koninklijke bloede, reislust en eilandbezoek K y ER 1994 NR 25662 7 PQDf Erepoort op het Kraanplein bij het bezoek van koningin Emma en prins Hendrik in 1907. ia vertrekt vanaf t Luitje na een bezoek aan indt op 20 maart 1953 een helikopter met hoog I nisse. tan koningin Juliana en prins Bernhard 27 juni 1946. Tekst Ton van den Nouweland Foto's Lezers Zierikzeesche Nieuwsbode Vormgeving Kees van de Wetering De grote foto bovenin deze pagina is al heel oud. Veel is er niet over bekend. Hij werd gemaakt in Zierikzee tijdens een bezoek van H. M. konin gin Emma en prins Hendrik op 13 september 1907. Aan het Kraanplein was een ere- boog opgericht en de notabe len van de stad hadden zich voor de gelegenheid getooid met hoge hoed. De 'gewone' burger kijkt met bolhoed, strohoed of met de pet toe. De foto werd ingezonden door C. J. P. Pannekoek uit Zierikzee. De foto van de andere ere poort, in dit geval de Zuidha venpoort, werd eveneens aan geleverd door de heer Pannekoek. Bij gelegenheid van het huwelijk van Juliana en Bernhard werd deze stads poort voorzien van een extra doorgang, gemaakt van veel groen en vlaggen. Van de heren op de voorgrond zijn enkele namen bekend. Her kend zijn de heren Kooiman, Voshol, Leen Schot, Con- standse (achtste van links), J. van Velthoven, de heren Dirks, Jongschaap en Van de Sluis en Toon Wisse (14de) en verder als laatste drie de heren Van Vessum, De Waal en Steur. Wat recenter en dus meer herkenbaar is de foto van de eerste steenlegging van het Zweedse Rode Kruis Zieken huis in Zierikzee. Het plaatje werd op 28 april 1955 gescho ten, vlak voor of vlak nadat koning Gustaaf van Zweden de eerste steen had ingemet seld. Links wijst de koningin op een van de afdelingen van het ziekenhuis, daarbij gade geslagen door een geünifor meerde prins Bernhard. De Zweedse koning Gustaaf Adolf VI ziet neer op wat zijn land na de watersnood aan Schouwen-Duiveland heeft geschonken. Tussen prins en koningin, met onderscheiding om zijn hals is de Commissa ris van de Koningin in Zee land, jonkheer, meester A. F. C. de Casembroot te herkennen. De foto werd in gezonden door P. Ochtman. Dezelfde jhr. mr. De Casem broot is te herkennen als vierde van links op de foto bij het afscheid van koningin Juliana aan 't Luitje in Zie rikzee na een bezoek aan Schouwen-Duiveland. Van links naar rechts de toenma lige gedeputeerde Schout, ka merheer baron Coliot d'Escu- ry, burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester, de genoemde Commissaris van de Konin gin in Zeeland, Hare Majes teit, een vertegenwoordiger van de PSD en havenmeester Schot. „Kennelijk had de ko ningin een officieel bezoek aan Schouwen-Duiveland ge bracht," concludeert inzender F. Th. Dijckmeester vele jaren later. „Per rijkspolitie- boot vertrok zij, als ik mij goed herinner, naar Middel burg, waar zij logeerde bij de heer en mevrouw De Casem broot. Daarnaast bezocht de koningin jaarlijks met Pink steren de haven van Zierik zee met het jacht de Piet Heyn. Ook prins Bernhard was dan dikwijls van de par tij. Er bestond een voorkeur om de nacht door te brengen in de haven van Zierikzee wegens het ontbreken van te veel belangstelling van de zijde van het publiek," aldus oud-burgemeester Dijckmees ter. Eerste steenlegging door koning Gustaaf van Zweden voor het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in 1955. staat rechts op de doorgrond het woonhuis met winkel van de familie Jac. Padmos- de Jonge. Ook kort na de oorlog, op 27 juni 1946, werd Bruinisse vereerd met een bezoek van koningin Juliana en prins Bernhard. Ditmaal kwam het koninklijk paar de oorlogs schade in ogenschouw nemen. De foto uit 1953 werd inge zonden door Jan Huibers. De redactie van de Zierikzee sche Nieuwsbode dankt hem en alle andere inzenders van fotomateriaal voor hun bij dragen aan deze rubriek. Het zal de laatste afle vering van onze ru briek van door lezers ingezonden foto's moe ten zijn. Er ligt nog wel materiaal, maar dat is niet meer zo interes sant of het past niet in de thematische opzet die deze rubriek de laatste afleveringen heeft gekenmerkt. Be doeling is dat de geko zen thematiek wordt doorgevoerd in het hoekje dat eind dit jaar ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van deze krant moet ver schijnen. JEen Hink aan tal inzendingen had be trekking op koninklijk bezoek aan onze regio. Vandaar dat de slotaf levering van deze ru briek daaraan is ge wijd. En dan Bruinisse. Ook die gemeente staat duidelijk op de kaart bij het koninklijk huis. Het specifieke geluid van een wentelwiek maakte de achtergebleven Bruenaren op 20 maart 1953, des mid dags om vier uur attent op de aankomst van bijzonder be zoek. Onverwacht en gekleed in zwarte bontjas en water laarzen arriveerde Hare Ma jesteit Koningin Juliana bij laag water aan de Korte Ring in Bruinisse. Zij begaf zich vervolgens te voet via het kerkplein naar de Oude straat, waar burgemeester H. K. Michaëlis in de woning van de familie A. Jumelet- van den Berge na de ramp zijn werkkamer had. Na een bespreking en een kopje thee vertrok de hoge bezoekster een uur later weer even onopgemerkt als zij was gekomen. Toevallig passeer de op het moment van lan ding van de helikopter net Wim de Korte en toevalliger wijs had deze ook net zijn ca mera paraat. Op de foto is links op de achtergrond de kerk van de Gereformeerde Gemeente te herkennen en Zierikzeese erepoort bij het huwelijk van Juliana en Bernhard.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 7