeste koppen koffie heb ik nog koud laten worden", illustreert hij het -enthousias me waarmee hij zijn hobby uit oefent. Het schilderwerk vergt veel fantasie en geduld. Wie de wer ken van Willem goed bekijkt ontdekt tientallen verschillen de kleurenlagen. „Soms, be staat een schilderij uit zo'n 35 lagen verf, met daartussen steeds een bindlaag", zegt Van Rooy, die in het gemeentehuis schilderijen met afmetingen van 100 bij 80 centimeter en 60 bij 80 centimeter ten toon stelt. Met uiterst fijne kwasten ge maakt van dashaar (daaraan is ook de naam van de techniek ontleend) worden de verflagen steeds licht aangebracht. Ook met olieverf kan een dergelijk effect worden bereikt. „Men noemt dat glaceren. Dunne laagjes verf worden over el kaar opgebracht en een met dastechniek vergelijkbaar re sultaat ontstaat. Het grootste verschil in beide technieken is het gemak van temperaverf. Deze kan met behulp van een föhn namelijk snel worden ge droogd, terwijl olieverf laag voor laag vanzelf moet drogen en zodoende meer tijd vergt. Willem heeft ook etsen ge maakt. Op een zinken plaat wordt dan een dunne harslaag aangebracht en in die harslaag wordt eerst het gekozen onder werp gekrast. Daarna wordt een bepaald zuur in de ge kraste groeven gedaan wat de bovenlaag van het zink 'weg vreet'. Later wordt de rest van het hars verwijderd. De zinkplaat wordt met dikke drukinkt handmatig ingewreven en krijgt daarna een laag natte perkament opgelegd. Door de ze combinatie samen te persen is de afbeelding voltooid. Waar Willem tenslotte ook al tijd veel aandacht aan besteedt is de manier waarop de schilde rijen worden ingelegd. Door gebruik te maken van spiegel glas blijven de kleuren name lijk veel echter. Tot en met ja nuari 1995 kunnen belangstel lenden de werken van Willem van Rooy op werkdagen gratis bewonderen in het gemeente huis aan de Molenstraat. ZIERIKZEE - 'Dit is huislijn één in het ziekenhuis en huislijn vier in de Comeliastichting. Hier volgt een programma van Nomen Nescio, uw huisomroep.' Op zaterdag 12 november kan iedere belangstellende een kijkje nemen in de studio, van waaruit regelmatig uitzendingen de lucht in gaan die beginnen met deze woorden. De ziekenomroep Nomen Nescio houdt een open dag voor iedere belangstellende, maar vooral voor mensen die er.wat voor voelen als vrijwilliger bij de ziekenomroep te komen werken. Het legertje vrijwilligers dat de radio-programma's verzorgt die worden uitgezonden in het verpleeghuis Comeliastichting en het, enkele tientallen me ters verderop gelegen Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis moet namelijk worden aangevuld. Op dit moment beschikt de zie kenomroep over 22 vrijwilli gers. Maar wat voorzitter A. R Bongers betreft kan dat leger tje met tien of zelfs meer men sen worden uitgebreid. „We stellen geen maximum. Het is altijd gemakkelijk om over meerdere medewerkers te be schikken. Voor het geval enke le mensen verhinderd zijn." Maar de uitbreiding van het aantal medewerkers is vooral nodig omdat Nomen Nescio ook steeds meer actief is buiten de eigen studio. Met mobiele studioapparatuur bezoekt men tegenwoordig de verzorgings huizen in Burgh-Haamstede en Zierikzee en het woonzorgcen trum Poortershof in Brouwers haven. Daar wordt dan ter plekke een radio-uitzending gemaakt voor de bewoners van dat tehuis. „Er zijn steeds meer mensen nodig om dat allemaal te kunnen realiseren." Want ook in de eigen studio in verpleeghuis Comeliastichting worden wekelijks gedurende vier avonden radio-uitzen dingen gemaakt. Die uitzen dingen worden overdag nog eens herhaald. Alle vrijwilli gers hebben daarbij hun eigen taak. Niet iedereen kan en wil nu eenmaal zijn stem door de ether laten schallen of voelt zich happy achter een mengpa neel. En een vrijwilliger moet het bij de ziekenomroep in de eerste plaats zelf naar de zin hebben. Daarom wordt bij nieuwe vrij willigers die zich aanmelden tijdens een introductieperiode nagegaan waar hun interesses en kwaliteiten liggen. Omdat radio maken een vak apart is biedt Nomen Nescio hen ook de mogelijkheid om zich via een korte cursus interviewtech nieken en de vaardigheid van het nieuws lezen eigen te ma ken. Maar er zijn nog vele an dere werkzaamheden die kun nen worden gedaan. Natuur lijk het bedienen van de knop pen, waarvoor vooral mensen geschikt zijn met technische in teresse. Maar ook de platen en CD's van de ziekenomroep moeten worden geregistreerd in de computer. Ook zijn vrijwilli gers nodig die de aanvragen voor verzoekplaten ophalen bij de patiënten in het ziekenhuis en de bewoners van de Come liastichting. Een taak die vol gens voorzitter Bongers heel belangrijk is. „Wanneer je geen contact hebt met je luisteraars dan droog je bit." Iedere belangstellende kan tij dens de open dag kennis ma ken met de werkzaamheden van Nomen Nescio en de sfeer proeven waarin die worden uit gevoerd. De open dag is van 10.30 tot 13.00 uur. Zaterdag middag verzorgt Nomen Nes cio twee radiouitzendingen. Vanuit de recreatiezaal van het verpleeghuis gaat een uitzen ding live de lucht in het bijzijn van ouderen uit de Comelia stichting. Daarbij treedt de re gionaal bekende artiest John Prins op en het Bruinisser Vis serskoor onder leiding van Jaap Knuist. Vanuit de studio, die boven de recreatiezaal ligt wordt door andere presentators en technici een muzikale uitzending ge maakt voor het ziekenhuis. Op de momenten dat John Prins en Bruinisser Visserskoor op treden, wordt dat in de uitzen-. ding opgenomen die naar het ziekenhuis gaat. Het is nu twee jaaageleden dat Nomen Nescio een open dag hield. Volgens voorzitter Bongers streeft men er naar om voortaan jaarlijks zo'n evenement te organiseren. De studio van Nomen Néscio met daarin de vrijwilligers (v.l.n.r.) Ger van Marion, Joke Bongers en Lydia de Raad. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE Verkoping Welfare Op dinsdag 8 november houdt de Welfare van het Rode Kruis vanaf 14.00 uur de jaarlijkse verkoping in het verzorgings huis Borrendamme in Zierik zee. Het gaat om kleding als truien en sokken. Ook kan er gesjoeld worden en mee gespeeld in de verloting. Streekklederdrachten De Christelijke Plattelands vrouwenbond (CPB) houdt op dinsdag 8 november een bijeen komst in de zaal van de Gere formeerde Kerk in Zierikzee. Het echtpaar Van der Panne uit Scharendijke presenteert daar bij een lezing met dia's over streekklederdrachten. Ook wordt een kwis gehouden. De bijeenkomst begint om 19.45 uur. Unie van Vrijwilligers De Unie van Vrijwilligers, af deling Zierikzee houdt op woensdag 9 november een mos selavond. Het eerste gedeelte van de avond is officieel en na de pauze worden er mosselen gegeten. Aanvang 18.30 uur. Speelgoedbeurs Op zaterdag 12 november houdt speel-o-theek Leentje buur in Zierikzee de jaarlijkse speelgoedbeurs. Iedereen die speelgoed heeft waar de kinde ren te groot voor zijn gewor den, kan terecht om het speel goed te verkopen. Het speel goed kan op donderdag 10 no vember van 16.00 tot 17.30 uur en van 19.00 tot 20.30 uur bij de speel-o-theek worden ge bracht. Afrekenen van de ver kochte goederen, gebeurt 's za terdags van 12.30 tot 13.00 uur. Speelgoed dat niet wordt ver kocht en niet wordt opgehaald, gaat naar Polen of Roemenië. Cursus video De Zeeuwse Volksuniversiteit houdt een cursus Creatieve ideeën met de videocamera. Veel mensen beschikken tegen woordig over een videocamera, maar het ontbreekt. Jaen vaak aan idééën om de 'mogelijkhe den van de techniek om te' zét ten in een leuke film. Geduren de twee maandagavonden wor den ideeën aangedragen en le ren de cursisten probleempjes op te lossen. De cürsus is van 19.00 tot 21.00 uur. De eerste avond is maandag 14 novem ber. Inlichten en opgave via mevrouw R. Meintema, tele foon: 01110-14691. Najaarsbazaar Op donderdag 17 november wordt in het Burgerweeshuis aan de Poststraat in Zierikzee een najaarsbazaar gehouden van de afdeling Zeeland van de Algemeen Nederlandse Vrou wenvereniging Tesselschade Arbeid Adelt. De vereniging heeft tot doel om vrouwen te helpen op weg naar zelfstan digheid. Zij doet dat door vrou wen de mogelijkheid te bieden thuis handwerken te vervaar digen tegen vergoeding en vrouwen die willen studeren een financiële bijdrage te ge ven die niet terug hoeft te wor den betaald. Tijdens de bazaar worden de eigengemaakte arti kelen verkocht. Het evenement is van 10.30 tot 15.00 uur. Postzegelbeu rs De afdeling Schouwen-Duive- land van de Internationale ver eniging Philatelica houdt za terdag 19 november van 10.00 tot 17.00 uur een postzegel- beurs in het scoutinggebouw aan de Van Veenlaan. Tb zien zijn onder meer postzegels, mapjes en eerste dagenvelop pen. Ook is er een zogenaamde dubbeltjeshoek en zijn er rond- zendboekjes. SEROOSKERKE Zangdienst In de Nederlandse Hervormde kerk wordt zondag 6 november een zangdienst gehouden waar in ds. A. B. den Hartog voor gaat. Medewerking aan deze dienst wordt verleend door het gemengd koor Zingend Getui gen uit Kamperland onder lei ding van B. van Vèlzen. Het or gel wordt bespeeld door Annet van der Linde. De aanvang is 19.00 uur. SCHARENDIJKE VVV-kantoor Het postkantoor aan de Dijk- straat in Scharendijke is door middel van een verbouwing veranderd in een VVV-kantoor met een afzonderlijke balie voor postzaken. Wethouder L. C. Hart verrichtte onlangs de opening met het hijsen van de VVV-vlag en het oplaten van ballonnen. Hart toonde zich verheugd dat op deze manier een oplossing gevonden was voor de VVV. Ook de heer J. van Baarle, voorzitter van de VVV, was bijzonder in zijn nop jes met de nieuwe huisvesting. Hij dankte de PTT Post voor de fijne samenwerking en bood de beide informatrices van de VW, die tevens de postzaken gaan verrichten bloemen aan. ELLEMEET Toneeluitvoering De toneelvereniging Ellemeet voert zaterdag 19 november 20.00 uur in het dorpshuis in Ellemeet een klucht op getiteld 'Het plooirokmysterie'. BROUWERSHAVEN Oud papier Leden van de algemene sport vereniging Brouwershaven ha len op zaterdag 4 november oud papier op in de kern Brou wershaven. Men begint om on geveer 09.00 uur rond te rijden. Inwoners van de kern wordt verzocht het oud papier voor die tijd gebundeld aan de straat gereed te zetten. Verkoping De afdeling Welfare van het Nederlandse Rode Kruis houdt maandag 7 november van 14.00 tot 16.00 uur een verkoping van handwerkartikelen in het Woonzorgcentrum Poortershof aan de Poortdijkstraat. ZONNEMAIRE Verkoping De afdeling Welfare van het Nederlandse Rode Kruis houdt maandag 14 november van 14.00 tot 16.00 uur een verko ping van handwerkartikelen in de consistorie van de Winter- kerk aan de Prof. Zeeman straat. DREISCHOR Verkoping De afdeling Welfare van het Nederlandse Rode Kruis houdt dinsdag 8 november van 14.00 tot 16.00 uur een verkoping van handwerkartikelen in het dorpshuis aan de Ring. NIEUWERKERK Bingo Steenzwaenshof In het servicewoningencom- plex voor ouderen, De Steen zwaenshof in Nieuwerkerk werd een bingomiddag gehou den die werd verzorgd door drie plaatselijke middenstan ders. Zij stelden de prijzen ter beschikking en boden de bewo ners van het complex koffie en drankjes aan. Ongeveer veertig ouderen namen deel aan het evenement, dat bij de opening van de Steenzwaenshof werd aangeboden. Het werd georga niseerd door de inmiddels functionerende bewonerscom missie van de Steenzwaenshof. SIRJANSLAND Bijbelstudie-avonden Het Reformatorisch Contact Orgaan Schouwen-Duiveland belegt ook deze winter weer een vijftal avonden, met als doel verdieping in de Bijbel en de belijdenisgeschriften die daar op gegrond zijn, en bevor dering van het onderling con tact tussen de gemeenten. De eerste avond wordt gehouden op donderdag 10 november in de grote zaal van de kerk in Sirjansland. De avond begint om 19.45 uur. De inleiding wordt gehouden door ds A. Schaap, Nederlands Hervormd predikant in Herkingen. Het onderwerp van deze avond is Gebed en Voorbede. Na de pau ze is er discussie naar aanlei ding van dit onderwerp. BRUINISSE Opbrengst fancy-fair De fancy-fair ten bate van peu terspeelzaal De Krukels in Bruinisse heeft 3.600 gulden opgebracht. Ondanks de min der prettige weersomstandig heden viel de verkoop van ver se vis niet tegen. Binnen de wanden van het Hervormd ver enigingsgebouw aan de Deestraat gingen tal van speeltjes, speelgoed en nog veel meer artikelen vlot van de hand. Ook het rad van avon tuur draaide op volle toeren. Helpt Elkander De dames van de Hervormde vrouwenvereniging Helpt El kander komen dinsdag 8 no vember in Bruinisse bijeen in het verenigingsgebouw. Op het programma voor deze avond staat een vrije bijdrage. De bij eenkomst begint om 19.30 uur en gasten zijn hartelijk wel kom. Collecte Jantje Beton In de week van 6 tot en met 12 november wordt er door de le den van scouting Bru gecollec teerd voor het Nationaal Jeugdfonds, het fonds van Jan tje Beton. De helft van de op brengst is bestemd voor de col lecterende vereniging, in dit geval dus scouting Bru. De ge dupeerde scouting kan na de fatale brand van afgelopen zo mer elk dubbeltje goed gebrui ken. Met de andere helft van de1 opbrengst bouwt Jantje Beton clubhuizen, kinderboerderij en, speeltoestellen en nog veel meer. Scouting Bru ontving al diverse keren een gift uit dit fonds, onder meer voor het aanschaffen van kampeerma- terialen. Een architect van het NJF verleent op het ogenblik hulp in verband met de her bouw van het clubhuis aan het Grevelingenmeer. Mensen van Bru, de scouting rekent op u. GOES Women's Aglow Op woensdag 16 november wordt in hotel Terminus in Goes een bijeenkomst gehou den van de afdeling Goes van Women's Aglow Fellowship. Het gaat om een interkerkelij ke samenkomst waarbij Fieke Goedhart uit Zwolle spreekt. Aanvang 09.45 uur. HEINKENSZAND Lezing reumatoloog De reumatoloog, dr. P. de Son- naville houdt zaterdag 19 no vember een lezing voor de reu mapatiëntenvereniging over het onderwerp artrose. De le zing vindt plaats in De Stenge in Heinkenszand. De aanvang is 14.00 uur. MIDDELBURG Hulp voor thuiswerksters Op het FNV-districtskantoor in Middelburg ligt een infor matiepakket gereed voor thuiswerksters, vrouwen die thuis betaald werk verrichten. Bijvoorbeeld als telewerkster of via het stampen van buttons of monteren van CD-doosjes. In Nederland zijn ongeveer 200.000 thuiswerksters. Op grond van de Arbeidsomstan dighedenwet (Arbowet) die op 1 november is gewijzigd wil de FNV hen informeren over het loon, de verzekering en de on kostenvergoeding waarop ze recht hebben. Het informatie pakket kan worden aange vraagd via telefoonnummer 01180-25655. Bedrijf en milieu Op 1, 8, 15, 22 en 29 november verzorgen de Kamers van Koophandel in Zeeland semi nars over het thema Uw bedrijf en het milieu. Achtereenvol gens worden behandeld: wetge ving/vergunning wet milieube heer, bodem, lucht en water, af val en geluid en tenslotte be drijfsinterne milieuzorg. Om dat iedere avond een afgerond geheel vormt bestaat de moge lijkheid om alleen die semi nars bij te wonen die men voor het eigen bedrijf van belang vindt. Voor meer informatie en/of aanmelding kan men te recht bij de Kamer van Koop handel in Middelburg (01180- 73540, mevrouw Kievit). VLISSINGEN Concert de Piek In De Piek aan de Hellebar- dierstraat in Vlissingen is za terdag 19 november een concert van de band Hot Bolshevik. Het optreden staat in het teken van Vlissingen Mozaïekstad. Aanvang 22.00 uur. ZIERIKZEE Borstvoeding La Leche League houdt dins dag 8 november weer een infor matie-avond over borstvoe ding. Onderwerpen die deze keer aan de orde komen zijn: de voeding van de aanstaande en voedende moeder en de overgang van vloeibare naar vaste voeding voor het kind. Verder is er gelegenheid tot het stellen van vragen over andere aspecten van borstvoeding. Tenslotte is er een korte video te zien over het meest baby- vriendelijke ziekenhuis ter we reld. De avond wordt gehouden op het adres Mastgatstraat 90 in Zierikzee en begint om 20.00

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5