Laatste werken David Vandekop tentoongesteld in Bewaerschole 'Meerderheid Zeeuwse bevolking voor verdere toeristische ontwikkeling' Enquête in opdracht van de Provinciale WV Zeeland Promotie Nut Uitspanning Veel verkeersongelukken Stoofweg/Rijksweg R057 Hommage aan een belangrijk Nederlands kunstenaar Onjuistheden fotoruhriek Kroniek land van zeemeermin Vijf miljoen schade bij netstoring DINSDAG 1 NOVEMBER 1994 NR 25664 3 Uit een enquête uitgevoerd in opdracht van de Provinciale VVV Zeeland blijkt onder meer dat veel inwoners van Zeeland de files op weg naar het strand in het hoogseizoen als een negatief effect van het toerisme ervaren. (Foto: Marijke Folkertsma). MIDDELBURG - Uit een onderzoek onder de Zeeuwse bevolking uitgevoerd in opdracht van de Provinciale VVV Zeeland, blijkt volgens de VVV dat een meerderheid van 57 procent voorstander is van een verdere ontwikkeling van het toerisme in de provincie. Het onderzoeksbureau dat de enquête uitvoerde, tekent daarbij echter wel aan dat er bij de Zeeuwse bevolking alleen een draagvlak bestaat voor verdere ontwikke ling van deze sector, als de drukte op de wegen in het hoogseizoen, het huidige gebrek aan parkeerruimte en het tegengaan van natuur- en milieuaantasting voldoende aandacht krijgen in het toeristisch beleid. In totaal zijn 210 telefonische enquêtes gehouden onder de Zeeuwse bevolking, ouder dan 17 jaar, in de regio's Schouwen- Duiveland, Walcheren, Noord en Zuid-Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen. Het gaat hierbij volgens de Provin ciale VW om een representa tief onderzoek, met als doel het schetsen van het maatschappe lijk draagvlak voor toeristi sche ontwikkelingen 'in Zee land. De 210 deelnemers werden ge vraagd wat zij zien als positie ve en als negatieve effecten van het toerisme. 'De gezelligheid in het hoogseizoen', 'meer uit gaansmogelijkheden en be zienswaardigheden,' 'meer fiets- en wandelpaden' en 'meer inkomen en werk', kwa men als positieve effecten van het toerisme uit de bus. De positieve effecten blijken door de bewoners van Schou- wen-Duiveland echter in min dere mate te worden ervaren als door de bewoners van Noord- en Zuid-Beveland, Wal cheren, en Zeeuwsch-Vlaande ren. 'De drukte op straat', 'meer fi les op de wegen -naar het strand', 'onvoldoende parkeer ruimte in het hoogseizoen' en 'aantasting van de natuur en landschap' worden als negatie ve effecten van het toerisme ge zien. Wat andere negatieve ef fecten betreft, noemt bijna zestig procent van de onder vraagden volgens het onder zoek, spontaan 'meer drukte op straat en in de winkels', en dan met name die deelnemers aan het onderzoek die op Schouwen-Duiveland wonen, 68 procent, en op Walcheren 73 procent. Volgens de VVV blijkt uit de enquête dat bijna negentig pro cent van de ondervraagden van mening is dat toerisme econo misch gezien van groot belang is voor de gemeente waarin hij of zij woont. Volgens 58 procent van de ondervraagden zijn er in de afgelopen tien jaar in hun woonplaats een aantal nieuwe toeristische voorzieningen of accommodaties gerealiseerd, mini-campings of kamperen bij de boer niet meegeteld. Ruim zeventig procent vindt dat deze voorzieningen als po sitief op de economie en het so ciale klimaat in de eigen wooji- plaats werken. Maar één pro cent vindt deze een zeer nega tieve invloed hebben. Vergeleken met Zeeuwsch- Vlaanderen waar 83 procent van de mensen de toeristische ontwikkelingen in de eigen woonplaats meer dan gemid deld als positief ervaart, komt Schouwen-Duiveland er lang niet zo enthousiast uit. Vijftig procent signaleert een positie ve invloed van toerisme»in de eigen woonplaats. Een fors deel van de bewoners van Schouwen-Duiveland, 58 procent, rangschikt het toe risme op hgt eiland echter wel in de 'top 3' als het gaat om sec toren waar de prioriteit moet liggen voor het creëren van ex tra werkgelegenheid in Zee land. Eerste prijs KNF-concours ZONNEMAIRE - Harmonievereniging Nut Uit spanning uit Zonnemaire heeft afgelopen zaterdag tijdens het KNF-concours in Veenendaal een eerste prijs behaald in de eerste afdeling en is met dit re sultaat gepromoveerd naar de afdeling Uitmuntend heid. Als inspeelwerk werd de mars Arnhem gespeeld. Het ver plichte werk was A Discovery Fantasy van Jan de Haan en het keuzewerk was Four Con trasts For Wind van Trever Ford. De jury bestond uit de heren J. van Ossenbrugge, E. Joosen en R. Goorhuis. De jury roemde vooral de orkestdisci pline van Nut Uitspanning. De harhionievereniging had voor het eerst in haar ruim 120- jarig bestaan de beschikking over een eigen hoboïste, en wel de 21-jarige Monique Duinhou wer. Zij schakelde dit jaar om van solo-klarinet naar hobo. Aan het concours namen der tien verenigingen deel waar van er acht een eerste prijs, drie een tweede prijs en twee een derde prijs behaalden. Twee verenigingen degradeer den en twee promoveerden, waaronder ook Nut Uitspan ning. Volgens Stoffel Duinhouwer, secretaris van de harmoniever eniging, is de dirigent voor een belangrijk deel verantwoorde lijk voor dit succes. Gerrit Voogt werd in 1986, toen Nut Uitspanning in de tweede afde ling speelde, aangenomen als dirigent. Samen met het be stuur werd een beleidsplan ontwikkeld om binnen tien jaar in de afdeling Uitmun tendheid uit te mogen komen. Dat de harmonie daar nu al in is geslaagd, beschouwt Duin- houwer als 'tekenend Voor de gedrevenheid van zowel de di rigent als het orkest'. Het huidige orkest bestaat uit 45 muzikanten en kan worden uitgebreid met klarinetten en een hoorn. Op het verlanglijst je van de dirigent staan verder een bariton-saxofoon en een fa got. Ter'gelegenheid van de promo tie verzorgt Nut Uitspanning op zaterdag 12 november een concert in het dorpshuis te Zonnemaire. De aanvang is om 19.30 uur. Achttien ongevallen in drie jaar BURGH-HAAMSTEDE - De kruising Stoofweg/ Rijksweg R057 (rijksweg richting Ouddorp) tussen Renesse en Serooskerke is een van de dertig locaties waar in Zeeland de meeste verkeersongelukken ge beuren. Dat blijkt uit cijfers die wer den gepubliceerd door het Re gionaal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland (ROVZ). In haar tijdschrift Zeeland Verkeers veilig plaatst de ROVZ de krui sing Stoofweg/Rijksweg R057 op de zeventiende plaats van de meest onveilige locaties. Achttien ongelukken In de periode van 1991 tot en met 1993 gebeurden op de krui sing achttien verkeersongeluk ken. In vijf gevallen werden daarbij mensen gewond. Bij twee ongelukken zo ernstig dat ze moesten worden opgenomen in een ziekenhuis. Dertien on gelukken hadden uitsluitend materiële schade tot gevolg. Bovenaan de lijst met onveilige locaties staat Vlissingen, waar BURGH-HAAMSTEDE - Als eerbetoon aan de in september op 56-jarige leeftijd overleden beeldend kun stenaar David Vandekop uit Dreischor, is op initiatief van de Stichting Westersehouwen Kultureel in de Haamsteedse Bewaerschole een tentoonstelling opgezet waarbij een viertal van Vandekops laatste werken zijn te zien. De expositie loopt tot en met aanstaande donderdag. Belangrijk onderdeel van de tentoonstelling vormt het beeld 'Verlangen' ofwel 'De Ge vallen Engel II'. Dit kunstwerk was eerder onder meer te zien in de Sint Nicolaaskerk in -.Brouwershaven tijdens het be zoek van koningin Beatrix aan Schouwen-Duiveland in augus tus. Daarnaast stond Het Ver langen opgesteld tijdens de be grafenisplechtigheid van Van dekop. De voorloper van dit kunstwerk, De Gevallen Engel I, was eerder al eens te zien in De Bewaerschole tijdens een tentoonstelling in het kader van het project Tussen Hemel en Aarde. Wat de andere tentoongestelde werken van Vandekop betreft, gaat het om een houtdruk ge naamd 'Het oordeel van Pa rijs', en een keramisch werk dat hij de naam Vanitas ofwel IJdelheid meegaf. Vandekop maakte bij laatstgenoemd ob ject gebruik van de glazuur- soort celadon. Verder is een kunstwerk in brons te zien dat de Grieks mythologische In de Bewaerschole in Burgh-Haamstede is tot en met donderdag een tentoonstelling te zien van het laatste werk van de onlangs overleden kunstenaar David Vandekop. (Foto: Joop van Houdt). draaihalsvogel weergeeft die het rad van vervoering en emo tie in gang zet. De tentoonstel ling is georganiseerd met me dewerking van de weduwe van Vandekop. Zij selecteerde de vier werken die deze week in de Bewaerschole worden geëx poseerd. De Stichting Westersehouwen Kultureel heeft volgens Anne- marie Heiligers, toezichthoud- sters bij De Bewaerschole, op eigen initiatief besloten de hommage aan Vandekop op te zetten. De Stichting stelt dat met het overlijden van Vande kop een belangrijk kunstenaar is heengegaan, die ook een gro te verbondenheid had met Zee land en het Zeeuwse land schap, en daar wil de Stichting, zegt Heiligers, niet aan voorbij gaan. Volgens bestuurslid van de Stichting, M. van Dijke gaat het om een eerbetoon aan een belangrijke Nederlandse kun stenaar die sinds zijn studie tijd in Zeeland heeft gewoond en gewerkt. „Vandekop is be langrijk geweest binnen de ontwikkeling van de Neder landse beeldende kunst. Hij kende een eigen specifieke ont wikkeling door zijn eigenzin nige manier van werken en de dingen die hij ontdekte. Vande kop was vernieuwend", aldus het bestuurslid. Houtdrukken en schilderijen Hoewel de in 1937 in Den Haag geboren Vandekop met beeld houwen begon en daar altijd mee bezig is gebleven, maakte hij onder meer ook houtdruk ken en schilderijen. Naast tal van eenmanstentoonstellingen in verschillende musea en gale rieën in Nederland, zijn wer ken van zijn hand ook opgeno men in de collectie van onder meer het Rijksmuseum Kröller-Müller in Otterlo, het Haags Gemeentemuseum, het Frans Halsmuseum in Haar lem en het Zeeuws Museum in Middelburg. De tentoonstelling van de laat ste werken van David Vande kop in de Bewaerschole is tot en met 3 november te zien van 13.30 tot 16.30 uur. op de kruising Van Hogendorp- laan/Sloeweg/Bossenburgse- weg de afgelopen drie jaar niet minder dan veertig verkeers ongelukken gebeurden. Goes komt met drie verkeersonveili- ge locaties op nummer twee, drie en vier en daarna volgt Middelburg met de verkeerson- veilige kruising Nieuwe Vlis- singseweg/uitrit parkeerter- rein/Poelendaelesingel. Op de 'top dertig' van onveilige locaties komen behalve de Stoofweg geen locaties op Schouwen-Duiveland voor. ZIERIKZEE - De laatste afle vering van onze rubriek van door lezers ingezonden foto's, die vrijdag 28 oktober werd ge publiceerd, bevatte enkele on juistheden en onvolledighe den. Op 13 september 1907 werd aan het Kraanplein in Zierikzee een erepoort opgericht ter gele genheid van het bezoek van ko ningin Wilhelmina en prins Hendrik. In het verhaal werd onterecht koningin Emma ge noemd. Oranjeverzamelaar J. Huibers uit Bruinisse meldt verder dat op de bewuste foto vooraan de heer A. Timmerman, toenma lig voorzitter van het Oranjeco mité, loopt. Achter hem is een stoet maagden te zien, gevolgd door de gemengde koren 'Looft den Heer', 'Sint Ceacilia', 'Poly Hymnia' en het mannenkoor. In het onderschrift bij de foto van het werkbezoek van Julia na en Bernhard op 27 juni 1946 aan Bruinisse, staat 'koningin' Juliana, terwijl zij op dat mo ment nog prinses was. Het bezoek van koningin Julia na aan Zierikzee, werd in de ru briek niet gedateerd. Volgens Huibers heeft dat bezoek plaatsgevonden op 22 augustus 1957. Verder dateert de foto van de erepoort bij gelegenheid van het huwelijk tussen Julia na en Bernhard van 7 januari 1937 en werd de foto koning Gustaaf van Zweden gemaakt nó de eerste steenlegging van het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis. ZIERIKZEE - Op donderdag 17 november wordt in de Haven zaal van restaurant Mondra- gon in Zierikzee de negentien de jaargang gepresenteerd van De Kroniek van het land van de zeemeermin. Het gaat om het historisch jaarboek dat wordt uitgegeven door de Vereniging Stad en Lande Schouwen-Duiveland. Bij de presentatie wordt een van de historische schepen in de Museumhaven betrokken. De bijeenkomst begint om 16.00 uur. Verwachting t/m zaterda WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 13 graden Windkracht zuid 4 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 14 graden Windkracht zuid 4 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht zuidwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 2 nov. Zon op 07.36 onder 17.07 Maan op 05.58, onder 16.25 3 nov. Zon op 07.37, onder 17.05 Maan op 07.21, onder 17.00 Niéuwe Maan: 3 nov. (14.36) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Na het herfstachtige week einde met veel wind, veel regen en zachte temperaturen gaan we nu een paar dagen tegemoet met ander weer. Vandaag is namelijk koele en droge lucht ons land binnen gestroomd. Hierdoor is het op de meeste plaatsen droog geworden en is de bewolking gebroken. Deze trend zet zich de komende nacht en ook morgen door. Het blijft dus gro tendeels droog en af en toe schijnt de zon. Alleen langs de noordelijke kust is er nog een grote kans op een bui. De wind neemt morgen in de loop van de dag af. Tot die tijd waait er vrij krachtige west tot zuidwestenwind en langs de noordelijke kust eerst nog een stormachtige wind. De mid- dagtemperatuur ligt morgen rond 12 graden. Ook na morgen blijft het rustig weer. Er valt waarschijnlijk wei nig neerslag en de temperatuur gaat weer iets omhoog. EDE (ANP) - De schade die het Gelderse energiebedrijf NU- ON lijdt door de omvangrijke stroomstoring van de afgelo pen 24 uur op de Veluwe zal ze ker meer zijn dan vijf miljoen gulden. Onder meer moet het door brand en een explosie ver woeste onderstation in Ede herbouwd worden. Het getrof fen Veluws gebied was rond ze ven uur maandagavond weer geheel op spanning. Hoe groot de schade is die bedrijven en particulieren in het getroffen gebied hebben geleden is niet te schatten, aldus brandweer commandant ing. P. Joosten. Of die schade ergens verhaald zal kunnen worden, bleef maandag ook onduidelijk. 200 vierkante kilometer De stroomstoring ontstond zondagmiddag tegen twee uur. Binnen korte tijd zat een ge bied van 200 vierkante kilome ter in de gemeente Ede zonder stroom. In totaal werden zo'n 25.000 mensen getroffen. ZIERIKZEESCHEO NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Konttakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Va% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3