Uitstel debat over strijdpunt verplicht klussen in bijstand 3d mm Beatrix tussen hoop en vrees om Europa na 2000 waterstanden Jury gekozen in proces football-ster O. J. Simpson Commissie: politie moet in technologie investeren Vervuild water door damwand Meerderheid Kamer wil bijstandswet vereenvoudigen Politieman speelt voor drugskoerier Verpleegster gegijzeld Debat Europese Culturele Stichting in Amsterdam DEURLOO B.V. s ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Rechtszaak van de eeuw in KS' LOS ANGELES (DPA/AFP) - Acht vrouwen en vier mannen zullen beslissen over het lot van de wegens dubbele moord aangeklaagde Amerikaanse foot ball-ster en acteur O. J. Simpson. Na meer dan vijf weken touw trekken werden het openbaar ministerie in Los Angeles en de verdediging het donderdag eens over twaalf juryleden, die mogelijk voor de duur van het .proces van de eeuw" volledig van de buitenwereld zullen worden afgesloten. Simpson wordt ervan beschul digd op 12 juni zijn ex-vrouw Nicole en haar vriend Ronald Goldman met messteken te hebben gedood. De 47-jarige footbal-ster heeft zich onschul dig verklaard. Volgens opinie peilingen geloven de meeste zwarten in Amerika in de on schuld van Simpson. De twaalf juryleden zijn tus sen 22 en 52 jaar oud en werden gekozen uit een groep van 42 kandidaten. De jury bestaat uit acht zwarten, een blanke, een hispano en twee kleurlin gen. Onder de acht Afro- Amerikanen zijn zes vrouwen. Sleutelrol De samenstelling van de jury kan volgens juridische experts een sleutelrol spelen in het pro ces, aangezien Simpson zelf zwart is. Zijn vermoorde vrouw Nicole was blank. De selectie van 15 reserve juryleden begint volgende week. De openingspleidooien in het proces worden niet voor januari verwacht. Door computer meer blauw op straat DEN HAAG (ANP) - Agenten op straat moeten over een computer beschikken waarmee zij ter plekke in formatie kunnen krijgen over bij voorbeeld een ge stolen auto, een berucht café, openstaande gevange nisstraffen en boetes. Ook moeten politiekorpsen pen en papier waar mogelijk vervangen door compu ters die met elkaar zijn verbonden. Zo kan de politie arbeidskrachten uitsparen en meer „blauw" op straat brengen. Dat concludeert het adviescol lege voor politiële informatie voorziening. Dat heeft onder leiding van L. Hermans, com missaris van de koningin in Friesland, onderzocht in welke mate de politie van informatie technologie gebruik maakt en wat de regering daaraan kan verbeteren. Het rapport „Zon der informatie, geen prestatie" is donderdag aangeboden aan de politieministers Sorgdrager en Dijkstal. Om de informatietechnologie bij de politie deze kabinetspe riode op peil te brengen is vol gens het college 400 miljoen gulden nodig. Daarmee zouden de korpsen elk jaar hun in vestering in computers met 2 procent kunnen verhogen tot in totaal 4 procent van het bud get. Aan het eind van deze ka binetsperiode zou de politie dan 16 procent van de begro ting besteden aan informatie technologie. Dat is volgens Hermans nog al tijd minder dan accountants- en advocatenkantoren, die on geveer evenveel gegevens ver werken als een politiekorps. Zij besteden zo'n 25 procent van hun omzet aan technologie. Hermans ontkent overigens dat het advies te laat komt, omdat de korpsen de afgelopen jaren al veel geld in appara tuur hebben gestoken die niet op elkaar aansluit. Volgens Hermans komt het advies juist op het goede moment, omdat veel apparatuur aan vervan ging toe is. Geen geld Minister Dijkstal van binnen landse zaken liet weten dat hij op dit moment geen geld heeft voor een dergelijke investe ring. Het extra geld dat er voor de politie is, moet volgens af spraken met de Tweede Kamer aan agenten worden besteed. Bovendien wees hij op de bestedingsvrijheid die korpsen in de nieuwe Politiewet hebben gekregen. Vastleggen Zijn collega Sorgdrager van justitie voelde er echter wel voor om gelden voor de politie niet alleen aan agenten, maar ook aan informatietechnologie te besteden. Maar Sorgdrager wil vooraf vastleggen wat de politie wel en niet met techno logie mag doen. KRIMPEN AAN DEN IJSSEL (ANP) - Het grondwater op het vervuilde EMK-terrein in Krimpen aan den IJssel staat door de overvloedige regenval van de afgelopen weken zo hoog, dat het door de damwan- den naar buiten stroomt. De Milieudienst Rijnmond heeft daarom besloten het vui le grondwater weg te pompen en te zuiveren. Dat heeft milieugedeputeerde H. van der Vlist van de provin cie Zuid-Holland donderdag avond gezegd. De stortplaats van de voorma lige Exploitatiemaatschappij Krimpen (EMK) ligt in de Stormpolder, aan de Holland- sche IJssel. Het terrein werd in 1989 geïso leerd, nadat het verontreinigd bleek met allerhande afval. De provincie Zuid-Holland be sloot destijds de vervuilde grond niet af te graven, maar in te dammen en te bedekken met een laag asfalt. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN WEMELDINGE Springtij 5 november Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 5 november 04.20 178 10.00 130 16.35 182 22.20 - 136 6 november 05.10 174 10.45 - 133 17.25 184 23.10 - 129 7 november 05.55 168 11.35 - 137 18.15 184 - 5 november 02.30 213 08.40 - 140 14.45 219 21.05 - 146 6 november 03.10 205 09.25 - 142 15.30 217 21.55 - 136 7 november 04.00 191 10.15 - 143 16.20 206 22.45 - 126 5 november 03.35 185 10.05 - 140 15.50 194 22.30 - 146 6 november 05.45 179 10.55 - 143 16.35 191 23.15 - 138 7 november 06.30 177 11.45 - 146 18.50 191 - 5 november 03.55 181 10.05 136 16.00 187 22.25 - 142 6 november 05.20 177 10.50 140 17.35 186 23.15 - 135 7 november 06.10 172 11.45 - 143 18.25 187 - DEN HAAG (ANP) - De meerderheid van de Tweede Kamer stemt in met het wetsvoorstel de bijstandswet te vereenvoudigen. Zowel de partijen die deelnemen in het kabinet (PvdA, VVD en D66) als het CDA en de kleinere christelijke fracties, stemmen ermee in. Komende week dinsdag wordt over het wetsvoorstel gestemd. Uitstel van de ingeboekte be zuinigingen door vertraging van de invoering van de wet van 1 juli 1995 tot 1 januari 1996 levert een tegenvaller op de rijksbegroting op van 150 miljoen gulden. Melkert kan met die wens van de Kamer le ven doordat hij een nog niet in geboekte meevaller heeft. Het gaat om 77 miljoen gulden per jaar door intensivering van fraudebestrijding in de bij stand. Het laatste punt dat binnen kort - uiterlijk voor de jaarwis seling - nog moet worden gere geld, is de bevoegdheid van ge meenten bijstandstrekkers op straffe van een uitkeringskor ting te verplichten .tot „maat schappelijk nuttige klussen". De VVD legt zich daar inmid dels bij neer, waarmee een ka mermeerderheid voor het wets voorstel is bereikt. De politieke afstemming was echter donderdag bij het debat voorafgaande aan de stemming van aanstaande dinsdag op on derdelen nog niet volledig. In het wetsvoorstel wordt een bezuiniging van 380 miljoen gulden geregeld, voornamelijk doordat bijstandstrekkers eer der van een 70- op een 50- procentsuitkering worden ge zet als zij niet overtuigend kun nen aantonen dat zij zelfstan dig wonen en dus alle kosten alleen moeten dragen. Daar wordt nu mee gesjoemeld door partners met eigen inkomen - of een eigen uitkering - te ver zwijgen. Daar werd donderdag in de Tweede Kamer niet moeilijk meer over gedaan, terwijl het nog recent zeer geaccepteerd was van „tandenborstelcontro les" gewetenszaken te maken. De Tweede Kamer discussieert inmiddels, op een bezuiniging van 380 miljoen, over maxi maal tien miljoen soelaas voor jonge moeders (tot 21 jaar) die het zonder vader moeten stel len. PvdA en D66 willen hen iets meer toekennen aan bij stand, zelfs iets meer dan het CDA. Doelman-Pel (CDA) vindt dat ook gekeken moet worden of de grootouders bijspringen. Huursubsidie De meningsverschillen belo pen inmiddels minder dan hon derd gulden per maand. Dan gaat het om bedragen van ruim 600 tot minder dan 1000 gulden per maand aan bijstand. Dat nu ook de huursubsidie voor deze alleenstaande moeders is weggevallen, pleit er volgens PvdA en D66 voor die groep ook meer te geven als moeder en kleinkind bij vader/opa en moeder/oma wonen. Minister Melkert vindt dat de Tweede Kamer het maar moet zeggen. Dat in de wetenschap dat het voorstel van PvdA en D66 het vermoedelijk niet zal halen. Gevallen vrouw Moet dit recht op extra bij stand voor wat vroeger „de ge vallen vrouw" heette in de wet? Nee, zegt VVD-kamerlid Van Hoof. Dat lossen gemeen ten aan het loket met maat werk (extra, bijzondere bij stand) wel op. Ja, beweert Ella Kalsbeek (PvdA). Het gaat om vrouwen beneden de 21, slecht gehuisvest, te weinig leefruim te. De jonge vader loopt weg. Het komt door sociaal slechte omstandigheden voor. De jon ge alleenstaande moeder van 20 jaar komt meer overeen met een dertigjarige moeder dan met een leeftijdgenoot. SCHIPHOL (ANP) - Op Schip hol is begin deze week een po litieman uit Curasao gear resteerd, die 3,5 kilo cocaïne in zijn bezit had. Dat heeft het openhaar minis terie in Haarlem vrijdag beves tigd. Het gaat om de 33-jarige L.S. die werkzaam is als recher cheur bij het Bureau Narcotica Operaties in Willemstad. De man probeerde de douanecon trole te ontlopen door zijn poli- tielegitimatie te tonen. De drugs waren verstopt op zijn li chaam en in zijn bagage. Uit verder onderzoek moet "blijkëfföf dë' "mari meerdere malen drugs heeft vervoerd. HENGELO (ANP) - Een 43- jarige, overspannen inwoner van Enschede heeft donder dagavond in het Streekzieken huis Midden Twente (SMT) een verpleegster van de psychiatri sche afdeling een uur en twin tig minuten gegijzeld. De man gaf zich vrijwillig over, nadat personeel van het zie kenhuis en de politie hem er van hadden overtuigd dat de actie zinloos was. De verpleegster liep brand wonden op, doordat de man van dichtbij op haar schoot met een gas-alarmpistool. Haar verwondingen zijn vol gens 'de politie niet ernstig. De Enschedeër verbleef vol gens; de politie eerder in de psychiatrische afdeling van ziekenhuis in Hengelo. Hij had toen psychische problemen, omdat hij zijn been zou moeten missen. AMSTERDAM (ANP) - Koningin Beatrix is bang dat onze beschaving fundamenteel wordt bedreigd door verbrokkelende krachten „zolang wij er niet in slagen om een zorgzame maatschappij boven egoïsme te stellen, behoud van natuur en cultuur boven materialistisch gewin en menselijkheid en tolerantie boven geweld". Dat schrijft de vorstin op verzoek van haar zuster Margriet, die morgen, zater dag, in Amsterdam het de bat „Europa 2000: tussen hoop en vrees" opent. De prinses is voorzitter van de Europese Culturele Stichting, die het debat or ganiseert. Prinses Margriet heeft aan verschillende mensen gevraagd hun hoop en vrees op papier te zetten. De antwoorden zijn zater dag tijdens het debat in Amsterdam in te zien. Koningin Beatrix heeft be halve vrees ook hoop: „Mijn hoop is dat allen die de drei gingen van onze tijd voelen, krachtig willen samenwer ken om vaak' al oudé one nigheid te overwinnen en om het geloof van de Euro pese burgers op een vredig, tolerant en rechtvaardige toekomst te herstellen." Haar Spaanse collega Juan Carlos I heeft ook een ver klaring opgesteld: „Beste Margriet, Aan de vooravond van het jaar 2000 ziet Euro pa zich geconfronteerd met talloze, vaak erg belang rijke uitdagingen. Die moe ten we aanpakken met een open en tolerante houding en met slechts één belang rijk doel voor ogen: de die pe analyse van al die dingen die ons door de tijden heen hebben verbonden." Er zijn zaterdag verder on der meer verklaringen te le zen van de Amerikaanse president Bill Clinton, de Franse president Francois Mitterand, de Britse pre mier John- Major, de Ita liaanse premier Silvio Ber lusconi, de Portugese presi dent Mario Soares en de voorzitter van de Europese Commissie Jacqhes Santer. Ook premier Kok leverde een bijdrage. Hij vreest dat „in tijden van economische teruggang oude krachten als nationalisme en sepera- tisrne opnieuw aan de win nende hand zullen raken en dat een gebrek aan eenheid afbreuk zal doen aan wat gezamenlijk is bereikt". Kok hoopt op een „een rechtvaardig, modern en stabiel Europa, dat geba seerd is op continuïteit, een heid en solidariteit, een Eu ropa dat ook sterke in- en externe banden onderhoudt en een Europa waarin de sterken schouder aan schou der met de zwakkeren gaan". Nabije toekomst Tijdens het debat zaterdag discussiëren internationale deskundigen en publiek over de nabije toekomst van Europa. Na prinses Mar griet zullen onder anderen als sprekers optreden de Poolse oud-premier Hanna Suchocka, hoofd van de Club van Lissabon'Ricardo Petrella, en directeur Adriaan van der Staay van het Sociaal en Cultureel Planburau. Tijdens het debat komen onderwerpen aan de orde als: de veranderende kaart en culturele identiteit van Europa, wie regeert Euro pa?, de toekomst van de ver zorgingsstaat, de milieupro blematiek, en het effect van technologische vernieuwin gen. Europe 200 De stichting ziet het debat en de brieventenfoonstel- ling als een vervolg op haar project Plan Europe 2000, dat zij in de jaren zestig en zeventig uitvoerde. Meer dan tweehonderd we tenschappers werkten toen samen om te bepalen welke kwesties rond het einde van het millennium van belang zouden zijn. Suske en Wiske tokapua toraja door Willy Vandersteen Tl injecteerde Herr frak lelltn mit erfelpk materiaal van de ent diersoort by dt andere m. merdoor kreeg men vreemde creaturen wis de koehond met pauwestaart en het ooie- vaarkvnyn mit hanekam Dankbare onder werpen voor surrealisten weliswaar, maar de protesten van ditrenorganisahes nemen toe Htrr friik uerd opgepakt en na een protes ver- I oordectd tot 10jaar dwangarbeid Vreemd I genoeg heejt men iyn las nood gevonden vreest nu dat nel tweetal run duistere praktyken-ial hervatten 'TT? In de studio hebben we een gast met wie we over dit onderwerp praten j Of bekende heer lambik uit de avonturen van mske en Uiske Hoeienavond, mynheer Lambik weet die over geneh- M nhe manipulatie Stil,jongens, de presentator vaat hem vragen stenen Vrijdag 4 november Zierikzee Officiële heropening dagver blijf Brugzicht. Scheldestraat 2. 15.15 uur. Prijsuitreiking van de Stich ting Nutstuingrondverhuring voor de best onderhouden tuin in de hal van de Nutsspaar- bank. 19.00 uur. Zaterdag 5 november Zierikzee Bazar/rommelmarkt. Zaal Christelijke Gereformeerde kerk, Zevengetijstraat. Van 10.00 tot 15.30 uur. Operette Zwei Herzen im Dreivierteltakt. Goese Operet tevereniging. Concertzaal. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Wilgen knotten aan de Hoge- zoom. Vanaf 09.00 uur. ^Herfstwandeling met Natuur- en Vogelwacht. Vanaf parkeer terrein Vroonweg/Biesterveld- weg. 10.00 uur. Brouwershaven Oud papier ophalen. Vanaf 09.00 uur. Zondag 6 november Serooskerke Zangdienst. Nederlandse Her vormde kerk. 19.00 uur. Renesse Oecumenische Vesperviering in de Nederlandse Hervormde kerk. 19.00 uur. Maandag 7 november Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Verkoop handwerkartikelen Welfare Rode Kruis. Poorters- hof. Van 14.00 tot 16.00 uur. Dinsdag 8 november Zierikzee Verkoping door Welfare. Ver zorgingshuis Borrendamme. Vanaf 14.00 uur. Bijeenkomst Christelijke Plat telandsvrouwenbond. Zaal Ge reformeerde kerk. 19.45 uur. Kerkwerve Bejaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis ,'t Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Bijeenkomst NVvH met lezing over Ierland. De Schutse. 14.00 uur. Dreischor Verkoop handwerkartikelen Welfare Rode Kruis. Vereni gingsgebouw. Van 14.00 tot 16.00 uur. Woensdag 9 november Zierikzee Open koffie-ochtend. Her- yormd Kerkcentrum. Haven plein 17. 09.15 uur. Bijeenkomst voor ouderen van NCVB. Hervormd Kerkcen trum. 14.30 uur. Contactavond UW. UW- gebouw. 18.30 uur. Paarl Wellington Kinderkoor uit Zuid-Afrika en kinderkoor Jom Jom. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering adviescommissie bestuurszaken. Gemeentehuis. 19.30 uur. Donderdag 10 november Zierikzee De wereld is stapelgek, nu wij nog. Seth Gaaikema. Concert zaal. 20.00 uur. Nieuwerkerk Begrotingsraadsvergadering in het gemeentehuis. 20.00 uur. Vrijdag 11 november Haamstede Zang-, dia- en presentatie avond van de eilandelijke Dor- kasgroepen in de Gereformeer de kerk. 19.30 uur. Bruinisse Jubileumuitvoering Kerkkoor Bruinisse. Nederlandse Her vormde kerk. 19.30 uur. Zaterdag 12 november Zierikzee Speelgoedbeurs. Speel-o-theek Leentjebuur. Basterstraat. Tus sen 10.00 en 11.30 uur. Bruinisse Snuffelmarkt. Pleintheater. 10.00 tot 18.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF StalöööUffiBRSrJHJBTOMSES

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2