PvdA legt wethouder Van Gastel het vuur na aan de schenen 1 UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND 'De fase van waarschuwen is voorbij' 0 Zierikzeese indringer Hotel Monique gepakt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 4 GEBOORTEKAARTJES? Over houding in bestuur van Waterschap Schouwen-Duiveland Start project Gericht Verkeers Toezicht deze week al Aanrijding rotonde Zierikzee Diefstal rijzadels Diefstal uit auto Endemol 2 DEFENSIE 5 KOOR 7 VOLLEYBAL Politieauto beschoten in Zeeuwsch-Vlaanderen dé krant van schouwen - duiveland! 3 X h i 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 1 NOVEMBER 1994 ORIGINELE, LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ L n drukkerij lakenman ochtman bv Lv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 151e JAARGANG NR 25664 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEE - ,,Zijn dit petten die bij elkaar horen? Daar heb ik mijn twijfels over," zo besloot PvdA-fractievoorzitter, mevrouw M. R. de Jong-van Loo gister avond de discussie over de houding van VVD-wethouder L. J. van Gastel in het bestuur van Waterschap Schouwen-Duiveland. Als wethouder sprak Van Gastel zich uit voor behoud van het waterschapskantoor in Zierikzee, als gezworene van het schap echter, ging Van Gastel akkoord met vestiging in Goes. L. J. van Gastel: Wonderbaar lijk dat je dit overkomt'. ,,Ik vind het bevreemdend dat de mens die de collegebrief on dertekent waarin het water schap voor één gulden grond in Zierikzee wordt aangeboden, toch voor huurkoop van ge bouw Magnolia in Goes is. Als je vindt dat vestiging van het waterschap in Zierikzee niet goed is, dan koppel je toch te rug naar het gemeentebestuur en neem je daar een minder heidsstandpunt in?," vroeg De Jong. ,,Ik vind het vervelend dat mijn functies door u gekoppeld worden," antwoordde Van Gas tel. ,,Ik ben vijfendertig jaar geleden als boer bij het water schap terecht gekomen. Ik zit als de persoon Leo van Gastel in dat bestuur en dan koppel ik niet terug naar het college van B W, want ik heb mijn ver antwoordelijkheid in dat wa terschap. Als waarnemend voorzitter van het schap ben ik met een meerderheid van me ning dat Magnolia goedkoper is, als wethouder ben ik van mening dat het een goede zaak is als dat gebouw hier zou ko men. Mag ik dat? Van u blijk baar niet." De Jong: ,,Het twee-pettenver- haal is lastig. Raadslid Ge- leijnse heeft als hoofdingeland wel om een second opinion over Magnolia gevraagd, dus die kan 't wel." Van Gastel: ,,Het is toch wonderbaarlijk als je als initiatiefnemer van de geste van grond voor één gulden, dat je dan dit over komt." W. A. van Ballegooijen (ook PvdA) probeerde nog om de motivatie achter Van Gasteis twee meningèn los te krijgen, maar daar ging de wethouder niet op in. ,,Dat is nu juist waar ik niet aan begin. U kunt mijn functies niet scheiden, ik wel. Dat moet u maar aan de voorzitter van de raad vragen. Als ik op deze plaats als voor zitter van Onderdak iets vi'aag, bent u de eerste om te zeggen dat die vraag in het bestuur van Onderdak thuis hoort." De meerderheid van de raad vond Van Gasteis verhaal gis teravond geloofwaardig, al hield mevrouw De Jong zo haar twijfels. Kritisch Het was niet alleen coalitiege noot PvdA die gisteravond zijn tanden liet zien, het was ook oppositiepartij D66 die het col lege kritisch, zo niet hinderlijk op de vingers keek. Allereerst probeerde D66-frac- tievoorzitter J. B. Katerberg bij amendement af te dwingen dat inwoners van Zierikzee niet al leen voorafgaand aan de raads vergadering in mogen spreken, maar dat zij ook tijdens de ver gadering méé mogen spreken. Dit althans voor zover het on derwerpen betreft die niet eer der in raadscommissies zijn be handeld, want het 'meespree- krecht' daar wordt al geregeld. Geen van de fracties was echter bereid dit wijzigingsvoorstel te steunen. Iedereen, met name het college, vond dat met in- spreekrecht bij de raadsverga dering en bovendien zowel in- als meespreekrecht bij de com missievergaderingen de belan- gep van de Zierikzeeënaar vol doende zijn gediend. „Dit is al een enorme stap voorwaarts voor de burger," concludeerde eerste burger mr. J. J. P. M. As- selbergs, waarop D66 zijn amendement introk. Herhaling Toen de raad de vorderingen van de coalitie aan de hand van het bestuursconvenant 1994- 1998 besprak, laadde Kater- berg zijn musket opnieuw. „Het spijt me te zeggen, maar 't is niks. Het is alleen een her haling van zetten en bovendien M. R. de Jong-Van Loo: 'Zijn dit 'petten die bij elkaar ho- pronkt het college met ander mans veren, want het voorstel voor in- en meespreekrecht komt van D66. Van uw goede voornemens komt niets tot uiting in deze uitwerking." En de D66-voorman noemde een aantal voorbeelden. Eéndagskuiken Nadat PvdA, CDA en SGP/ RPF/GPV-fractie een aantal za ken hadden genoemd die wél waren aangepakt, schoot CDA- wethouder P. de Rijke uit zijn slof. „Katerberg is een één- dagskuiken. Die wil in veer tien dagen tijd alles omdraaien in Zierikzee. Nou, dat kan ie in zijn gezin ook niet. Zo'n slacht- kuiken gaat zeven weken mee en dan verdwijnt ie weer. Maar het bestuursconvenant, da's een stuk voor de komende ja ren." Compromis „Flauw," typeerde wethouder D. van der Wekken Katerbergs kritiek, „Makkelijk," oordeel de nestor Van Gastel. Voorzit ter Asselbergs verwoordde het subtiel: „Het is de eerste keer dat we zo'n coalitie-afspraak hebben gemaakt. We stappen daarmee af van het ad hocbe- leid en dat vind ik toch posi tief. D66 zou het zelf veel bril janter hebben gedaan, da's dui delijk. Maar een convenant is een compromis. Als u, meneer Katerberg, op het pluche zat - waar u destijds zo naar ver- langde - dan had u ook een compromis gesloten." ZIERIKZEE - „Vanaf nu wordt er echt gewerkt," aldus S. W. H. van Tol van de politie in Zierikzee: „Het streven is dat we over een jaar niets meer te doen hebben." De komende week al zullen er op Schouwen-Dui veland en Tholen verkeerscontroles uitgevoerd worden in het kader van Gericht Verkeers Toezicht, een geza menlijk project van politie, OM, wegheheerders, VVN, ROVZ én de Koninklijke Marechaussee. Automobilisten die graag het gaspedaal intrappen zullen voortaan uit moeten kijken. Maar niet alleen de snelheids duivels, ook mensen die met een glaasje op of zonder gordel om achter het stuur kruipen lo pen een grotere kans aange houden te worden. En het zal niet bij een waarschuwing blij ven. In principe is het GVT- project gericht op preventie maar wie een overtreding be gaat krijgt zeker een bekeu ring. Daar tegenover zullen de genen die zich netjes aan de re gels houden beloond worden door Veilig Verkeer Nederland. Van Tol: „We zijn er niet op uit om zoveel mogelijk bekeurin gen uit te delen. Waar het om gaat is dat we zo nadrukkelijk aanwezig zijn de komende tijd dat daar een preventieve wer king van uit gaat. Op verschil lende plaatsen zullen wegbe- heerders staan met displays waar de snelheid die men rijdt op aangegeven staat. In sommi ge gevallen blijft het daarbij, maar het kan ook zijn dat er twee kilometer verderop weer zo'n display staat, maar dan van ons of van de Koninklijke Marechaussee. Het verras singseffect wordt dus groter, je weet nooit wanneer het vrij blijvend is of dat wij er staan." Onveilig Gisteren, maandag, ging het project officieel van start in restaurant De Zeelandbrug aan de Weg naar de Val. Onder de genodigden waren onder meer gedeputeerde de heer J. L. Hennekeij en mevrouw mr. van Nooyen, officier van justitie. Hennekeij is ook voorzitter van het Regionaal Orgaan voor de Verkeersveiligheid en vol gens hem is het hoog tijd dat de situatie in Zeeland aangepakt wordt. Hennekeij: „Zeeland is in ver houding tot de rest van het land een erg onveilige provin cie. Het landelijk gemiddelde van het aantal verkeersdoden per 100.000 inwoners ligt op acht. In Zeeland is dat twaalf. Vooral Zeeuwsch-Vlaanderen (20 verkeersdoden in 1993) en Noord-Zeeland scoren slecht." Volgens Hennekeij spelen veel oorzaken een- rol bij het ont staan van verkeersongevallen zoals de mens, de weg en het voertuig. De wegbeheerder kan een weg zodanig verande ren dat er een duurzaam veili ge oplossing voor bepaalde problemen gerealiseerd wordt. Omdat dat echter een kostbare en tijdrovende zaak is zal er een tussenoplossing moeten komen. Het project GVT be oogt die oplossing te zijn. Het gaat hier om een meerjaren plan. Over een jaar zal een eva luatie worden gehouden van de resultaten'en zullen de acties waar nodig aangepast worden of bijgeschaafd. Op Schouwen- Duiveland zullen de controles vooral uitgevoerd worden op de N256 (bij de Zeelandbrug) tussen Zierikzee en Goes, De N59, het hele traject tussen Haamstede en Bruinisse en de N654 tussen Zierikzee en Brou wershaven (over Schuddebeurs en Zonnemaire). Gedeputeerde J. L. Hennekeij kwam onder politiebegeleiding aan bij restaurant De Zeelandbrug. Rechts op de foto: adjudant onderofficier M. Welleman. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Op de rotonde in Zierikzee vond gisteren, maan dag, een aanrijding plaats. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Omstreeks 15.00 uur reed een 23-jarige Zierikzeeënaar de ro tonde bij Zierikzee op. Vervol gens moest hij remmen voor een personenauto die uit de richting van Oosterlahd kwam en te ver met zijn voertuig de rotonde opgereden was. Een 36- jarige inwoner van Vaals, die achter de Zierikzeeënaar reed, kon niet tijdig meer stoppen en botste achterop zijn auto. Bei de auto's hadden lichte schade. SIRJANSLAND/ZIERIKZEE - Vanuit een schuur aan de La- geweg in Sirjansland werden twee rijzadels gestolen, die een waarde vertegenwoordi gen van ongeveer 3000 gulden. De benadeelde is een 45-jarige man uit Sirjansland. Hij deed maandag aangifte van de dief stal. Ook in Zierikzee was het dievengilde actief. Uit het ma gazijn van een schoenenzaak werden de portemonnees weg genomen van twee medewerk sters van de zaak. De benadeel den zijn een 19-jarige vrouw uit Zierikzee en een 24-jarige man uit Zanddijk. OUWERKERK - In een auto die geparkeerd stond aan de Zuiddijk in Ouwerkerk, is af gelopen zondag ingebroken. De eigenaar van de auto, een 30-jarige Belg, deed maandag aangifte van de diefstal. Gesto len werden geld en waardepa pieren. ZOETERMEER - Staatssecre taris Nuis is van mening dat de overeenkomsten die de publie ke omroep met Veronica en En demol heeft bereikt, niet in strijd zijn met de Mediawet. Dat heeft hij geschreven in een brief aan de Tweede Kamer. Zelfs al zou er niets nieuws geschapen worden, dan is er nog altijd een nieuwe combinatie. Henry Ford Af en toe zon HET WEER Af en toe zon. Minimumtempera tuur omstreeks 8, middagtempera- tuur ongeveer 12 graden. Wind uit west tot zuidwest, vrij krachtig, 5, aan de kust hard, 7. Later op de dag geleidelijk afnemend. Minister Voorhoeve vindt dat bezuinigingen op defen sie niet ten koste mogen gaan van kwaliteit. TOERISME De meerderheid van de Zeeuwse bevolking is vpor verdere toeristische ontwikkeling. Het Paarl Wellingtonkoor uit Kaapstad treedt binnen kort op in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. De dames van volleybalvereniging Kwiek moesten in Bruinisse een 3-0 nederlaag incasseren. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's SLUIS - In het Zeeuwsch-Vlaamse Sluis en vervol gens in België werd vanmorgen (dinsdag) een Neder landse politieauto beschoten. Het incident gebeurde om on- geveer 04.30 uur toen de politie in de Sint Annastraat in Sluis reed en de voor haar rijdende auto wilde onderwerpen aan een routinecontrole. Op het moment dat zij" de auto een stopteken gaven werd vanuit de Belgische auto met hagel ge schoten op de voorruit van de politieauto. De ruit werd be schadigd, maar de twee politie mensen die in de auto zaten bleven ongedeerd. Zij zetten de achtervolging in op de Belgi sche auto die er vandoor ging de grens over. Tbr hoogte van Dudzele (15 a 20 kilometer na de grens) werd vanuit de Belgi sche auto nog een keer op de politieauto geschoten. Daarbij raakte de radiateur van de Nederlandse politieau to stuk, waardoor de politie de achtervolging moest staken. Het parket van Brugge en de Belgische politiediensten stel len nader onderzoek in. ZIERIKZEE - De politie heeft een 23-jarige man uit Zierikzee aangehouden. Hij zou de man zijn die vorige week binnen liep in Hotel Monique in Zie rikzee, daar geld uit de kassa nam en de beheerder sloeg, die hem wilde tegenhouden toen hij er vandoor ging. Tijdens het verhoor door de po litie, dat gisteren (maandag) plaats vond vertelde de Zierik zeeënaar dat hij geld wilde le nen van de eigenaar van het ho tel, omdat hij dat al eerder deed. Toen hij van de beheerder hoor de dat de hoteleigenaar op va kantie was besloot hij het geld maar zelf uit de kassa te pak ken. Hij bekende de schermutseling met de beheerder waaraan hij ontsnapte door geweld te ge bruiken. De Zierikzeeënaar zal zich te zijner tijd voor de rechter moe ten verantwoorden voor zijn gedrag. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement h 49,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. 47,00 jaarabonnement 187,00 jaarbonnementmetautom.afschr. a ƒ177,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: -y. Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar q Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CQ Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1